Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 19-07-07, 01:48   #31
M.T.M.

Stage 3
 
M.T.M.'s Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 119
Default Re: Dacia Logan Van - SQ/SQL Project - HELP

Mai demult, dar acuma nu. Adika nu vreau Hertz am io o chestie cu hertz... :P
M.T.M. is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 02:01   #32
theabsolutesound

Stage 5
 
theabsolutesound's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 581
Member of:
[AUDI]
Default Re: Dacia Logan Van - SQ/SQL Project - HELP

atunci ce pot sa zic ...eu m-as duce spre FOCAL sau DLS
theabsolutesound is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 22:45   #33
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Dacia Logan Van - SQ/SQL Project - HELP

Quote:
Originally Posted by M.T.M. View Post
Din pakate nu pre am la cine sa scult masina de SQ, mai putin a lui Sergiu, restu toti merg pe bârâieli :P, Acesta este motivuyl pentru care dau mare incredere forumurilor, deoarece acolo fiecare isi expune experienta si pot sa trag o concluzie dupa fiecare topic.
aici ai dreptate,numai sergiu asculta muzica in tot orasul,noi ascultam doar brrr,eu iti urez succes cu ceea ce vrei sa faci dar ai grija sa nu ramai surprins de cum vor suna la tine in masina componentele care sunt atat de laudate de altii si care au reusit sa faca niste sisteme extraordinare cu ele iar la tine poate lasa de dorit,cum se spunea mai sus daca doar 4500E ar fi totul intr-un sistem sq sunt destui care au acesti bani si totusi nu le vezi masinile nicaieri,eu de doua luni ma chinui sa-mi gasesc o pozitionare cat mai buna pentru difuzoarele mele si inca nu sunt ferm convins ca am ajuns la eficienta lor maxima,diferenta intre noi este ca eu mi-am luat n difuzoare si le-am ascultat,am facut o comparatie intre sunetul lor,nu a specificatiilor,e usor sa te arunci la un set de componente de 1000-1500E dar nu e sigur ca vei fi satisfacut perfect de sunetul lor,si atunci apar probleme.sfatul meu fa-ti masina si apoi testeaza una alta macar sa-ti faci o idee de diferenta intre difuzoare(nu neaparat focalurile ce vrei sa le iei)sa vezi ce poti realiza din masina intai(antifonare,etc,nu e usor nici aia,pozitionari,etc)si apoi,parerea mea poti decide ce difuzoare sa-ti iei,nu cred ca pe forumurile din care te documentezi a mai incercat cineva asa ceva cu o masina ca a ta.
offtopic cate masini care tind spre sq ai ascultat in oradea?a lui sergiu are ce arata,intr-adevar a reusit performante bune tinand cont ca si-a dat peste cap toate setarile in drum spre bucuresti,dar mai sunt multi in oradea care au masini care suna bine,ca tu nu ai incercat sa le asculti niciodata masinile nu inseamna ca nu sunt.inca o data bafta
__________________
TEAM SQNLL
DIY Mobile Audio
7ch active,audison&soundstream&u dimension
scanspeak D2904/7100,15M ,21W/8554-00,jl12w7,d511r,h701,400bt,2xhollywood spv20,2xspv45
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 20-07-07, 11:41   #34
P_C_D

Stage 5
 
P_C_D's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 388
Default Re: Dacia Logan Van - SQ/SQL Project - HELP

Hai ma nu ma mai lauda atata )

On-topic : Fara sa pui toate componentele enumerate mai sus de tine si fara sa le asculti nu rezolvi nimic.Prima data termina-ti usile si apoi punele pe rand si vezi care-ti place mai mult.Bafta cu proiectul.
__________________
P_C_D is offline   Reply With Quote
Old 20-07-07, 14:18   #35
M.T.M.

Stage 3
 
M.T.M.'s Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 119
Default Re: Dacia Logan Van - SQ/SQL Project - HELP

mmmmdaaaaa, inclin tot mai mult spre ce ziceti voi. Din pacate aici nu ii ca si cu PC-urile unde citesti reviewuri si alegi ce vrei de acolo, aici mai trebuie si pipait.

Bag de seama ca SQ-uu asta ii ca si o femeie, pana n-o bagi in pat, nu stii cum ii :P

Asta ii, oi incepe sa bag boxele in pat, pardon in usi :P

Sper numa sa dea anu asta si Sandu cu folia lui, ca deja de 7 zile trebuia sa o am pe masa

Intr-o luna max sper sa imi vina si P88-u, ca mi-l aduce varumeu din Germany la super pret.
__________________
VW Golf IV 1.9 TDI (aprox 125CP) - all black - HQS project under construction
Honda Civic Sedan 1.8 ES - pe drum ....
M.T.M. is offline   Reply With Quote
Old 22-07-07, 10:27   #36
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: Dacia Logan Van - SQ/SQL Project - HELP

Quote:
Originally Posted by M.T.M. View Post
mmmmdaaaaa, inclin tot mai mult spre ce ziceti voi. Din pacate aici nu ii ca si cu PC-urile unde citesti reviewuri si alegi ce vrei de acolo, aici mai trebuie si pipait.

Bag de seama ca SQ-uu asta ii ca si o femeie, pana n-o bagi in pat, nu stii cum ii

Asta ii, oi incepe sa bag boxele in pat, pardon in usi :P

Sper numa sa dea anu asta si Sandu cu folia lui, ca deja de 7 zile trebuia sa o am pe masa

Intr-o luna max sper sa imi vina si P88-u, ca mi-l aduce varumeu din Germany la super pret.
plange-te pe net si studiaza-te ca asa vei fi sq de la mama baaa ce imi place de lumea care scrie se instiinteaza dar practica e ceea care ne omoara intotdeauna in orice domeniul acela te poate ajuta care practica si pune mana zi de zi pe munca nu pe tastatura politizeaza toata ziua....asta nu e forum de pc unde dupa o specificatie stii tot
iar cu folia stii bine ca nu sandu e de vina sau nu pe mine ma critiza ci importatorul cand il aduce eu iti livrez ...daca nu am primit nu eu sunt de vina da???in fata ta am facut parca comanda nu????asa ca scxuza-ma nu zi tu public ca de 7 zile stai dupa sandu ......ca sucesti problema...excat bine zice ovi tre sa studiezi problema MASINI TALE .ca poate cu un set de difuzoare nu asa de sus scoti ceva placut si de neasteptat......io zic ca multe masini facute in oras suna bine si placut dar eu nu inteleg sistem sq pentru masina de toate zilele......eu vreau coaie de la masina 80hz cu 90 w in ele si 2000w in bas distruge masina dar nu distorsioneaza deloc la un sistem sq tu daca vrei sa iti tai fata la 30-25 si dai in ele intre 100w-si 150 iti trebuie un basulet micut cat sa aiba efect ....mie personal asa ceva nu imi trebuie ......aaa si ce vei asculta pe sq???house dj cluburi hip hop...tu esti fun de asa ceva si alea uitale ....infine .....1 la mana nu te plange pe net de prostii ca mai bine ma lipsesc de orice....2 lasa teoriile si sa trecem la treaba .....ca din vorbe nu vei avea nimic ....daca vine folia luni sasu marti pana vineri te infoliez in totalitate ....paa
__________________

AUTO HI-FI&TUNING CENTER STR.ADY ENDRE NR 45/A VANZARI REPARATII DECODARI SI INSTALARI AUDIO VIDEO
PERSONALIZAM INSTALATII AUDIO CONSTRUIM MASINI DE EXPOZITII SI CONCURSURI LA STANDARDE COMPETENTE
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
Old 22-07-07, 13:19   #37
M.T.M.

Stage 3
 
M.T.M.'s Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 119
Default Re: Dacia Logan Van - SQ/SQL Project - HELP

i know i know.....

Prima miscare:

FAK usile
apoi imi vine HU
si apoi vad ce component imi iau.

Intrebare: 2 cai sau 3 cai ?

Stiu ca este oarecum o intrebare stupida, dar: teoria si practica spune ca pe 3 cai poti reda mai multe sunete simultan pe diferite frecvente decat pe 2 cai. DAR, uitandu-ma pe net la competitii si prezentari de masini, am constat la multi urmatoarea miscare: inalte si medii in fata (cele mai multe montate direct pe bord si renuntand la boxe din usi) si un bass klaar in spate. Este adevarat ca este un 3 way pur, dar de ce pe de alta parte unii recomanda 3 way + bass?

In alta oridine de idei masinile facute dupa configuratia inalte+medii - in fata +bass in spate au cam castigat tot ce se putea castiga.

A nu se intelege de aici ca imi fac masina pentru competitii exclusiv, dar acele competitii sunt un bun review de configuratii, alaturi de multe auditii care mai tre' sa le am :P

iar vis a vis de cunostinte si incercari sunt de parere ca prima data ma documentez si apoi ma apuc de testat decat sa dau cu capu si sa arunc banii pe jam :P

Last edited by M.T.M.; 22-07-07 at 13:24.
M.T.M. is offline   Reply With Quote
Old 24-07-07, 15:08   #38
M.T.M.

Stage 3
 
M.T.M.'s Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 119
Default Re: Dacia Logan Van - SQ/SQL Project - HELP

Update: ieri seara am primit folia de insonorizare, STP tip M1, una bucata cutie (nu cred ca o sa ajunga, dar om vedea). Sambata daca toate is bune si frumoasa desfac usile si am sa incep sa le imbrac, si in final am sa pun si Brax Xvibration pe fetele de usi, daca o sa mai am timp sambata asta, daca nu duminica.

Revin cu poze as soon as posible.

LE: care stie cum se demonteaza bordul la logan?? sa il izolez si pe ala
M.T.M. is offline   Reply With Quote
Old 25-07-07, 13:56   #39
civic_ex

Stage 5
 
civic_ex's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: Dacia Logan Van - SQ/SQL Project - HELP

nu izola bordul mai! Insista pe usi, plafon, podea.
civic_ex is offline   Reply With Quote
Old 25-07-07, 19:48   #40
M.T.M.

Stage 3
 
M.T.M.'s Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 119
Default Re: Dacia Logan Van - SQ/SQL Project - HELP

As izola si bordu, deoarece as incerca pe viitor sa renunt la boxele din usi.

Deoarece in SQ am vazut, auzit (de la Ionut arbitru EMMA) si citit ca este mai recomandabil sa se renunte la amplasarea boxelor din usi deoarece aceasta sunt parti mobile si oricat s-ar izola tot induc o mica vibratie/distorsiune. Plus ca propagaraea sunetului prin reflexia cu parbrizul este mai de calitate in final la urechea noastra. De inceput ma duc pe usi si pe viitor daca o sa am nevoie de putere mai mare o sa renunt la usi si o sa introduc in bord. Pentru asta va trebui sa aflu cat cost un bord de logan ??? daca stie careva pls help.
M.T.M. is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 03:35   #41
civic_ex

Stage 5
 
civic_ex's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: Dacia Logan Van - SQ/SQL Project - HELP

Quote:
Originally Posted by M.T.M. View Post
Plus ca propagaraea sunetului prin reflexia cu parbrizul este mai de calitate in final la urechea noastra.


El ti-a spus asta?
Poate ca ajuta in unele situatii la adancimea stage-ului, dar in nici un caz nu e mai de calitate.
civic_ex is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 08:23   #42
M.T.M.

Stage 3
 
M.T.M.'s Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 119
Default Re: Dacia Logan Van - SQ/SQL Project - HELP

uitate pe net la toate masinile care sunt in competitii SQ, si care si castiga unde au boxele montate. Crezi ca la aia li greu sa le puna in usi ??? Ca io nu cred :P
M.T.M. is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 20:43   #43
civic_ex

Stage 5
 
civic_ex's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: Dacia Logan Van - SQ/SQL Project - HELP

Quote:
Originally Posted by M.T.M. View Post
uitate pe net la toate masinile care sunt in competitii SQ, si care si castiga unde au boxele montate. Crezi ca la aia li greu sa le puna in usi ??? Ca io nu cred :P



Eu iti scriu una, tu imi zici alta!
civic_ex is offline   Reply With Quote
Old 27-07-07, 00:39   #44
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default Re: Dacia Logan Van - SQ/SQL Project - HELP

chiar nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar nu pot sa imi dau sema de ce lumea crede ca cei care se duc la Spl sunt niste cretini. asa sa dai brr este usor la 138, 140 orice sistem mai capabil poate face asa ceva, dar cand dai brr si scoti 150 e ceva. macar un respect sa aveti (vb de cei cu SQ) fata de cei cu Spl, ca noi avem respect la adresa voastra (asta offtopic) si vorba lui sandu ca praktica, mai greu la noi

iar chestia cu sunatu sistemului Sq frate dupa ce iti o masina gen: saxo, mg zr, clio, golf, etc si o antifonezi calumea poti sa spui ca ai cat de cat o baza de unde sa incepi un sistem sq.

Nu vreau sa te jignesc cu absolut nimic, dar cu logan MCV, sper sa nu o iei personal.


La noi vad ca tine bugetul, adica e scump, logic e si bun, nu neaparat, poti sa vb cu alex mg zr sa iti spuna ca la el in masina sunau niste focaluri mai ieftine mai bine decat alea mai scumpe deci inca odata subliniez faptul ca : conteaza si masina

Urmeaza sfaturile lui saxo, nu neaparat ca e moderator pe 4 tuning, dar prin faptul ca este mai invarsta si ca face car audio de mult timp, poate de cand noi ne jucam cu masinutele la gradinita si spuneam ca aia are suspensii mai tare ca cealalta.

inca odata nu vreau sa te jignesc, dar zilele trecute am auzit o perla foarte tare: domne vreau sa se auda a sq dar sa se auda si la vecinu, ori asta deja nu mai este sq. si mai tre sa intelegi o chestie sq fara sq, este relativ usor sa faci o masina corect dpdv al sq mai greu sa faci o masina sa sune, si si mai greu sa o faci sa sune cum vrei tu (mai ales daca este impatimit dupa car audio)


scuze de intarziere am vrut sa raspund de cand a scris Sandu

Last edited by Baban_San; 27-07-07 at 00:43.
Baban_San is offline   Reply With Quote
Old 27-07-07, 01:41   #45
M.T.M.

Stage 3
 
M.T.M.'s Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 119
Default Re: Dacia Logan Van - SQ/SQL Project - HELP

Nu vreau sa te jignesc cu absolut nimic, dar cu logan MCV, sper sa nu o iei personal.

Nu ma jignesti deloc, pentru mine este o provocare, Chiar asta ii si ideea sa fac din k k t zbici, unde se poate ca in rest la mecanica and stuff mai greu, dar se poate. Vreau sa imi demonstrez si sa demonstrez celor care rad de dacia logan, ca se poate face si din ea ceva. Puteam mai simplu sa imi bag nasu in Golf, dar care era farmecu? unde era provocarea...vezi golfuri cu kilu modificate....la unii si cate 3.....stie sandu

offtopic: zilele trecute am fost la service la dacia sa intreb de ce modificari la motor, si tipu de acolo care este ingineru sef pt logan mi-a aratat o chestie f tare: Logan 1.4 modificat de el si inca cativa nebuni de acolo: 143 CP aspirat, dar dupa cum a spus si el la 2000 km se schimba uleiu si nu se asteapta sa tina mai mult de 50000km motoru ne segmentat, dar ideea ii ca se poate. Si masina ii cu cutie de diesl ccu rapoarte "un pic" schimbate.

Revenind mai aproape de proiectul meu, am aflat ca diferenta intre logan 1.5 dci 70 cp si 1.5 dci 85 cp este un chip, si da, acest motor poate fi dus pana la 105 cp destul de lejer adika doar chip.

Vis a vis de SPL si SQ adika muzica si baraiala, da, din punctul meu de vedere este mai usor sa ajung la nivel mediu in spl decat in sq, adika vb ta; aproape oricine poate sa scota 130-140 db dintr-un sistem cat de cat gandit cu cap si cu o investitie medie. Nu cred ca se poate aplica aceeasi regula si la SQ, cel putin eu nu prea vad cum. Mai simplu: la SPL ii vb de bass sa sune, la SQ bass .................................................. .................................................. ..... plus inca o medie si o inalta. Got the point ? O casa a o faci repede. Dar 3 ?

sper ca nu supar pe nimeni cu comparatiile mele ... si nu am avut si nici nu o sa am intentia de a jigni SPL guys vreodata. Dar aici ii ca si cum mie imi place Audi si la altii BMW. Thst's all.

Last edited by M.T.M.; 27-07-07 at 01:44.
M.T.M. is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -