Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 01-04-14, 08:50   #31
dragos1111

Stage 3
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 81
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Ei bine, asta e motivul pentru care nu imi plac mie forumurile romanesti. Mai intai lumea citeaza doar o parte din ce scrii , reinterpreteaza in mod gresit si apoi iti da "un pum in gura".
Asa cum scrie si mai sus, eu nu am afirmat ca setup-ul meu este singurul care trebuie urmat si mai mult, fiecare trebuie sa incerce propriile variante in functie de echipamentul pe care il are.
Eu am dat doar exemplul personal, pentru colegul care intreba cum sa faca cu crossover-ele, pentru a il ajuta sa intelega despre ce e vorba. Asa cum este scris mai sus, nu am spus ca doar asta e singura varianta.

Despre cat de bine sau nu se aude, vom discuta in topicul meu daca doriti. Deja o parere a unei persoane a fost formulata. Vor urma si altele dupa ce voi termina montajul.

Colegule "knnabis" este adevarat ca atunci cand vei avea un sistem pe 3 sau mai multe cai poti sa setezi crossover-ele asa cum doresti. Dar doar atunci cand vei avea, iti vei da mai bine seama cum va trebui procedat. Eu cel putin vorbesc din propria experienta (bineinteles sa nu uitam de ajutorul si experienta lui Marinu) si nu din ce voi face cand voi fi mare.
Imi cer scuze autorului pentru offtopic.

Last edited by dragos1111; 01-04-14 at 09:04.
dragos1111 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-14, 20:27   #32
eddy_knnabis

Stage 4
 
eddy_knnabis's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 217
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Quote:
Originally Posted by dragos1111 View Post
Ei bine, asta e motivul pentru care nu imi plac mie forumurile romanesti. Mai intai lumea citeaza doar o parte din ce scrii , reinterpreteaza in mod gresit si apoi iti da "un pum in gura".
Asa cum scrie si mai sus, eu nu am afirmat ca setup-ul meu este singurul care trebuie urmat si mai mult, fiecare trebuie sa incerce propriile variante in functie de echipamentul pe care il are.
Eu am dat doar exemplul personal, pentru colegul care intreba cum sa faca cu crossover-ele, pentru a il ajuta sa intelega despre ce e vorba. Asa cum este scris mai sus, nu am spus ca doar asta e singura varianta.

Despre cat de bine sau nu se aude, vom discuta in topicul meu daca doriti. Deja o parere a unei persoane a fost formulata. Vor urma si altele dupa ce voi termina montajul.

Colegule "knnabis" este adevarat ca atunci cand vei avea un sistem pe 3 sau mai multe cai poti sa setezi crossover-ele asa cum doresti. Dar doar atunci cand vei avea, iti vei da mai bine seama cum va trebui procedat. Eu cel putin vorbesc din propria experienta (bineinteles sa nu uitam de ajutorul si experienta lui Marinu) si nu din ce voi face cand voi fi mare.
Imi cer scuze autorului pentru offtopic.

mai bine te abtineai...ai dat o solutie care nici macar generalizata nu poate fi si punct. nu ai de unde sa stii cum suna sistemul de pe masina asta.

in ceea ce priveste experienta mea...nu stii nimic despre ea. am 3 concursuri castigate cu scule de maxim 500 euro, scule care la prima vedere pareau a fi mediocre (tw-le de 100 lei bucata care dupa tine nu sunt capabile sa cante de la 3khz in sus) dar in acelasi timp au batut sisteme de 4-5 ori mai scumpe care probabil erau reglate de unul ca tine.
mai mult decat atat, la ultimul concurs la care am participat, vara trecuta, Ionut Mocioiu era aproape convins ca am ascuns prin masina vreun procesor de sunet....si nu o spun ca sa ma laud...o spun pt ca habar nu ai cine sunt si faci afirmatii gresite, ori chestiile enumerate mai sus le obtii dintr-un install bun si niste setari la fel de bune.

faci atac la persoana mea dar faci degeaba...sisteme pe 3 cai am instalat si reglat si eu...ba chiar din cross-overe integrate in amplificator, amplificator care era capabil sa duca un sistem 3 cai. unul din ele este chiar prezentat aici pe forum daca ai sa cauti...este vorba de corsa lui Laurentiu.

iar legat de ce voi face cand voi fi mare...nu te priveste situatia materiala care o am si intr-un fel sunt fericit ca nu am avut din prima Micro Precision si ca m-am chinuit cu sculele pe care le-am avut, pentru ca asa am obtinut experienta pe care o am (nu foarte mare) dar macar e facuta pe spinarea mea si pe ce am ascultat eu si mai ales, am invatat sa imi fac singur un install si sa mi-l reglez.
eddy_knnabis is offline   Reply With Quote
Old 02-04-14, 16:09   #33
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Daca faci cumva referire la mine am citat ceea ce mi s-a parut mie absurd,tweeter sa completeze inaltele si taiat la 18khz,din cate il stiu si eu si multi altii pe marinu bag mana in foc ca nu ti-a zis sa tai inalta la 18khz,sa pui un condensator de 2.2uF(care de altfel se pune cam standard in sistemele de fabrica in masini) sunt perfect de acord cu tine,problema e ca inaltele cam incep de la 4khz in sus iar tweeter-ul este difuzorul dedicat acestor frecvente(depinde de multi factori,aici nu are rost sa deschidem o discutie ca e prea lunga cine unde taie in partea de jos tweeter-ul) dar in momentul in care dai un sfat fii sigur ca il dai bine ca induci unii oameni in eroare,pumnul in gura nu prea se baga dar de preferinta cand te referi la experienta ta(sau ce consideri tu experienta)mai bine lasa faptele sa vorbeasca.....spor cu sistemul si tie si initiatorului topicului ca e frumos sa vedem ca nu moare fenomenul
__________________
TEAM SQNLL
DIY Mobile Audio
7ch active,audison&soundstream&u dimension
scanspeak D2904/7100,15M ,21W/8554-00,jl12w7,d511r,h701,400bt,2xhollywood spv20,2xspv45
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 02-04-14, 17:03   #34
dragos1111

Stage 3
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 81
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Ma repet, fiecare setup si fiecare masina se aude in felul ei/lui caracteristic si fiecare in functie de urechea pe care o are in dotare isi seteaza sistemul dupa cum crede si stie si ii place.

Nu ai ascultat in masina mea, asadar nu ai de unde sa stii ca se aude bine sau rau, ori ca solutia aleasa este absurda.

Daca tie ti se pare absurd un fapt nu inseamna sa este totodata si incorect sau anormal.
Ex. Guvernul considera ca este normal sa puna acciza pe benzina, darmulti dintre noi consideram ca este absurd. Cu toate astea va fi pusa acciza suplimentara pe benzina.

Teoretic un condensator de 2.2uF taie in jur de 18kHz la 4 ohm, asa cum este descris si in link-ul http://www.carstereo.com/help/Articles.cfm?id=1
pe care l-am atasat si mai sus.
Fiindca nici un condensator nu este identic cu altul si mai exista tolerantele de rigoare in functie de categorie, eu am scris asa mai sus "Tw condensator 2.2uF ~18kHz". Si dupa cum sper ca se vede semnul "~" care inseamna aproximativ.
Asa ca daca aveti ceva de obiectat, certativa cu fizica. Ca nu eu am facut caracteristicile condensatoarelor.

Last edited by dragos1111; 02-04-14 at 17:09.
dragos1111 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-14, 18:06   #35
eddy_knnabis

Stage 4
 
eddy_knnabis's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 217
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

mihai eu la tine nu am facut referire deloc. treaba cu tw-ul tot domnul dragos a spus-o, ca un tw de 100 lei nu canta de la 3khz.

domnu dragos...acum te contrazici singur..spui ca aia a fost solutia la tine...bun...tine-o pentru tine daca suna bine..dar nu o recomanda si altora pentru ca nu este general valabila.....mai " generala " este situatia in care intre 2 difuzoare lasi panta sa isi faca treaba si cred ca de aici pleaca toti.
eddy_knnabis is offline   Reply With Quote
Old 02-04-14, 23:22   #36
dragos1111

Stage 3
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 81
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

In domeniul artei si in cele tangente ei nu exista reguli. Si eu am trecut prin setup-urile clasice si am pierdut timp si bani aiurea.
Asa cum voua vi se pare normal sa pui un filtru bandpass pe medii, mie imi se pare anormal.
De ce mai dau banii pe ele daca le folosesc sa reproduca doar un spectru mic de frecventa.
Le pun la munca in toata gama de frecventa de la care au fost proiectate , iar in partea de "foarte inalte" pun tweeter-ul sa suplineasca un pic. In felul asta scapi de toata gajaiala pe care un tweeter o poate da atunci cand e pus sa cante "jos" si pastrezi doar ce e mai bun din el.
Si uite asa ai medii, medii/inalte "pline, cu viata, carne, fermitate, control..." Asta e parerea mea si nu numai a mea.
M-as fi bucurat daca in loc sa pierdeti timpul contrazicandu-ma, ati fi dat si voi exemple cu punctele de taiere pe care le-ati folosit sau pe care le folositi, pe ce setup, argumentati de ce si apoi fiecarea alege cum crede mai bine
Asa se discuta in mod normal.
Dar noi "latinii" nu am cunoscut inca arta de a comunica eficient
dragos1111 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-14, 00:44   #37
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Quote:
Originally Posted by dragos1111 View Post
, Tw condensator 2.2uF ~18kHz.

Rolul tweeter-elor intr-un sistem pe 3cai este doar sa completeze inaltele, nu sa preia din munca lor.
Cel putin asa consider eu. Poate exista si alte variante pe care nu le stiu eu.
Eu ma las pagubas, insa inainte intreaba-te singur daca tai inalta cu un condensator care toeretic taie in jur de 18khz cu 6db pe octava cat iti va cobori aceea inalta in frecventa?va canta oare destul de mult si in zona de 9khz?si chiar mult sub?iar media care oricun nu urca peste o frecventa sa zicem x hz oare de ce o taie toate firmele care produc filtre?oare doar de dragul de a baga ceva piese in plus in filtrul respectiv? Eu de exemplu merg 4 canale activ si cea mai buna imbinare in sistemul meu e undeva in jur de 5khz cu 12db pe octava,inalta mea avand cam 500hz fs-ul canta linistit mult mai jos de 5khz dar mie asa imi place cel mai mult cum se imbina cele doua,cat despre suprapunere medie peste inalta in cazul meu este inacceptabila pentru ureche,problema mea cu ce ai scris o repet :tweeter care sa completeze inaltele ca media ta urca pana in 18khz incearca de curiozitate sa deconectezi inalta sa vezi cat de mult completeaza urmatoarea discutie a mea fata de masina ta sau setarile tale va fi facuta doar live si de preferinta cu macar 4-5 masini pe post de cobai bafta in continuare cum spuneam si mai sus....
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 03-04-14, 09:16   #38
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

da-i cu unde sinus acolo se observa cel mai bine daca niste difuzoare sunt prezente sau nu
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 03-04-14, 13:32   #39
dragos1111

Stage 3
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 81
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Bigu da mai multe detalii te rog, ca nu inteleg despre ce vorba.
Nu mai fi asa "zgarcit" la vorba/scris.
E mare pacat ca voi cei care aveti deja ani de experienta in spate nu sunteti foarte prezenti pe forum-uri. Mie mi-au trebuit trei ani sa aflu despre "gasca voastra".
dragos1111 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-14, 14:16   #40
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Nu sunt zgarcit deloc
Cauta pe net unde sinus gen 1k 2k etc, le pui in player, lasi conectat in sistem mediile sau tw ce vrei tu sa testezi, deschizi filtrele din amp, scoti condensatorii etc. si asa aflii ce componenta nu mai "canta" la o anumita frecventa ce tu o ai in player.
Spor
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 03-04-14, 17:46   #41
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Noi suntem prezenti aici abordarea este putin gresita,mai sus ai primit un raspuns la o intrebare,cum sa iti testezi difuzoarele,mai sunt multe alte smecherii care pot inbunatati sunetul in masini,e ok ca sesizezi imbunatatiri in sistem dupa ce pui o medie si o inalta dar mai ai cale lunga in domeniul asta ,fa cumva si asculta cateva masini cu ta si cu mici setari mediile tale vor avea si mai multa "carne" decat acum.....dar asta e un alt capitol unde sigur cand vei intreba vei primi un raspuns de la cineva care are timp
P.s.eu am vrut doar sa iti atrag atentia asupra frecventei de 18khz de care ziceai, de unde a rezultat si raspunsul lui bigu,la fel iti raspundeam si eu,cauta o frecventa de 8khz si pune sa o cante inalta si apoi media,vei fi surprins de rezultatul separat al difuzoarelor,media(nu ma refer la a ta ci in general)se va chinui sa reproduca pana in partea de inalte frecventele ce le bagi in ea dar de aia se numeste medie,si graficele arata pana unde poate urca in frecventa si cum canta acolo nu doar ca se aude ceva......
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 04-04-14, 12:03   #42
dragos1111

Stage 3
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 81
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Acum am inteles. Mersi Bigu. Se pare ca voi avea si mai multa treaba in weekend
Voi revenii cu pareri despre rezultatul testului
dragos1111 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-14, 15:10   #43
catalinionut229

Stage 5
 
catalinionut229's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1,596
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

update

Ground Zero GZUA 4125SQ ceva mai fortos pe midbassi suna mult mai bine mai clar cursa mai buna a difuzoarelor si linear cat cuprinde suna foarte flat...

bass am pus un sub micut de 10" focal old school, e in incinta de 90 litri acordata pe la 50 hz suna ridicol de tare are doar 100w la 8 ohmi
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	26467583_3_1000x700_difuzor-audio-focal-model-10c6411-boxe-sisteme-audio.jpg
Views:	123
Size:	125.5 KB
ID:	2972045   Click image for larger version

Name:	26467583_4_1000x700_difuzor-audio-focal-model-10c6411-electronice-si-electrocasnice.jpg
Views:	121
Size:	237.9 KB
ID:	2972046  

Last edited by catalinionut229; 15-04-14 at 15:12.
catalinionut229 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-14, 16:29   #44
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Quote:
Originally Posted by catalinionut229 View Post
update

Ground Zero GZUA 4125SQ ceva mai fortos pe midbassi suna mult mai bine mai clar cursa mai buna a difuzoarelor si linear cat cuprinde suna foarte flat...

bass am pus un sub micut de 10" focal old school, e in incinta de 90 litri acordata pe la 50 hz suna ridicol de tare are doar 100w la 8 ohmi
Incearca o incinta acordata mai jos, undeva la 30-35hz. 50Hz suna tare pentru ca nimeresti in zona in care intra masina in rezonanta si ai un varf foarte mare.
__________________


Current: Android JB Tab | Audison bit one | PPI Phantom 900.4 | Helix HXA20X | Mach 5 MLI-65 | Faital 3FE20 Fullrange | JBL W10GTI | SilentCoat (Civic)

"Pseudoscience is often characterized by the use of vague, exaggerated or unprovable claims, an over-reliance on confirmation rather than rigorous attempts at refutation, a lack of openness to evaluation by other experts and a general absence of systematic processes to rationally develop theories."
groowe is offline   Reply With Quote
Old 08-05-14, 14:49   #45
catalinionut229

Stage 5
 
catalinionut229's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1,596
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

gata am incercat un Hifonics Olympus 12" e mai pe vana ala micu parasea inmediat campu magnetic si se auzea aiurea asta da in forta fac oglinzile ca naiba

https://www.youtube.com/watch?v=EtgUyvNj8WY

se aud superb ne asteptat de clar si placut ... un amplificator reusit gz
catalinionut229 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -