Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 26-05-08, 20:34   #1
Andry

Stage 4
 
Join Date: May 2008
Posts: 275
Default Bass difuzoare polita = ovale sau rotunde?

Salut.

Detin un player Panasonic CQ-C7303N, una bucata Peugeot 305 1.9TDI # 1986, doua gauri in polita si o intrebare : ce difuzoare imi recomandati pentru polita, avand in vedere ca vreau bass in masina, dar in acelasi timp nu vreau nici sa ocup spatiul din portbagaj cu un subwoofer ? Cele ovale de 6"x9" sau unele clasice, rotunde, de 20/25 cm ? Coaxiale, nu vreau sistem si pe spate. Buget dif spate : 300 lei.

Pe fata o sa-mi aleg un sistem cu 2 componente de 16,5cm. ( imi puteti recomanda si aici ceva, pana in 250-300 lei ? )

Inca 1-2 luni vor fi amplificate de cate player, urmand ca atunci cand voi dispune de fonduri sa achizitionez un amplificator pentru toate 4 difuzoarele ( aici ma gandeam la un Magnat RX 44 ) . De aceea, vreau difuzoare cu o putere nominala de minim 80-90w, ca sa simt diferenta inainte si dupa amplificare separata.

Va multumesc ca ati trecut prin acest thread, unii din curiozitate, altii din dorinta de a ajuta.
Astept parerile voastre! O zi buna tuturor .
Andry is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 18:29   #2
Andry

Stage 4
 
Join Date: May 2008
Posts: 275
Default Re: Bass difuzoare polita = ovale sau rotunde?

Haideti bre, don't be shy

Parca vad ca imi termin si eu masina, deschid thread la "Sistemul Audio de pe masina mea" si incepeti unul cate unul cu reply-uri de genul : "in banii astia iti luai X difuzor" , "as mai fi pus inca 50-60 lei pentri dif Y" si chiar vreau sa evit treba asta.

Buget ptr dif spate : 400, pentru dif fata 350.
Cablu pentru difuzoare este suficient un 2x1,50mm ?


PS : Aviz "amatorilor" : cel mai scump =/= cel mai bun .
Andry is offline   Reply With Quote
Old 01-06-08, 16:07   #3
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Bass difuzoare polita = ovale sau rotunde?

Pune un set de compoenente fata calumea si renunta la difuzoare in spate.
Incearca niste Focal Polyglass 165 sau Helix Precision...Si cu ampliful ala de care ziceai tu pe 4 canale fa o amplificare activa a componentelor.
Bafta!
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 01-06-08, 20:53   #4
Andry

Stage 4
 
Join Date: May 2008
Posts: 275
Default Re: Bass difuzoare polita = ovale sau rotunde?

am marit din nou bugetul, pe fata voi lua Focal Polyglass 165 A1 ( sistem ), iar pe spate Hertz Energy 690 ( coax 6x9 ). Cele de pe fata le voi amplif cu MacAudio Z4100 in punte, iar cele de pe spate le voi amplifica, impreuna cu woofer, pe macaudio fearless4000 . multumesc pentru reply alex!
Andry is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 15:39   #5
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Bass difuzoare polita = ovale sau rotunde?

Buna alegere cu Focal Polyglass, o sa vezi dupa ce le vei monta.
Suna bine si "open-air"...Totusi spun sa nu te grabesti cu ampliful de la Mac,
Mai bine mai strange ceva banuti si ia ceva mai bun... un DLS CLassic, Focal Solid, Helix Dark BLUE. Sa stii ca e o diferenta mare intre cele mentionate si Mac. Nu lasa "graba sa strice treaba".. ai rabdare.

Bafta!
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 17:30   #6
Andry

Stage 4
 
Join Date: May 2008
Posts: 275
Default Re: Bass difuzoare polita = ovale sau rotunde?

Salutari. Revin, cu un nou buget : 500 lei. Pentru difuri ovale pentru polita,6x9" . Caut ceva care sa ofere cat mai mult bass, nu vreau subwoofer.

Pana acum am gasit Infinity KAPPA 693.7i si Mac Audio Olympic Gold 69.3 . Ca amplificator o sa folosesc un Magnat RX44 pus in punte, 2x325W pentru dif ovale.

Este cineva care sa fi auzit ambele modele? Pe care sa merg? Pe mine ma tenteaza Mac-urile, avand crossover separat si o putere mai mare.
Andry is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 23:08   #7
SpeeDBreaker

Stage 5
 
SpeeDBreaker's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 526
Default Re: Bass difuzoare polita = ovale sau rotunde?

Cele 2 modele nu le-am auzit, dar am auzit Jbl T595 Limited, si isi merita banii, eu zic ca merita sa mai adaugi aprox. 50ron pt. ele.Bafta!
SpeeDBreaker is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 23:12   #8
DMIHNEA

Stage 3
 
DMIHNEA's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 104
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Bass difuzoare polita = ovale sau rotunde?

6X9 e o optziune buna......
DMIHNEA is offline   Reply With Quote
Old 19-06-08, 00:19   #9
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Bass difuzoare polita = ovale sau rotunde?

Mac audio olympic gold isi merita toti bani, se aud destul de bine, mie unu mi-au placut foarte mult , le-am auzit pe un punto in 3usi.
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 19-06-08, 11:29   #10
Andry

Stage 4
 
Join Date: May 2008
Posts: 275
Default Re: Bass difuzoare polita = ovale sau rotunde?

Ok, va multumesc pentru reply-uri. Si pe mine tot Olympic Gold ma tenteaza, pentru ca au acel crossover separat, si o sa pot pune mediile si inaltele separat.
Andry is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -