| Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc |
27-05-07, 10:43
|
#1
|
|
Peugeot Driver
 Stage 5
Join Date: Apr 2007
Posts: 530
Member of: [SKODA] [PEUGEOT]
|
Player bun pt Hertz Dieci
Buna,
in urma numeroaselor pareri exprimate pe acest forum ( si nu numai ), am ajuns la concluzia ca pentru masinuta mea ( Skoda Fabia ), cea ma buna configuratie ar fi sistem Hertz dieci DSK 165 pe fata si coaxiale Hertz dieci DCX 165 pe spate. NU am nevoie de amplificator.
Acum am o noua problema : care ar fi playerul perfect pentru acest sistem , dar care sa aibe si culoarea verde a display-ului/taste.
Am ajuns la 2 posibile solutii :
1. Pioneer DEH-P5900MP - http://www.pioneer.eu/eur/products/2...0MP/index.html
2. Clarion DZX-379RMP - http://www.clarion.com/gb/en/product...044078534.html
Pioneerul are mai multe posibilitati de reglaj, dar am inteles ca are probleme cu receptia radio.
Pe de alta parte redau din concluziile pe pe un alt topic referitor la sunetul scoa de pioneer/clarion in general :
"Pioneer - sunet cald, dinamica buna, sunet usor 'voalat', medii corecte, inalte fine, zgomot de fond mare.
Clarion - Sunet precis si rezolutiv, dinamica buna, medii corecte, liniaritate buna, inalte corecte si transparente".
In concluzie va rog sa ma ajutati !
__________________
Skoda Fabia Elite by TCM Turbo
Peugeot 207 Sportpack by Dimsport
Democratia a murit.Traiasca totalitarismul !
Last edited by bebeko; 27-05-07 at 10:47.
|
|
|
27-05-07, 21:13
|
#2
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,314
Member of: [DACIA]
|
Re: Player bun pt Hertz Dieci
Eu as merge pe Clarion fara drept de apel la acel model de Pioneer.
|
|
|
27-05-07, 21:15
|
#3
|
|
Peugeot Driver
 Stage 5
Join Date: Apr 2007
Posts: 530
Member of: [SKODA] [PEUGEOT]
|
Re: Player bun pt Hertz Dieci
Poti sa si detaliezi mai mult raspunsul ?
|
|
|
27-05-07, 21:47
|
#4
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,314
Member of: [DACIA]
|
Re: Player bun pt Hertz Dieci
Pai chiar tu ai spus-o:
Quote:
Originally Posted by bebeko
...
Clarion - Sunet precis si rezolutiv, dinamica buna, medii corecte, liniaritate buna, inalte corecte si transparente".
|
Eu daca m-as decide sa schimb player-ul as trece pe Clarion.
Daca ai posibilitatea de a le asculta inainte sa te indrepti spre achizitionarea unuia din cele 2 modele, ar fi indicat sa o faci, si cel ce va suna mai placut si bine pentru tine, acela sa fie.
__________________
Contact:
- messenger: razvan_florin2002
- telefon: 0721.433.295
|
|
|
27-05-07, 21:51
|
#5
|
|
Peugeot Driver
 Stage 5
Join Date: Apr 2007
Posts: 530
Member of: [SKODA] [PEUGEOT]
|
Re: Player bun pt Hertz Dieci
Asa m-am gandit si eu ... initial. Dar pioneer are mai multe posibilitati de reglaje, filtru ...
|
|
|
01-06-07, 17:16
|
#6
|
|
Peugeot Driver
 Stage 5
Join Date: Apr 2007
Posts: 530
Member of: [SKODA] [PEUGEOT]
|
Re: Player bun pt Hertz Dieci
Nimic nou ? Nu ma ajuta nimeni ???
|
|
|
01-06-07, 17:36
|
#7
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2006
Posts: 868
|
Re: Player bun pt Hertz Dieci
in locul tau as mai pune 2 milioane si as lua un dxz578, are egalizator, cross + filtre, sound restorer, preout pe 4V {deocamdata nu-ti trebuie dar nu se stie cand o sa vrei amplificator si diferenta de la 2V la 4V e mare}, slidetrack si usb port... o gramada de dotari, clarion s-au intrecut pe ei insisi, aparatul e o baza buna pentru extinderea ulterioara a sistemului cu amplifuri si sub
si cred ca are si alt amplif decat 379-le, posibil mai bun.
ps si eu tot asa am inceput clarion + audison + hertz, buna combinatie.
__________________
Loud&Proud member of SQNLL Team
Music is my PASSION and CITROEN my LOVE
|
|
|
01-06-07, 17:39
|
#8
|
|
Peugeot Driver
 Stage 5
Join Date: Apr 2007
Posts: 530
Member of: [SKODA] [PEUGEOT]
|
Re: Player bun pt Hertz Dieci
Din pacate , cum am mai zis, as avea nevoie de un HU care sa aibe culoarea verde la display/taste ...
|
|
|
01-06-07, 19:39
|
#9
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
|
Re: Player bun pt Hertz Dieci
Daca te ajuta cu ceva eu am pioneer 6800 si pe culoarea verde (numai pt taste) sa vede spalacit ... nu stiu .. pe rosu se vede mult mai puternic.
|
|
|
01-06-07, 19:53
|
#10
|
|
Peugeot Driver
 Stage 5
Join Date: Apr 2007
Posts: 530
Member of: [SKODA] [PEUGEOT]
|
Re: Player bun pt Hertz Dieci
Dupa o privire mai atenta, suna foarte tentant acel Clarion DXZ578. Singurul inconvenient - nu are buton rotativ pentru volum !  Am mai avut asa un player si e tare incomod de umblat la volum in timpul mersului ...
|
|
|
05-07-07, 11:53
|
#11
|
Stock
Join Date: Jul 2007
Posts: 3
|
Re: Player bun pt Hertz Dieci
Sunt aproximativ in aceasi situatie cu un viitor Citroen C3. Adica Hertz DSK 165 pe fata si in viitorul apropiat DCX 130 pe spate (daca are cineva de vanzare, astept oferte). Momentan am un HU Kenwood care sper sa ma slujeasca bine pana imi mai echilibrez bugetul...
Cerintele mele pentru un viitor player ar fi urmatoarele:
- Buton rotativ pentru volum;
- Port USB fiindca m-am cam saturat sa tot scriu CD-uri (chiar si cu MP3) si am un stick de 4 GB.
Eu ochisem Sony de la CDX-GT410U in sus dar stiu ca in cercurile "pro" Sony-urile nu sunt chiar cele mai apreciate.
As fi multumitor pentru sugestii. Mersi!
|
|
|
05-07-07, 12:02
|
#12
|
Stock
Join Date: Jul 2007
Posts: 3
|
Re: Player bun pt Hertz Dieci
Si am uitat ca cerinta (si nu gasesc butonul de edit): daca se poate si un AUX IN.
|
|
|
05-07-07, 15:12
|
#13
|
 Stage 4
Join Date: Apr 2006
Posts: 244
Member of: [Evolution Crew]
|
Re: Player bun pt Hertz Dieci
legat de Hertz - pm lui saxo , poate te ajuta el .
HU cu usb si buton rotativ de volum ... usb de la clarion si buton rotativ de la pioneer  Depinde mult ce vrei de la el . ce muzica asculti , ramai pe amplificatorul hu sau ai si alte jucarii in planuri . Oricum parerea mea este ca nu merita sa te uiti dupa alde sony , panasonic etc . Pioneer sau Clarion . Personal sunt fan Pioneer din mai toate punctele de vedere . La nivelele entry playerele fac cam acelasi lucru deci diferenta este mai mult de design , la playerele mai bune (si scumpe ) parerea mea este ca momentan Clarion este mai slbaut .
|
|
|
05-07-07, 17:30
|
#14
|
Stock
Join Date: Jul 2007
Posts: 3
|
Re: Player bun pt Hertz Dieci
Raman pe amplificatorul head unitului. Ca oricum e mititica masina si nu vreau neaparat sa ma dau in spectacol ci sa ascult muzica la o calitate decenta.
As dori recomandari cu modele concrete pe cat posibil.
Last edited by kitsched; 05-07-07 at 17:32.
|
|
|
|
|