Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 29-07-09, 18:52   #1
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default alegere subwofer + constructie incinta pt el

salut bugetul pt subwofer este 500 maxim 600ron, amplificare pentru el nu am, dar intai vreau sa iau woferul dupa care sa iau amplificator

vreau sa imi cumpar alpine type r 12' swr-1242D, daca exista ceva mai bun la banii astia as fi incantat sa aflu, adica sunt deschis si pentru alte alternative

am auzit vorbe frumpase despre jbl P1222, ce parere aveti despre el?

indiferent de alegerea woferului, vreau ma ajutati sa imi construiesc incinta, in principal sunt 90% hotarat pentru alpine swr 1242D sau swr 1222D

precizez ca ascult in general muzica house, cateodata si muzica rap
sistemul audio este alcatuit dintr-un player alpine 9870, 2xkenwood 35w in usile din fata, si 2xmtx THX693 80W-amplificate iar toate astea trebuiesc corectate de un bass.

astept sfaturile si parerile voastre salut
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 29-07-09, 21:01   #2
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,760
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: alegere subwofer + constructie incinta pt el

in primul, rand ce masina este?
si ca un sfat ,te orintezi la un amplificator, te gandesti bine ce vrei de la el, vezi ce clasa este, si la ce impedante lucreaza , asigura conectica ( bateria sa nu fie pe "ultimul drum" si sa o faci frumos nu de dragul de a fii, firele sa le tragi pe unde trebuie si cat mai groase in functie de cat cere ampliful etc)si mai apoi ajungi la woofer si incinta.
cam asta e ordinea normala, o poti alege si pe cea "anormala" si sa te lovesti de problema ca de ex: wooferul sa fie 2x2ohm si ampliful sa nu fie stabil in 1ohm si sa fii nevoit sa il legi in 4 si apoi sa nu te poti bucura de potentialul sculelor ... exemple pot continua...
in mod normal , puterea rms declarata de producatorul amplifului trebuie sa fie mai mare ca cea rms a difuzorului (ex: amplif 1000w subwoofer 600-700 max 800dar e deja trist), poti face treaba mai buna decat daca ai avea un amplif de 500w si woofer de 800w cu acelasi amplif si un woofer de 250-300w de exemplu.
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 29-07-09, 21:30   #3
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: alegere subwofer + constructie incinta pt el

deci:

1. masina este o dacie 1310 din 97

2.woferul deja l-am comandat e pe drum imi vine saptamana viitoare este alpine swr 1242D

3.nu am bani de amplificator am doar de wofer si incinta

4.am deja un amplificator de 1x240rms la 4ohm este mutant nw280sp care amplifica difuzorele din spate, am de gand sa pun boxele inapoi pe player, si sa folosesc acel amplificator pana cand imi iau altul pe masura woferului, el va fi folosit pe wofer la 2 ohm are protectie dar pot sa il folosesc o perioada de timp la 2 ohm, are ceva? (tinand cont ca el are 2x80W la 4ohm 2x120W la 2 ohm si 1x240W la 4 ohm, nu scrie nimic de conectarea in punte la 2 ohm)

5.kitul de cabluri care alimenteaza statia este dietz si este de 20mm^2

6.bateria este zap sau ceva de genu are 65A, are un am si ceva

7.amplificatorul care il voi cumpara vreau sa fie de 1x600-700W pt ca am inteles ca acest difuzor este foarte reusit si trebuie sa ii dai multa putere sa obtii rezultatele cele mai bune

8.dupa ce termin cu toate cele mentionate mai sus va veni si un condensator de 1.6 F

deci stiu foarte bine despre ce este vorba asadar vreau sa ma ajutati cu incinta: dimensiuni acordaje materialul folosit etc

salut!
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 29-07-09, 21:58   #4
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,760
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: alegere subwofer + constructie incinta pt el

sa nu fie cu suparare, dar din moment ce te arunci la condensatoare ....
mai bine instalezi o baterie mai mare, sau inca una identica cu cea existenta. pt 2 amplifuri a-si fi mers cu un cablu de 35mm, o sa mearga si cu 20 dar mai trist... cat despre amplif , lasa-l unde e, mai asteapta sa-ti cumperi unu mult mai bun ca sa nu faci vreo prostie sa arzi wooferu sau mai stiu eu ce...
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 31-07-09, 06:24   #5
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: alegere subwofer + constructie incinta pt el

pai nu ca nu am de gand sa stau cu doua amplificatoare pe masina o sa il anulez pe cel de pe difuzoare si o sa raman doar cel de pe wofer, situatia cu amplificatorul de pe boxe pusa pe wofer in bridge o sa fie ceva de moment dupa care o sa o vand si o sa imi cumpar ceva mai bun pt wofer.

Am avut si 2 amplificatoare unu pe wofer unu pe difuzoarele masini dar am avut alternator de golf de 90A si tinea toti consumatorii masini + amplificatoarele la maxim fara nici o problema, acum am vechea incarcare de dacie si oricate baterii as pune pe masina tot degeaba daca nu am incarcare calumea, asa ca ma gandeam sa ii pun un condensator mai mare sa imi faca o tensiune liniara sa imi duca cu incarcarea asta. Am avut un wofer de 250W si imi cam palpaia bordu, dar cu asta de 600-700W or sa se inchida, si ma gandeam sa ii pun un condensator . Remote de la wofer este legat la contact deci nu va merge woferul atata timp cat motorul nu este pornit deci pot sa pun oricate baterii la masina pt ca toate au 12V alternatorul face 14.4 cu 50A deci automat cand va fi un sut al basului tensiunea va ajunge undeva la 13V fara condesator si voi avea fluctuatii, crede`ma ca am incercat si cu 2 baterii si tot sunt fluctuatii pt ca e o incarcare foarte proasta, asadar condesatorul poate reuseste sa faca o tensiune liniara astfel incat sa nu mai fie acele fluctuatii, sau sa fie dar mai mici.

La un pejo 206 cu un sist audio de 400W ii palpaiau toate: faruri bord tot, a pus un condesator de 1,6 si nici macar cu motor oprit nu mai are fluctuatiile alea, deci un condensator este necesar. oricum pana acolo mai este drumu lung pt ca asta este pe ultimul loc condesatorul.

problema mea este parametrii incintei dimensiule tot ansamblul poate ma ajuta cineva care a mai facut sau care se pricepe.

Bafta!
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 31-07-09, 18:36   #6
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,760
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: alegere subwofer + constructie incinta pt el

parerea mea, imprumuta un condeu si pune-l si vezi ce rezolvi , daca merita sau nu investitia. cat despre incinta, iti dai seama ca cineva care stie sa faca o incinta calumea nu se vinde gratis. spor!
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 31-07-09, 19:20   #7
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: alegere subwofer + constructie incinta pt el

keddy_net... O data cu difuzorul o sa primesti mai mult ca sigur si recomandari pentru incinte din partea producatorului.

Opteaza pentru varianta bas reflex (vented), construieste incinta din MDF (NU PAL!) de 18mm cu fata dubla (partea pe care montezi difuzorul, daca poti) sau 25mm si mergi linistit cu o singura fata.

Respecta atent dimensiunile interioare recomandate in asa fel incat sa obtii volumul intern necesar. Daca o sa ai nevoie de porturi (tuburi, rezonatoare, cum vrei sa le spui) da un semn aici, dupa ce stii exact ce-ti trebuie. Daca incinta e realizata bine sunt sanse foarte mari sa nu ai nevoie de nici un material suplimentar in interior.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 02:18   #8
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: alegere subwofer + constructie incinta pt el

relaxx incinta trebuie sa fie undeva la 65 de litri si "round port dimension diameter x lenght (cm) 10.2 x 38.1"
asta spune la ei pe pagina
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 02:54   #9
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: alegere subwofer + constructie incinta pt el

Quote:
Opteaza pentru varianta bas reflex (vented), construieste incinta din MDF (NU PAL!)
Ce are palul ? ca rezonator suna identic cu MDF, eventual ca rigidizare scade calitativ, dar se rezolva relativ usor cu o simpla ranforsare.
Sunt foarte multi useri care nu-si permit sau nu gasesc MDF, o foarte buna alternativa este palul, desigur cu ranforsarile pe masura.
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 16-08-09 at 02:57.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 15:07   #10
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: alegere subwofer + constructie incinta pt el

Densitatea tipica este mult mai mare in cazul MDF-ului. Doua materiale cu densitati foarte diferite nu vor fi la fel de inerte, nu vor rezona la aceleasi frecvente, nu vor fi la fel de rigide si nu vor avea aceeasi greutate, la dimensiuni identice.

PAL-ul e mai ieftin. Cu asta sunt de acord.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 21:16   #11
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: alegere subwofer + constructie incinta pt el

Quote:
Doua materiale cu densitati foarte diferite nu vor fi la fel de inerte, nu vor rezona la aceleasi frecvente
Corect, daca sunt foarte diferite sunt de acord, pal vs ulm, pal vs stejar, in schimb MDF vs pal, diferentele se resimt abia pe la mii de wati, cea ce, chiar nu face rentabil mdf-ul pt. utilizatorii de zi cu zi.

Rellaxx, s-au facut teste de genul chiar in Bucuresti, trebuie sa fi auzit.
Testele se fac in camere izolate complet fonic, se fabrica un anumit numar de incinte facute din materiale diferite, se folosesc difuzoare HI-FI gen Visaton, Beyma etc, se verifica pentru fiecare tip de incinta unde s-a obtinut un boost pe gama de frecvente.

Asta pe larg, desigur povestea se complica daca intram in detaliu, dar ca principiu vroiam sa subliniez faptul ca s-a obtinut aproape acelasi rezultat prin folosirea incintelor din pal, in comparatie cu cele din mdf, diferenta fiind neglijabila si insesizabila pentru utilizator.
Quote:
nu vor fi la fel de rigide si nu vor avea aceeasi greutate, la dimensiuni identice.
Corect, aici trebuie facute impotrivizatii.
Stage1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -