Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 14-04-14, 20:36   #31
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Proiect C-Max MP & Sinfoni... un pic de SQ

Quote:
Originally Posted by dragos1111 View Post
La Micro Precision tweeter-elor le place sa stea aproape de medii.
Ceea ce la majoritatea firmelor se aplica (tweeter-e prinse la jumatatea stalpului fata) la Micro Precision nu merge, ele trebuiesc doar asezate in "faza" .

Spor la treba in continuare. Super misto setup, aveti acolo la Arad.
Off topic....sunt curios si eu de difuzoarele alea la care nu le place ca inaltele sa fie langa medii,sau care au nevoie de altceva decat "asezarea in faza",prietene esti inca foarte la inceput in domeniul asta si poate ai fi mai castigat daca nu ai face afirmatii de genul doar pentru ca tu ai o medie si o inalta care tu si altii considerati ca sunt perfecte inca esti departe pe drumul asta,faci progrese de 2 ani spui tu dar altii exerseaza de mult mai mult timp si nu fac afirmatiile tale,poti sa consideri ca te "omori" cu mine pe aici dar pana acum doar prostii ai spus si nu vrei sa recunosti,ca deh tu stii mai bine,iti spun eu ca sa intelegi inalta nu se foloseste peste 18khz ca urechea ta nu prea mai aude frecventele alea,as putea sa pun pariu ca inalta lui Zsolti va fi taiata undeva in jur de 6,3khz cu 12db/octava posibil putin mai sus in nici un caz nu mult mai sus,desi cred ca are medie mai potenta decat a ta,player mai bun ca al tau si amplif mai bun va avea si totusi nu va lasa media sa cante(singura) pana la 18khz,dar astea sunt lucruri pe care le experimentezi cand ai un player care are procesor incorporat(sa nu vb de alceva) nu pui un condensator si gata tu esti cel mai tare,si oricat de incapatanat ai fi sa stii ca nu am nimic personal cu tine doar ca esti putin pe alaturi in exprimarile tale iar pe forumurile de afara(ca te plangi ca aici ti se baga pumnu in gura)nu te ajuta nimeni cu atitudinea ta,aici ai putea invata insa tu nu ai ce......
On topic,de aia intrebam ca mi se pare mult sub nivelul mediei si nu credeam ca stage-ul va fi asa sus,oricum din poze nu aud bine cum suna dar am incredere in norbi,si stalpii mei au iesit foarte bine iar dupa weekend-ul petrecut la el si testele facute am mai invatat ceva si dupa 30 min de teste am gasit punctul perfect pentru mine intre medie si înaltă care era putin mai sus decat incercam eu .Haideti ca maine poimaine e pastele,vine 1 mai bagati tare ca stiu ca voi munciti si cand altii se relaxează dar mai e ceva de lucru
__________________
TEAM SQNLL
DIY Mobile Audio
7ch active,audison&soundstream&u dimension
scanspeak D2904/7100,15M ,21W/8554-00,jl12w7,d511r,h701,400bt,2xhollywood spv20,2xspv45
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 14-04-14, 23:43   #32
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Proiect C-Max MP & Sinfoni... un pic de SQ

Si dupa proba de azi am reusit sa ii gasesc pozitia finala a TW-ului cel putin pt sezonul 2014
Ovidiu sa sti ca nu era ascuns defel chiar se vedea si in poza, problema era ca nu puteam sa il fixez acolo jos pt ca nu se puteau monta la loc stalpii. In ambele pozitii a rezultat o scena pe care mi-am dorito, "transparenta-latime-inaltime-profunzime" totul era foarte asemanator!!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_8734.jpg
Views:	199
Size:	2.29 MB
ID:	2971833  
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 15-04-14, 07:05   #33
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Proiect C-Max MP & Sinfoni... un pic de SQ

Nice,apropo ca am uitat sa intreb,subul va canta in habitaclu sau va fi ascuns in bord? Ca asta nu imi dau seama din pozele de pana acum
P.s. va fi un 2014 frumos
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 15-04-14, 13:08   #34
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Proiect C-Max MP & Sinfoni... un pic de SQ

Quote:
Originally Posted by margineanu ovidiu View Post
Nice,apropo ca am uitat sa intreb,subul va canta in habitaclu sau va fi ascuns in bord? Ca asta nu imi dau seama din pozele de pana acum
P.s. va fi un 2014 frumos
Subul va fii orientat inspre podea, deci ramane in habitaclu!! Vreau sa ma folosesc de el si pe partea de midbas si asa stiu a primesc ce vreau, nu vreau sa risc sa il montez catre interiorul bordului si sa fiu nrvoit sa il reconstruiesc!
Dar anul asta voi incerca si o instalare cu subul orientat catre interiorul bordului, am auzit rezultatele sant bune, dar pana nu ascult ce se intampla nu pot sa imi dau cu parerea!!!
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 15-04-14, 13:18   #35
dragos1111

Stage 3
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 81
Default Re: Proiect C-Max MP & Sinfoni... un pic de SQ

"Margineanu" eram sigur ca o sa te ataci, tocmai asta a fost motivul pentru care am postat. Nu te poti abtine? Suferi de lipsa de atentie? Sa stii ca face rau la sanatate.

Apropo, playerul meu este unul din putinele ramase in lume. Iar calitatea sunetului (nu sound-ul) poate fi egalata doar de F1, Pioneer ODR si altele din aceeasi gama.
Sa iti dau exemplu descrierea unei persoane care le-a avut pe toate cele trei de mai sus si acum are toata linia noua de la ODR:
"Congratulations, you have beautiful equipment
I'm a fan of sony cdx-c90. Excellent head unit. ....
I think that sony combo is very good but it is too complicated to regulate.
The pioneer odr is much easier.
As for the sony sound is more warm and hot
Pioneer odr is more analytical, has more processing.
Currently I prefer pioneer odr.
Never had a sound as good as now.
I had already alpine f1 dvi + pxi, cdx-c90 + xdp-4000x and I prefer pioneer odr".
In ceea ce priveste amplificatorul care este un A4 facut in Suedia, nu cred ca se putea mai bine pentru gusturile mele.

In setup-ul C-max-ului detaliile si dinamica vor fi mai bune decat la mine. Cine isi poate permite ZStudio nu poate da gres daca le cumpara. Cu orice sursa ele sunt extraordinare.

Last edited by dragos1111; 15-04-14 at 13:40.
dragos1111 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-14, 13:46   #36
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Proiect C-Max MP & Sinfoni... un pic de SQ

))))) ramai la nivelul tau copile,eu de mai bine de 6 ani sunt in domeniul asta si crede-ma ca nu am nevoie de atentie,in nici un caz de a ta,lauda-ti tu si prietenii tai sculele tale si fi fericit,precum spuneam si mai sus....tot degeaba,tu ai cel mai cel sony deci nu ai nevoie de altceva,sa raspunzi cand spui o prostie cu un atac te defineste total,deci... citeste tu linistit pe forumuri si fii linistit ca ai facut alegerile potrivite,amplificatorul made in suedia.... )) ,ms mi-ai mai adus un zambet pe ziua de azi,astept cu nerabdare sa iti ascult masina,promit sa iau legatura cu tine cand am drum pe acolo sa ma luminezi si pe mine 😏,asta desigur daca imi faci onoarea....
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 15-04-14, 13:46   #37
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Proiect C-Max MP & Sinfoni... un pic de SQ

Quote:
Originally Posted by dragos1111 View Post
"Margineanu" eram sigur ca o se te ataci, tocmai asta a fost motivul pentru care am postat. Nu te poti abtine. Sa stii ca face rau la sanatate.
Apropo, playerul meu este unul din putinele ramase in lume. Iar calitatea sunetului (nu sound-ul) poate fi egalata doar de F1, Pioneer ODR si altele din aceeasi gama.
Sa iti dau exemplu descrierea unei persoane care le-a avut pe toate cele trei de mai sus si acum are toata linia noua de la ODR:
"I'm a fan of sony cdx-c90. Excellent head unit. ....
I think that sony combo is very good but it is too complicated to regulate.
The pioneer odr is much easier.
As for the sony sound is more warm and hot
Pioneer odr is more analytical, has more processing.
Currently I prefer pioneer odr.
Never had a sound as good as now.
I had already alpine f1 dvi + pxi, cdx-c90 + xdp-4000x and I prefer pioneer odr".
In ceea ce priveste amplificatorul care este un A4 facut in Suedia, nu cred ca se putea mai bine pentru gusturile mele.

In setup-ul C-max-ului detaliile si dinamica vor fi mai bune decat la mine. Cine isi poate permite ZStudio nu poate da gres daca le cumpara. Cu orice sursa ele sunt extraordinare.
dragos1111.. nu vad sensul de a posta ceva numa sa se atace colegii de forum!, numa ce ai venit printre noi si credema ca discutiile astea nu ajuta cu nimica pe nimeni!!!
Lucrurile pe care le-am experimentat in trecut si pe care le sustineam atunci sau mai schimbat, si asta nu mi se intampla doar mie ci si celor care au au avut Sony, F1, ODR etc…… Am discutat cu Marinu despre player-ul tau, si sant unele lucruri pe care nu le vei rezolva din el cum ar fii corectia de timp, cum crei sa aduci tot sistemul in faza? Credema una e ce se scrie pe forumuri si alta este cand te pui sa asculti masina omului.
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 15-04-14, 22:06   #38
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Proiect C-Max MP & Sinfoni... un pic de SQ

Si ziua am progresat putin
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_8743.jpg
Views:	134
Size:	2.11 MB
ID:	2972330   Click image for larger version

Name:	DSC_8740.jpg
Views:	131
Size:	1.52 MB
ID:	2972331  
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 15-04-14, 22:27   #39
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Proiect C-Max MP & Sinfoni... un pic de SQ

Arata foarte fain! Bravo!
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 15-04-14, 22:31   #40
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Proiect C-Max MP & Sinfoni... un pic de SQ

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Arata foarte fain! Bravo!
Mersi domnu, sant 95% finalizati dar am zis ca las migaleala pe sfarsit ca sa le iau pe toate inainte de tapitare
Oricum din punctul meu de vedere stalpii sant cireasa de pe tort la oricare masina…...
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 15-04-14, 22:59   #41
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Proiect C-Max MP & Sinfoni... un pic de SQ

Mi se pare mie sau seamana cu stalpul meu ca orientare,doar ca nu e asa ridicat ca la mine?oricum arata super,deja planificam o vizita la voi cand e gata
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 15-04-14, 23:20   #42
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Proiect C-Max MP & Sinfoni... un pic de SQ

Quote:
Originally Posted by margineanu ovidiu View Post
Mi se pare mie sau seamana cu stalpul meu ca orientare,doar ca nu e asa ridicat ca la mine?oricum arata super,deja planificam o vizita la voi cand e gata
Seamana putin……
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_8740.jpg
Views:	94
Size:	1.52 MB
ID:	2972350   Click image for larger version

Name:	1082569_506328176112752_572632211_o.jpg
Views:	139
Size:	209.6 KB
ID:	2972351  
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 17-04-14, 22:59   #43
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Proiect C-Max MP & Sinfoni... un pic de SQ

Incet incet se finalizeaza si bordul…..90%
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_8748.jpg
Views:	115
Size:	2.02 MB
ID:	2973494   Click image for larger version

Name:	DSC_8745.jpg
Views:	104
Size:	1.21 MB
ID:	2973495   Click image for larger version

Name:	DSC_8746.jpg
Views:	161
Size:	1.49 MB
ID:	2973496  

Dragster is offline   Reply With Quote
Old 17-04-14, 23:08   #44
zsolti_AR37GOF

Stage 2
 
zsolti_AR37GOF's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 71
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Proiect C-Max MP & Sinfoni... un pic de SQ

Mai un pic si montam interiorul masinii in magazin la Norbi cel putin partea din fata oricum asa si cu stalpul langa parca arata un pic mai bine ma refer la ansamblu
zsolti_AR37GOF is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 15:37   #45
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Proiect C-Max MP & Sinfoni... un pic de SQ

Alo, incet sa inteleg si eu,adica dupa ce au stat atata timp sculele in magazin voi nu le bagati in masina ci bagati masina in magazin???? )))) demo dashboard in dragster store, nu e buna ideea,ca avem multe deplasari in tara anul asta ,ajunge cu distractia si hai la lucru ca mai e stalpul dreapta de terminat si via la imbracat ca multi asteptam deja sa vina inapoi
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -