Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 20-06-13, 08:24   #76
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Astra H GTC !

La naiba...credeam ca am facut si eu ceva bine
MDF nu am gasit in oras.De tego nu am stiut ca merge, are la dedeman dar nu debiteaza. Am sa folosesc incinta asta deocamdata, si am sa fac alta pentru alta ocazie.Nu m-am muncit degeaba .
De rasina stiam, caut sa cumpar dar nu stiu unde gasesc in oras la un pret rezonabil. Trebuie si intaritor ? Sau e de ajuns doar rasina? Am rotunjit colturile interioare opuse fetei cu portul si difuzorul. Sau tu zici de muchiile exterioare?
Merci mult pentru sfaturi.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 20-06-13, 08:51   #77
Tavyyyy

Stage 4
 
Tavyyyy's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 263
Member of:
[Competitor CNCA]
[VW]
Default Re: Astra H GTC !

Vorbesc de muchiile din interior. Uite o idee cum a facut un coleg de-al tau de pe forum.
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...3&d=1371402700
Nu mai strica bani pe incinta asta, las-o asa. cand te hotarasti sa faci alta poti sa pui in aplicare ideile astea.
Tavyyyy is offline   Reply With Quote
Old 20-06-13, 09:14   #78
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Astra H GTC !

Rasina pentru fibra de sticla, in general se pregateste in 3 pasi (rasina + accelerator + intaritor) Fiecare din aceste componente se adauga procentual la o cantitate si amesteca. Mai nou se gaseste rasina deja accelerata si mai ramane sa adaugi doar intaritor. Daca lasi doar rasina risti sa se intareasca in 2 saptamani
Daca ai muncit degeaba sau nu, ramane la decizia TermLab-ului.

Ai o poza mai jos pur informativa cu o incinta "rotunjita" si data cu rasina.

LE: Nu ai ce cauta cu elemente de rigidizare (bucatele de pal, mdf)intr-o incinta de scor. Ca o alternativa recomand prezoane.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	exemplu.jpg
Views:	279
Size:	1.64 MB
ID:	2801348  
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS

Last edited by Bigu; 20-06-13 at 09:16.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 01-07-13, 16:25   #79
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Astra H GTC !

Da..Am fost la CNCA Brasov. Cu, cutiuta mea de pal, un Xtr de 12, un Hollywood 3k si o baterie de 74Ah am dat un scor de 144,7db@50hz.

Eu unul sunt multumit de rezultat, avand in vedere ca este prima mea participare si totul este facut de mine Am vazut si eu cu ce se mananca si cu ajutorul catorva ajustari cred ca pot sa mai cresc un pic in configuratia asta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2013-06-28-0370.jpg
Views:	231
Size:	1.04 MB
ID:	2809611  

Last edited by geoX; 01-07-13 at 16:35.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 01-07-13, 19:47   #80
dan_tripon91

Stage 5
 
dan_tripon91's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 433
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Astra H GTC !

Quote:
Originally Posted by geoX View Post
Da..Am fost la CNCA Brasov. Cu, cutiuta mea de pal, un Xtr de 12, un Hollywood 3k si o baterie de 74Ah am dat un scor de 144,7db@50hz.

Eu unul sunt multumit de rezultat, avand in vedere ca este prima mea participare si totul este facut de mine Am vazut si eu cu ce se mananca si cu ajutorul catorva ajustari cred ca pot sa mai cresc un pic in configuratia asta.
frumos frumos
dan_tripon91 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-13, 20:54   #81
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Astra H GTC !

Am mai modificat putin portul, adica l-am evazat si l-am lungit putin si la CNCA Slobozia (un eveniment foarte reusit printre altele) am reusit sa cresc putin, adica am dat 145,3 @ 48hz cred. Bine, iar am intrat la Maxi 3000 din cauza lungimii portului, noroc ca am fost singur in clasa ) . Am sa fac o alta incinta, sa intru la Mini 2000, pentru ca de clasa asta am eu scule.
Acum va intreb se simte diferenta dintre tego si pal? Sa stiu daca merita sa ma chinui sa caut, pentru ca, altceva in afara de pal nu am gasit in oras.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2013-07-14-0440.jpg
Views:	207
Size:	839.3 KB
ID:	2817826  
geoX is offline   Reply With Quote
Old 15-07-13, 23:43   #82
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Astra H GTC !

Tego, mdf sau placaj.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 24-07-13, 16:43   #83
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Astra H GTC !

Am inteles.
Am gasit tego dar doream sa va intreb cum e mai bine pentru o incinta de SPL . Sa fac port rotund sau sa fac port patrat din material lemnos, ceva in genul celui din poza. Eu as face unul patrat pentru ca imi este mai usor sa-l fac si sa-l fixez.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	incinta spl.jpg
Views:	117
Size:	113.5 KB
ID:	2823107  

Last edited by geoX; 24-07-13 at 16:50.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 24-07-13, 20:18   #84
dan_tripon91

Stage 5
 
dan_tripon91's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 433
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Astra H GTC !

Quote:
Originally Posted by geoX View Post
Am inteles.
Am gasit tego dar doream sa va intreb cum e mai bine pentru o incinta de SPL . Sa fac port rotund sau sa fac port patrat din material lemnos, ceva in genul celui din poza. Eu as face unul patrat pentru ca imi este mai usor sa-l fac si sa-l fixez.
rotund cu o gura de fibra ar fi ok pt ca poti sa tot tai din el si sa iti ajustezi frecventa unde vrei tu mai usor....
poti sa faci dreptunghiular din material sa fie detasabil si sa aiba o suprafata mare si daca e detasabil poti sa faci mai multe porturi la dimensiuni diferite sa vezi unde da mai bine...si asa ai o incinta pe care poti asculta si muzica poti da si BRRRR
__________________
dan_tripon91 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-13, 10:36   #85
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Astra H GTC !

Salut !
Nu am mai scris de mult pentru ca nu am mai facut nimic la masina. Doresc sa fac un upgrade pe partea de usi si ma tot gandesc de ceva timp ce sa iau. Componentele intre care oscilez sunt :

1. SPL Dynamics HF 6.1 ( http://spldynamics.fi/products/speak...onentit-e.html )
2. DD CS6.5 ( http://ddaudio.com/products/mobile-a...-hybrids/cs-65 )

Preturile de achizitie ar fi cam aceleasi, pt ca SPL Dynamics HF le-am gasit fara tweetere, deci doar mid-bass-ul si crossover-ul. Ma intereseaza mai mult midbasii, si caut un echilibru intre dinamica sunetului si putere.Sa poata sa coboare pentru a completa joasele, si sa aiba un sunet echilibrat, sa nu fie tipatoare. Cred ca vor fi amplificate de un SPL Dynamics ICE 150.4 pentru ca vreau, in viitor, sa schimb playerul si sa le pot amplifica full-active.

Voi ce spuneti? Nu am avut ocazia sa ascult mai nimic in materie de usi. Sau daca stiti alte variante, as fi bucuros sa mi le impartasiti .
geoX is offline   Reply With Quote
Old 30-10-13, 18:57   #86
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Astra H GTC !

Daca tot nu mi-a raspuns nimeni de la postul trecut, zic sa mai scriu eu cate ceva .

Am dorit sa vin la finala, dar nu am reusit pentru ca dupa ce mi-am facut o alta incinta de SPL, in graba sa montez tot, am legat o bobina invers si am reusit sa parlesc XTR-ul D2 pe care il aveam.
Am gasit sa-l bobinez, si am sa-l bobinez in 2 x 4 ohmi, si cu aceasta ocazie mi-am mai cumparat un XTR D4, pentru a le putea lega pe amandoua in 1 ohm.
Incinta pentru ele cred ca am sa fac prin primavara, cu toate ca nu cred ca am sa rezist pana atunci. Eu sper..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2013-10-30-0606.jpg
Views:	112
Size:	1.29 MB
ID:	2881906  

Last edited by geoX; 30-10-13 at 19:10.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 30-10-13, 21:26   #87
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Astra H GTC !

Nu prea e combinatie sa pui unul rebobinat cu unul nou, nu prea e acelasi lucru. Mi-e greu sa cred ca o sa iasa la aceleasi specificatii ca de fabrica.
Teoretic sunt 2 difuzoare diferite
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 31-10-13, 01:31   #88
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Astra H GTC !

Acum depinde si cine ,,panseaza" difuzorul, sunt persoane capabile sa-l aduca in parametrii normali, este prin urmare foarte posibil, lucru ce costa...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-13, 08:17   #89
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Astra H GTC !

Pai atunci trebuie sa iau recone.Dar nu cunosc pe nimeni care sa schimbe asa ceva.
Am gasit pe cineva care rebobineaza la Bucuresti si am inteles ca face treaba buna omul. Acum nu stiu, poate gasesc sa'l vand asa cum e si sa iau unul nou.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 31-10-13, 09:19   #90
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Astra H GTC !

Cea mai sigura solutie, recone! (daca exista pentru modelul tau). Vorbeste la importator sau cu un dealer.
Poate fi mesterul mesterilor, daca nu are un model bun desfacut si nu foloseste acelasi material la sarma, dimensiuni, nr de spire, adezivi (cantitati) iese altceva.
Bigu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -