Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 16-11-10, 11:40   #1
snake_pn

Stock
 
snake_pn's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 7
Question Helix esprit e136

Salut tuturor vin si eu cu o intrebare ca multi altii . Am o jetta 2009 si sistemu de fabrica la inceput mi sa parut decent dar acuma nu mai am aceeasi impresie. Au inceput greierasii in portiera atunci cand ascult muzica unpic mai tare si doar pe anumite frecvente, in concluzie m-am gandit la schimbarea acestuia. Am o luna si ceva de cand citest cam toate formurile posibile si am aflat de sq si spl si din start spl iese din calcul ca nu caut sa-mi bubuie capu. M-ai pe scurt m-am hotarat la helix espirt e136 care am inteles din citite ca sunt niste difuzoare mai de calitate din punct de vedere al sunetului. Acum vreau sa va intreb daca ground zero GZTA 4000TX ca amplificator este bun din punct de vedere al calitatii semnalului ? si daca se merita sa pun si pe spate aceleasi boxe sau sa las stock neamplificate si sa iau aceelasi amplificator numai ca pe 2 canale . Precizez ca HU va ramane cel stock si anume rcd 310 (stiu ca va fi veriga slaba din sistem). Usile le voi insonoriza cu silent coat atat fata exteriara cat si cea interioara + pasta brax + burete cu celule inchise. Si inca ceva daca se merita sa pun acest sistem pe HU meu sau sa iau ceva entry level tot de la firmele bazate pe sq gen focal acces , dls si care mai sunt. Multumesc anticipat celor care ma vor ajuta.
snake_pn is offline   Reply With Quote
Old 17-11-10, 13:31   #2
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Helix esprit e136

Modelul specificat de tine a fost inlocuit de Helix Esprit E62C.
Orice amplificator este bun pentru un set de difuzoare de genul. Imi aduc aminte cand s-a montat acest set de difuzoare pe un VW Jetta pe unitatea originala rezultatul din punct de vedere al sunetului a fost clar mai bun. Cu o amplificare separata de cea a playerului rezultatul ar fi fost mult mai bun.
Un sistem care te-ar avantaja si care l-am testat ar fi Helix Esprit E62C + Helix DB FOUR Dark Blue amplificate componentele independent sau Helix Esprit E62C + Helix DB TWO Dark Blue amplificare pasiva.

Last edited by AlexBanu; 17-11-10 at 13:35.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 21:34   #3
Adonnis

Stage 3
 
Adonnis's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 96
Default Re: Helix esprit e136

Quote:
Originally Posted by AlexBanu View Post
Modelul specificat de tine a fost inlocuit de Helix Esprit E62C.
Orice amplificator este bun pentru un set de difuzoare de genul. Imi aduc aminte cand s-a montat acest set de difuzoare pe un VW Jetta pe unitatea originala rezultatul din punct de vedere al sunetului a fost clar mai bun. Cu o amplificare separata de cea a playerului rezultatul ar fi fost mult mai bun.
Un sistem care te-ar avantaja si care l-am testat ar fi Helix Esprit E62C + Helix DB FOUR Dark Blue amplificate componentele independent sau Helix Esprit E62C + Helix DB TWO Dark Blue amplificare pasiva.
Care e diferenta intre cele 2 amplificari?
Adonnis is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 23:37   #4
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Helix esprit e136

Amplificare folosind un amplificator pe 2 canale si sistemul de componente cu filtrele(crosoverele) cu care au venit ele si amplificare folosind un amplificator de 4 canale unde se foloseste fiecare canal pentru cate o componente 2tw + 2 midbass iar punctele de taiere se fac ori din amplificator ori din player si nu se folosesc filtrele(crosoverele) cu care a venit sistemul de componente.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 26-11-10, 18:16   #5
cynegeticos

Stage 5
 
Join Date: May 2010
Posts: 661
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Helix esprit e136

Quote:
Originally Posted by AlexBanu View Post
Modelul specificat de tine a fost inlocuit de Helix Esprit E62C.
Salut!
AlexBanu stii cumva daca mediile de la sistemul Helix Esprit E62C se pot comanda separat sau vin numai la pachet cu sistemul complet?
cynegeticos is offline   Reply With Quote
Old 26-11-10, 19:27   #6
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Helix esprit e136

Mid-bass-ul de la esprit nu se vinde separat.
Setul se vinde numai sub forma de componente!
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 26-11-10, 19:51   #7
cynegeticos

Stage 5
 
Join Date: May 2010
Posts: 661
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Helix esprit e136

Quote:
Originally Posted by AlexBanu View Post
Mid-bass-ul de la esprit nu se vinde separat.
Setul se vinde numai sub forma de componente!
Ok, mersi de informatie!
cynegeticos is offline   Reply With Quote
Old 26-11-10, 20:36   #8
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Helix esprit e136

Pentru putin!
AlexBanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -