Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 05-09-09, 17:40   #46
V.Roberto

Stage 5
 
V.Roberto's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,405
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ground Zero in logan

peste 140 ....fiecare db in plus e scump....iar in panda nu se da sub 70 hz....deci nui tot una ...
V.Roberto is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 17:53   #47
basic
Competitor CNCA

Stage 5
 
basic's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 388
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Ground Zero in logan

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
da-o draq ... cel putin
La ce are el in masina cel putin 152(si aici ma refer la smarautz...chiar cat dai cu sist tau pe termlab?)....de unde au unii "ochi" sa prezica db, eu nu stiu.
Felicitari pt scor gigi...si la mai mare.

Acum dincolo de gluma "smarautz" cu 1 bucata gzrw30 in logan eu nu cred ca se poate sari de 145 nici daca se face orice fel de cutie in orice fel de mod pozitionata si cu orice fel de amplificare.As fi spus mai putin dar am plusat nitel sa ma apropiu de " minim 146,5" subliniez ",5" ca sa scot in evidenta precizia la zecimala.Sunt atatea variabile care pot infuenta un rezultat pe o masina fara a modifica nimic la sistem incat acest tip de prezicere chiar imi trezeste un deosebit interes.

Last edited by basic; 05-09-09 at 17:56.
basic is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 18:14   #48
gigilogan

Stage 4
 
gigilogan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 266
Member of:
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Ground Zero in logan

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
da-o draq ... cel putin

in cazul asta bigule lasa-te de meserie .st flex ca sunt inca cu picioarele pe pamant.

ps: merci basic.e un scor bun si nu ma astept la mai mult.e totusi o linie cuminte nu ceva de scor.si oricum vorba ta nu cred ca sare un 30 spl de 143 maxim maxim cu indulgenta in logan
__________________
_________________________
pioneer deh 4000,GZTC165T,GZHF 652X,0 awg

Last edited by gigilogan; 05-09-09 at 18:18.
gigilogan is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 19:25   #49
baubau_bogdan

Stage 2
 
baubau_bogdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 33
Default Re: Ground Zero in logan

Quote:
Originally Posted by smarautz View Post
pai atunci ce pot sa zici de un fiat panda(modelul vechi)care aseara a facut 156,7db,(totul realizat de mine),nu-ti fa probleme de usile loganului,tu daca vrei faci cum ti-am scris si vei fii super multzumit,eu intr-un fiat grande punto abart am montat 6 de 200 si 2twetere de 100 a compresie,pe fiecare usa din fata,le misc cu un ampli.pt.fiecare usa dela powerbass la 1x1200wrms la 2ohmi

cand pot sa vad si eu sistemul , ca vad ca esti din timisoara ?

felicitari gigi pentru rezultat , sper sa am ocazia sa-l si aud la cluj .
baubau_bogdan is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 09:07   #50
gigilogan

Stage 4
 
gigilogan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 266
Member of:
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Ground Zero in logan

merci man.vei avea ocazia ca sunt prezent
gigilogan is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 20:55   #51
smarautz

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 46
Default Re: Ground Zero in logan

@bigu nu prea am inteles ce vroiai sa spui,in orice caz sist.de masura TERMOLAB indica cu minim 1db in minus de cel real,cel mai bun este SPL X(eu detin acest instrument)
Tin sa va mentionez ca sint un instalator de inst.audio de calitate,de SPL,DBdrag,de facut muuuulllltaaaa galagie,etc... cam de 18 ani,deci pot sa va ajut cu sfaturi,lucrari,etc...
smarautz is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 21:18   #52
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Ground Zero in logan

Quote:
Originally Posted by smarautz View Post
@bigu nu prea am inteles ce vroiai sa spui,in orice caz sist.de masura TERMOLAB indica cu minim 1db in minus de cel real,cel mai bun este SPL X(eu detin acest instrument)
Tin sa va mentionez ca sint un instalator de inst.audio de calitate,de SPL,DBdrag,de facut muuuulllltaaaa galagie,etc... cam de 18 ani,deci pot sa va ajut cu sfaturi,lucrari,etc...
vezi ca sistemul ala de masura se cheama TERMLAB si cred ca bigu este foarte familiarizat cu el,il foloseste de ceva vreme ,iar din cate stiu eu TERMLABUL este folosit oficial in competitii tocmai pentru precizia lui multe alte dispozitive avand masuratori diferite,ai cumva si ceva dacii logan facute sa ne arati ce scoruri ai dat cu ele?ca la noi sunt oameni care se chinuie cu ele
__________________
TEAM SQNLL
DIY Mobile Audio
7ch active,audison&soundstream&u dimension
scanspeak D2904/7100,15M ,21W/8554-00,jl12w7,d511r,h701,400bt,2xhollywood spv20,2xspv45

Last edited by margineanu ovidiu; 07-09-09 at 21:20.
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 21:35   #53
smarautz

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 46
Default Re: Ground Zero in logan

@v roberto acel model de masina are acordul pe la 60 hz,(ca si matizul)
@basic eu nu zic ca rezultatul sau nu este bun(chiar e bine)cu mici modificari se poate si mai bine
@baubau bogdan te referi la instalatia de pe mashina mea?da sint din TM.dar stau mai mult pe afara(pt.firma mea)
@margineanu ovidiu scuze pt.O,graba,vazusem dupa dar era tirziu,eu nu am zis ca bigu ar avea vreo vina,asa e sist.de masura,nu stiu la care competitii si unde sau desfasurat ai vazut sau auzit,eu spun lucruri intimplate si probate,deci nu lua in nume de rau ce zic
smarautz is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 22:09   #54
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ground Zero in logan

calare pe masina, cu acumulator profi, cu o incinta adecvata spl, cu antifonare totala a masinii si cu un player bun si rapid sint sanse reale de 145-6 DAR in cazul de fata nu e loc de scorul asta , si pana acolo , din punctul meu de vedere e mult de tras... o zic din experienta proprie ca pt 1,5 db am tras aproape 3 saptamani
cat despre termlab, atata timp cat acest aparat se foloseste in competitii, DE CE AM FOLOSI NOI ALT APARAT? pe mine nu ma incanta sa vad pe terte aparate diferite scoruri cu 1-2 db in plus fata de sistemul de referinta si masurare al concursurilor car-audio. pana cand se va schiba aparatura de masurat in concursuri, termlabu e mama lor
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS

Last edited by Bigu; 07-09-09 at 22:13.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 23:30   #55
smarautz

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 46
Default Re: Ground Zero in logan

@bigu cit despre termlab,probabil ca in ro.se foloseste des pt.concursuri(pt.mine nici-o problema,149,3db in SW,cu mel.18 de pe cd.DB JAMS orig.),ceea ce am zis eu nu este pt.a promova un alt aparat SA FIM BINE INTELESI ,si pe unde umblu eu se foloseste(nu chiar asa de des,pt. ca concurenti stiu si cer sa fie "masurati" cu spl x pt.ca stiu si vor sa-si etaleze inst.)
in mare parte ce spui tu cum sa executi o inst.pt.ca sa faci multi db e bine,dar tre sa stii ca o inst.difera de la tip masina la alta,si sint si o multime de secrete ca sa faci o masina sa aiba o gramada de DB in + de altii(astea le stie un instalator cu vechime)
smarautz is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 10:42   #56
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ground Zero in logan

Quote:
Originally Posted by smarautz View Post
@bigu cit despre termlab,probabil ca in ro.se foloseste des pt.concursuri(pt.mine nici-o problema,149,3db in SW,cu mel.18 de pe cd.DB JAMS orig.),ceea ce am zis eu nu este pt.a promova un alt aparat SA FIM BINE INTELESI ,si pe unde umblu eu se foloseste(nu chiar asa de des,pt. ca concurenti stiu si cer sa fie "masurati" cu spl x pt.ca stiu si vor sa-si etaleze inst.)
in mare parte ce spui tu cum sa executi o inst.pt.ca sa faci multi db e bine,dar tre sa stii ca o inst.difera de la tip masina la alta,si sint si o multime de secrete ca sa faci o masina sa aiba o gramada de DB in + de altii(astea le stie un instalator cu vechime)
nu a zis nimeni nimic de promovare pt ca nu se vinde asa ceva la noi.
un concurs este important din punctul meu de vedere , daca are etape si finala internationala. daca vrei sa faci o masina sa castige la un concurs anume iei ca sistem de referinta aparatura lor.
atata timp cat termlabul predomina competitiile importante il face cel mai bun.
eu nu am descris cum se face o masina pt ca mi-ar lua probabil 24 de ore sa scriu in continuu si nu stau acum sa-mi etalez cunostintele si performantele mele pt ca nu e cazul. felicitari pt anii de experienta si pt scoruri!
e ultimul meu post in offtopic
scuze gigi
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 10:33   #57
gigilogan

Stage 4
 
gigilogan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 266
Member of:
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Ground Zero in logan

am scapat de ampliful vector si revin cu GZUA 1.1000DX.
momentan sistemul este in refacere.astept pareri despre un woofer pt ca nu stiu daca sa merg tot pe GZRW 30 SPL sau altceva cam la acelasi buget.sistem pentru spl
gigilogan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -