Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Unitati de bord si surse

Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc

Reply
 
Thread Tools
Old 28-03-16, 13:20   #1
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Review Alpine 137BTi & Alpine PXA H100

Review: configuratie Alpine 137BTi & Alpine PXA H100

Sistemul head unit anterior: Alpine 9835 & KCA 630m
Motive upgrade: Imbatranire sistem, Car kit bluetooth, bluetooth music play, si usb by default
Tintele noului head unit: Alpine, 3cai, 4V pe iesiri, Time Aligniament, USB, bluetooth, playerul sa nu aiba: port usb, port aux, sau locas pentru intrare cd direct pe fata detasabila, display animat.

Incadrandu-se in 95% din tinte, am aflat ca Alpine 137BTi ar fi cap de serie si ar avea un sound ft bun pe partea DAC. Pentru cei ce nu stiu, 137BTi indeplinea tot ce voiam, mai putin partea de 3 cai. Incantat de marea tehnologie Imprint si de pretul atractiv al procesorului pxa h100 dar si uimit de faptul ca voi avea controlul procesorului din player, fara alte interfete remote etc, m-am decis sa il cumpar pentru a avea acele 3 cai.

Dupa 3 ore de teste:
1. Pre-out din procesor: Absolut toate volumele erau la maxim (amplifuri, player 35, level subwoofer, eq) sistemul inca nu era la maxim, se auzea mai incet fata de iesirile stoc ale playerului. Maximul pe player era la 26-27 cu level subwoofer 10, si amplifurile la 60%. Nu cred ca iesirile procesorului au mai mult de 1.5Volti. Ciudata pierderea de semnal, desi h100 are alimentare separata

2. 3 cai: LPF intre 31.5 si 63hz puteai selecta orice frecventa si orice slope ca nu exista nici o modificare a sunetului. Orice selectare a LPF din procesor pe partea de subwoofer, frecventele de 45-60hz ma dadeau jos din masina.

3. EQ: Am incercat totusi sa imi bat capul sa minimizez acele frecvente de la 45-60hz din eq dar nu am avut nici o sansa. Canta ok la 28-38hz, dar cand venea 45-60 efectiv nu rezistam in masina.

Concluzie: Invingator este playerul Alpine 137BTi care prin filtrele sale standard LPF suna foarte bine pe partea de subwoofer, si mult mai bine fata de pxa h100. Desi nu are reglajele lui 9835 pe partea de bas (slope, q etc) frecventele sunt mai liniare la 137BTi.

PXA H100 ramane un accesoriu mediocru cu numele de procesor de sunet pe factura si atat. Cine vrea il poate cumpara pe post de breloc sau impresie artistica.

A doua zi am returnat jucaria, si am trecut la PXA H700
Voi face acest review si in engleza sa ramana undeva scris

...Mihai...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	image.jpeg
Views:	102
Size:	1.98 MB
ID:	3150539  
__________________
Ascendant Audio, Skar Audio, Alpine

---Feel the sound---
keddy_net is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -