Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 19-09-09, 14:44   #91
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Quote:
eu cred ca tu esti un profesionist..........eu doar un amator, dar cum se face ca japonezii inghit doar pioneer si alpine la hu....probabil sunt prosti informati, cum de mai toate sw standard auto sunt jbl...si aia prosti.....sau poate si gto 696 jbl e o minciuna doar ca sunt premiate de 4 ani, sau ca infiniti foloseste hu bose si difuri jbl, prosti si aia.nu stiu ce ceinezarie ai ars tu jbl dar eu nu am vazut jbl mort. dar poate cum in romania se gaseste nokia 8800 la 120 euro cand el de fapt e 1100e tind sa cred ca asa era si sw ala.....sau tot din harman jbl sunt si infiniti kappa....proaste si alea. mai vezi pe wikipedia cam cu ce se ocupa pioneer cam la ce nivel sunt...apoi argumente. referitor la vata de sticla ,era vorba de incinta inchisa ori eu inteleg etansa...cum ies particule de sticla? la reflex nu se foloseste vata, se executa vacum bypass cu perete dublu masa mochetat. cand gasesti ceva peste pioneer sa ma anunti te rog ca eu de vreo 15 ani am tot cautat dar tot la ei am ajuns. voi vorbiti in romania de nu stiu ce firme cand mai toti prostii de afara nu prea inghit decat firme consacrate.
1) Nu ma consider profesionist, sunt de parerea ca mereu exista loc in creier pentru cunostiinte noi si mult mai profunde.
2) Ce intelegi prin standard ? eu prin standard inteleg ceva simplu, landemana, usor de folosit, monoton, personal urasc standartizarile. Ai auzit de B&W, Bang & Olufsen, linn ? astea sunt firme BUNE, te rog, nu incurca gama de varf cu gama entry(in mod normal pana la 500 lei vorbim de entry, din punctul meu de vedere) si repet, gama entry la JBL este slaba, in comparatie cu tine eu nu ma documentez doar din reviste si articole, te rog lasa-ma cu wiki, experimentez zi de zi cu diferite branduri, tocmai pentru a ma convinge personal de ele.
3) Nu vrei sa intelegi ca vata de sticla apartine trecutului, nu se mai foloseste, s-a inlocuit cu cea minerala, daca chiar vrei sa ramanem la vata, preferabil totusi burete cofrat, melana, lana etc
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 15:02   #92
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Quote:
Originally Posted by seliuc daniel View Post
eu cred ca tu esti un profesionist..........eu doar un amator, dar cum se face ca japonezii inghit doar pioneer si alpine la hu....probabil sunt prosti informati, cum de mai toate sw standard auto sunt jbl...si aia prosti.....sau poate si gto 696 jbl e o minciuna doar ca sunt premiate de 4 ani, sau ca infiniti foloseste hu bose si difuri jbl, prosti si aia.nu stiu ce ceinezarie ai ars tu jbl dar eu nu am vazut jbl mort. dar poate cum in romania se gaseste nokia 8800 la 120 euro cand el de fapt e 1100e tind sa cred ca asa era si sw ala.....sau tot din harman jbl sunt si infiniti kappa....proaste si alea. mai vezi pe wikipedia cam cu ce se ocupa pioneer cam la ce nivel sunt...apoi argumente. referitor la vata de sticla ,era vorba de incinta inchisa ori eu inteleg etansa...cum ies particule de sticla? la reflex nu se foloseste vata, se executa vacum bypass cu perete dublu masa mochetat. cand gasesti ceva peste pioneer sa ma anunti te rog ca eu de vreo 15 ani am tot cautat dar tot la ei am ajuns. voi vorbiti in romania de nu stiu ce firme cand mai toti prostii de afara nu prea inghit decat firme consacrate.

Prietene, hai sa-ti explic unele lucruri, poate o sa intelegi cum sta treaba:
1) In primu si primu rand, "bose" nu face Head-unit-uri.
2) Nu vorbeam de Head-unit-uri, vorbeam de boxe, amplificatoare si subwoofere.
3) Head-unit-ul bun de la pioneer este peste 1500 RON ( P88RS/P88RSII) pana la Pioneer P90RS care sare de 5500 RON. Tu in clasa aia te incadrezi ?!
3) JBL nu are decat amplificatoare si difuzoare.
4) JBL este egal cu 0. Seriile vechi de subwoofere de la JBL sunt vreo 2-3 stralucite, restu sunt de aruncat la gunoi.
5) Chiar si cel mai scump woofer se arde daca e folosit necorespunzator (incinta prea mica/prea mare sau acordaj incorect)
sau se da cu prea multa putere in el.
6) JBL nu face parte din nisa firmelor consacrate in car-audio; JBL este un consumer product, si se stie de JBL pentru ca sunt ieftine si toata lumea le cumpara.
7) De firme ca Helix, Brax, Audison, Focal, Micro-Precision, DLS, Digital Designs s.a. ai auzit? Ia da un search pe google !
8 ) Pe wikipedia poate orice sa scrie un articol si sa il posteze acolo!
9) Daca tu ai ajuns la Pioneer inseamna ca ai Pioneer ODR ( felicitari, inseamnca ca esti un om cu adevarat bogat, doar e vreo 3-4000 de euro un amplificator)
10) Daca esti atat de bun, spune-ne si noua, te rugam, ce sistem audio ai in masina.

IA DA MATALE UN CLICK AICI !


L.E. : Aia care folosesc pe instalatii audio de masina din fabrica subwoofer JBL nu o fac pentru ca sunt bune, ci o fac pentru ca sunt ieftine, si cum toata lumea a auzit de JBL, cumparatorii o sa spuna: UAU, CE TARE FRATE, ARE WOOFER JBL, MERITA 1000 DE EURO !!!

Dupa cum zicea si colegu' Stage1, mai exista si Bang & Olufsen, Mark Levinson si altii care fac instalii audio stock pentru masini ( Audi, Mercedes, Lexus) si ghici ce, ei nu folosesc JBL si nici Pioneer.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]

Last edited by animalutz; 19-09-09 at 15:19.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 18:10   #93
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Quote:
momentan detin un sistem hd pioneer, amp jbl 6 ch difuri kappa infiniti 55 rms sw jbl 500 rms si sunt extrem de multumit
Aici si-a prezentat domnul sistemul.
@seliuc daniel, fara suparare, dar trebuie sa intelegi un singur lucru, cel putin la subwoofere, lumea stie ca ele redau frecventele joase, lumea stie ca ele fac ,,bum bum", lumea NU stie la ce frecvente sunt proiectate acele difuzoare sa sune cel mai bine, lumea NU realizeaza din ce materiale sunt facute(bune sau proaste), lumea NU realizeaza la ce putere rezista (producatorii de cele mai multe ori mint) si cel mai important, lumea NU stie sa distinga un subwoofer calitativ de un jaf, din simplu motiv ca ambele redau frecventele joase, cum zicea domnul Animalutz, asculta Brax, Audison, Focal, compara cu JBL si ai sa intelegi de ce vorbim.
On: http://www.dls.se/econtent/files/57/dlshints.pdf

Last edited by Stage1; 19-09-09 at 18:20.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 23:52   #94
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

eu nu incerc sa ma contrazic cu nimeni, doar ca bose produce pt acura pt infiniti, nakamichi pt lexus, loewe pt e 39.... dar nu stiu de ce toti japonezii folosesc carozzeria care e pioneer sau aztech care e clarion si nu sunt deloc ieftine. nu stiu in ce domeniu lucrati voi probabil sunteti in ritm cu firmele grele consacrate eu nu i-mi permit luxul, am platit banii pe masina.....mai putin pe hi-fi dar nu sunt dezamagit, am un pioneer lcd fara cd fara caseta doar cu usb si radio editie carozzeria(se produc doar in japan pt japan nu se exporta) un amp 6 ch jbl, cablaje aztech(clarion) boxe kappa 55 rms. eu atat am putut, voi poate va permiteti mai mult eu nu.
seliuc daniel is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 01:48   #95
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Intreb si eu aici ca vaca, merita ( lasand la o parte aspectul financiar ) sa concep o incinta identica dpdv dimensiuni ca cea cu care a venid wooferul ( reflex ) din fabrica dar sa o fac din HDF de 3cm ?
Se schimba sesizabil in bine sunetul ?
Daca tot sunt acolo, in spatele difului sa pun si niste burete fonoabsorbant ? ( asta e recomandat numai la sealed sau si la reflex ? )

Merci mult pentru raspunsuri !
__________________
Chrysler 300m, 3.5L ( aproape Hemi ) , 250 cai, full.
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 09:18   #96
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Incinta dif-ului originala este un compromis intre SLP si SQ. Daca vei construi o incinta de aceleasi dimensiuni, nu vei seziza mari diferente, indiferent de materialul folosit, atata timp cat cea din fabrica este conceputa astfel incat sa imbine "sunatul tare" cu "sunatul bine".
Schimband materialul de constructie, nu vei schimba asa de mult acordajul incintei, mai ales ca vorbim in comparatie cu incinta de fabraica, ea insasi construita din material destul de gros si rezistent.
Daca vrei sa modifici modul in care se aude wooferul, construieste-i o incinta sealed care va canta unpic mai incet, dar mai jos si mai bine.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 10:28   #97
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

10x
Cat despre burete in spatele wooferului in cazul incintelor reflex , recomandat sau nu ?
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 15:57   #98
dragosv

Stage 4
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 273
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

animalutz unde scrie ca in sealed va canta mai jos?
va suna mai precis, dar nu poti spune ca mai jos...........
dragosv is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 20:34   #99
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

totul se raporteaza la volumul incintei....
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 23:27   #100
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Quote:
Originally Posted by dragosv View Post
animalutz unde scrie ca in sealed va canta mai jos?
va suna mai precis, dar nu poti spune ca mai jos...........
De unde stii tu ca eu nu am habar despre ce difuzor si ce incinta ar fi vorba? Chiar crezi ca dau sfaturi aiurea?!
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 29-09-09, 09:17   #101
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Bei ia nu va mai contrati tensional pe wooferul meu da :P !
E vorba de P12 Precision luat de la Animalutz condus de E10 Esprit ce isi ia sunetul din 9835R
Ma gandesc la sealed pentru ca masina e tour ( octavia tour ) si e un fel de bandpass ce obtin la urechi, wooferul fiind reflex.

@Animalutz, sa incerc sa vad cum se aude un sealed pe statia aia ( am la dispozitie un In phase in seled de 700 rms ) ca sa imi fac o idee ? Sau nu l-a conduce statia indeajuns incat sa imi fac o idee realista ?

pS : @Dragosv, tu esti de vina pentru banii pe care ii toc acum pe muzica :P De cand m-am vazut cu tine acolo la Unirii ( eram cu Chryslerul, tu aveai atunci espritul pe masina ) m-am patat pe Helix iar dupa ce am ascultat la Animalutz sistemul complet am realizat ca nici un Ariel nu imi fa mai scoate petele de Helix.

PS2 putin offopic : Animalutz, e incredibil ce scoate wooferul ala cand apesi MX pe HU. Bine, e total antimuzica dar asa for fun e misto ca iti scoti pietrele de la rinichi , acolo 10 secunde pe zi merita

Last edited by Cumnatu; 29-09-09 at 09:21.
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 00:09   #102
Luchiano

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 34
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Buna seara. Am o nelamurire si anume : exista o regula la ce distanta minima sa fie peretele paralel cu difuzorul ? Vreau sa fac o noua incinta si spatiul din masina ma cam restrange. Ar fi de preferat sa ma extind in latime si inaltime, in detrimentul adancimii. Asadar subwooferul are o adancime de montare de 160 mm ( JBL GTO de 350 W RMS , deci nu prea puternic) si ma gandeam ca adancimea sa o fac de 220 mm. Sunt suficienti 60 mm diferenta dintre capatul magnetului si peretele paralel cu el ? Mentionez ca vorbesc de o incinta sealed. Multumesc anticipat de raspunsuri.
Luchiano is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 06:22   #103
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

N-are importanta, fa linistit cutia cum iti convine.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 12:16   #104
vn-08-nen

Stage 5
 
vn-08-nen's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,495
Member of:
[VW]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Salut !

Am cumparat si eu azi un Woofer de 12" , putere 800W ( nu stiu cati are reali ) , magnet 40 oz , model Goldy GT - 932 , 4 ohm , SPL : 98 dB/ W/ m . As vrea sa ii fac o cutie pentru el . Sa il pun pe post de subwoofer , incita bass reflex . Dar nu stiu dimensiunile si puterea reala a difuzorului . Ma puteti ajuta ?
vn-08-nen is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 09:30   #105
vn-08-nen

Stage 5
 
vn-08-nen's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,495
Member of:
[VW]
Thumbs up Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Acesta e difuzorul
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1090159.JPG
Views:	113
Size:	485.1 KB
ID:	1148777   Click image for larger version

Name:	P1090160.JPG
Views:	87
Size:	509.6 KB
ID:	1148778   Click image for larger version

Name:	P1090162.JPG
Views:	81
Size:	535.9 KB
ID:	1148779  

Click image for larger version

Name:	P1090163.JPG
Views:	83
Size:	462.0 KB
ID:	1148780   Click image for larger version

Name:	P1090164.JPG
Views:	81
Size:	465.5 KB
ID:	1148781   Click image for larger version

Name:	P1090165.JPG
Views:	86
Size:	527.7 KB
ID:	1148782  

Click image for larger version

Name:	P1090167.JPG
Views:	79
Size:	497.7 KB
ID:	1148783   Click image for larger version

Name:	P1090168.JPG
Views:	116
Size:	477.5 KB
ID:	1148784   Click image for larger version

Name:	P1090169.JPG
Views:	75
Size:	543.2 KB
ID:	1148785  

vn-08-nen is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -