Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 13-11-07, 21:46   #31
dragosv

Stage 4
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 273
Default Re: mai sunt 5 zile si vin poze pt mondeo sq, 5 canale pazea!!!

multumesc anticipat
dragosv is offline   Reply With Quote
Old 13-11-07, 22:04   #32
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: mai sunt 5 zile si vin poze pt mondeo sq, 5 canale pazea!!!

Quote:
Originally Posted by dragosv View Post
as prefera totusi sfaturi concrete...ex: bah prostule acum tb facuta asta si asta in cazul in care nu ai facut
lolza. a mai postat cineva sfaturi dupa ce ai postat tu pozele ?
ce nu iti place la sfaturile respective ?
repet : pune poze cu solutiile de montare si poze din timpul constructiei, poate chiar ai facut ceva solid.
vrei sq, nu ?
atunci ocupa-te foarte serios de instalare. aparatura buna nu inseama sunet bun
sfat concret : inel de mdf, prins bine de tabla si izolat corespunzator. orientarea e inutila din cauza faptului ca nu poti sa de departezi prea mult de o montare ca si cu inel.
ce poti face tu acum ? ce vrei
nu imi mai racesc degetele
__________________
Team SQNLL

Last edited by Lil' D; 13-11-07 at 22:09.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 13-11-07, 23:22   #33
speedbump

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 242
Arrow Ford Mondeo SQ

Aparatura:
Heag-Unit
Pioneer P88
Difuzoare
Phase W6.5
Focal TN52/DLS UR1
Subwoofer
MacAudio Maximus 3000
Amplificatoare
Focal 2.75 (pt. tweetere)
Focal 2.150 (pt kickbass)
Phase RS1 (pt subwoofer)
Conectica DIETZ
Alimentare DIETZ
Antifonare HUSHMAT

O sa revin peste cateva zile cu detalii, ceva mai multe poze si explicatii despre realizare.
Proprietarul Ford-ului este dragosv
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	13112007753.jpg
Views:	349
Size:	467.0 KB
ID:	390161   Click image for larger version

Name:	13112007755.jpg
Views:	232
Size:	609.1 KB
ID:	390162   Click image for larger version

Name:	13112007754.jpg
Views:	322
Size:	476.4 KB
ID:	390163  

speedbump is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 12:14   #34
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Wink Re: Ford Mondeo SQ

Nu sunt pozele foarte detaliate sa imi dau seama bine de finisaje, dar din ceea ce se vede arata foarte bine , bafta in continuare.....
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 23:29   #35
speedbump

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 242
Default Re: mai sunt 5 zile si vin poze pt mondeo sq, 5 canale pazea!!!

Lil'd se vede ca nu cunosti constructia unei portere de mondeo ca daca ai stii nu ai mai vorbi (si nu mi-o lua in nume de rau ca nu am nimic cu tine).Ce spui tu este extrem de greu de realizat daca nu imposibil. Ar trebui sa modifici pozitia motorului electric al geamului. Mondeo are o portiera aproape imposibil de lucrat. Locasul de fabrica al difuzoarelor este undeva sus in portiera si pe langa asta sunt montate difuzoare 5X7". Daca incerci sa montezi difuzoare acolo, in primul rand nu ai loc si in al doilea rand daca incerci sa le scoti in afara vor directiona sunetul direct si fix in blocul de lumini si in torpedo eventual chiar in spatele bordului.
speedbump is offline   Reply With Quote
Old 15-11-07, 08:56   #36
dorin_st

Stage 2
 
dorin_st's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 61
Default Re: mai sunt 5 zile si vin poze pt mondeo sq, 5 canale pazea!!!

Speedbump, pune te rog niste poze daca ai cu usa de mondeo desfacuta si cu spatele fetei de usa
dorin_st is offline   Reply With Quote
Old 15-11-07, 10:27   #37
speedbump

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 242
Default Re: mai sunt 5 zile si vin poze pt mondeo sq, 5 canale pazea!!!

o sa pun dar in alt topic deschis de mine in cadrul sq prezentare masini
speedbump is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 20:12   #38
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: mai sunt 5 zile si vin poze pt mondeo sq, 5 canale pazea!!!

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
difuzorul tau nu e prins aproape de ceva care sa fie foarte rigid (vezi usa). si in acel moment o sa apara vibratii neplacute (si nu din pricina ca nu l-ai insonorizat, ci din pricina ca nu e prins solid de ceva).
pune totusi niste poze din timpul constructiei...
si asa, in cazul in care folosesti usile, orientarea mid-bassilor mi se pare inutila daca te uiti la dificultatea de a ii monta corect.
singurul motiv pentru care mi-as modifica panoul de usa ar fi daca nu am adancimea necesara pentru a monta difuzorul.
Da intradevar aici iti dau dreptate, si eu cred ca o sa rezoneze cu atat mai mult ca difuzoarele nu sunt fixate pe un suport rigid.... cum ar fii niste inele de otel sau alam de vreo 15mm grosime fizati bine de tabla masinii...... Vibratiile neplacute din zona spectrului de freq medie-joasa sunt foarte greu de inlaturat atunci cand folosesti mid-basii in usi, eu personal nu am auzit masina cu mid-basii in usi care sa pacaleasca problema rezonantelor, si chiar am fost foarte atent la acest aspect la finalele Europene de anu trecut si anul asta ........... unde momentan concureaza clar cele mai bune masini existente.

Oricum bafta in continuare, sper sa fie pe placul tau
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 20:22   #39
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: mai sunt 5 zile si vin poze pt mondeo sq, 5 canale pazea!!!

Quote:
Originally Posted by dragosv View Post
fata de usa este extrem de grea,plus usa am ingreunat-o mult..................vai de balamale
Faptul ca usa este grea intradevar e un avantaj, dar eu sincer nu m-s concentra prea mult sa o fac grea si atat, adica mi-as indrepta atentia in folosirea unor materiale care au un raport rigiditate/masa redus si freq de rezonanta cat mai jos, si foarte mult mai conteaza cum concepi constructia si rigidizarea usii din punct de vedere inginereste.
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 21:02   #40
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: mai sunt 5 zile si vin poze pt mondeo sq, 5 canale pazea!!!

Quote:
Originally Posted by speedbump View Post
Lil'd se vede ca nu cunosti constructia unei portere de mondeo ca daca ai stii nu ai mai vorbi (si nu mi-o lua in nume de rau ca nu am nimic cu tine).Ce spui tu este extrem de greu de realizat daca nu imposibil. Ar trebui sa modifici pozitia motorului electric al geamului. Mondeo are o portiera aproape imposibil de lucrat. Locasul de fabrica al difuzoarelor este undeva sus in portiera si pe langa asta sunt montate difuzoare 5X7". Daca incerci sa montezi difuzoare acolo, in primul rand nu ai loc si in al doilea rand daca incerci sa le scoti in afara vor directiona sunetul direct si fix in blocul de lumini si in torpedo eventual chiar in spatele bordului.
Sfatul meu este altul......in primul rand nimic nu este imposibil, poate ca e imposibil sa fixezi inelul de MDF de tabla in locul unde ti-ai propus tu sau clientul sa montezi mid-basii, nu te contrazic.... dar din punctul meu de vedere este mai important cum gandesti sistemul de la inceput....., puteai de exemplu sa folosesti kick paneluri la picioare, sau sa te orientezi catre o solutie in care mid-basii sa fie montati pe un suport rigid in bord......... cum s-a spus si mai sus nu era absolut necesara orientarea difuzorului, intrucat sunetul la freq joase nu este foarte directiv, asa ca puteai si sa modifici usa local pt. ati permite sa montezi difuzoare de 16.5 cm in pozitia originala...... Bineinteles ca pozitia pe care ai ales-o la mid-basi e mai buna, intrucat difuzoarele sunt mai departe de ascultator (cu referire la "path length distance"), dar nu te avantajeaza daca nu ai posibilitatea sa te legi de tabla..... Oricum sper sa nu crezi ca am scris doar din dorinta de a iesi in evidenta... sunt mici greseli peste care am trecut si eu pe parcursul ultimilor 3 ani de cand am inceput sa am tendinte de Audiofil, si credema ca singura cale este sa inveti de la altii sau sa inveti din greseli
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 17-11-07, 00:55   #41
speedbump

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 242
Default Re: mai sunt 5 zile si vin poze pt mondeo sq, 5 canale pazea!!!

nici macar nu se putea pune problema sa modific bordul pentru ca dragos mi-ar fi dat cu ceva in cap
in locasul de fabrica nu ai cum sa montezi difuzoare mai mari de 13 cm ,iar daca vrei sa-ti faci loc si sa-l tai nu prea ai cum pentru ca nu mai poti sa fixezi macaraua de la geam
si oricum problema cu ancorarea a fost rezolvata asa incat daca tragi de fata de usa tot ce reusesti sa faci e sa misti masina
Marinu merci mult pentru sfaturi, am tot respectul pentru tine si pentru munca ta
speedbump is offline   Reply With Quote
Old 17-11-07, 10:44   #42
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: mai sunt 5 zile si vin poze pt mondeo sq, 5 canale pazea!!!

pot sa te contrazic... in locasurile de fabrica intre difuri de 16,5 cu un inel adaptor dar, bine-nteles, asta presupune decuparea fetei de usa.
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 18-11-07, 00:27   #43
speedbump

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 242
Default Re: mai sunt 5 zile si vin poze pt mondeo sq, 5 canale pazea!!!

si pe laga decuparea fetei de usa mai apar probleme cu faptul ca nu mai pori sa deschizi torpedoul si daca nu ma insel kickbassul va da niste reflexii f ciudate din bord (e posibil sa ma insel)
speedbump is offline   Reply With Quote
Old 18-11-07, 02:11   #44
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Thumbs up Re: mai sunt 5 zile si vin poze pt mondeo sq, 5 canale pazea!!!

Quote:
Originally Posted by speedbump View Post
nici macar nu se putea pune problema sa modific bordul pentru ca dragos mi-ar fi dat cu ceva in cap
in locasul de fabrica nu ai cum sa montezi difuzoare mai mari de 13 cm ,iar daca vrei sa-ti faci loc si sa-l tai nu prea ai cum pentru ca nu mai poti sa fixezi macaraua de la geam
si oricum problema cu ancorarea a fost rezolvata asa incat daca tragi de fata de usa tot ce reusesti sa faci e sa misti masina
Marinu merci mult pentru sfaturi, am tot respectul pentru tine si pentru munca ta
Mersi.... si eu respect toti oamenii care depun o mare cantitate de munca pt. a modifica o usa asa cum ai facut tu, si dupa cum ti-am spus chiar arata bine... probabil o sa o si ascult odata sa vad daca rezoneaza sau ai reusit sa rezolvi problema , Bafta in continuare
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 18-11-07, 10:47   #45
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: mai sunt 5 zile si vin poze pt mondeo sq, 5 canale pazea!!!

intr-adevar, reflexiile sunt o problema dar se poate ameliora prin diferite metode. de torpedou chiar n-am idee. la mine, de ex, nu aveam probleme la 2 inele de 20... era chiar la fix
bafta
__________________
It's the SOUND that simply amazes you...
<<SQ SYSTEM UNLOAD = 100%>>
sa pun si io rezultatele la EMMA aciulea?? neaa..
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -