Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 15-05-13, 12:34   #1
Maryusel

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 5
Default Sfat Difuzoare

Salut! O intrebare pentru cei ce se pricep la car audio: Am un player Alpine 9812rb, pus pe un Mercedes Vito, si simt ca difuzoarele din spate nu fac fata player-ului, bass-ul trebuie sa il tin la -1 ca sa le pot da la un volum un pic mai ridicat fara sa distorsioneze.Ce difuzoare imi recomandati acestui player, care sa se auda frumos si cu bass? Mentionez ca as vrea ca difuzoarele sa fie cu diametrul de 13 cm, pentru ca nu doresc sa modific locasul celor originale.
Multumesc!

Last edited by Maryusel; 15-05-13 at 12:39.
Maryusel is offline   Reply With Quote
Old 15-05-13, 13:11   #2
Tavyyyy

Stage 4
 
Tavyyyy's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 263
Member of:
[Competitor CNCA]
[VW]
Default Re: Sfat Difuzoare

Deci..player-ul e bun. sa inteleg ca boxele din fata fac fata?sunt originale sau aftermarket? daca pui aftermarket pe spate si lasi originale pe fata nu ai facut nimic. De ce ai nevoie de boxe si in spate? Daca chiar vrei si in spate..din boxe de 13 nu ai sa scoti un bass pe care ti-l doresti, sau cel putin scoti dar din difuzoare mai scumpe.
Tavyyyy is offline   Reply With Quote
Old 15-05-13, 13:28   #3
Maryusel

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 5
Default Re: Sfat Difuzoare

Alea din fata sunt originale, au diametrul mai mic, de 10 sau 8,7 cred(nu le-am masurat) dar oricum se aud mai bine decat alea din spate, chiar daca sunt mai mici, totusi nu rezista nici ele la un volum prea mare. De aia vreau sa le schimb mai intai pe alea din spate apoi o sa le schimb si pe alea din fata, pentru ca nu am bani sa le schimb pe toate 4. Momentan dispun de 200-250 Ron, crezi ca as gasi ceva de calitate la pretul asta?
Maryusel is offline   Reply With Quote
Old 15-05-13, 13:32   #4
Tavyyyy

Stage 4
 
Tavyyyy's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 263
Member of:
[Competitor CNCA]
[VW]
Default Re: Sfat Difuzoare

eu as zice sa vezi ce dimensiune au cele de pe fata. Daca sunt tot de 10 mutale in spate si schimbale pe cele de pe fata. Sincer de atatia bani nu stiu daca o sa iti iei ceva sa te multumeasca
Tavyyyy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -