Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Unitati de bord si surse

Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc

Reply
 
Thread Tools
Old 03-10-13, 00:11   #1
xenonhd
Honda Driver

Stage 3
 
xenonhd's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 138
Member of:
[Honda]
Default Sa trec de la Kenwood KDC-415UA la Alpine CDE-171RM

Cer pareri despre fiecare, pro/contra daca merita trecerea sau nu...etc. Orice informatie ma poate ajuta!

Kenwood-ul modelul 415UA e cam greu de gasit pe la noi din cate am vazut, oricum specificatiile sunt cam acelasi de la multe alte modele...la Apline specificatiile sunt urmatoarele : http://www.****.ro/cd-mp3-playere/pl...cde-171rm.html

Last edited by Bigu; 03-10-13 at 21:48.
xenonhd is offline   Reply With Quote
Old 07-01-14, 17:33   #2
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Sa trec de la Kenwood KDC-415UA la Alpine CDE-171RM

Depinde ce vrei sa faci, daca ai nevoie de 2 perechi de rca-uri, atunci da merita, altfel..pt ce? mare diferenta la sunet nu stiu daca o fi.
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 07-01-14, 19:13   #3
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sa trec de la Kenwood KDC-415UA la Alpine CDE-171RM

Diferente de sunet sant, Alpine-ul este diferit fata de kenwood la partea de medii si inalte. Sa nu scriu multe chestii care poate numa induc in eroare lumea cea mai buna explicatie este ca nu prea poti exagera pe peartea de subwoofer cu el ca si cum ai putea cu un kenwood sau un pioneer….
Dar diferente sant destul de mari, daca as fii in postura de ami cauta un aparat mai de SQ in guget mai restrans fara indoiala as opta pe Alpine…..
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 09-06-14, 16:14   #4
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Sa trec de la Kenwood KDC-415UA la Alpine CDE-171RM

Cum adica nu poti exagera pe partea de sw? Poti sa fii mai explicit un pic?
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 17-06-14, 22:09   #5
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sa trec de la Kenwood KDC-415UA la Alpine CDE-171RM

Quote:
Originally Posted by alecspc View Post
Cum adica nu poti exagera pe partea de sw? Poti sa fii mai explicit un pic?
Daca vei face o proba cu vreun model de la Kenwood sau Pioneer, vei observa ca volumul de subwoofer poate sa fie ridicat foarte mult fata de oricare aparat de la Alpine! Daca e sa fac comparatie intre ele, de la scara 0-15 volum sub, Kenwood-ul daca il ridic la volumul de 4 din scara de 0-15, la Alpine ar trebui sa ridic volumul la 15 din 15 sa fie echivalent cu cel al Kenwood-ului.
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 18-06-14, 01:31   #6
Mozzo

Stage 4
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 235
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sa trec de la Kenwood KDC-415UA la Alpine CDE-171RM

Quote:
Originally Posted by Dragster View Post
Daca vei face o proba cu vreun model de la Kenwood sau Pioneer, vei observa ca volumul de subwoofer poate sa fie ridicat foarte mult fata de oricare aparat de la Alpine! Daca e sa fac comparatie intre ele, de la scara 0-15 volum sub, Kenwood-ul daca il ridic la volumul de 4 din scara de 0-15, la Alpine ar trebui sa ridic volumul la 15 din 15 sa fie echivalent cu cel al Kenwood-ului.
Exact.. asta am observat si eu cand am schimbat Alpine cu Kenwood.(Alpine 9812rb vs Kenwood Kdc 6051u)
Mozzo is offline   Reply With Quote
Old 26-08-14, 21:40   #7
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Sa trec de la Kenwood KDC-415UA la Alpine CDE-171RM

Cum sta alpine pe partea de bass? Am inteles ca sta mai bn pe medii inalte dar pe bass cum sta? Nu ma refer la sw ci la cum reda basul prin amplificarea interna. De ex o melodie cu bass puternic si pround o reda exact cum e ea cu basul ala sau are de suferit. Intreb asta pt am auzit ca alpine nu prea reda basul ala profund si ca mai degraba ar fi lovit. Si aici ma refer la unitatile astea relativ ieftine..170 r rr etc...
Am un pioneer de care sunt multumit de sunet dar vreau un alpine 2din si mi-e sa nu pierd basul profund pe care il am acum
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 03-05-15, 22:21   #8
bassadict_72

Stage 3
 
bassadict_72's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 105
Default Re: Sa trec de la Kenwood KDC-415UA la Alpine CDE-171RM

Sal, am avut pioneer modele tun..mp 6800 belea..mp80 la fel...88rs super tare la reglaje tot..s.a stricat mecanismul de escamotare electrica a fetzei si l.am vandut..mare prostie!! Am trecut la alpine 117ri..1400 ron, plm..reglaje pauza, pante de taiere pauza, reglaje de subwoofer mwuie..cct de aparat..sunet overall cumva calitativ dar galagios si cu sunete aiurea in boxe la trecerea de la o melodie la alta..punct!! O sa al vand pe ceva maruntish si trec la Pioneer 80rs..alpine nu am auzit sa se auda bine ptr mine pana acum! Se mai chinuie cate unu sa ma convinga de sunetul bun chipurile al alpine..no way..Pioneer all the way
__________________
~Bassadict_72~
bassadict_72 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-15, 22:27   #9
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Sa trec de la Kenwood KDC-415UA la Alpine CDE-171RM

Am trecut de mult la alpine pt ca vroiam 2 din. Suna bn dar cam putine reglaje. Cu pioneer aveam reglaje de tot felu. Prefer pioneer din mai multe motive..
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 03-05-15, 22:31   #10
bassadict_72

Stage 3
 
bassadict_72's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 105
Default Re: Sa trec de la Kenwood KDC-415UA la Alpine CDE-171RM

Cu telecomanda e jale la pioneer...super jegoase cu bateriile alea de doi lei..imputzite rau..alpine jos palaria...telecomanda brici..merge cu acumulatori, belea!!
bassadict_72 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -