Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Unitati de bord si surse

Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc

Reply
 
Thread Tools
Old 23-11-12, 19:11   #1
zaharia10

Stage 3
 
zaharia10's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 111
Default Recomandare hu 2din opel astra gtc

Oscilez intre pioneer 2300dvd, pioneer 1400dvd si alpine cde w233r

Mentionez ca am pe fata boxele orginale, pe spate sistem mac si subwoofer activ blaupunkt, nu vreau sa folosesc amplificator deocamdata.

E diferenta mare pe parte de amplificare intre cele 3 ?
zaharia10 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-13, 02:51   #2
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: Recomandare hu 2din opel astra gtc

iti recomand mai degraba dvd-ul din semnatura mea, NOU
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 14-02-13, 20:48   #3
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare hu 2din opel astra gtc

Eu am avut Pioneer AVH-2300DVD, o unitate cu un raport calitate pret bun la cei 1200 RON, cat costa, destul de multe reglaje pe partea de sunet, o calitate audio destul de buna si multe functii pe parte DVD. Oricum mult peste Jensen si alte firme de acest gen
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 14-02-13, 21:53   #4
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: Recomandare hu 2din opel astra gtc

ce stii despre jensen, daca nu te superi ?
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 14-02-13, 23:17   #5
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare hu 2din opel astra gtc

Quote:
Originally Posted by florinstancu View Post
ce stii despre jensen, daca nu te superi ?
Doar atat ca nu le foloseste nimeni care are intentia sa isi faca un sistem bun!!
Te rog sa nu imi interpretezi postul gresit, dar producatorii Alpine, Pioneer, sant de mult pe piata si chiar stau foarte bine la unele capitole!, bine inteleg in functie de buget.
Daca folosesti acest aparat, sant foarte curios sa ne vedem la vreo competitie si sa pot sa ascult si eu, sincer inca nu am ascultat nici un aparat 2 din jensen, si sant chiar curios despre ce spui tu acolo!!
Eu sant deschis la orice si daca este o varianta buna Jensen-ul tau probabil o sa il iau in calcul de acuma incolo!!! Sper sa ne vedem anul asta si sa pot sa il ascult......
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 15-02-13, 01:43   #6
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: Recomandare hu 2din opel astra gtc

Nici eu nu vreau sa ma intelegeti gresit, se numeste DOCUMENTARE:

Înapoi în 1915 un tânăr Peter Jensen co-inventat difuzorul şi cum se spune, "restul este istorie." Ei au numit-o "Magnavox" şi acest produs de pionierat bucurat de un succes modest până în 1919 atunci când au furnizat difuzoare pentru un discurs de preşedintele Woodrow Wilson, în San Diego. Acest eveniment a lansat boxele în masă şi ca produsele a început să câştige recunoaştere naţională au făcut acest lucru inventatorilor lor. Peter Jensen a fondat mai târziu Jensen Manufacturing Company ® Radio şi produse boxe atât pentru utilizări militare şi aparate radio. În 1925, Peter Jensen a parasit compania pentru a Manufacturing găsit Radio Jensen. El a murit în 1961 lăsând în urmă o moştenire care este fără echivoc un nume de uz casnic.
Inovaţia a fost o trăsătură emblematică din primele zile ale lui Peter Jensen şi rămâne adevărat la această zi cu produse de înaltă tehnologie de convergenţă în special pentru a vehiculului, în cazul în care astăzi Jensen deţine poziţia de brand de top în servicii multimedia mobile. După Jensen dezvoltat că în primul rând de înaltă eficienţă, direct radiator difuzorul cu putere mare inovaţii mult mai multe de pionierat ar urma, inclusiv prima de inalta calitate, low-denaturare difuzorul la interval de domeniul de frecvenţă al urechii umane. În cazul în care nu au fost de ajuns, Jensen este, de asemenea, creditat pentru inventarea primul difuzor stereo al maşinii. De acolo a fost un salt destul de scurt pentru a Jensen Audio Mobile. Incepand cu Sigma legendarul şi Delta seria ® Triax şi vorbitori FLEXAIR ® din anii '60 şi '70 vintage - produse care sigilate patrimoniului companiei in calitate de vorbitor dominante din America de producător, atât în ​​acasă şi în maşină.
Dincolo de Boxe ...
De-a lungul anilor, marca Jensen a găsit drumul pe o serie de produse variind de la categoriile de versiunea originală la sistemele de boxe stereo auto cu livrare sunet pounding ... la produsele de origine ... produse marine care ajunge muzica la bărci şi RVS şi chiar la camioane grele industrie. În 2004, Audiovox Corporation adăugat marca Jensen lor deja lumea a recunoscut liniile mobile şi electronice de larg consum. Audiovox foloseşte marca Jensen pentru linia lor de prim-ministru audio auto şi au în prezent licenţă de marcă pentru produsele de origine audio, precum şi pentru aplicaţii marine, RV şi camion. Jensen rămâne numărul unu marca Audiovox deţinute dedicat categoriei de mobil electronice auto a sunetului. Acestea sunt comise de calitate şi de inginerie şi va continua să introducă produse noi, care continua sa se bazeze pe istoria lui Jensen.
Jensen astăzi în produsele de masina sunt un strigăt departe de difuzoarele începutul anului care a lansat linia audio Jensen maşină. Extinderea sa mutat de la aceste linii la sisteme stereo auto sofisticate, care sa transformat într-playere CD-ul care ne-au adus la partea de sus a liniei curente în-divertisment la bordul autovehiculului ... soluţie mobilă multimedia. Hi-rezoluţie ecrane tactile cu sincronizare intuitivă GUI voce angaja, built-in de navigare, radio HD cu etichetarea iTunes, XM Ready, Bluetooth capacitate, Made for iPod şi Compatibil cu iPhone şi pe o serie de alte inovaţii de înaltă tehnologie. De fapt, Jensen rămâne # 1 a cotei de piaţă mobile multimedia, şi a fost pentru ultimii 2 ani.

(scuzati traducerea... google translate ca nu ma mai tin balamalele la ora asta sa traduc....)

Asa, asta ca un scurt istoric.

Acum, la oile noastre: daca modelele descrise de voi mai sus stau bine pe sunet, nu stiu despre ce vb noi aici. si spun asta pt ca W233 am in masina la nevasta-mea (asa s-a nimerit) si cand ma urc, primul lucru il opresc.... (difuzoare dynaudio, deci nu ele sunt cauza...)

Nu ridic in slavi acest jensen si nici nu-i fac reclama, ca oricum e deja cu un picior pe usa-afara, am zis doar ca SUNA mai bine si STA MAI BINE la capitolul SETARI SUNET, decat modelele enumerate si e DVD, aici facand comparatia si cu W233-ul care e mp3.

Adica, pana sa facem niste afirmatii ar trebui sa ne gandim ca daca pretul lui pe sonicelectronix era (nu mai e disponibil) 800 si ceva de $, redus, nu cred ca e o prastie.... Pioneerul pe ce modele are DTA si cat costa ? Dar Alpine ?

Voi alegeti ce doriti, eu nu mai iau alpine si nici pioneer si nici jensen....

Eu merg pe kenwood. nici astia nu ar trebui sa fie buni ca sunt intrati "proaspat" la noi fata de alpine si pioneer si fac si friteoze si statii CB (nu stiu daca am scris bine)

Inca o data da-le naibii de branduri, dar nu mi se pare ok sa catalogam fara ca macar sa cautam niste recenzii, niste specificatii daca tot nu ne-au trecut prin mana.

Numai bine

Last edited by florinstancu; 15-02-13 at 01:46.
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 15-02-13, 10:25   #7
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare hu 2din opel astra gtc

Specificatiile nu m-au interesat niciodata, vreau sa ascult si atat imi ajunge!! Mai ales ca traim intr-o lume unde se scrie pe foaie numa sa atraga omul
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 15-02-13, 15:20   #8
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: Recomandare hu 2din opel astra gtc

Eh, vei avea vreodata ocazia sa il si asculti

Cu w233 sigur nu ai sa iti faci un sistem de calitate, oricum
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 14:15   #9
zaharia10

Stage 3
 
zaharia10's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 111
Default Re: Recomandare hu 2din opel astra gtc

Raman la parerea ca iti poti face un sistem bun cu acel alpine.Nu sunt interesat jensen
zaharia10 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 14:19   #10
zaharia10

Stage 3
 
zaharia10's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 111
Default Re: Recomandare hu 2din opel astra gtc

Problema este ca nu mai au pe stock 2300 in scimb a aparut pioneer 1500dvd pe 2013.Daca ma hotarasc sa iau 2 din cu dvd cred ca este o varianta buna la 1450ron daca nu cred ca voi ramane la alpine 233.
zaharia10 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 14:35   #11
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare hu 2din opel astra gtc

Quote:
Originally Posted by zaharia10 View Post
Problema este ca nu mai au pe stock 2300 in scimb a aparut pioneer 1500dvd pe 2013.Daca ma hotarasc sa iau 2 din cu dvd cred ca este o varianta buna la 1450ron daca nu cred ca voi ramane la alpine 233.
Kenwood DDX-4042BT, si DDX-3028, variantele astea 2 sant de buget si sant acceptabile ca si performante
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 15:09   #12
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: Recomandare hu 2din opel astra gtc

Quote:
Originally Posted by Dragster View Post
Kenwood DDX-4042BT, si DDX-3028, variantele astea 2 sant de buget si sant acceptabile ca si performante
subscriu ! Sau dpx 503 daca nu e musai dvd
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 16:27   #13
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare hu 2din opel astra gtc

Quote:
Originally Posted by florinstancu View Post
subscriu ! Sau dpx 503 daca nu e musai dvd
Sau, chit ca nu am montat decat unul singur si nu pot spune ca am prea multa experienta cu el.....
Decat sa cheltui bani pe vreo prostie mai bine asta
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 22:42   #14
zaharia10

Stage 3
 
zaharia10's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 111
Default Re: Recomandare hu 2din opel astra gtc

Am nevoie de rama simpla sau cea care are si acele sine?
zaharia10 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 23:13   #15
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: Recomandare hu 2din opel astra gtc

playerul vine cu sina..... o sa ai nevoie de interfata comenzi volan(daca le vrei), adaptor mufa, rama integrare si rama-cadru
florinstancu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -