Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-14, 17:07   #16
catalinionut229

Stage 5
 
catalinionut229's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1,596
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

suna mult mai bine cu crossovere din amplificator am setat tweeterele undeva la 3k hz si mid bassu uneva la 4k din amplificator si amplificate independent e o minune ... faza e ca singura statie care stie sa faca asta e DLS CA41 ca sunet si putere e mai mult decat ok 75w rms x 4

https://www.youtube.com/watch?v=OPlB9FIocpU
catalinionut229 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-14, 20:57   #17
dragos1111

Stage 3
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 81
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Este greu pentru tweeter-e sa cante de la 3kHZ. Iti spun din experienta. Cel putin pune un condensator nepolarizat pe fiecare.

4,7uF- 8457Hz
3.3uF- 12045Hz
2.2uF- 18068Hz

Nu garantez ca taierea de face chiar la frecventele astea. Trebuie probat.
Eu am 2.2uFpe tweeter (la recomandarea lui Marinu), dar am trei cai.

Uite aici http://www.carstereo.com/help/Articles.cfm?id=1
Pentru condensatoare uite aici http://www.audioalchemy.ro/filtre/condensatoare.htm
Mai intai poti incerca cu cele ieftine si daca este ok iti iei pe urma ceva mai scump.
La recomandarea lui Marinu am mers pe trei cai. Si a avut dreptate. Vocea "are carne". Doar cu tweeter, nu faci mare lucru.

Tu ai ampliful DLS si midbass Focal - componente de Sq in sistemul tau. Dar player si medii/inalte?
A3-ul il folosesti pentru sub?
Ar trebui folosit pentru medii/inalte, ca altfel e pacat de el.

Spor in continuare!
dragos1111 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-14, 10:34   #18
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Depinde ce tweetere, in sistem 2 cai, cu tweetere bune, poti sa le tai la 2khz cu 12db/oct.
In mod normal 3kHz cu 6db/oct ii ok pt majoritatea. Si midbasii de hartie urca teoretic pana acolo. Cu cat mai jos punctu, cu atata mai bine(daca te tin tweeterele).
In general te poti lua dup Fs-ul tweeterului, si il tai intre 2*Fs si 3*Fs, depinde si ce putere vrei sa dai in el.
__________________


Current: Android JB Tab | Audison bit one | PPI Phantom 900.4 | Helix HXA20X | Mach 5 MLI-65 | Faital 3FE20 Fullrange | JBL W10GTI | SilentCoat (Civic)

"Pseudoscience is often characterized by the use of vague, exaggerated or unprovable claims, an over-reliance on confirmation rather than rigorous attempts at refutation, a lack of openness to evaluation by other experts and a general absence of systematic processes to rationally develop theories."
groowe is offline   Reply With Quote
Old 27-03-14, 20:55   #19
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Quote:
Originally Posted by groowe View Post
Depinde ce tweetere, in sistem 2 cai, cu tweetere bune, poti sa le tai la 2khz cu 12db/oct.
In mod normal 3kHz cu 6db/oct ii ok pt majoritatea. Si midbasii de hartie urca teoretic pana acolo. Cu cat mai jos punctu, cu atata mai bine(daca te tin tweeterele).
In general te poti lua dup Fs-ul tweeterului, si il tai intre 2*Fs si 3*Fs, depinde si ce putere vrei sa dai in el.
Din pacate nu pot sa fiu de accord cu tine in legatura cu punctul de taiere cat mai jos!!! Am vazut sistem in care omul folosea tw taiate la 1,2khz, dar era inascultabila masina!!! Daca te pui sa faci niste probe vei observa ca in niciun caz taierea mai joasa a TW-elor nu ajuta!!
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 27-03-14, 22:39   #20
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Quote:
Originally Posted by Dragster View Post
Din pacate nu pot sa fiu de accord cu tine in legatura cu punctul de taiere cat mai jos!!! Am vazut sistem in care omul folosea tw taiate la 1,2khz, dar era inascultabila masina!!! Daca te pui sa faci niste probe vei observa ca in niciun caz taierea mai joasa a TW-elor nu ajuta!!
Pai nu vorbesc de tweetere care nu pot canta jos. Ii normal sa sune prost. Oricum, depinde și de midbass, pana unde urca. 3-4k ii safe pt tweetere și majoritatea midbassilor
groowe is offline   Reply With Quote
Old 28-03-14, 08:41   #21
dragos1111

Stage 3
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 81
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

In principiu toate tweeter-ele pot sa "cante" si la -sa zicem- 3000, dar putine fac asta.
Din acest motiv am recomandat sa faca niste incercari folosind condensatoarele. Un tweeter de 100 lei buc poate sa se descurce binisor daca trebuie sa "cante" doar de la 15kHz in sus (exemplu ipotetic), dar daca il pui ca coboare, nu mai face treaba buna.
Acum fiecare face cum crede si cum ii place.
dragos1111 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-14, 15:42   #22
catalinionut229

Stage 5
 
catalinionut229's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1,596
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

tweetere am gasit niste DLS T25 ajung pt mai multa fidelitate in inalte ... suna foarte precis si ofera o imagine buna a sunetului ... se simte diferenta uriasa ...

pe pastrea de bass/joase o sa pun un difuzor ceva mai vechi Focal 26 cm sealed in fibra de sticla 25 L sper, sa vad cum il pozitionez sa sune cat mai bine o sa revin cu poze ...

deocamdata experimentez care subwoofere suna mai bine dintre Hifonics Olympus OLM2412 , Helix Spxl 12 concluzia e ca suna amandoua la fel de bine doar ca unu coboara mai bine si altu e acordat mai sus da suna putin mai tare ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20140328_152817.jpg
Views:	101
Size:	2.69 MB
ID:	2962830   Click image for larger version

Name:	IMG_20140328_152909.jpg
Views:	91
Size:	1.41 MB
ID:	2962831  
catalinionut229 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-14, 20:53   #23
alex_bmw1992

Stage 5
 
alex_bmw1992's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 999
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Salutare, imi cer scuze pt postul de aici, dar tot am vazut ca-i vorba de tweetere, taieri, hertzi etc.... Intrebarea e, cum pot taia frecventele inalte din medii ?. ma refer daca se poate asa cum se face si la tweetere cu un condensator nepolarizat, de ex sa taie tot ce e peste 5khz. Stiu ca sunt acele filtre pe 2-3cai care fac asta (unele) dar ma interesa ce piesa/piese fac treaba asta mai exact. Ms
__________________
got hairtrick ?
alex_bmw1992 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-14, 20:18   #24
dragos1111

Stage 3
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 81
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Pentru ce vrei tu iti trebuie un filtru compus (HPF+LPF).
Detalii si calcule gasesti aici http://www.carstereo.com/help/articles.cfm?catid=9
Intrebarea este urmatoarea: de ce vrei sa tai frecventele inalte din medii, fiindca ele oricum nu urca pana la 20kHz?
In mod normal pentru medii iti trebuie un filtru HPF (care se gaseste la majoritatea amplificatoarelor) pe care il setezi in functie de parametrii difuzoarelor.
Pentru tweeter, folosesti un simplu condensator nepolarizat (inseriat pe firul de +), care functioneaza ca un HPF.

Nu exista setare care sa fie valabila pentru toate sistemele.
In principiu se fac taierile in functie de parametrii difuzoarelor.
Ex meu:
Sub LPF ~60Hz, Midbass LPF ~180Hz, HPF ~60Hz, Mid HPF~120Hz, Tw condensator 2.2uF ~18kHz.

Rolul tweeter-elor intr-un sistem pe 3cai este doar sa completeze inaltele, nu sa preia din munca lor.
Cel putin asa consider eu. Poate exista si alte variante pe care nu le stiu eu.
dragos1111 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-14, 22:32   #25
eddy_knnabis

Stage 4
 
eddy_knnabis's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 217
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

pentru ca din seria SQ si pentru ca "suprapuneri de frecvente"

in momentul in care lasi 2 difuzoare sa cante pe aceeasi plaja de frecvente vei avea varfuri care vor deranja la ureche...SQ nu inseamna doar o pereche de medii de la Micro Precision...nu mai da sfaturi aiurea.
eddy_knnabis is offline   Reply With Quote
Old 30-03-14, 23:54   #26
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Quote:
Originally Posted by eddy_knnabis View Post
pentru ca din seria SQ si pentru ca "suprapuneri de frecvente"

in momentul in care lasi 2 difuzoare sa cante pe aceeasi plaja de frecvente vei avea varfuri care vor deranja la ureche...SQ nu inseamna doar o pereche de medii de la Micro Precision...nu mai da sfaturi aiurea.
Doar de aceea ca nu ai pus mana in EQ-ul altor masini de SQ nu te pune sa dai nici tu cu pareri aiurea!!!!
Eu cunosc cateva masini care au tw suprapus cu media si cant mai bine decat poti sa iti imaginezi……
Sant multe variante de pozitionare si la une este nevoie sa suprapui tw cu media sau media cu midbasul, daca tie nu ti-a iesit asta nu inseamna ca lumea nu foloseste
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 31-03-14, 00:22   #27
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Quote:
Originally Posted by dragos1111 View Post
Ex meu:
Sub LPF ~60Hz, Midbass LPF ~180Hz, HPF ~60Hz, Mid HPF~120Hz, Tw condensator 2.2uF ~18kHz.

Rolul tweeter-elor intr-un sistem pe 3cai este doar sa completeze inaltele, nu sa preia din munca lor.
Cel putin asa consider eu. Poate exista si alte variante pe care nu le stiu eu.
Sa inteleg si eu ce spui aici ca sunt putin nedumerit tweeter doar sa completeze inaltele?care la tine canta doar de la 18khz in sus?si urechea ta cati hz aude ca in cazul asta nu prea mai ai nevoie de inalta,sau tweeter...sunt putin confuz...
__________________
TEAM SQNLL
DIY Mobile Audio
7ch active,audison&soundstream&u dimension
scanspeak D2904/7100,15M ,21W/8554-00,jl12w7,d511r,h701,400bt,2xhollywood spv20,2xspv45
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 31-03-14, 06:57   #28
eddy_knnabis

Stage 4
 
eddy_knnabis's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 217
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Quote:
Originally Posted by Dragster View Post
Doar de aceea ca nu ai pus mana in EQ-ul altor masini de SQ nu te pune sa dai nici tu cu pareri aiurea!!!!
Eu cunosc cateva masini care au tw suprapus cu media si cant mai bine decat poti sa iti imaginezi……
Sant multe variante de pozitionare si la une este nevoie sa suprapui tw cu media sau media cu midbasul, daca tie nu ti-a iesit asta nu inseamna ca lumea nu foloseste
asta inseamna ca media respectiva nu este capabila sa cante toate frecventele pentru care a fost setata, altfel nu stiu de ce as vrea sa am suprapuneri pe medie...ca in zona aia vorbim...si dupa mintea mea suprapunerile alea ar fi suparatoare in intervalul 6-8khz.

personal nu vad de ce as vrea sa suprapun 2 difuzoare sa imi cante aceleasi frecvente...chiar nu vad....din moment ce am o oarecare liniaritate exact in situatia inversa cand intre 2 difuzoare las panta de taiere sa isi faca treaba.

si nu ma dau mare cunoscator in ale SQ-ului dar tipul mai sus mentionat chiar da unele sfaturi gresite si nu ma refer doar la postarea cu frecventele.
eddy_knnabis is offline   Reply With Quote
Old 31-03-14, 16:40   #29
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

Quote:
Originally Posted by eddy_knnabis View Post
asta inseamna ca media respectiva nu este capabila sa cante toate frecventele pentru care a fost setata, altfel nu stiu de ce as vrea sa am suprapuneri pe medie...ca in zona aia vorbim...si dupa mintea mea suprapunerile alea ar fi suparatoare in intervalul 6-8khz.

personal nu vad de ce as vrea sa suprapun 2 difuzoare sa imi cante aceleasi frecvente...chiar nu vad....din moment ce am o oarecare liniaritate exact in situatia inversa cand intre 2 difuzoare las panta de taiere sa isi faca treaba.

si nu ma dau mare cunoscator in ale SQ-ului dar tipul mai sus mentionat chiar da unele sfaturi gresite si nu ma refer doar la postarea cu frecventele.
Vei vedea daca continui in domeniul asta ca sant unele situatii unde vei folosii si media si tw sau media si midbasul sau mmidbasul su subwoofer-ul si vei fii nevoit sa le lasi sa cante aceleasi frecvente!!! Am intalnit unele sisteme unde singura solutie de a ajunge la rezultatul pe care il vreau era sa las media sa cante peste TW…
Pe mine nu ma intereseaza ca unele lucruri nu au logica sau altii nu le inteleg, atata timp cat asta este metoda in masina X cu pozitionarea X a difuzoarelor, asa procedez ca sa fie bine!!!!
Credema cu cat vie face mai multe lucruri cu atat vei invata mai multe!!!
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 31-03-14, 19:34   #30
eddy_knnabis

Stage 4
 
eddy_knnabis's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 217
Default Re: Fiat Punto sq wannabe

se poate...nu te contrazic...dar sunt sigur ca nu e foarte des intalnita situatia respectiva....adica pana nu asculti...testezi, nu ai de unde sa stii...ori de aici si pana la a generaliza ca in cazul unui sistem 3 cai, media trebuie suprapusa peste tw, este cale lunga. sincer, daca as avea un sistem 3 cai, media as folosi-o doar ca sa imi ridice scena si mai sus, in rest, de la 5-6khz in sus, tot pe tw as merge. dar cum spuneam mai sus trebuie ascultat inainte. toate cele bune.
eddy_knnabis is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -