Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-15, 23:21   #1
Gaina

Stock
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 9
Default Recomandare difuzoare coaxiale HU Alpine

Buna seara
Doresc o recomandare: Am un HU Alpine 9812RR si doresc sa inlocuiesc boxele ovale din polita spate pe o Ibiza.Momentan am o pereche Sony cu care am cumparat masina si nu se aude bine decat pana la 21 din 37.
De asemenea, pe masina am o statie Magnat pe doua cai si un subwoofer.

Rog o recomandare, cu un buget undeva la 300-400 ROn
Va multumesc
Gaina is offline   Reply With Quote
Old 04-02-15, 23:59   #2
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare difuzoare coaxiale HU Alpine

Salut recomandarea mea ar fi sa alegi ceva de la firma Helix sau Ground Zero ( le poti pune direct pe player )

http://www.audiolab.ro/difuzoare-aut...ix-b-6x-clone/

http://www.audiolab.ro/difuzoare-aut...tf-16tx-clone/
__________________

VAND Cd Playere , Difuzoare , Amplificatoare , Subwoofere HELIX , BRAX , MICROPRECISION , MAC AUDIO , ALPINE , CLARION , PIONEER, HERTZ , FOCAL , MAGNAT , DB AUDIO ,BLAUPUNKT, KENWOOD , AUDISON

www.audiolab.ro Numar telefon : 0724 710 809
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-15, 10:02   #3
catalinionut229

Stage 5
 
catalinionut229's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1,596
Default Re: Recomandare difuzoare coaxiale HU Alpine

dar de ce sa pui boxe ovale? nu ai destula putere pe fata? dc nu alegi niste boxe bune pe fata pe 2 cai si uiti de boxele pe spate...
orice boxe ovale o sa sune ca naiba daca nu le instalezi bine adica daca nu le faci o incinta calumea si nu le amplifici cum trebuie nu pe mp3 ia un amplificator cat de cat ca plyeru e super bun pt ampuri are 4 v pe iesire e super...
acum decizia e a ta.. asta a fost parerea mea bafta
catalinionut229 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-15, 11:42   #4
Gaina

Stock
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 9
Default Re: Recomandare difuzoare coaxiale HU Alpine

Quote:
Originally Posted by catalinionut229 View Post
dar de ce sa pui boxe ovale? nu ai destula putere pe fata? dc nu alegi niste boxe bune pe fata pe 2 cai si uiti de boxele pe spate...
orice boxe ovale o sa sune ca naiba daca nu le instalezi bine adica daca nu le faci o incinta calumea si nu le amplifici cum trebuie nu pe mp3 ia un amplificator cat de cat ca plyeru e super bun pt ampuri are 4 v pe iesire e super...
acum decizia e a ta.. asta a fost parerea mea bafta

Multumesc pentru parere.
Pentru fata sunt multumit de boxele din fabrica, se aud bine si duc mai mult ca prostiile Sony de pe spate.
Am deja doua boxe ovale Sony montate in polita din spate, din aceasta cauza as vrea sa le inlocuiesc, daca am deja gaurile date si cablurile trase.
Gaina is offline   Reply With Quote
Old 05-02-15, 13:09   #5
catalinionut229

Stage 5
 
catalinionut229's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1,596
Default Re: Recomandare difuzoare coaxiale HU Alpine

pai te cred da e greu sa montezi niste boxe in aer si sa sune bine .. e ca si cum as pune un motor de ferari pe un logan ... sper sa ma intelegi , te cred ca suna bine boxele de fabrica pt ca asa au fost gandite dar daca te uiti pe net toti si le schimba cu unele mai de calitate si isi monteaza si amplificatoare pe ele de ce oare
probabil nu stiu ei ca suna mai bine cele de fabrica
catalinionut229 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-15, 13:39   #6
Gaina

Stock
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 9
Default Re: Recomandare difuzoare coaxiale HU Alpine

Quote:
Originally Posted by catalinionut229 View Post
pai te cred da e greu sa montezi niste boxe in aer si sa sune bine .. e ca si cum as pune un motor de ferari pe un logan ... sper sa ma intelegi , te cred ca suna bine boxele de fabrica pt ca asa au fost gandite dar daca te uiti pe net toti si le schimba cu unele mai de calitate si isi monteaza si amplificatoare pe ele de ce oare
probabil nu stiu ei ca suna mai bine cele de fabrica

Te-am inteles si iti multumesc pentru sfaturi.
Gaina is offline   Reply With Quote
Old 05-02-15, 14:47   #7
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Recomandare difuzoare coaxiale HU Alpine

sunt bune si boxele ovale..fac incinta cu portbagajul si ofera un bass ca de un sw dat la volum mediu spre mic..deci dau bass frumusel cu alte cuvinte...asta daca le tii pe player, daca le amplifici se schimba situatia.
eu recomand sa mergi pe helix urile alea sau pe hertz dcx 690


eu personal am jbl gto938 ..dau bass frumos dar nu prea sunt de calitate in sensu ca un dif scoate niste sunete ciudate,, e un dedect mecanic din ce am vazut. si le am de putin timp..deci nu recomand decat daca nu ai bani de altceva
alecspc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -