Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Unitati de bord si surse

Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc

Reply
 
Thread Tools
Old 09-08-07, 23:07   #1
dodo-audio

Stage 3
 
dodo-audio's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 163
Default Player pana in 4 mil.

Salut.
As avea nevoie de ajutorul vostru in alegerea unui mp3 care sa se incadreze in suma de 4 mil.
Evident..pretentii sunt (Si sarac si cu pretentii) o memorie antisoc buna, Filtru HPF, LPF, ....eu ma gandeam la un CDE-9870R care e aproape 4 mil si cam are ceea ce imi trebuie...dar nu stiu cum sta cu memoria antisoc..are cineva instalat? Sare cd-ul la un soc puternic? Va fii montat pe masina prietenei care...nu sta foarte bine la capitolul suspensii.
Eu am montat pe masina mea un CDA-9885R si sunt super multumit...dar totusi e o diferenta mare de pret intre cele doua.

Astept orice sugestie/recomandare.

Bogdan
dodo-audio is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 00:36   #2
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: Player pana in 4 mil.

nu mi se pare ca reglajul frecventelor joase de la alpine {bass engine} este la fel de bun cu un filtru LPF, cat despre filtrul HPF are doar trei frecvente de taiere ... pentru niste cerinte minimale insa sunt convins ca se descurca.
in gama sa de pret {<400 ron} are reglajele cele mai avansate {am exclus sony din discutie, la banii astia ei ofera si un egalizator parametric pe 3 benzi}

eu ti-as recomanda un pioneer deh p 40, care e cu un milion mai scump dar are doua pre-out-uri, filtre LPF si HPF si ceva reglaje {egalizator parametric, BMX} si, mie mi se pare foarte util: atenuator.
si arata mai bine in realitate decat in poze.

altfel daca esti plafonat de cele 4 milioane si iti place sound-ul alpine {desi nu stiu cat sunt de pregnante lucrurile astea la entry level} mergi pe alpine.
__________________
Loud&Proud member of SQNLL Team
Music is my PASSION and CITROEN my LOVE


bezz is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 00:32   #3
dodo-audio

Stage 3
 
dodo-audio's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 163
Default Re: Player pana in 4 mil.

Apreciez opinia ta...dar am ascultat acel pionner si m-am jucat un pic pe el....dar nu am ramas impresionat...parerea mea e ca nu isi justifica pretul. Acele pre-out-uri nu ma intereseaza ....
Astept si alte pareri...ba chiar oferte.!
dodo-audio is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 13:18   #4
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: Player pana in 4 mil.

650 ron, scoti 9885-ul si il dai prietenei si tu ai player cu DSP:

https://forum.4tuning.ro/showthread.p...24#post1038824
bezz is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 14:57   #5
dodo-audio

Stage 3
 
dodo-audio's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 163
Default Re: Player pana in 4 mil.

Omule..ti-am vazut anuntu de mult...si am fost tentat sa cumpar..
Oferta e foarte tentanta...dar am acum niste bani investiti in niste combinatii si nush cum fac.
Vinerea vitoare i-au salaru..si poate vb atunci mai concret

O zii buna sa ai
Bogdan
dodo-audio is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 12:52   #6
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Player pana in 4 mil.

Salut. Am 2 alpine : 9828RB si 9845RB Preturile sunt 350 ron, respectiv 500ron.

Cauta features la ele pe google sa vezi cam ce stiu sa faca ! Daca iti convine si esti interesat, suna-ma 0745 80 92 39 sau da-mi add pe guashe07@yahoo.com

Playerele sunt puse si la bazar, preturile de aici sunt mai mici. Alpine CDE9845RB este ca nou, a stat 1 an pe o masina cu care nu s-a circulat deloc apoi s-a vandut iar Alpine CDE9828 RB este pe masina mea acum, in stare perfecta de functionare.
Succes, numa bine !
__________________
FRONT YARD ENGINEERING -- Fastest TICO in the WORLD -->> https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...e/page-12.html
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 08-07-08, 16:28   #7
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Player pana in 4 mil.

Quote:
Originally Posted by TM32CIP View Post
Salut. Am 2 alpine : 9828RB si 9845RB Preturile sunt 350 ron, respectiv 500ron.

Cauta features la ele pe google sa vezi cam ce stiu sa faca ! Daca iti convine si esti interesat, suna-ma 0745 80 92 39 sau da-mi add pe guashe07@yahoo.com

Playerele sunt puse si la bazar, preturile de aici sunt mai mici. Alpine CDE9845RB este ca nou, a stat 1 an pe o masina cu care nu s-a circulat deloc apoi s-a vandut iar Alpine CDE9828 RB este pe masina mea acum, in stare perfecta de functionare.
Succes, numa bine !
Frate anuntul e de anul trecut..=))
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 08-07-08, 18:47   #8
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Player pana in 4 mil.

Quote:
Originally Posted by AlexBanu View Post
Frate anuntul e de anul trecut..=))
nu m-am uitat,asta e
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 17:35   #9
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Player pana in 4 mil.

stiu ca pe topicul asta nu s-a mai scris, dar am zis sa nu deschid alt topic degeaba

vreau si eu sa imi iau un player si nu stiu ce sa aleg...dar in primul rand as avea cateva intrebari
- am vazut ca toata lumea fuge de marcile jvc, kenwood, sony, care ar fi motivele?
fidelitatea e mai proasta? au mai des probleme? sau e doar o chestie de moda, ca toata lumea sa aibe alpine , pioneer etc?
- eu bugetul l-as avea in jurul sumei de 300 ron , si vreau un player cu iesire preamplificator,

ce sfaturi mi-ati da?
-sa iau un produs nou? dar din cele de mai sus de care fuge toata lumea sa ma incadrez in bani?
- sau sa caut ceva de la alpine, sau pioneer second?

si inca ceva....playerele blaupunkt...in ce categorie intra? in asa da..sau asa nu ?

mentionez ca acum incep sa imi fac o configuratie pe dacie, si as vrea sa achizitionez in timp componentele...si primul ar fi playerul , si cel mai important. cred...
cum arata sistemul imaginar
- player
- o pereche de midbasi si o pereche de tweetere ( am vazut ceva de la maniac cu difuzoare de 16.5 , tweetere si crossovere care m-ar incanta ), legate la iesirile playerului
- amplificator+ subwoofer

si cam atat

Last edited by giubau_v8; 29-05-09 at 17:40.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 06:04   #10
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Player pana in 4 mil.

up ..............?????????????????????????????
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 16:28   #11
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Player pana in 4 mil.

Quote:
- am vazut ca toata lumea fuge de marcile jvc, kenwood, sony, care ar fi motivele?
fidelitatea e mai proasta? au mai des probleme? sau e doar o chestie de moda, ca toata lumea sa aibe alpine , pioneer etc?
De jvc nu prea fuge nimeni, sunt foarte ok.
La restul, desigur proasta fidelitate, lipsa de setari, lipsa de putere.
Alpine si pionner daca le-ai fi ascultat in comparatie cu sony, kenwood etc, ai fi observat o diferenta majora din toate punctele de vedere (fara sa subliniez faptul ca sunt firme specializate SPECIAL pe sunet si realistica).
Quote:
- sau sa caut ceva de la alpine, sau pioneer second?
Asa sa faci.
Quote:
si inca ceva....playerele blaupunkt...in ce categorie intra? in asa da..sau asa nu ?
,,asa da", nu cred ca-ti va critica nimeni un mp3 blaupunkt(in cazul in care se intampla, il va compara desigur cu alpine, pionner etc, ,,ceva" mai bune decat un blaupunkt.
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 16:36   #12
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Player pana in 4 mil.

pai pioneer am ascultat :d...ca asa am pe fiat..dar nu stiu cum suna restul...de alpine stiu sigur ca suna mult mai bine si are multe reglaje..in rest eram doar dezinformat

eu as evita sa iau ceva second pentru ca risc sa iau teapa..si nu vreau sa dau banii pe cine stie ce , in fine, vineri iau salariul si trebuie sa gasesc ceva ca altfel iar ii cheltui pe nimic

later edit: gasisem alpine-ul acesta aici pe forum...e prea ieftin? sau e scump?
https://forum.4tuning.ro/555-hu-cd-playere-mp3/124769-vand-mp3-auto-alpine-cda-9852r-impecabil.html


later later edit : apropo...multumesc mult pentru ajutor la calculul incintei ptr mnc-ul ala...se aude super bine , mai trebuie sa il imbrac si e gata

Last edited by giubau_v8; 01-06-09 at 16:46.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 18:16   #13
Tic-Rap

Stage 2
 
Tic-Rap's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 46
Default Re: Player pana in 4 mil.

sal,eu zic ca e mai bun unul second dar cand il iei sa-ti faca si proba la el.
Si eu mi-am luat tot unul second la vreo 400 ,un pioneer si sunt multumit de el ca decat sa dau 400 pe unul nou si sa nu aibe reglaje si alte setari pe acolo + iesiri statie mai bine unul second
Tic-Rap is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 10:47   #14
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Player pana in 4 mil.

ok..am scotocit peste tot si am gasit doua oferte

ALPINE CDE-9871R -

ALPINE CDE-9870 RM - cu 30 ron mai ieftin decat primul

din cate am vazut eu singura diferenta ar fi ca 9871, are 2 Iesiri preamplificate cu control al volumului de Subwoofer.
recomandati aceste playere ????

ambii accepta test inainte de cumparare...
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 10:48   #15
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Player pana in 4 mil.

Pentru pretul lor sunt foarte ok. Recomand.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -