Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Amplificatoare mono si multicanal

Reply
 
Thread Tools
Old 02-07-08, 02:37   #1
Nesami

Stage 2
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 42
Default HELIX HXA 400 MKII by BRAX????

Salut, am si eu nevoie de o parere despre amplifu asta, evetual de la cineva care are sau a avut...vreau sa pun un sistem si un sub Hertz pe compresie!
Merci anticipat!
Nesami is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 09:58   #2
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: HELIX HXA 400 MKII by BRAX????

F bun ampliful, serie de la Helix cu componente clasice model mai vechi.
Daca ai de unde si e la pret bun ia-l.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 14:17   #3
Nesami

Stage 2
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 42
Default Re: HELIX HXA 400 MKII by BRAX????

am intels ca se "incinge" f tare si intra in protectie...stii ceva despre problema asta?
am citit si pe ceva forum din germania si ziceau mai multi ca au problema asta!
am sansa sa il iau destul de ieftin..max pe la 150Euro....

pe mine ma intereseaza un Audison SRX 3...care are si ventilator...dar ma gandeam daca Helixu e o alternativa buna la bani mai putini????
Nesami is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 14:39   #4
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: HELIX HXA 400 MKII by BRAX????

Sincer nu prea are treaba cu SRX care e un entry de la Audison.
Acum mai multe detalii legate de problema asta nu pot sa-ti dau dar cred ca Marinu ar putea sa te lamureasca.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 15:24   #5
Nesami

Stage 2
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 42
Default Re: HELIX HXA 400 MKII by BRAX????

"Marinu" are un Helix modelul asta?te intreb pt ca nu vreau sa deranjez omu degeaba!
consideri ca Helixu asta e mai bun decat SRX 3...totusi modelul asta a primit premiu EISA in 2005....
oricum merci mult pt ajutor!
Nesami is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 18:39   #6
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Wink Re: HELIX HXA 400 MKII by BRAX????

Quote:
Originally Posted by Nesami View Post
"Marinu" are un Helix modelul asta?te intreb pt ca nu vreau sa deranjez omu degeaba!
consideri ca Helixu asta e mai bun decat SRX 3...totusi modelul asta a primit premiu EISA in 2005....
oricum merci mult pt ajutor!
Comparatia directa intre Audisonul SRX 3 si Helixul HXA 400 MK2 nu se poate face datorita faptului ca cele doua amplificatoare se afla in clase diferite. O comparatie relevanta ar fi intre Helixul HXA 400 si un LRX pe 4 canale, diferenta fiind in mare parte doar de gusturi. Daca ai posibilitatea sa il cumperi asa ieftin nu mai sta pe ganduri, dar verifica totusi sa nu fi fost umblat pe la el. Legat de problemele de temperatura, daca este folosit si montat corespunzator nu ar trebui sa fie probleme decat daca ampliful in cauza are vreo defectiune.
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 19:27   #7
Nesami

Stage 2
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 42
Default Re: HELIX HXA 400 MKII by BRAX????

ok...deci dupa parerea ta...helix hxa 400 trece de audison srx 3...merci mult de info dar ca sa fiu sigur trebuie sa mai gasesc pe cineva care a avut sau are asa ceva pt a ma asigura de treaba cu incalzitul peste masura!
ca si firme helix vs audison care e mai buna?am vz ca amandoua au castigat premii EISA!
modelul asta de helix e cam vechiutz, ne e depasit?daca se poate spune asta despre un amplif!
merci mult si scuze de intrebarile dezordonate dar vreu ceva info in timp cat mai scurt ca sa stiu daca iau helixu sa nu!

p.s.audison-ul srx 3 il iau cam cu 700+transport....iar helix-ul cam 150Euro....
Nesami is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 20:13   #8
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: HELIX HXA 400 MKII by BRAX????

La comparatia Helix vs Audison e mai greu de dat cu parerea pentru ca e vb de gusturi la un moment dat. Modelul ala de Helix nu e deloc "depasit" mai ales daca il privesti in ansamblu cat despre SRX are si asta ani destui de cand se fabrica, tine cont de faptul ca sunt 2 clase diferite din care SRX e entry. Alegerea iti apartine in definitiv...
Bafta!
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 03-07-08, 13:14   #9
Nesami

Stage 2
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 42
Default Re: HELIX HXA 400 MKII by BRAX????

ok.....merci mult de info!acum "le cantaresc" si vad unde ajung!
Nesami is offline   Reply With Quote
Old 17-10-08, 06:43   #10
Paul_Car

Stage 2
 
Paul_Car's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 35
Default Re: HELIX HXA 400 MKII by BRAX????

Probabil nu mai e de actualitate ,dar pot spune ca am folosit timp de 2 ani de zile Helix HXA400 si am fost multumit de preformatele lui pe partea calitativa,dar tot o data mi-au trecut prin mana si modelele de la Audison mai sus metionate de care nu pot vorbi de rau.Dupa cum spune si Marinu-totul depinde de gusturi.
Helix puncteaza,parerea mea, fata de Audison la capitolul design,dar nici unul din modelele de la helix sau audison nu este pentru subwoofer
Paul_Car is offline   Reply With Quote
Old 24-10-08, 17:18   #11
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: HELIX HXA 400 MKII by BRAX????

Quote:
Originally Posted by Paul_Car View Post
........
.............
Helix puncteaza,parerea mea, fata de Audison la capitolul design,dar nici unul din modelele de la helix sau audison nu este pentru subwoofer
Paul, nu pricep ce vrei sa spui. SRX3 e un amplificator la care al 3-lea canal e dedicat subwooferului. Si mai sunt o gramada de amplificatoare Audison gindite special pentru sub.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 24-10-08, 18:14   #12
Paul_Car

Stage 2
 
Paul_Car's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 35
Default Re: HELIX HXA 400 MKII by BRAX????

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
Paul, nu pricep ce vrei sa spui. SRX3 e un amplificator la care al 3-lea canal e dedicat subwooferului. Si mai sunt o gramada de amplificatoare Audison gindite special pentru sub.
Vroiam sa spun ca daca e nevoie de 'forta bruta' nu sunt neaparat cele mai potrivite.
Paul_Car is offline   Reply With Quote
Old 24-10-08, 19:36   #13
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: HELIX HXA 400 MKII by BRAX????

Nu stiu cit e de bruta, dar forta au cit scrie in specificatiile fiecareia. Daca te referi la utilizare in concursurile de SPL, amplificatoarele Audison sunt chiar excelente. E drept ca nu sunt printre cele mai ieftine amplificatoare, dar calitatea costa. Vezi VRX 1.500 care merg linkuite de minune.
Adu-ti aminte la prima etapa de dB Drag din Ro. cind un LRX de numai 560w a luat primul loc in Street A cu 139,9 dB pe o incinta de muzica.
Mai nou, au aparut amplificatoarele Hertz ( acelasi fabricant ) dedicate SPL-ului.
saxo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -