Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Unitati de bord si surse

Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc

Reply
 
Thread Tools
Old 07-03-07, 20:48   #1
tipi

Stage 5
 
tipi's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 313
Default Cu ce "Hu" se pupa boxele MTX?

cu ce HU merg boxele mtx,
Mentionez ca am incercat o gramada dre combinatii pana acum si nu m-a incantat nici una.
Am avut Pioneer cu boxe Jbl...si sa zic ca suna destul de bine,dupa care am avut Alpine cu boxe Infinity si nu au nici o treaba unele cu altele.
Acum mi-am luat boxe Mtx ovale pe spate si componente de 16.5 cm pe fata si vreau sa stiu cu ce se aud mai bine.
Asta daca stie cineva.
Menrionez ca am un Renault Megane SEdan din 2002.
Va multumesc.
tipi is offline   Reply With Quote
Old 09-03-07, 15:03   #2
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cu ce "Hu" se pupa boxele MTX?

Ce model de boxe?

S-ar putea ca acestea sa se pupe bine cu un amplificator...
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 09-03-07, 17:21   #3
LooSeR

Stage 4
 
Join Date: May 2005
Posts: 232
Default Re: Cu ce "Hu" se pupa boxele MTX?

Dar parerea mea nu cred ca boxele se pupa cu HU ! cred ca mai bine ai intreba ce HU ar merita sa fie cumparat decat ce hu se pupa cu mtx
LooSeR is offline   Reply With Quote
Old 09-03-07, 18:05   #4
tipi

Stage 5
 
tipi's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 313
Default

mtx Xt 693-asta e modelul de boxe pe spate si fata Mtx Xt 653

nu vreau sa mai bag bani si intr-un amplificator.......tocmai am avut un jbl 75.4 si l-am dat

Last edited by ReLLaXX; 12-03-07 at 17:04.
tipi is offline   Reply With Quote
Old 11-02-09, 23:20   #5
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default Re: Cu ce "Hu" se pupa boxele MTX?

Tinand cont ca boxele fata au 65w RMS, iar cele din spate au 80w RMS, eu as spune ca ideal ar fi sa pui un amplificator 4 x 100w RMS ca sa le poata gestiona din plin. Cu un HU care are intre 17w si 23w RMS, dupa ce treci cu volumul de jumatate deja boxele vor intra in distorsiune. Nu te lua niciodata dupa faptul ca pe HU scrie 4x50 sau altele, ala este peak-ul, Rms-ul este mult mai mic in jur de 20w pe canal. Din experienta , vanzand MTX, am observat ca merg foarte bine cu un HU Alpine, dar nu e de ajuns. Oricum, daca nu vrei sa mai investesti in amplif. iti recomand un HU Alpine, si vezi ca sunt pe bazar daca nu ma inshel niste modele mai vechi, care au 4x60 Peak, si 4x27 RMS, ALPINE 9812RB, dar sunt cam scumpele.
__________________
Audio Class
Shop: Piatra Neamt , bd-ul Traian, nr. 21, bl. A5, parter
Telefon: 0748.128.720, 0333.409.329
Yahoo mess : a2tuning2009 sau audioclass_tuning

Magazin on-line Audio Class

Magazin On-line Piese Auto

Furtune siliconice - conversii turbo
AudioClass is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -