Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Timisoara

Reply
 
Thread Tools
Old 26-09-09, 14:59   #76
mecaboy

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 17
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

Daca s-ar baga examen la intrare ar ramane cu 10 studenti....s-ar inchide facultatile.Majoritatea prefera sa faca economicul,prea putini aleg ingineria cat despre partea tehnica...daca esti pasionat inveti si singur,asta ti-o spun din proprie experienta,mai ales ca acum exista internetul asta plin de informatii din orice domeniu.Eu am fost sportiv si am terminat liceul sportiv iar datorita unei accidentari a trebuit sa ma las.Nici prin gand nu-mi trecea sa ma duc la Poliotehnica stiind ca este foarte greu dar am avut ocazia sa discut cu mai multe persoane si sa colaborez cu ele pentru diferite proiecte printre care si un profesor de la Mecanica care mi-a recomandat sa vin la Politehnica datorita pasiunii mari pentru partea tehnica si a interesului acordat,asta tinand cont de faptul ca eu dupa scoala nu ma duceam acasa ci intram in sala,cate 3 ore de antrenament dupamiaza plus dimineata 2.Nici un profesor nu sta sa iti despice firul in patru,asa ca daca chiar vrei sa sti intradevar ceva,nu doar notiuni trebuie sa te pui sa cauti tu informatiile.Unde exista pasiune,optimis si dedicare...nu exista limite.Una e sa zici "vai,iubesc electronica"dar cand ajungi acasa te duci cu prietenii la o bere,doua trei,zece si alta e sa te duci sa cauti carti la bibloteca sau sa sa le cumperi din "talcioc", iar cand ajungi acasa sa te pui sa studiezi,asta insemna pasiune si dedicare.

Am cunoscut persoane care nu au calcat in viata lor intr- facultate si sunt super meseriasi in ceea ce fac si au un comportament care da clasa stundentilor care ies din facultati cu nasul pe sus si plini de ei,ca de...sunt "experti"

Last edited by mecaboy; 26-09-09 at 15:02.
mecaboy is offline   Reply With Quote
Old 26-09-09, 15:40   #77
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

Nu spun ca nu ai dreptate, dar pe net nu vei gasi niciodata informatii specifice. Cauta legea de miscare a camei cu acceleratie constanta de ex, pe coborare, sa vezi daca o gasesti. Stii care e partea ciudata, ca tocmai asta se face, se despica firul in 4, dar in mare nu. De ex, invatam sa calculam tot felul de sarcini electrice, campuri, circuite, dar nu stim un motor electric ce materiale are pe interior si cum arata. Sa stii ca oarecum eu ma uit pe internet samd, dar e un fel de "cautarea orbului" pt ca habar nu am ce trebuie sa stiu si ce nu, iar internetul e prea mare ca sa urmaresti tot. O vreme stiam si motorul de masina din ce e format, dar am uitat...

Intre timp la laborator ce am facut? Crezi ca am ramas cu mare lucru? Daca tot vbeam de FIEE, acolo legam diferite componente dupa schema de pe tabla si ne uitam. Crezi ca nu era timp sa desfacem un motor, o siguranta, un tablou de comanda a unui utilaj sa vedem ce e in interior? Mai niciodata nu am stat fix 2 ore.

Eu nu spun ca nu e important sa ai cunostinte tehnice, dar tocmai de aia merg la facultate sa le dobandesc.

Partea proasta e ca elevii au "draci". De ex la mecanisme a vrut prof. sa facem si cutii de viteze -da, deci noi nu am facut cutii de viteze desi sunt folosite peste tot cred-, dar pentru ca nu avea timp ar fi trebuit sa ne tina ceva in plus, iar cand a tinut seriile trecute in plus a avut reclamatii. Angrenaje melcate iar, deloc, desi motorul pas-cu-pas fix din-asta are. Asa ca eu stiu cate ceva din alte surse, dar e normal ca invatamantul pe asta sa se bazeze? Deci denumirile in Romana de unde sa le visez, si chiar daca le citesc azi si le stiu, cat oare le tin minte tinand cont ca urmatorii x ani pana termin nu mai dau de ele?

Apropo de admitere, ok, nu bagam admitere, dar nici nu facem selectia dupa medii irelevante. Puteau sa lase cum a fost si sa faca selectia dupa media primilor 2 ani de facultate. Dar justificarea ca sa nu ai nicio bonificatie ca iei ex din prima si nu din a 50-a prezentare care e? Mai inteleg si sa fie toata Romania la fara taxa, dar sa primesti cu >9.5 bursa cu 10 lei mai mare decat a celui cu 7 e un lucru necesar ca sa nu ramana cu 10 studenti?
__________________
n/a
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 26-09-09, 21:48   #78
mecaboy

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 17
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

Da XtenSion,ai dreptate dar nu toti profesorii sunt foarte pasionati si isi dau lafel de mult interesul.Am avut norocul sa dau de profeosri foarte buni la TM,SM si electronica ,cu toate ca nu aveam in programa electronica dar restul cel putin pana acum...nimic,posibil din anul III sa se schimbe treburile

Pe 28 incepem noul an universitara,asa ca va doresc un an nou universitar plin de impliniri,fara restante si nu in ultimul rand, multa sanatate ca fara ea nu facem nimic.

O seara buna
mecaboy is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 21:41   #79
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

probabil printre voi o sa gasesc vreun coleg...poli-mecanica anul I
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 01:30   #80
tm89sir

Stage 5
 
tm89sir's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 375
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

na dragii mei sa va aud si eu cu un raspuns

care ati facut TSA cu Dolga si ce puteti sa imi ziceti despre materia asta ca prea putin inteleg din ea . . . . . ?
__________________
My lil " 1.2 8v " https://forum.4tuning.ro/118-masina-m...ml#post2638580
tm89sir is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 13:28   #81
florin_alex

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 95
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

eu am facut o gramada de materii cu dolga, si sincer, nu prea intelegi nimic din niciuna. nu stiu acum cum merge treaba, dar inainte se copia, si cam asa se trecea materia, plus ca recunostea pe subiecte. acum am auzit zvonuri cum ca s-a suparat si o sa fie mai drastic. mergi la toate prezentarile pregatit cu materiale, just in case.

esti la mecatronica?
florin_alex is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 14:00   #82
tm89sir

Stage 5
 
tm89sir's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 375
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

da sunt la mecatronica romana anul 2 . . . . . o sa vad ce si cum ca de invatat cam greu ?
tm89sir is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 16:53   #83
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

mie mi s-a acrit de politehnica...
valib is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 15:18   #84
florin_alex

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 95
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

Quote:
Originally Posted by valib;
mie mi s-a acrit de politehnica...
hai vali, nu te da batut acum... mai putin si o sa fie bine.... hai cu RM ala
florin_alex is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 00:26   #85
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

care RâMă, asta latita? zici ca a calcat-o elefantu', n-o mai rastoarna nimeni, veci


azi a mai scapat un monstru de remat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	19052010(043).jpg
Views:	140
Size:	165.4 KB
ID:	1479201   Click image for larger version

Name:	19052010(042).jpg
Views:	135
Size:	193.5 KB
ID:	1479202   Click image for larger version

Name:	19052010(041).jpg
Views:	143
Size:	158.4 KB
ID:	1479203  

florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 12:32   #86
Andu_RacE
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 491
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

Am intrat si eu acum in anul 1 la ingineria mecanica. Seria A, grupa a 4-a, fara plata.
Ca si prima impresie, mi se pare o mare nebunie debandada, profesori ciudati

In primele zile, am vazut prin curtea politehnicii, o dacie 1300 ce vrea sa fie o replica R12, stie cineva ceva de ea?
Andu_RacE is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 12:35   #87
tm89sir

Stage 5
 
tm89sir's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 375
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

daca ii una crem cu jante de aliaj ii a unui asistent/laborant ......
tm89sir is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 12:58   #88
Andu_RacE
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 491
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

Da, ii crem si cu niste jante de aliaj ceva mai late...
Andu_RacE is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 09:00   #89
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

Quote:
Originally Posted by Andu_RacE View Post
Am intrat si eu acum in anul 1 la ingineria mecanica. Seria A, grupa a 4-a, fara plata.
Ca si prima impresie, mi se pare o mare nebunie debandada, profesori ciudati


asa o sa fie 3ani la rand...
in al 4lea o sa fie ce trebe!
valib is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 17:57   #90
Andu_RacE
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 491
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Poli > Mecanica // Care sunteti ?

Multumesc de incurajare!
Andu_RacE is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -