Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Timisoara

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-15, 22:20   #106
florin_alex

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 95
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

vorbind din perspectiva unuia care a terminat mecatronica, iti zic ca daca vrei se poate termina cu usurinta, numai ca la inceput totul pare mai dificil, pana te obisnuiesti cu mersul lucrurilor la facultate.
oricum in primii 2 ani sunt materii mai generale ce se fac in toata politehnica, gen fizica, matematici si alte prostii.
ca si perspectiva de viitor, cam la toate firmele multinationale ai o sansa, gen conti, hella, trw, elba... in productie, proiectare, calitate.
mai ramane insa partea cealalta, crezi ca poti trece peste faptul ca nu-ti place?
florin_alex is offline   Reply With Quote
Old 23-02-15, 22:37   #107
mecatronica

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 5
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

hey, multumesc ca mi-ai raspuns! singurul motiv pentru care nu m-am lasat inca a fost ca am bursa...si da, pot sa trec peste partea ca nu-mi place, daca as sti ca nu sunt in dezavantaj ca sunt fata. eu cred ca un baiat ce e pasionat de asa ceva are mult mai multe sanse ca mine care doar invat! si din anu 3, acum stiu ca ma gandesc prea departe, dar ce specializare mi-ai recomanda sa aleg?
mecatronica is offline   Reply With Quote
Old 24-02-15, 21:45   #108
florin_alex

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 95
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

nu trebuie sa te descurajeze faptul ca esti fata, daca chiar vrei poti trece cu usurinta prin facultate... o sa vezi tu cum merge treaba putin mai tarziu, in anul I totul pare mai dificil, si ca nu e tocmai cea mai buna alegere. am avut colege care n-au fost pasionate de domeniul asta, dar au terminat cu brio, unele cu medii destul de mari, si acum lucreaza in domeniu pe la diferite firme.
despre specializarea din anul 3 nu prea mai tin minte domeniile, parca era mecatronica, mecanica fina si roboti industriali. parerea mea este ca orice alegere ai face nu cred ca ai alege gresit, poti sa analizezi atunci in functie si de ce anume crezi ca iti place mai mult. dar mare diferenta nu este intre ele.
oricum in momentul actual iti zic sincer ca nu are prea mare importanta specializarea care ai terminato pentru ca se pune mai mult accentul pe cunostiintele care le ai, si cum te descurci la interviu.
florin_alex is offline   Reply With Quote
Old 24-02-15, 22:59   #109
mecatronica

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 5
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

multumesc, asa o sa fac!
mecatronica is offline   Reply With Quote
Old 25-02-15, 20:11   #110
florin_alex

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 95
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

cu placere... am trecut si eu pe acolo si stiu cum e, deci daca mai ai alte nelamuriri iti raspuns in limita cunostiintelor mele.
dar de curiozitate, cum ai ajuns tocmai pe un site de tuning si masini ca sa aflii raspunsurile la intrebarile tale?
florin_alex is offline   Reply With Quote
Old 26-02-15, 23:33   #111
mecatronica

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 5
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

apreciez! stai sa ma gandesc cum am ajuns...aaa, cautam disperata oameni care sunt in situatie ca a mea...dar n-am gasit, asa ca am pus singura intrebari ) si oricum, super site-ul asta
mecatronica is offline   Reply With Quote
Old 27-02-15, 01:49   #112
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Thumbs up Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

Asta vroiam sa spun si eu, banuiesc ca Google e raspunsul tuturor problemelor tuturor si astfel ai ajuns aici.

Daca ti se pare tare siteul probabil te-ai decis deja sa ramai la Poli
Am fost si eu pe acolo, am facut toti anii(mec fina colegiu) si am lasat-o balta la final pt ca aveam 6 restante iar dupa un an mi-am facut prezenta la secretariat, dar cam tarziu => exmatriculat(in 2003). Pot spune ca si acum imi pare rau, o diploma era buna in orice domeniu de la mecanica...

Nu renunta daca poti invata, doar esti fata, ar trebui sa treci usor, mai ai x-1 an

BAFTA ! desi succes imi place mai mult.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 27-02-15, 01:56   #113
mecatronica

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 5
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

deci x=6 ! nu mai e timp de regrete...banuiesc ca faci ceva ce-ti place acum, oricum! multumesc, am nevoie! numa' bine
mecatronica is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -