Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 16-06-05, 00:22   #1
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default Difuri pe 2 cai / 3 cai

O intrebare probabil retorica da eu sunt putin in ceata si o sa \"ma risc\" :Avem doua perechi de boxe de aceeasi marime,aceeasi putere,aceeasi marca,acelasi material etc...diferenta...: unele pe 2 cai celelalte pe 3 cai.Intrebare: cei 50rms sa zicem se impart la 2 respectiv 3 si deci de pe diful cu 3 cai o sa vina mai multe inalte decat de pe cel cu doua??? (deci:mai multe juase=2 cai , mai multe inale=3 cai ???)
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 16-06-05, 03:50   #2
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

-nu ma pricep, dar pot sa-ti dau un exemplu: JBL a scos (pe langa multe altele) doua modele de difuzoare foarte asemanatoare (aproape identice), unul pe 2 cai si unul pe 3 cai; arata la fel, numai ca modelul pe 3 cai are un \"difuzor\" de medii in plus; puterea mentionata este aceeasi la ambele modele (60w rms), ambele au diametrul 16,5 cm, aceeasi adancime, acelasi con etc; am intrebat un tip care lucra la un magazin de scule audio si mi-a zis ca singura diferenta e ca modelul pe 3 cai se aude mai \"complet\", nu mai tare...diferenta de pret e cam 100 mii. eu mi-am luat modelul cu 2 cai (nu ca m-as zgarci la 100 mii, dar aratau mai bine). probabil la modelul pe 2 cai, mediile se impart intre difuzorul de bass si cel de inalte, suportand astfel un volum mai mic decat celelalte;
-astept si o explicatie \"stiintifica\" de la un cunoscator!
__________________
small guy, small ride...
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 16-06-05, 11:49   #3
Deathman

Stage 3
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 142
Default

Din cate stiu eu, puterea unei boxe este data de puterea difuzorului de bas. Deci dc sunt 2 boxe, una pe 3 cai si una pe 2 cai si au acelasi difuzor de bas ar trebui sa aiba aceeasi putere.
__________________
Viata n-ar fii distractiva fara muzica
Deathman is offline   Reply With Quote
Old 01-07-05, 23:27   #4
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

vei avea o gama mai larga de frecvente..si de sunete..dar nu este chiar asa relevant..
de aceea si nakamichi are difuri pe 2, si totusi sunt cam lideri la SQL
__________________
Is it \'cause they like my gangsta walk..Is it \'cause they like my gangsta talk...Is it cause they like my handsome face...Is it cause they like my gangsta way...PICTURE ME ROLLIN\'
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 02-07-05, 22:09   #5
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

Considerand ca ipotetic ambele difuzoare sunt identice dpdv al calitatii constructiei si ai paramterilor tehnici, si ca exista un filtru ( cross-over ) facut cu simt de raspundere, boxa pe 3 cai este mai buna.

De ce ?

Ia incercati sa scoateti trei sunete deodata... destul de dificil...

incercati sa scoateti trei sunet la rand... mai usor...

la boxa pe doua cai, difuzorul mare \"canta\" cam pana la 2 kHz - 3 kHz iar tweeter-ul de acolo in sus... deci daca exista in acelasi timp un sunet pe la 100Hz si un sunet la 1,5kHz difuzorul mare trebuie sa se chinuie...

la 3 cai al treilea difuzor mai canta si el, si degreveaza atat difuzorul mare cat si tweeter-ul in functie de ce gama de frecvente reda...

drept urmare o boxa pe 3 cai ar trebui sa fie mai liniara in spectru.

ACUMA, realitatea este urmatoarea... boxele pe 3 cai care sunt cu 100K lei vechi mai scumpe cu siguranta ca n-au nici cross-over decent, si nici difuzoarele nu sunt identice, drept urmare cred ca un test paralel cu amandoua este cel mai relevant pentru toata lumea...

spor la ascultat...
__________________
Arguing on the Internet is like competing in the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
viperu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -