Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Amplificatoare mono si multicanal

Reply
 
Thread Tools
Old 14-09-09, 17:37   #1
bogdan85

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 29
Default Amplificator 4ch 2/4 ohm

Am si eu o intrebare:
Daca se doreste amplificarea a 4 difuzoare - 2 de 2 ohm, 2 de 4 ohm - dintr-un singur amp. de 4 canale care este stabil si in 2ohm si in 4 ohm, stie sa isi faca reglajele intern? sau risti prajirea lui?
Rationament: "simte" 2 difuri la 4ohm si este supraincarcat pe circuitul unde sunt cele pe 2ohm...
Scuze daca e o intrebare retarda... dar pe mine unul ma intereseaza, iar fizica studiata in liceu (acum 5 ani) nu ma mai ajuta... incep sa se deterioreze partitiile in al meu creier
RE all !
bogdan85 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 18:57   #2
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Amplificator 4ch 2/4 ohm

Pune-l linistit, nu prajesti nimic. Sau daca prajesti ( in cazul tau ), o faci din reglaje incorecte, alimentare proasta, etc.....
saxo is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 19:39   #3
bogdan85

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 29
Default Re: Amplificator 4ch 2/4 ohm

Mersi mult Saxo de parere !
Excludem hibele de montaj... nu ar fi primul amp. pe care il pun, dar aceasta problema chiar imi iesea din aria curriculara :P (nu am intalnit prin vreo discutie tema asta... ma rog, cu exceptia unui tip care postase pe aici pe forum o nebunie ceva cu o gramada de difuri pe care vroia sa le puna pe un amp, numai eurotecuri si alte alea, dar nu atinsese problema boxelor cu impedante diferite pe acelasi amp)
Bafta!
bogdan85 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 19:44   #4
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Amplificator 4ch 2/4 ohm

Ti-am zis de alimentare, mai ales ca vei merge si in 2 ohmi, moment in care consumul de curent creste considerabil. Asa ca baga cabluri groase sa nu ai probleme.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 19:51   #5
bogdan85

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 29
Default Re: Amplificator 4ch 2/4 ohm

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
Ti-am zis de alimentare, mai ales ca vei merge si in 2 ohmi, moment in care consumul de curent creste considerabil. Asa ca baga cabluri groase sa nu ai probleme.
Am inteles !
Dar am si o intrebare usor offtopic: bateriile Pb vs. Deep-cycle de amperaje identice au dimensiuni apropiate?
Intreb deoarece masina mea a venit standard cu baterie Pb de 45Ah (deh.... la motor de 1345cmc nici nu cred ca-i trebuia mai mult :P), iar "tavita" - suport pt. baterie este destul de mica... si nu stiu daca ar intra un deep cycle acolo si sa pot sa-l mai si prind.
Bafta !
bogdan85 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 19:55   #6
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Amplificator 4ch 2/4 ohm

Sunt destul de apropiate. O optima de 55 Ah ( de ex. ) e destul de mica.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 20:06   #7
bogdan85

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 29
Default Re: Amplificator 4ch 2/4 ohm

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
Sunt destul de apropiate. O optima de 55 Ah ( de ex. ) e destul de mica.
mersi!
Cu prima ocazie trec pe la un magazin sa vad macar niste dimensiuni.
Asta existenta e cea originala (masina e fab. 2005) si deja e obosita...
Sal !
bogdan85 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -