Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 22-01-08, 16:18   #1
pascaru_val

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 26
Default Boxe noi pe masina

Dat ca boxele pe spate au inceput sa aibe un gijiit (de spart), am decis sa le inlocuiesc pe cele stock de pe opelul meu.
Eu am un HU Alpine (un model ieftin ce mi-a placut cel mai mult cum suna de pe panoul unui magazin) 2 boxe fatza de 16.5 si 2 tweetere iar pe spate 2 boxe coaxiale de 13 cm si am adaugat eu 2 tweetere no name. Se aude binishor as zice.
Tin sa spun ca habar nu aveam ca boxele spate sunt mai mici decit cele fatza asa incit eu ascultam cu toate 4 din usi la acelasi nivel si de asta banuiesc ca a aparut si gijiala pe cele din spate.
Ideea mea era/este sa le inlocuiesc pe cele spate cu unele mai bune si cred ca cele mai potrivite ar fi Hertz Dieci DSK 130
Acum tot uitindu-ma dupa boxe am vazut Dieci DSK 165 care le-as putea pune pe fatza..si pe la aceeasi bani. Intrucit nu vreau sa dau mai mult de 4 milioane pe boxe cum vi se pare mai bine?
Sa le inlocuiesc pe cele pe spate pt ca gijie sau sa le inlocuiesc pe cele pe fatza pt ca banuiesc
ca auditia ar fi mult mai buna iar pe cele pe spate sa le dau f incet?
pascaru_val is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 17:25   #2
pascaru_val

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 26
Default Re: Boxe noi pe masina

singur pe aici
pascaru_val is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 18:16   #3
dagosh88
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
dagosh88's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Boxe noi pe masina

Pentru un sunet de calitate cel mai bine ar fi sa vina doar din fata sunetul, sa fie cum e la un concert, sa iti dea impresia ca se canta exact in fata ta.
Eu ti-as recomanda sa le inlocuiesti pe cele din fata iar pe cele din spate sa le dai mai incet, eu asa ascult in masina, cu cele din spate date mai incet.
Din cate am citit aici pe forum DSK 165 sunt numai bune sa le pui direct pe cd-player. Solutia ai dat-o chiar tu.
__________________
drive like a devil feel like a god
dagosh88 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 20:33   #4
pascaru_val

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 26
Default Re: Boxe noi pe masina

Multam, cred ca asa o sa fac desi mai era o variant a cu boxe mai ieftine dar inlocuite si fata si spate pt ca sunt adeptul cuadrofoniei, 5.1, .. samd
Dar hai sa "vedem " si asa doar fatza.
Ce masina ai ?
ai lucrat si usile (izolari) ?
pascaru_val is offline   Reply With Quote
Old 11-02-08, 10:42   #5
pascaru_val

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 26
Default Re: Boxe noi pe masina

Am cumparat inele pt usi fatza
acum urmeaza "doar" boxele fatza ca pe spate o sa le las tot pe cele vechi.
Am gasit in mesagerie ca 2 colegi de forum se ofera sa ma ajute si le multumesc.
Am ascultat ieri in vitan la tornado astea:
http://www.sono.ro//index.php?main_p...roducts_id=953
si se aud extradordinar de ... spatial.
mediile si inaltele sunt grozave insa basul e cam slabutz.
Nu ma asteptam la asa un sound la 133 ron.
Am ascultat si Hertz dar in alta parte si nu as putea face o comparatie realista.
Hertz dieci se aud f bine, dar parca mai incet decit mtx, mai clar, un bass bun, nu au asa medii bune ca mtx...
pascaru_val is offline   Reply With Quote
Old 11-02-08, 16:24   #6
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Boxe noi pe masina

Parerea mea este ca daca tot te-ai decis sa le schimbi doar pe cele dupa fata , ideal ar fi fost sa optezii pt un sistem, care dupa mine s-ar fi auzit mult mai clar decat acele coaxiale ...
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 12-02-08, 17:10   #7
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Boxe noi pe masina

la dieci midbasul este f bun, tweeterul e cel mai moale dar in cazul de fata nu poti compara MTX cu Hertz.
1. MTX 653 am avut si yo pe spatele la un cielo si se auzeau bine cu mult bass dar pe fata aveam decat XT402 adica mai mult tweetere la cum erau reglate sa sune.sunetul era multumitor.
2. ce ai postat tu aici sunt 2 chestii total diferite si nu poti compara sistemul cu coaxialele.
mergi pe dieci dar nu stiu cat de multumit vei fi dar daca MTX te multumeau astea te vor incanta pot spune.
daca nu ai de gand sa le amplifici sunt f bune.
tot in banii aia ai putea sa optezi si pt alte difuzoare dar daca te hotarasti la Hertz apeleaza la SAXO <aici pe forum> Relu il cheama si te ajuta sigur ca el importa hertz la noi
__________________
EX : DAEWOO CIELO '97 1.5 OHC 8 v B 10 YBR
PRESENT : OPEL ASTRA '04 1.7 CDTI B 05 WRB
PRESENT : VOLVO S60 '03 D5 2xx HP B 20 YTD

Come to the DDark side..... We have cookies!
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 12-02-08, 20:30   #8
pascaru_val

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 26
Default Re: Boxe noi pe masina

Pai am fost acolo si e posibil sa fi vorbit chiar cu Relu (un tip pe la 35 ani si 1,77m inaltime) si mi-a/mi s-a spus ca pt necunoscatori diferentza intre coaxiale si sistem nu o sa o simt.
De amplificat nici pe viitor nu o sa am ginduri din astea, dar e posibil sa fac o pasiune si sa mai cumpar 2 boxe pe spate sa fac o insonorizare... din astea.

Dar tu ce ai pe Astra (fatza)?
pascaru_val is offline   Reply With Quote
Old 12-02-08, 23:43   #9
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Boxe noi pe masina

Nu ai vb cu Relu ca el nu are 35ani.
diferentele intre sistem si coaxiale sunt imense si pt aia care nu aud deci nu se pune problema intre cunoscatori si ne....
yo am pe astra un sistem intreg pe care-l vand
uite aici :
https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea/59160-opel-astra-sql-project-powered-by-brax-helix-digitaldesigns.html
daca te intereseaza ceva de la mine in afara de headunit <player> ma anunti.
sunt luate in decembrie 2007 deci au maxim 2luni de folosinta.

PS: daca tot ai de gand sa faci insonorizare fa un efort si i-ati un sistem bun si ai scapat de grija. iti garantez ca un sistem bun pe fata cu un amplificator bunicel vor suna mai mult decat decent spre bine.
daca esti restrans de finante cauta ceva SH folosite cu grija eventual garantie si iesi mai bine decat cu ele noi si ai si avantajul ca-s rodate.
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 13-02-08, 09:46   #10
pascaru_val

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 26
Default Re: Boxe noi pe masina

1 Un lucru e foarte clar la mine: nu vreau statie/amplificare.
2 De cite ori fac o investitie in masina ma gindesc ca va veni vremea sa o vind si apoi pierd (clar) ceva bani .. - asta e o chestie nasoala.
3 Vreau o muzica de drum lung care sa nu ma/ne oboseasca si care sa se auda clar.
E tare ce te-ai apucat sa faci, insa pe mine daca ma intereseaza ceva de la tine, ar fi difuzoarele si nu am vazut preturile lor.
Arata foarte bine tw alea in usi!
pascaru_val is offline   Reply With Quote
Old 13-02-08, 09:58   #11
pascaru_val

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 26
Default Re: Boxe noi pe masina

LE : acum am vazut ca boxele tale de pe fatza sunt vreo 600 ron, ceea ce inseamna ca depasesc pragul pe care as vrea eu sa il dau pe difuzoare. ( in clipa de fatza )
As vrea sa merg clasic: boxe fatza si boxe spate - fara subwoofer.

Last edited by pascaru_val; 13-02-08 at 10:01.
pascaru_val is offline   Reply With Quote
Old 13-02-08, 22:48   #12
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Boxe noi pe masina

pai zi ce buget ai pt boxe sa vedem ce-ti recomandam bun in banii aia.
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 10:09   #13
pascaru_val

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 26
Default Re: Boxe noi pe masina

Pai cred ca o sa merg pe hert dieci, numa' ca nu m-am hotarāt dak sistem sau coaxiale.
O alta solutie ar fi DLS, dar nu am ascultat asa ceva sau.. ceva SH... asta nu stiu.
O alta chestie este daca fac ceva insonorizare īn portiere (o solutiţe proprie) sau las aşa.
Azi am avut ocazia să le ascult mai mult pe cele stock , "mulţumită traficulu" şi nu mi se par rele, am identificat şi sunetul de la tweetere pe care de obicei nu il identific.
pascaru_val is offline   Reply With Quote
Old 21-02-08, 14:01   #14
pascaru_val

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 26
Default Re: Boxe noi pe masina

2-3 milioane rol as aloca pentru difuzoare faţă, sistem sau coaxile că incă nu m-am hotărāt.
pascaru_val is offline   Reply With Quote
Old 29-02-08, 09:47   #15
pascaru_val

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 26
Default Re: Boxe noi pe masina

gata, am un sistem nou (in dulap deocamdata)
pascaru_val is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -