Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 13-02-07, 21:02   #31
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Matza.... Esti agresiv, adica bati campii. Duritatea suspensiei NU ARE NICI O LEGATURA cu tipul de incinta optim pentru un difuzor. Exista parametrii T/S care decid asta. Chestia cu membrana e tipica "meseriasului roman" care face "rachete" dupa ochi, ca a vazut la Discovery cum se face. Daca nu ai fi apucat sa mai citesti pe aici te-as fi inteles, dar asa nu ai scuze. Ia forumul la rasfoit, lamureste-te si nu induce lumea in eroare.

Un port prost dimensionat lucreaza nul (incinta devine practic sealed) peste o anumita viteza a aerului la port. Asta ca sa nu intru in alte detalii. Cea mai buna incinta pentru un difuzor este cea care scoate maxim de randament din acesta in aplicatia dorita.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 22:33   #32
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Argumente impotriva folosirii unui bandpass pe auto???
Vreau sa-mi fac o incinta bandpass pentru 2 JBL P1222.
Calculata cu uniboxul iese chiar ok.
Dar astept si alte opinii.
Multumesc anticipat.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 12:26   #33
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

@matza ...cum a zis si rellaxx duritatea difuzorului nu are legatura cu tipul de incinta optim pt difuzor....asta se stabileste prin parametrii T/S si prin EBP (efficinecy bandwidth product) un coeficient ce stabileste matematic (nu practic..in unele cazuri conteaza..se poate sa nu se protriveasca ) ce tip de incinta este recomandat pt acel difuzor

EBP=Fs/Qes

EBP < 45 =>sealed
EBP 45<>65 => sealed/bassreflex
EBP >65 =>bassreflex

si apropo la sealed difuzorul are cursa mult mai mica decat la bass reflex...aerul actioneaza ca un arc si controleaza ff bine difuzorul..de ce crezi ca in SQ incinta inchisa este folosita in 99% din instalatii
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 13:55   #34
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

oameni buni... de la mine din burta nu indrazneam sa spun lucrurile astea ... citisem mai demult ( cand a trebuit sa fac o incinta pt mine) pe un site , care nu mai tin minte cum era , sa va fii aratat , aceasta chestie... care mie mi-sa parut putin logica...de aceea am spus...dar acum vad ca sunt bazaconii
__________________
unde se poarta stickerul
Bord cu leduri

GRABA stirca TREABA !!!
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 18:33   #35
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

cat traim invatam.. ..uite ...daca luam exemplu o incinta bass reflex ,unde se stie ca acordajul este esential pt ca pe frecventa de acordaj tot sunetul este reprodus prin port...si sa zicem...ca acordam portul la 20 hz si el corect trebuia acordat la 35 hz...difuzorul va incepe sa se comporte ca in free air,adica va pierde din control si o sa inceapa sa aibe cursa ff mare..din cauza asta se si recomanda incintelor bass reflex statii cu filre infrasonice reglate la 1/4 octave sub frecventa de acordaj ..
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 18:40   #36
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Quote:
Originally Posted by vpower16v View Post
cat traim invatam.. ..uite ...daca luam exemplu o incinta bass reflex ,unde se stie ca acordajul este esential pt ca pe frecventa de acordaj tot sunetul este reprodus prin port...si sa zicem...ca acordam portul la 20 hz si el corect trebuia acordat la 35 hz...difuzorul va incepe sa se comporte ca in free air,adica va pierde din control si o sa inceapa sa aibe cursa ff mare..din cauza asta se si recomanda incintelor bass reflex statii cu filre infrasonice reglate la 1/4 octave sub frecventa de acordaj ..
Sau ii faci un filtru subsonic cu bobinutza mica mica si condensator.
Imi raspunde si mie cineva la intrebare????
Multumesc
bluey is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 22:01   #37
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Nu sunt "contraindicatii" la incintele bandpass la folosirea in masini ( daca la asta te referi ). Beleaua e ca sunt extrem de pretentioase si le poti gresi foarte usor. In plus de asta, distorsiunile nu se prea "aud", asa ca risti sa prajesti usor difuzorul.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 23:09   #38
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default

pai daca ii faci filtru cu o bobina si condesator...una la mana...filtrele pasive pt subwoofere la puteri mari cam genereaza distorsiuni..2...panta de taiere pt filtrul descris de tine este de 12db/octava care este mica....pt un infrasonic se cere minimum 18db/octava...sau chiar 24...eu nu prea sunt adeptul filrelor pasive...dar este discutabila treaba...depinde cum sunt gandite si cine le face

@bluey....din cate stiu eu..jbl in manual specifica litrajul si frecventele de acordaj pt toate incintele inclusiv band pass.....asa ca de ce sa le mai modifici tu?? mergi cu ce recomanda producatorul...in 80% din cazuri este cea mai buna solutie si cea mai usoara ....pt cei care stiu ce fac se poate imbunatatii....dar cu band pass ul nu recomand aceasta experienta...cum zice si saxo....band pass urile sunt greu de calculat/acordat si e riscant..cu ele..iti trebuie un amplificator puternic si cu wati curati ca sa nu arzi bobina..plus k sunt ff voluminoase incintele...scuze pt postul dublu

Last edited by ReLLaXX; 17-02-07 at 05:48.
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 23:50   #39
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Quote:
Originally Posted by vpower16v View Post
@bluey....din cate stiu eu..jbl in manual specifica litrajul si frecventele de acordaj pt toate incintele inclusiv band pass.....asa ca de ce sa le mai modifici tu?? mergi cu ce recomanda producatorul...in 80% din cazuri este cea mai buna solutie si cea mai usoara ....pt cei care stiu ce fac se poate imbunatatii....dar cu band pass ul nu recomand aceasta experienta...cum zice si saxo....band pass urile sunt greu de calculat/acordat si e riscant..cu ele..iti trebuie un amplificator puternic si cu wati curati ca sa nu arzi bobina..plus k sunt ff voluminoase incintele...scuze pt postul dublu
Nu specifica si pentru o incinta cu 2 difuzoare cum vreau eu sa fac
Intr-adevar datele scoase de Unibox sunt foarte apropiate de cele recomandate de producator.
Oricum desi tu nu stii inca asta incinta o voi face la tine asa ca vei vedea de aproape ce iese

Inca o intrebare: este adevarat ca masina amplifica frecventele joase???
Stie cineva un site unde sunt aratate grafice in functie de configuratia masinii (sedan,hatchback,monovolum,break).
Adica daca subul meu are graficul in coborare sub 30Hz il ajuta masina ca incinta???
Sper ca m-am facut inteles.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 15-02-07, 00:14   #40
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

ce daca nu specifica..nu este nici o problema pur si simplu dublezi volumul si porturile si gata...dar totusi e mai bine sa fie o incinta maree cu un perete despartitor..pt ca fiecare difuzor este unic...chiar daca este aceeasi marca sau model.....teoretic in masina frecventele de sub 80hz sunt amplificate cu 12db/octava deci la 40 vei avea +12db si la 20 hz +24db asta fata de raspunsul difuzorului in free air..practica difera.. acum 1 an gasisem chiar eu un site ffff interesant care prezenta exact ec vrei tu o sa incerc mai sa dau de el.
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 15-02-07, 07:04   #41
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Nu inteleg eu prea bine cum ai zis tu.
Vreau sa o fac cu sealed separat la fiecare difuzor si vented comun.
Tocmai ca fiecare difuzor este unic.
Diferentele intre difuzoare sunt mai putin evidente zic eu in vented decat in sealed unde cea mai mica miscare a membranei unuia il influenteaa pe celalalt.Daca le-as pune pe ambele in sealed asta.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 15-02-07, 18:54   #42
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

cum sa iti explic....tu dai exemplu o incinta comuna pt 2 difuzoare la bass reflex ..eu ziceam 2 incinte lipite...sa arate ca una singura....adik 2xsealed cu 2xbass reflex cu 2 porturi...dar se poate modifica
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 15-02-07, 22:12   #43
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Crezi ca e mai bine asa???
O incinta cum am zis eu scoate 3Db castig.
e adevarat ca acelasi tip de incinta cu alte difuzoare scoate -2,8Db.Adica pierde.asta la volum calculat corespunzator.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 15-02-07, 23:42   #44
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

stai ca acum nu inteleg eu ce vrei sa zici..eu ziceam asa....faci 2 incinte si le faci sudate/lipite/legate sa para ca una singura ..ma intelegi ce zic??? nu trebuie sa modifici in unibox sau alte programe
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 16-02-07, 23:04   #45
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Am inteles ce zici tu.Ma gandesc ca poate e mai bine cum zici tu ,difuzoarele fiind neinfluentate unul de celalalt.
bluey is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -