Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 02-08-05, 21:29   #1
Webby

Stock
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 6
Default boxe de medii si de inalte. ce sa iau ?

Vreau sa imi cumpar si yo niste boxe de medii si de inalte k am doua ligheane pe spate si bani normal k nu prea am si vreau nsite boxe de medii pe la 1 mil si inalte cat or fi oricum sa merga pe un mp3 player sony 4x%50W
Thx
Webby is offline   Reply With Quote
Old 03-08-05, 03:50   #2
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

pai pretene da si tu mai multe date concrete: ce ligheane ai (x watts rms) si unde vrei sa conectezi mediile (pe aceleasi canale cu ligheanele sau separat) ca daca e s-o luam asa, primul sfat pe care il vei primi ar fi sa-ti vinzi \"ligheanele\" care probabil nu sunt de firma, ca altfel ne spuneai tu ce firma sunt...si noi ti-am fi recomandat niste ovale pe spate care au si bass si tweetere si medii iar pe fatza niste seventeen-uri idem sau macar bass+tweetere...la 1 milion nu gasesti mare lucru, poate doar domotec/eurotec care sunt f. bune pt. banii pe care ii dai pe ele
__________________
small guy, small ride...
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 03-08-05, 12:12   #3
Webby

Stock
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 6
Default

Pai alea d pe spate au 40w rms fiecare si medile vreau sa le pun pe fata pe alt canal nu pe acelasi canal cu boxele d basi... deci... k am 4 iesiri 2 basi 1 inalte 1 medii asa ma gandeam yo tu ce zici? si oricum tine minte k e dacie si nu vreau sa se auda d la stop vreau daor sa se auda super clar in masina vreau fidelitate nu putere calitate intelegi tu oricum sa nu treaca de 1,5 mil boele de medii si pe indalte dau cat o fi (tot pana in 2 mil )
Webby is offline   Reply With Quote
Old 03-08-05, 13:51   #4
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

cauta niste magnaturi in limita banilor, de 17 cm si ~60w rms si o sa fii multumit (sau ground zero daca ajung banii, jbl si pioneer sunt mai scumpe)
eu am inteles ca vrei sa pui boxele de bass si cele de medii si inalte cu 2 filtre pe 2 canale si sa lasi 2 canale libere pentru o viitoare investitie, se putea si asa nu?
oricum sa stii ca o sa se auda naspa cu medii si inalte in usi si cu bass pe spate, am avut si eu pe o dacie, iar daca legi tweetere la boxele de bass o sa se auda si mai naspa
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 03-08-05, 14:25   #5
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

pe filtrul de 3cai o sa pierzi o gramada din aia maxim 15W care ii scoate xplodu'...

parerea mea este sa pui un tweeter si atat.... atentie la impedanta care o vede head-unit-ul...
__________________
Arguing on the Internet is like competing in the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
viperu is offline   Reply With Quote
Old 03-08-05, 19:01   #6
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default

daca vrei difuri pe spate... 2 mac Audio 20.3 ... . 90 W RMS . la oferta la ********
Detman is offline   Reply With Quote
Old 03-08-05, 21:00   #7
Webby

Stock
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 6
Default

yo am boxe de basi deja deci investitia o sa fie in medii si inalte si daca se aude aiurea cu medii in usi si inalte atunci unde sa le pun astept sugestii.... deci boxele de basi sunt pe spate de 40W.... unde sa pun medii si inalte si la ce bani (medii+inalte sa nu treaca de 2,5 mil) thx
Webby is offline   Reply With Quote
Old 04-08-05, 02:05   #8
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

pai pune-le asa daca nu vrei sa renunti la alea de pe spate, ca in alta parte n-ai unde sa le pui (bassul in spate si mediile in usi)
boxe auto nu prea gasesti doar de medii si inalte, dar ti se pare ca ai prea mult bass in masina? ia-ti de-alea de 17 si o sa fie bine
oricum tu ai gresit cand ti-ai pus difuzoare de casa in masina (ca si mine in trecut) asa ca sa nu te astepti la nush ce claritate (o sa vezi tu cand o sa-ti iei difuzoarele de usi, cele de pe spate le vor acoperi si de aici rezulta db (qp) claritate iar daca dai faderul mai pe fatza vei observa ca bassul nu te mai multumeste sub nici o forma....cam greu sa ajungi la un compromis in situatia asta. zi-ne ce marca si ce diametru sunt difurile de pe spate, poate incropim o incinta pentru ele dar ma cam indoi
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 04-08-05, 09:23   #9
Webby

Stock
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 6
Default

boxele d pe spate sunt \"dibasie\" si sunt cu un diametru de 17 cm in rest ... nu mai stiu ce sa zic
Webby is offline   Reply With Quote
Old 06-08-05, 12:40   #10
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

Webby: in primul rand pe ce masina vrei sa pui tu difuzoare si ce model este sony-ul?
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 06-08-05, 13:25   #11
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Un set de medii+tw+crossover civilizate,NU scumpe,costa minim 250 EUR.
La 2,5 mil nu gasesti decit dif de F slaba calitate prin magazinele de componente electronice.Na ca ti-am zis si unde le gasesti.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 06-08-05, 18:37   #12
Webby

Stock
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 6
Default

am dacie si palyeru e sony cdx-r3300
Webby is offline   Reply With Quote
Old 04-01-06, 22:02   #13
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default

difuzoare SAL? Eu am pe 2cai, 13 cm, se aud ok, 500 000 in praktiker, deci cu 1-2 mil iti poti luat ceva mai bune.


Problema e ca nu stiu daca sunt de medii + inalte. Tweeter au, deci probabil.

Si eu am dibeisi in tubulet(l-am luat cu 2 mil ca sa vezi ce idiot is), tot pe dacia , numai ca break. Pe fata am salurile, pe spate brown 10cm pt medii.

Player cdx 3350. Statie Sansound 4x40 2x40(sub).

Se aude...suficient de bine.

Oricum, ce am facut eu e cea mai mare prostie, ca am boxe de toate marcile, mp3 si statie la fel.
__________________
n/a
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 05-01-06, 00:03   #14
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default

hai mai relule ca esti rau....
acceptabil pt tine insemna mediu pt mine si perfect pt altii
la 2.5 milioane gasesti POATE ceva acceptabil....


dar te anunt ca sonyu ala debitteaza vreo 15-17w pe canal rms
__________________
Brax Matrix 3 way + Hertz ML5400D Sub + Genesis Series 3 Amps + Pioneer P9 Combo + Stinger interconnect & deepcycleS
LOCUL I - SQ Advanced 7Ch EMMA Romania Etapa Timisoara
LOCUL I - SQ Advanced 7Ch EMMA Romania Etapa Drobeta Turnu Severin
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 05-01-06, 06:47   #15
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Vezi ca e vorba de \"medii\" si \"inalte\" !! NU set normal pe 2 cai !!!!!. E cu totul altceva.
De aia spun ca nu gasesti nimic bun la 2,5 mil......
Ca solutie de compromis, se poate folosi un sistem normal de 10 cm . Asta presupunind ca ai un crossover pe 3 cai......
saxo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -