Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 22-05-14, 12:17   #1
naiba999

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 22
Default polaritate cabluri difuzoare pierduta :)

am tras firele pentru difuzoare din portiere pana la portbagaj unde voi instala amplificatorul. problema este ca am luat niste cablu electric cuprat de 2.5mm si l-am dublat el fiind rosu. acum cum pot afla dupa ce conectez firele la statie care fir este plusul si care minusul la capetele de conectat difuzoarele? mentionez ca nu mai pot urmari firele ca ar insemna sa desfac iar praguri si restul. ce fel de curent trece prin ele? pot verifica cun un bec de masina sa aflu plusul si minusul? azi as vrea sa ma pun sa montez difuzoarele.
tot respectul pentru cei care vin cu vreun sfat!
naiba999 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-14, 12:58   #2
dragos1111

Stage 3
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 81
Default Re: polaritate cabluri difuzoare pierduta :)

Cel mai sigur si usor este sa folosesti un multiumetru.
Deconectezi firele de la amplificator si de la difuzoare.
Folosesti functia de "buzzer" sau ohm a multimetrului.
Pui o sonda a multimetrului la capatul dinspre amplificator a cablului iar cealalta sonda la capatul dinspre difuzor.
Atunci cand multimetrul face "baz" - daca este pe functia "buzzer" inseamna ca ai ambele sonde pe acelasi cablu.
Marchezi (insemnezi) ambele capete a cablului.
Astfel ai posibilitatea sa decizi care va fi folosit pentru + si care va fi filosit pentru -.
Bafta
dragos1111 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-14, 17:45   #3
naiba999

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 22
Default Re: polaritate cabluri difuzoare pierduta :)

aha. mersi mult pentru raspuns. acu trebuie sa fac rost de un multimetru. dar multimetru are firele asa lungi incat sa pot pune un cap pe capatul pentru difuzor care e la portiera din fata si un cap la celalalt capat care este in portbagaj? nu stiu daca e asa lung.
naiba999 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-14, 20:46   #4
naiba999

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 22
Default Re: polaritate cabluri difuzoare pierduta :)

din pacate am intrebat in stanga si in dreapta dar nu are nimeni un multimetru asa ca m-am gandit la o alta solutie pe care am si incercat-o dar mi se pare un pic suspect ceva. m-am gandit ca as putea incerca cu o baterie de 1.5v conectand firele de la un capat la bornele bateriei iar la celalalt capat sa conectez un led smd (de asta am gasit prin casa). am incercat asta cu un cablu de difuzoare in casa si ceea ce mi s-a parut suspect e ca la capetele firelor cu ledul acesta se aprindea cand plusul de la baterie era pus la minusul de la led iar minusul de la baterie era plusul de la led (stiu ca e plusul ca are o rezistenta mica pe el). daca puneam + de la baterie cu + de la led si - cu - nu se mai aprindea ledul. e normal? precizez ca sunt cam in plop cu fizica si electronica.
naiba999 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-14, 22:03   #5
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: polaritate cabluri difuzoare pierduta :)

Conectezi difuzoarele, la capatul celalalt scoti firele din amplif si faci contact intre polaritatile unei baterii de 1,5v. Daca membrana difuzorului impinge, firul ce este legat la plusul bateriei este si plusul de la difuzor.
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 22-05-14, 22:48   #6
naiba999

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 22
Default Re: polaritate cabluri difuzoare pierduta :)

da. ai dreptate. citisem de multe ori raspunsul asta dar eu fiind ingust la minte nu m-am gandit ca bateria pot s-o leg la capetele firelor dinspre amplif. oricum cred ca o sa incerc si varianta cu ledul si pe asta cu cursa conului. o seara placuta celor care au raspuns!
naiba999 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-14, 00:23   #7
paul_z

Stock
 
Join Date: May 2014
Posts: 5
Default Re: polaritate cabluri difuzoare pierduta :)

variant cu ledul e sfanta.
paul_z is offline   Reply With Quote
Old 26-05-14, 17:51   #8
naiba999

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 22
Default Re: polaritate cabluri difuzoare pierduta :)

am terminat sambata seara de montat tot. pot sa spun ca am incercat si varianta cu ledul dar si varianta cu bateria si intr-adevar este evidenta miscarea conului difuzorului la momentul impulsului. deci succes celor care mai intampina problema asta!
naiba999 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -