Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 21-11-14, 16:42   #1
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default sistem fata 16.5 pt player alpine

Salut, am un player 2din alpine cde w233r si vreau sa-l imperechez cu un sistem 16.5 cm dar nu sunt hotarat care ar fi mai potrivit. am inteles ca alpine se impaca bine cu dls. as opta intre dls Classic-B6A , hertz Dieci-DSK-165.3, helix Blue/B-62C si cel din urma si cel mai ieftin jbl CS-6C. Nu doresc amplificare dar totusi vreau un sistem bunicel care sa-mi ofere macar putin bass ( caci bass am si de la niste ovale 6x9 jbl din polita spate)
ceva sugestii?? cel mai mult sunt tentat pe dls..si apoi hertz..dar hertz nu au bass cica
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 23-11-14, 03:28   #2
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: sistem fata 16.5 pt player alpine

ce buget ai?

si inca ceva, nu exista termenul de "se impaca bine cu..."

orice player canta si se imperecheaza (fac dragoste, cum vrei sa-i spui) cu orice difuzor.

JBL, alpine sau helix nu mai fac de mult difuzoare bune. Faceau acum 10 ani cand nu erau alte firme...
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 23-11-14, 20:29   #3
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: sistem fata 16.5 pt player alpine

buget 400 dar nu mai mult de 500 lei. daca ma gandesc bine..ce vreau eu de la sistem e sa aiba oleac de bass dar in special medii si inalte de calitate. si sa cante binisor pe player pt ca nu am de gand sa amplific.

Last edited by alecspc; 23-11-14 at 20:38.
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 24-11-14, 00:04   #4
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: sistem fata 16.5 pt player alpine

Quote:
Originally Posted by alecspc View Post
buget 400 dar nu mai mult de 500 lei. daca ma gandesc bine..ce vreau eu de la sistem e sa aiba oleac de bass dar in special medii si inalte de calitate. si sa cante binisor pe player pt ca nu am de gand sa amplific.
Cam imposibil ce scrii acolo, dar poti incerca sa asculti cateva sisteme entry, o sa iti faca alegerea mai usoara ESX Xenium sau Helix B62C...
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 24-11-14, 03:13   #5
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: sistem fata 16.5 pt player alpine

nu prea ai cum sa scoti foarte mult bass din difuzoarele astea de 400-500 ron decat daca izolezi usile foarte bine (antifonate cu STP) si asta costa inca pe-atat cat difuzoarele.
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 24-11-14, 12:22   #6
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: sistem fata 16.5 pt player alpine

Quote:
Originally Posted by suvi_xxx View Post
nu prea ai cum sa scoti foarte mult bass din difuzoarele astea de 400-500 ron decat daca izolezi usile foarte bine (antifonate cu STP) si asta costa inca pe-atat cat difuzoarele.
Plus mai ai nevoie de putin noroc sa se pupe bine midbasul cu usa ta....
Daca nu adio misbas mult asteptat
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 24-11-14, 15:07   #7
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: sistem fata 16.5 pt player alpine

mda..deci sa inteleg ca 5 mil sistemul si inca 5 insonorizarea plus alte maruntisuri ..in jur de 10 mil poate si mai bine si rezultatul este ca la loto. masina este un chevrolet aveo..portiera aia e cam..adica trebuie insonorizata zdravan ca sa scoti ceva din ea.
in cazul asta cred ca voi merge pe ceva simplu.. sistemul hertz dieci 165.3 sau dls b6a? cam care ar merge mai bine? voi ce ati alege?

sau alta varianta, eu am niste ground zero mk2 de 16.5 , doar midbasii. are rost sa-i tin si sa-mi cumpar tw si crossovere la ei sau nu sunt cine stie ce midbasi?
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 24-11-14, 21:03   #8
dragos1111

Stage 3
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 81
Default Re: sistem fata 16.5 pt player alpine

Dupa cum spun "toti" posesorii de hertz dieci, nu stau prea bine la capitolul "bass".
B6A sunt ok din pct meu de vedere.
Dupa cum am mai spus si pe celalalt forum nu are rost sa bagi bani daca nu le vei amplifica.
O isonorizare minima a portierelor fata se rezolva cu aprox 200 lei si se merita din toate pct de vedere.
Am gasit si un tutorial despre demontarea fetelor de usa:
http://www.aveoforum.com/forum/f94/h...o-sedan-13656/

Cu o cantitate de genul asta rezolvi usile fata:
http://www.************/produse/Acce...-Pack-20-coli/

Iti mai trebuie alcool tehnic sau "spirt", o rola (pentru presare isonorizant) si ceva material "absorbant" (vatelina, burete pentru studio....) pentru a fi pus intre tabla si fata de plastic a usii.

Edit:
Am gasit si un tutorial despre "izolarea" usilor, este mai mult decat folositor.
http://www.sounddeadenershowdown.com...reatment/doors

Last edited by dragos1111; 24-11-14 at 21:25.
dragos1111 is offline   Reply With Quote
Old 24-11-14, 21:43   #9
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: sistem fata 16.5 pt player alpine

Multumesc pt link.uri dar stiu cum se insonorizeaza iar fetele le.am dat jos de vreo.cateva ori pana acum..deci nu asta e problema ci nehotararea mea asupra carui sistem merita cumparat avand in vedere ca nu va fi amplificat.
Nu stiu de ce nu prea se recomanda dls b6a.
Midbasii de la ground zero titanuim mk2 sunt buni?? Am doar midbasii si nu stiu ce sa fac ..sa iau tw si crosovere sau nu merita?

Last edited by alecspc; 24-11-14 at 21:45.
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 26-11-14, 18:09   #10
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: sistem fata 16.5 pt player alpine

poti sa incerci si esx xenium 6.2c. eu am ascultat un set si suna bine amplificate de player. poti sa te gandesti pe viitor sa le si amplifici cu ceva mai mare, nu trebuie ceva foarte puternic
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 26-11-14, 19:54   #11
dragos1111

Stage 3
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 81
Default Re: sistem fata 16.5 pt player alpine

Nu se prea recomanda DLS fiindca importatorul lor nu face parte din "gastile" cunoscute din domeniul "car audio".
La noi se recomanda produsele importate de persoanele implicate in CNCA si cunoscutii. Nu ca ar fi un lucru rau, multe din ele sunt ok....

Nu ma pot pronunta cu privire la GZ fiindca nu am avut curiozitatea sa "studiez" produsele lor.
Daca vei gasi la sh (cu un pret bun) o pereche de crossover-e si tw poti incerca sa ii folosesti.

Revenind la B6A- in categoria lor de pret nu cred ca este ceva care sa depaseasca.
Midbass-ul este echilibrat,natural (atat cat ii permite bugetul) coboara bine in spectrul de joase.
Singurul minus din partea mea este la tw - au un volum incet iar "calitatea" este limitata de buget, totusi sunt in stare sa cante placut nu doar sa "sune".
Nu sunt pretentioase la montaj on sau offaxis (asa cum sunt T25), nu deranjeaza la auditii de durata.
Daca folosesti masina toata ziua, nu vei avea senzatia de oboseala, ceea ce este un avantaj din alta perspectiva.

Aceasta parere este formata cu sistemul amplificat de DLS CA22.
dragos1111 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-14, 20:37   #12
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: sistem fata 16.5 pt player alpine

multumesc de raspunsuri..

ramane sa mai studiez un pic,,eventual sa caut sa ascult... oricum intre sistemele de la hertz , dls, si esx treb sa ma hotarasc. cam greu de ales..
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 27-11-14, 00:06   #13
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: sistem fata 16.5 pt player alpine

Quote:
Originally Posted by dragos1111 View Post
Nu se prea recomanda DLS fiindca importatorul lor nu face parte din "gastile" cunoscute din domeniul "car audio".
La noi se recomanda produsele importate de persoanele implicate in CNCA si cunoscutii. Nu ca ar fi un lucru rau, multe din ele sunt ok....

Nu ma pot pronunta cu privire la GZ fiindca nu am avut curiozitatea sa "studiez" produsele lor.
Daca vei gasi la sh (cu un pret bun) o pereche de crossover-e si tw poti incerca sa ii folosesti.

Revenind la B6A- in categoria lor de pret nu cred ca este ceva care sa depaseasca.
Midbass-ul este echilibrat,natural (atat cat ii permite bugetul) coboara bine in spectrul de joase.
Singurul minus din partea mea este la tw - au un volum incet iar "calitatea" este limitata de buget, totusi sunt in stare sa cante placut nu doar sa "sune".
Nu sunt pretentioase la montaj on sau offaxis (asa cum sunt T25), nu deranjeaza la auditii de durata.
Daca folosesti masina toata ziua, nu vei avea senzatia de oboseala, ceea ce este un avantaj din alta perspectiva.

Aceasta parere este formata cu sistemul amplificat de DLS CA22.
Poti sa dai exemple cu ce alte componente ai facut comparatie cand spui ca DLS B6a sant cele mai ok?
Iar in legatura cu ce ai scris mai sus nu cred ca are rost sa comentez, este putin cam deplasata idea…...
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 27-11-14, 10:48   #14
dragos1111

Stage 3
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 81
Default Re: sistem fata 16.5 pt player alpine

Pai si atunci de ce comentezi daca nu are rost?
Eu am raspuns on topic (la intrebarile initiatorului), iar tu nu.
Daca tot ai deschis subiectul....
Poate o sa postati si "voi" review-uri la produsele pe care le vindeti si instalati.
Pana una-alta eu nu sunt instalator si nici distribuitor al nici unui producator, asadar imi permit sa am o parere obiectiva referitor la piata de caraudio.
dragos1111 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-14, 12:16   #15
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: sistem fata 16.5 pt player alpine

Quote:
Originally Posted by dragos1111 View Post
Pai si atunci de ce comentezi daca nu are rost?
Eu am raspuns on topic (la intrebarile initiatorului), iar tu nu.
Daca tot ai deschis subiectul....
Poate o sa postati si "voi" review-uri la produsele pe care le vindeti si instalati.
Pana una-alta eu nu sunt instalator si nici distribuitor al nici unui producator, asadar imi permit sa am o parere obiectiva referitor la piata de caraudio.
Il ultima postarea initiatorul deja stie ca trebuie sa asculte inainte de a cumpara, clar nu face sens sa repet din nou cuvintele lu suvi_xxx….
De ce ar face sens sa scrie cineva un review pe un forum unde lumea te ia de fraier, am achizitionat produse de la brand-uri pe care nu le intalnesti in RO, doar ca sa vad cu ce merita lucrat si cu ce nu. Cheltui bani pt a imi inbunatati lucrarile din punct de vedere optic/performanta…..
Si cand vine vorba de a da o parere ma trezesc imi scrie x-y si se crede mai bun!
Review-ul meu poate sa fie unul copiat de oriunde, chiar ar face diferenta daca as face asa ceva?
Si la intrebarea mea nu ai dat nici acum un raspuns!
Ai probat toate componentele entry ca sa spui ca DLS B6a sant cele mai ok?
Midbasii se comporta diferit de la usa la usa, nu in fiecare instalatie o sa ai acelas rezultat, dar daca nu lucrezi cu un anumit produs in mai multe instalatii nu ai de unde sa sti, de asta e greu sa spui ca produslul X este cel mai ok……
Parere obiectiva poate sa dea un instalator care are coloana, daca esti invatat cu oamnei care dau tepe si comenteaza ca sa vanda ceva asta este o alta problema, dar nu generaliza!
Dealungul anilor au aparut/disparut persoane pe acest forum care dadeau sfaturi dar nu aveau nici o taina cu acest domeniu, multa lumea crede ca e expert in domeniu dar dupa ce ne inlatnim la vreo etapa isi da seama ca unii care mai scriu pe aici stiu si ce vorbesc, au si argumente……

dragos1111, nu trebuie sa imi iei comentariul in nume de rau, nu scriu aici ca sa arat ca cine sant, nu duc lipsa de bani si nici nu vreau sa vand nimica nimanui pe acest forum!!
Incerc sa ajut lumea, cum pot evident…...
Dragster is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -