Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Timisoara

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-08, 18:12   #16
FICu'

Stage 3
 
FICu''s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 124
Default Re: ASTRA GTC-PROIECT TUNING-PAINTING by CICIOC

deci cand vedem masina pe strazi?
FICu' is offline   Reply With Quote
Old 20-01-08, 18:40   #17
WARN

Stage 2
 
WARN's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 27
Default Re: ASTRA GTC-PROIECT TUNING-PAINTING by CICIOC

FIcule ti am mai raspuns pe prima pagina....pe la mijlocul lunii martie si atunci se poate vedea zilnic prin TM.Datorita faptului ca este un proiect care trebuie sa iese ok la final, modificarile si montajul masinii necesita ceva timp.Miercuri voi posta poze cu masina montata exterior, body kyt, roti etc.
WARN is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 13:35   #18
mattr|x`u
Crazy Drivers Members

Stage 4
 
mattr|x`u's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 254
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: ASTRA GTC-PROIECT TUNING-PAINTING by CICIOC

Frumos...felicitari Cicioc... Marius fiecare are stilul lui....eu personal ca sa ma exprim libre, sper sa nu se supere nimeni am fist cu masina si la cicioc si la aldomoro si prin anumite circumstante mi-a facut vopsitul aldomoro...dar imi place si lucrarea lui Cicioc.
Bafta la amandoi si gata
Faina masinuta, apropo.
__________________
Step on it`.. www.crazydrivers.net
mattr|x`u is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 00:59   #19
Aldomoro

Stage 3
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 101
Member of:
[AirBrush]
Default Kitch-ul e o forma de arta nici decum o jicnire

Degeaba v-ati agitat ca sifonu nu am zis ca e urata lucrarea dar nici nu-mi puteti voi spune care am 9 ani de scoala de arte in spate ca pictura de pe astra nu e kitch
La fel era si celebrul covor Rapirea din serai care era apreciat de toti, na ala era un kitch. Si ma simt nevoit sa si dau definitia kitch-ului:


Kitsch-ul este...

"O creaţie de prost gust,cu pretenţie de operă de artă .
Kitsch-ul este ceva ce nu are decāt partea fizică elaborată, care nu are o idee la bază. Ceva care se bazează pe aspect şi nu pe gāndire.
Kitsch-ul e legat de lipsa de profunzime, de superficial. Superficial vine de la superficie, suprafaţă. Kitsch-ul simulează o profunzime care nu există, e doar de suprafaţă. Tot ce ţine de superficial e legat şi de simulare, de exemplu de simulare de stiluri, de copiere proastă a lor, de sugerare cu mijloace neadecvate a unor mari stiluri istorice, sau a marii arte clasice, etc. Kitsch-ul e legat şi de trăirea superficială a unor pretinse sentimente mari. El combină īn general dramatismul şi marile, furtunoasele şi gălăgioasele sentimente cu redarea şi trăirea lor īntr-o cheie minoră şi comodă."
Putem zice că, īntr-un anumit sens, kitsch-ul face parte din viaţa noastră cea de toate zilele.

Aia nu inseamna ca eu nu am facut kitch-uri dar macar mi le recunosc si am sa si postez o lucrare de a mea care e kitch
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	new york 018.jpg
Views:	191
Size:	1.73 MB
ID:	438333  
__________________
id : neagamarius
tel 0723144112
Aldomoro is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 08:44   #20
cicioc

Stage 5
 
cicioc's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 367
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Kitch-ul e o forma de arta nici decum o jicnire

bravo mamn
sti definitzia kichului
imi pare rau ca tre sa fac asta dar se pare ca nu imi dai de ales
daca tot ai trecut prin arte fatzi te rog un serviciu
" fa nishte printuri cu lucrarile tale si cu ale mele , dute cu ele la DIETER ( ASTA DACA IL STI ?( UN PROFESOR DE LA DESIGN DE LA FACULTATEA DE ARTE DIN TM care ere f mare experientza in aerografie) si cerei parerea.
sau la BONEA( profesor de pictura si anatomie la fac de arte din cj )
sau ... la multi alti artishti adevarati din tzara
vrei sa iti mai dau nume din tzara la cine sa mergi sa ceri pareri?
nu spun ca sunt f bun in ceea ce fac dar tu......


in primul rand cei 9 ani de arte sa pare ca nu iti prea ajuta
nu esti singurul de pe acest forum care are artele in spate dar se pare ca esti singurul care se lauda degeaba.
daca e sa te contrazic pe faza de kici pot sa o fac

nu poti spune ca ce e aici e un kici dar parerile sunt impratzite .
asta e..
totushi dute pt binele tau la DIETER( ca ti-e aproape) si cerei parerea .


am intalnit multi ca tine care au terminat artele si se lauda pe faza asta, dar cati continua din cei care au treminat sa faca un lucru bun si sa primeasca aprecieri de la foshti profesori ,artishti consacrati din tzara? recunoshtere internationala sau altele?

daca tot te lauzi atat cu cei 9 ani de arte eu zic ca te sa pui pe treba sa lucrezi nu doar sa batzi din gura , iar faptul ca sti teorie te felicit dar la practica se pare ca esti pe spate .

pot sa iti mai dau nishte oameni de contact din tzara care se pricep f bine la aerogrtaf si stiu cu ce se mananca ca sa le poti cere pareri despre felul in care lucrezi

vrei sa iit mai spun ceva?
in momentul de fatza eu am in galeri de arta din tzara lucrari expuse si te rog sa imi spui macar o galerie unde ai tu ?


revinotzi mai baiatule ca orgoliul tau e la cote maxime . sincer chiar imi pare rau de cel cu golful pt ca si-a stricat msshina cu acele chsti pe ea care cred ca tu le spui animale facute in aerograf
imi pare rau pt el dar asta e . cred ca puteai sa folosehti aerograful un pic mai mult si sa nu dau cu bidineaua

daca erai baiat cuminte iti trimiteam un filmuletz despre cum se fac animalele in tehnica asta " aerografie" dar asa...

oricum baiatu nu te bate cu pumni in piept ca o faci degeaba . punete si lucra ca sa ai rezultate ca altfel tot cu gura mare o sa fi fara rost





Quote:
Originally Posted by Aldomoro View Post
Degeaba v-ati agitat ca sifonu nu am zis ca e urata lucrarea dar nici nu-mi puteti voi spune care am 9 ani de scoala de arte in spate ca pictura de pe astra nu e kitch
La fel era si celebrul covor Rapirea din serai care era apreciat de toti, na ala era un kitch. Si ma simt nevoit sa si dau definitia kitch-ului:


Kitsch-ul este...

"O creaţie de prost gust,cu pretenţie de operă de artă .
Kitsch-ul este ceva ce nu are decāt partea fizică elaborată, care nu are o idee la bază. Ceva care se bazează pe aspect şi nu pe gāndire.
Kitsch-ul e legat de lipsa de profunzime, de superficial. Superficial vine de la superficie, suprafaţă. Kitsch-ul simulează o profunzime care nu există, e doar de suprafaţă. Tot ce ţine de superficial e legat şi de simulare, de exemplu de simulare de stiluri, de copiere proastă a lor, de sugerare cu mijloace neadecvate a unor mari stiluri istorice, sau a marii arte clasice, etc. Kitsch-ul e legat şi de trăirea superficială a unor pretinse sentimente mari. El combină īn general dramatismul şi marile, furtunoasele şi gălăgioasele sentimente cu redarea şi trăirea lor īntr-o cheie minoră şi comodă."
Putem zice că, īntr-un anumit sens, kitsch-ul face parte din viaţa noastră cea de toate zilele.

Aia nu inseamna ca eu nu am facut kitch-uri dar macar mi le recunosc si am sa si postez o lucrare de a mea care e kitch
__________________
custom painting.
http://www.artairbrush.ro
contact pe : mail cicioccipri@yahoo.com
tel .0727969900

Last edited by cicioc; 30-01-08 at 08:49.
cicioc is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 11:04   #21
bazza

Stock
 
bazza's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 9
Default Re: ASTRA GTC-PROIECT TUNING-PAINTING by CICIOC

cicioc,parerea mea e ca ai talent si iti doresc s ajungi macar ca si mike lavalee.
si am o rugamite..imi spui cat m-ar costa si p mine un paint job pe un punto in 3 usi?ceva nu foarte deosebit k momentan nu dispun de mii d euro :P.am inteles k esti din bm?eu am posibilitate sa duc masina acolo.mai povestim,poate colaboram pe viitor.respect
bazza is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 16:32   #22
WARN

Stage 2
 
WARN's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 27
Default Re: ASTRA GTC-PROIECT TUNING-PAINTING by CICIOC

Cu mare intirziere (lipsa de timp) am reusit sa pun astazi cate ceva pe masina...barile, ceva eleroane, folie pe luneta si cu ocazia asta am facut niste poze....cu marele kitch.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	PICT6144.JPG
Views:	222
Size:	3.75 MB
ID:	438621  
WARN is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 16:58   #23
WARN

Stage 2
 
WARN's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 27
Default Re: ASTRA GTC-PROIECT TUNING-PAINTING by CICIOC

POZE.. MATRIXU ce vroiai sa spui cu "amindoi va pricepeti" ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	PICT6146.JPG
Views:	186
Size:	4.25 MB
ID:	438654   Click image for larger version

Name:	PICT6148.JPG
Views:	156
Size:	4.11 MB
ID:	438658   Click image for larger version

Name:	PICT6151.JPG
Views:	93
Size:	2.45 MB
ID:	438659  

Click image for larger version

Name:	PICT6152.JPG
Views:	191
Size:	3.81 MB
ID:	438666   Click image for larger version

Name:	PICT6156.JPG
Views:	155
Size:	3.66 MB
ID:	438671   Click image for larger version

Name:	PICT6158.JPG
Views:	178
Size:	3.73 MB
ID:	438672  

Click image for larger version

Name:	PICT6157.JPG
Views:	128
Size:	3.92 MB
ID:	438673  
WARN is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 19:51   #24
Speedball_tm

Stage 5
 
Speedball_tm's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 886
Member of:
[VW]
Default Re: ASTRA GTC-PROIECT TUNING-PAINTING by CICIOC

marpha.......la logtuning ai facuto???
Speedball_tm is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 20:31   #25
WARN

Stage 2
 
WARN's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 27
Default Re: ASTRA GTC-PROIECT TUNING-PAINTING by CICIOC

Nu eu singur imi fac masinile, mai putin chestii de vopsitorie, pictura, tapiterie interioara.Ideile sunt personale, VIO de la LOGTUNING mi a asigurat absolut toate piesele de tuning care le am cerut si care sunt enumerate pe prima pagina.Deci recomand pe cei de la LOGTUNING pentru seriozitate, livrare rapida si preturi f.bune.La montat folie recomand pe "FOLIUTA" care mi a montat folie impecabil pe vreo 7-8 masini.
WARN is offline   Reply With Quote
Old 31-01-08, 21:20   #26
mattr|x`u
Crazy Drivers Members

Stage 4
 
mattr|x`u's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 254
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: ASTRA GTC-PROIECT TUNING-PAINTING by CICIOC

Quote:
Originally Posted by WARN View Post
POZE.. MATRIXU ce vroiai sa spui cu "amindoi va pricepeti" ?
Ma refeream la conflictul dintre Cicioc si Aldomoro...amandoi se pricep la Aerograf, amandoi au talent, care are mai mult, stie sa demonstreze.
asta vroiam sa zic
mattr|x`u is offline   Reply With Quote
Old 31-01-08, 22:18   #27
Deevylls

Stage 5
 
Deevylls's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,529
Default Re: ASTRA GTC-PROIECT TUNING-PAINTING by CICIOC

Aia doi lupi de pe barca is cei mai misto
Deevylls is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 19:30   #28
tm8bnz

Stage 5
 
tm8bnz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,584
Member of:
[Moderators]
[RR]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: ASTRA GTC-PROIECT TUNING-PAINTING by CICIOC

Subscriu la cele zise mai sus !
tm8bnz is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 21:00   #29
Aldomoro

Stage 3
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 101
Member of:
[AirBrush]
Default Re: ASTRA GTC-PROIECT TUNING-PAINTING by CICIOC

Revin imi pare rau ca te-am judecat dupa lucrarea pe astra gresit. Intradevar ai lucrari bune si foarte bune dupa ce am vazut un filmulet pe youtube si ai toata aprecierea mea pentru asta, dar desenu pe astra la modul cel mai serios nu-mi place si ca idee si ca executie. Acum ca-mi da dreptate Cicioc pe forum sau in gandul lui asta numa el o stie. Apropo lucrari tari imi plac doua casti pe care le ai cu cranii in special craniile albastre dupa lavalle

PS intradevar a fost o prostie din partea mea faza cu cei 9 ani in spate
Aldomoro is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 22:35   #30
cicioc

Stage 5
 
cicioc's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 367
Member of:
[AirBrush]
Default Re: ASTRA GTC-PROIECT TUNING-PAINTING by CICIOC

man ms pt apreciere
dar..
m-ai atacat si am raspuns atacului dar nu in acelashi mod ca si tine
nu vreau sa intelegi ca am ceva acum cu tine doar ca mi-am format o parere deja despre tine si f greu am s-o schimb . asta e ,oricum nu cred ca iti pasa parerea mea.


parerea ta despre lucrarea pe astra sincer nu ma mai intereseaza si nu impart aceleashi sentimente cu tine, e doar o parere ceea care o ai tu despre aceasta lucrare
nu stiu ce lucrare ai vazut tu cu cranii dupa Mike Lavallee dar eu nu am aasa ceva. am doar 4 cranii facute pt capacele de la shurubul central a rotilor de la masina care sunt un pic mai mari decat o moneda de 50 bani iar cashti dupa
Mike Lavallee nu am .
e un alt stil decat al lui daca ai sa te uiti bine , e f mare diferentza
nu am nimik cu tine si dupa modul in care ai reactionat aici pe forum chiar imi pare rau sa o spun dar nici nu vreau sa te cunosc cu toate ca cunosc pe majoritatea din tazara care se ocupa cu asa ceva si cu care am ce discuta in leg cu modele , comentari sincere si la obiect , si oameni care stiu ce fac si o fac bine

chiar a fost deplasata faza
cu cei 9 ani de arte care sincer ma lasa rece .
eu nu am 9 ani de arte in scoala am doar 4 ( cei finali si care sunt cei mai importantzi dar.. nu asta conteaza , conteaza ceea ce faci , cum o faci si rezultattul . sunt multi ce nu au nici macar o luna de scoala de arte si sunt extraordinari de buni , nu dupa asta trebuie sa ne luam
trebuie sa ne luam dupa rezultate
am intalnit f multe " genii" care au terminat artele si care se bat cu pumnii in piept ca au trecut printr-o scoala de arte dar... rezultatele lasa de dorit
nu sunt eu cel mai bun de pe lume daca asta am lasat impresia ca ma cred .
nu , si mai am inca f mult de invatzat dar am habar de greshelile si lipsurile mele si de ceea ce vreau sa fac si unde vreau sa ajung cu aerografia
imi pare rau ca s-a ajuns la asta dar alta data nu te mai arunca asa cu vorbe pt ca nu sti de cine dai ( per general (un sfat nu o amenintzare daca asta pare)).
nu am spus ca aceasta lucrare e cea mai cool care am facut-o dar e o lucrare de care nu ma dau la o parte sa spun ca e buna .
ceea ce crezi tu despre ea nu mai e problema mea iar parerile sunt impartzite pt ca gusturile nu se discuta .. doar in anumite circumstantze .. care nu vad cum ar putea fi aici discutate

hai sa o lasam asa iar de mai ai ceva de spus te rog s-o faci pe pm asta in caz ca nu vrei sa fie public iar aceleashi chesti

ms pt intelegere
cicioc


Quote:
Originally Posted by Aldomoro View Post
Revin imi pare rau ca te-am judecat dupa lucrarea pe astra gresit. Intradevar ai lucrari bune si foarte bune dupa ce am vazut un filmulet pe youtube si ai toata aprecierea mea pentru asta, dar desenu pe astra la modul cel mai serios nu-mi place si ca idee si ca executie. Acum ca-mi da dreptate Cicioc pe forum sau in gandul lui asta numa el o stie. Apropo lucrari tari imi plac doua casti pe care le ai cu cranii in special craniile albastre dupa lavalle

PS intradevar a fost o prostie din partea mea faza cu cei 9 ani in spate
cicioc is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -