Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 03-11-08, 11:28   #1
aproapeom

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 293
Lightbulb kia sportage

Masina : Kia Sportage, model 2005

Mai demult am avut eu o idee sa-mi pun subwoofer si am ajuns sa fac mai multe decat credeam. De fapt sa bag mai multi bani decat credeam. Incet incet m-am indreptat spre claritate, dupa care am ascultat si alte masini, am vazut alte masini, si incet incet o iau si eu pe drumul catre sq. Masina este pe departe terminata pentru sq, dar pentru uzul de zi cu zi, cand mergi cu geamul deschis sau te injuri cu alti colegi de drum, merge.

In stadiul actual sistemul audio este compus din :

HU – “piesa de rezistenta” – Clarion wxz468rmp
Usi fata :
Midbass : Helix RS806
Tw : -
Sub : hifonics b12d2, inchis
Amplif :esprit e10 & esprit e20
Conectica : cabluri rosii, albe, etc.
Antifonare : usi fata
Condensator : noname ~1F

Pe viitor sper sa imi cumpar un procesor de sunet, intrucat piesa de rezistenta are un dsp de toata jena si prin urmare nu pot sa fac nimic la scena. Nu vreau sa-l schimb pentru ca imi place cum se integreaza cu bordul. I-am spus piesa de rezistenta pentru ca e singurul care nu a fost schimbat pana acum, desi ar fi trebuit sa fie primul. Poate pana imi iau procesorul apare vreun model care sa vina bine in locul lui, dar nu prea cred.
Tot pe viitor, dar viitorul apropiat sper sa imi fac plafonul. Si poate sa schimb si cablurile. Si poate fac ceva sa nu-mi mai fie frica sa deschid portbagajul.

Poze .. montajul din spate este hand made de mana mea si nu prea l-as pune in poza, iar restul ... o sa pun 2-3 sper luna asta daca ma indur sa opresc la vreo spalatorie.

Premii :
Emma romexpo vara 2k8 : incepatori sq 2/2
4tuning festival octombrie 2k8 : tp sq 1/?

17.11
Am cumparat midbasii ca sa pot fi sigur ca trebuie sa fac incinta separata ( sau sa mai pun un midbass ) la usi, ceea ce a venit ca o surpriza.
__________________
__________________________
sã sarã supa`n linguri

__________________________

Last edited by aproapeom; 17-11-08 at 21:19.
aproapeom is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 17:53   #2
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: kia sportage

eu iti recomand prima varianta cu 2 midbassi pe usa. E exact ce cauti tu... Volum.
Daca nu, iei din volumul usii, ceva mai greu de realizat.
La ce tweetere te gandesti?
__________________
EX : DAEWOO CIELO '97 1.5 OHC 8 v B 10 YBR
PRESENT : OPEL ASTRA '04 1.7 CDTI B 05 WRB
PRESENT : VOLVO S60 '03 D5 2xx HP B 20 YTD

Come to the DDark side..... We have cookies!
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 01:28   #3
aproapeom

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 293
Default Re: kia sportage

deocamdata ma gandesc la usi
m-am uitat aseara, geamul vine cam la 2cm in spatele difului ( da , the one ) , deci ori fac mission impossible ori pun 2 midbasi. numai sa pun odata ceva ca deja devine plictisitor sa ascult numai motorul


o sa fac o vizita la marinu si una la banca si ma hotarasc

Last edited by aproapeom; 20-11-08 at 01:32.
aproapeom is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 13:16   #4
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: kia sportage

Inteleapta alegere...
2 midbassi rs806 si te-ai scos. Nu-ti mai tre subwoofer. .
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 14:01   #5
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: kia sportage

lasa aia cu 2 mid-basi pe usa... pentru ca asta aduce multe alte batai de cap ... parerea mea ... mai bine pui 1 mid-bass sanatos si antifonezi usa sanatos , il tai doar in partea de sus a spectrului de frecvente si cam asta e ... si de woofer tot vei avea nevoie orice ai face ... parerea mea
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 14:19   #6
aproapeom

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 293
Default Re: kia sportage

daca nu-i auzeam la ybr pe masina ziceam ca asta e, dar dupa ce am ascultat la el, la mine pot sa zic ca nici nu se aud. de aceea mai mult ma ambitionez.

intre reducerea volumului si inca un midbass ..amandoua solutiile sunt relativ grele de realizat, dar la una dintre ele raman cu fata de usa intreaga, si de aceea ma atrage mai mult.

@animalutz : usile sunt antifonate, nu vibreaza, dar ori ca pun diful in usa ori ca il tin in mana in aer se aude, nu pot sa zic la fel, dar nu e mare diferenta.
@ybr : am facut suporti la tweetere, sper sa incapa in usa
aproapeom is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 14:38   #7
J.D

Stage 5
 
J.D's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 917
Member of:
[Street Zone]
Default Re: kia sportage

Eu zic ca sunt mult prea aproape tweeterele in usi si scena va fi si ea mult prea apropiata.
J.D is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 14:53   #8
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: kia sportage

bhai, sincer , nu stiu ce spun ...la mine se simte grav mid-bass-u , chiar daca e doar 1 . cand ai 2 mid-basi , pierzi din focus si cu tweterele puse in usi in loc de undeva sus , pierzi si mai mult din distanta la scena ... zic sa te consulti bine bine cu marinu cum sa procedezi ...
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 15:14   #9
aproapeom

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 293
Default Re: kia sportage

i will
aproapeom is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 00:27   #10
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: kia sportage

@animalutzu: tu ai avantajul usilor. nici nu-te tre 2 midbasii ca suna ok si unu si doi la mana nu ai cu ce sa dai in ei. 3. nu ai un player care sa merite atata strofocare.

@aproapeom: lauda-te si tu ca iti suna si tie cat de cat masina dupa cateva ajustari si anume: insonorizare completa fata-usa,pasla peste etc.
cateva reglaje, setat amplif pe semi-blana mode , schimbat tweetere si cross-uri.
PS: pune poze ca stiu ca nu ai :P
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 09:46   #11
aproapeom

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 293
Default Re: kia sportage

10x @ybr , claudiu pentru ajutorul de sambata.
dupa ziua de sambata am invatat ca :
1. fetele de usi tot trebuiesc antifonate ( vibreaza chiar enervant la unele melodii )
2. nu am destula putere ( am incercat ceva mai puternic si s-a vazut diferenta, desi eu credeam ca 2x140 ptr. difuri de 70 sunt mai mult decat destul )
3. nu am destul curent ( daca nu turez peste 2000rpm motorul nu pot sa-i dau tare mai mult de ~1 minut )

ybr, incat mai testez E20-ul, inca n-am inteles cand intra in protectie. posibil tot de la lipsa de curent sa fie; poze o sa pun, am asa un feeling ca o sa desfac iar fetele de usi
aproapeom is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 13:43   #12
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: kia sportage

Ia un kit de 0awg si sa vezi ca nu mai intra. Alta cauza nu vad acum. Iti va mai trebui un distribuitor de la 0 la 4awg. Si traseul pe care il ai acum il folosesti intre amplif si distrib.
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 20:11   #13
aproapeom

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 293
Default Re: kia sportage

Quote:
Originally Posted by Bogdan YBR View Post
@aproapeom: lauda-te si tu ca iti suna si tie cat de cat masina dupa cateva ajustari si anume: insonorizare completa fata-usa,pasla peste etc.
cateva reglaje, setat amplif pe semi-blana mode , schimbat tweetere si cross-uri.
PS: pune poze ca stiu ca nu ai :P
uite si poze ( am si d-alea cu timp de expunere dar mi-e frica sa le pun )
1. hu ( huo ? )
2 & 3. antifonarea usilor, 10x @ marinu

legat de fata de usa, chiar am gasit in seara asta vreo 2-3 melodii la care si la volum relativ mic apareau alte sunete, deci nu se poate spune "complet" decat dupa ce desfac fata de usa in cele 4 bucati si pun alte nituri, eventual cu ceva material moale intre ele. si lipesc si un strat de poliuretan ( asa ii spune la materialul ala ybr, mi-am adus aminte ) ca sa fiu sigur ca nu se ating de tabla. din nefericire timpul este relativ limitat, plus ca nu stiu daca are rost sa ma agit acum, pana nu-mi iau tweetere

in seara asta sper sa pun si niste poze cu impedantele acelea magice
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC03733.JPG
Views:	524
Size:	422.4 KB
ID:	709896   Click image for larger version

Name:	DSC03951.JPG
Views:	528
Size:	586.4 KB
ID:	709897   Click image for larger version

Name:	DSC03957.JPG
Views:	498
Size:	560.2 KB
ID:	709898  

aproapeom is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 23:29   #14
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: kia sportage

..impedantele alea magice si deloc elocvente.
stiu ce ti-a zis marinu sa faci si stiu ce ai facut tu. => nu au nimic in comun
tweeterele o sa apara si ele si o sa simti diferentele de sunet si volum cand treci activ
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 25-11-08, 00:14   #15
aproapeom

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 293
Default Re: kia sportage

mie-mi plac femeile
aproapeom is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -