Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 11-11-12, 09:37   #1
nonic

Stage 5
 
nonic's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 926
Member of:
[RENAULT]
Default Difuzoare Peerless&Vifa&Dayton

Va salut dragi cunoscatori ai componentelor audio!
Va rog sa ma ajutati cu niste pareri pentru difuzoarele de mai jos, apelez la cunostintele voastre deoarece nu am posibilitatea de a le asculta inainte de a le cumpara.
Masina pe care vreau sa le montez este un Renault Megane 2 sedan, in acest moment am HU Alpine 9855, difuzoare fata Focal Polyglass 130VB, subwoofer Alpine swr-1222d amplificat de Hifonics TXi 4000 ( urmeaza sa o schimb).
Am insonorizat usile fata si spate, urmeaza sa insonorizez portbagajul si plafonul.
Vreau sa trec pe 3 cai full activ si ma orientam catre:
1. mid bass woofer
Peerless 830946 6-1/2" Paper Cone Woofer Speaker 4 Ohm
Specifications: • Power handling: 75 watts RMS/150 watts max • VCdia: 1-1/2" • Le: 0.65 mH • Impedance: 4 ohms • Re: 2.7 ohms • Frequency range: 20-1,000 Hz • Fs: 42 Hz • SPL: 82 dB 1W/1m • Vas: 0.40 cu. ft. • Qms: 4.92 • Qes: 0.38 • Qts: 0.35 • Xmax: 8.2 mm • Dimensions: Overall diameter: 7.15"; 6.45" across flats, Cutout diameter: 5.80", Depth: 3.70".

2. medie (Full Range)
Vifa NE65W-04 2"
Specifications: • Power handling: 20 watts RMS/40 watts max • VCdia: 1" • Le: 0.04 mH • Impedance: 4 ohms • Re: 3.7 ohms • Frequency range: 150-18,000 Hz • Fs: 166 Hz • SPL: 82.2 dB 1W/1m • Vas: 0.006 cu. ft. • Qms: 5.00 • Qes: 0.74 • Qts: 0.65 • Xmax: 1.65 mm • Dimensions: Overall diameter 2.56", Cutout diameter 1.83", Depth 1.47".

sau

Dayton Audio ND105-4 4"
Specifications: • Power handling: 30 watts RMS/60 watts max • VCdia: 1" • Le: 0.78 mH • Impedance: 4 ohms • Re: 3.7 ohms • Frequency range: 60-10,000 Hz • Fs: 53.8 Hz • SPL: 82.6 dB 1W/1m • Vas: 0.16 cu. ft. • Qms: 7.16 • Qes: 0.59 • Qts: 0.55 • Xmax: 4 mm • Dimensions: Overall diameter: 4.13", Cutout diameter: 3.66", Depth: 2.64".

3.tweeter
Vifa BC25SC06-04 1"
pecifications: • Power handling: 50 watts RMS/100 watts max • VCdia: 1" • Impedance: 4 ohms • Re: 2.9 ohms • Frequency response: 1,350-30,000 Hz • Fs: 1,350 Hz • SPL: 96 dB 2.83V/1m • Dimensions: Overall diameter: 2.75", Cutout diameter: 1.70", Depth: 1.25".

Am uitat sa precizez ca ascult cam toate genurile de muzica, vreau un sunet placut orientat catre SQ.
Astept parerile voastre!
Multumesc!
__________________
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan

Last edited by nonic; 11-11-12 at 10:05.
nonic is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 14:16   #2
nonic

Stage 5
 
nonic's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 926
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Difuzoare Peerless&Vifa&Dayton

Nicio parere ?
nonic is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 15:09   #3
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Difuzoare Peerless&Vifa&Dayton

Quote:
Originally Posted by nonic View Post
Nicio parere ?
Crezi ca a ascultat cineva asa ceva? Crezi ca suna mai bine decat componentele de la Focal care le ai?? Crezi ca merita sa cumperi ceva ce nu poti asculta? Da-ti un raspuns la intrebarile mele si o sa intelegi de ce nu raspunde nimeni!! Pt ca o sa iasa numa discuti aiurea intre oameni care pretind ca unele produse sant bune sau rele fara sa le asculte!! Sper sa nu iei in mod negativ raspunsule meu!!
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 15:30   #4
nonic

Stage 5
 
nonic's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 926
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Difuzoare Peerless&Vifa&Dayton

Multumesc pentru raspuns! Si eu am recomandat tuturor ca de fiecare data sa asculte inainte sa cumpere dar de data aceasta vreau sa cumpar dar nu pot sa ascult .
Am ales componentele dupa specificatii dar ma gandeam ca le-au picat astfel de componente prin mainile celor care se ocupa de sisteme audio.

Poate totusi sunt persoane care au ascultat aceste componente si pot sa faca o comparatie cu alte sisteme pe care le-am auzit ca sa imi fac o parere.
nonic is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 16:20   #5
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Difuzoare Peerless&Vifa&Dayton

Quote:
Originally Posted by nonic View Post
Multumesc pentru raspuns! Si eu am recomandat tuturor ca de fiecare data sa asculte inainte sa cumpere dar de data aceasta vreau sa cumpar dar nu pot sa ascult .
Am ales componentele dupa specificatii dar ma gandeam ca le-au picat astfel de componente prin mainile celor care se ocupa de sisteme audio.

Poate totusi sunt persoane care au ascultat aceste componente si pot sa faca o comparatie cu alte sisteme pe care le-am auzit ca sa imi fac o parere.
Astfel de componente nu se importa la noi in RO, si daca se face probabil ca nu prea sant interesati de a vinde pt ca nu prea vezi nicari asa ceva. Spui ca ai ales componentele dupa specificatii, ce te-a atras la specificatiile alea? Sant curios la ce se uita lumea cand se uita la fisa aia? De exemplu cum ti se pare SPL-ul lor, nu pare cam mic? Daca tot am intrat in discutie macar sa stiu dupa ce te-ai orientat si ce te-a atras la ele?
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 21:32   #6
nonic

Stage 5
 
nonic's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 926
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Difuzoare Peerless&Vifa&Dayton

Le-am ales pentru frecventele la care lucreza sau cel putin cele declarate si Xmax de 8.2 mm pentru mid bass eu zic ca este ok.
SPL-ul este cam mic la aceste difuzoare dar eu zic ca este suficient pentru cat am eu nevoie.
nonic is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 22:03   #7
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Difuzoare Peerless&Vifa&Dayton

parerea mea ar fi sa nu alegi componente dupa fisa specificatiilor, sunetul nu se poate descrie in cuvinte si nici nu cred ca iti poti imagina cum se aude un difuzor doar uitandu-te la specificatii . eu am avut tweetere peerless-vifa in masina si nu o sa mai iau niciodata componente dedicate de casa pentru masina.
care este bugetul tau ?
__________________
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 22:15   #8
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Difuzoare Peerless&Vifa&Dayton

Quote:
Originally Posted by nonic View Post
Le-am ales pentru frecventele la care lucreza sau cel putin cele declarate si Xmax de 8.2 mm pentru mid bass eu zic ca este ok.
SPL-ul este cam mic la aceste difuzoare dar eu zic ca este suficient pentru cat am eu nevoie.
Am trecut si eu prin asta, intradevar de multa vreme dar nu merita sa cauti midbasi cu xmax mare ca ai posibilitatea sa te trezesti cu un difuzor deloc rapid!! Credema incearca sa asculti lucruri ce le gasesti la noi, si care dintre ele te multumeste cumparal. Sant curos si eu de bugetul alocat pt sistem!!
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 23:52   #9
nonic

Stage 5
 
nonic's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 926
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Difuzoare Peerless&Vifa&Dayton

Multumesc pentru sfaturi, am vazut si eu ca parerile sunt impartite legate de rapiditatea unui mid bass cu Xmax mare dar nu am auzit pana acum un mid bass cu Xmax-ul asa de mare ca sa imi fac o impresie si ma gandeam sa incerc.
Bugetul pentru componente este de aproximativ 1000 lei.
nonic is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 08:37   #10
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Difuzoare Peerless&Vifa&Dayton

Quote:
Originally Posted by nonic View Post
Multumesc pentru sfaturi, am vazut si eu ca parerile sunt impartite legate de rapiditatea unui mid bass cu Xmax mare dar nu am auzit pana acum un mid bass cu Xmax-ul asa de mare ca sa imi fac o impresie si ma gandeam sa incerc.
Bugetul pentru componente este de aproximativ 1000 lei.
Eu as ramane la 2 cai, mai ales ca nu ai un buget mare!! Si mai bine prefer 2 difuzoare mai decente decat sa impart bani la 3 mai slabe calitativ! Acuma eu asa vad indiferent ce vei achizitiona!
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 08:52   #11
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Difuzoare Peerless&Vifa&Dayton

Uite mi-am facut timp 10 min sa caut pt tine, cateva variante daca vrei sa mergi pe 3 cai, si sa se incadreze cumva in 1000 ron. Surprinzator variante sant destul de multe, eu le-am gasit direct cu filtre dar daca vrei sa mergi activ poti sa le cauti si separat. Asta am gasit:PowerBass 2XL-60.3C, Hertz ESK 163L.4, DLS Performance C36, DLS Reference 6.3, Focal Access1 165 A3. Sant doar cateva variante care cred eu ca le poti asculta fara nici o problema si o sa ai un start bun spresistemul tau! Esti destul de aprope de Bigu si la el poti sa mergi sa asculti majoritatea din ce am enumerat eu!! Cateodata o discutie cu un om priceput in domeniu face mai mult decat 1 saptamana de cautare pe net!
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 10:52   #12
nonic

Stage 5
 
nonic's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 926
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Difuzoare Peerless&Vifa&Dayton

Merci, Focal Access le stiu dar au tweeterele cam agresive.
Mai studiez piata si o sa ascult si componentele amintite de tine si poate gasesc ceva pe placul meu, nu am scos din calcul nici 2 cai.
nonic is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 11:00   #13
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Difuzoare Peerless&Vifa&Dayton

Quote:
Originally Posted by nonic View Post
Merci, Focal Access le stiu dar au tweeterele cam agresive.
Mai studiez piata si o sa ascult si componentele amintite de tine si poate gasesc ceva pe placul meu, nu am scos din calcul nici 2 cai.
Nici mie nu imi plac Tw de la Focal, dar am vazut ca aveai deja un sistem Focal si ma gandeam ca sant pe placul tau! 2 cai o sa fie mult mai simplu ca si instalare, si bine inteles si costurile instalatiei la fel!! 2 cai am ales si eu pt masina mea si e mult mai simplu, la fel si reglajul sistemului, si pozitionarea lui.
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 11:05   #14
nonic

Stage 5
 
nonic's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 926
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Difuzoare Peerless&Vifa&Dayton

Nu am pastrat tweeterele de la Focal , stiu ca un sistem pe 2 cai este mult mai usor de instalat si reglat de aceea nici nu l-am scos din calcul.
nonic is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 11:15   #15
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Difuzoare Peerless&Vifa&Dayton

Quote:
Originally Posted by nonic View Post
Nu am pastrat tweeterele de la Focal , stiu ca un sistem pe 2 cai este mult mai usor de instalat si reglat de aceea nici nu l-am scos din calcul.
Daca reusesti sa asculti ceva scriemi si mie parerea ta despre ce ti-a placut si ce nu! Sant curios ce o sa alegi!!
Dragster is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -