Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 04-12-12, 13:33   #31
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Quote:
Originally Posted by ELNA View Post
tocmai panta asta e frumoasa sa incepi de jos sa ajungi mai sus
Frumoasa pentru cine e masochist , personal a fost o experienta putin cam costisitoare pana la ce am acum
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 14:33   #32
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

daca exista buton de like ... dadeam like la comentariul lui bigu .... la ultimul asa ca scriu ...LIKE!!!!
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 14:55   #33
ecsTazy

Stage 5
 
ecsTazy's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 577
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

nu stiu ce sa fac...
se merita un player JVC KD X30 si un amplificator alpine PMX T320 pe acest model de amplificator JBL? playerul meu e nou,are garantie,amplificatorul iarasi e nou, 3 ani garantie

JBL-ul este folosit..
ecsTazy is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 17:06   #34
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Quote:
Originally Posted by ecsTazy View Post
nu stiu ce sa fac...
se merita un player JVC KD X30 si un amplificator alpine PMX T320 pe acest model de amplificator JBL? playerul meu e nou,are garantie,amplificatorul iarasi e nou, 3 ani garantie

JBL-ul este folosit..
Fa-ti un plan. Unde vrei sa ajungi si cati bani esti dispus sa bagi? Asa iti poti da seama daca merita sa faci schimbul sau nu. Daca iti iei ampliful ala, probabil ar fi mai bine sa ai ceva sub mai puternic, in 2 Ohm, sa scoti tot ce poate...alti bani... Nu uita, amplif mai mare, cabluri mai mari, mai multi bani.
Daca ai mult bass, poate vrei sa asculti si muzica, deci iti trebuie si difuzoare amplificate pe fata. Ca sa faca treaba buna, ar trebui insonorizate usile. Nu strica sa ai si un player bun. Si astea costa.

Ii foarte important sa stii unde vrei sa ajungi, cel putin in faza asta, sfaturi putem da toti, dar numai tu iti poti da seama daca merita pentru tine.

Cum zicea lumea mai sus, poti baga multi bani degeaba in tentative de upgrade daca nu stii ce vrei de fapt. Si in nici un caz nu te grabi sa iei decizii. Dupa ce inveti putin, poti sa incerci diverse experimente...
__________________


Current: Android JB Tab | Audison bit one | PPI Phantom 900.4 | Helix HXA20X | Mach 5 MLI-65 | Faital 3FE20 Fullrange | JBL W10GTI | SilentCoat (Civic)

"Pseudoscience is often characterized by the use of vague, exaggerated or unprovable claims, an over-reliance on confirmation rather than rigorous attempts at refutation, a lack of openness to evaluation by other experts and a general absence of systematic processes to rationally develop theories."
groowe is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 17:37   #35
ecsTazy

Stage 5
 
ecsTazy's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 577
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

stiu,ai dreptate,ceea ce vreau eu,este sa sune frumos,bass,dar nu numai bass,ci si inaltele adica sa aud si voce.
Si stiu ca,amplificatorul pe care il am acum nu poate scoate tot din woofer.
ecsTazy is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 22:42   #36
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Frumoasa pentru cine e masochist , personal a fost o experienta putin cam costisitoare pana la ce am acum
spune sincer ca nu te-ai bucurat si nu ai adunat experienta si multumire sufleteasca la fiecare pas inainte,eu cel putin sunt de aceeasi parere ca si tine,foarte costisitor,e drept dar asa am invatat tot ce stiu,am multi prieteni pe care i-am ajutat si foarte putini au invatat,respectiv apreciat pasul inainte facut ,multi ani si bani investiti dar multumit pana la ultimul leutz,desi clar cu experienta de acum...
__________________
TEAM SQNLL
DIY Mobile Audio
7ch active,audison&soundstream&u dimension
scanspeak D2904/7100,15M ,21W/8554-00,jl12w7,d511r,h701,400bt,2xhollywood spv20,2xspv45
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 05-12-12, 00:36   #37
ELNA

Stage 4
 
ELNA's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 265
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

subscriu la ce spune ovidiu ...

daca nu incepeam cu scule proaste ce mai invatam ? cum ne mai bucuram ?

e ca si cum ai spune ca iti cumperi direct un M de la bmw sau AMG de la mercedes cand tu abia ti-ai luat carnetu ... sanse sunt sa ajungi in pom .

eperienta si gusturile se dobandesc treptat cu bani rabdare si mai ales pasiune .

in opinia mea pentru masina asta merge bine Alpine Mrd-M605 de este la vanzare aici pe forum . matura pe jos cu orice helix, audison , DD la cat se cere pe ea ... gata am spus-o

Last edited by ELNA; 05-12-12 at 00:49.
ELNA is offline   Reply With Quote
Old 05-12-12, 02:40   #38
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Quote:
Originally Posted by ELNA View Post
subscriu la ce spune ovidiu ...

daca nu incepeam cu scule proaste ce mai invatam ? cum ne mai bucuram ?

e ca si cum ai spune ca iti cumperi direct un M de la bmw sau AMG de la mercedes cand tu abia ti-ai luat carnetu ... sanse sunt sa ajungi in pom .

eperienta si gusturile se dobandesc treptat cu bani rabdare si mai ales pasiune .

in opinia mea pentru masina asta merge bine Alpine Mrd-M605 de este la vanzare aici pe forum . matura pe jos cu orice helix, audison , DD la cat se cere pe ea ... gata am spus-o
revinoti cu picioarele pe pamant ca "matura" visele cu tine
eu am inceput cu un sistem de ~15000e si credema ca m-am bucurat la fel cum s-a bucurat fiecare de primul lui sistem.

parerea mea, mai bine mergi la un magazin/atelier care stie cu ce se manca car-audio si nu dai bani de X ori pana dai de ceva bun, mai bine mergi iti alegi ceva ce sa sune bine si sa te satisfaca.
sunt cateva masini din cluj prezentate aici, vorbeste cu proprietarii si ascultale sa vezi care iti place, e cea mai buna varianta pt a-ti forma o idee cum trebuie sa sune corect muzica.
__________________
roli is offline   Reply With Quote
Old 05-12-12, 08:34   #39
ELNA

Stage 4
 
ELNA's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 265
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

nu`mi spune aveai 15.000e si te-ai gandit sa ii dai pe un sistem audio

astept sa imi arati si mie ce ar putea lua de la helix,dd,audison second care sa fie peste acel alpine ... nu conteaza ca e nou second...
ELNA is offline   Reply With Quote
Old 05-12-12, 17:42   #40
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Quote:
Originally Posted by roli View Post
revinoti cu picioarele pe pamant ca "matura" visele cu tine
eu am inceput cu un sistem de ~15000e si credema ca m-am bucurat la fel cum s-a bucurat fiecare de primul lui sistem.

parerea mea, mai bine mergi la un magazin/atelier care stie cu ce se manca car-audio si nu dai bani de X ori pana dai de ceva bun, mai bine mergi iti alegi ceva ce sa sune bine si sa te satisfaca.
sunt cateva masini din cluj prezentate aici, vorbeste cu proprietarii si ascultale sa vezi care iti place, e cea mai buna varianta pt a-ti forma o idee cum trebuie sa sune corect muzica.
Sorry de oftopic,in 2000 eram super incantat de sistemul meu de 200w si un tub jbl,din tot ce ascultasem era compromisul perfect calitate pret,posibil roli ca intr-un atelier care stia cu ce se mananca erau lucruri mult mai bune la vremea respectiva intrebarea e cine imi spune mie ce e bun pentru masina mea,pentru mine a fost evolutia sistemului meu,prin perceptia urechilor mele,fata de alte sisteme pe care le-am admirat de-a lungul anilor si am incercat sa il fac sa sune mai bine constant de vreo 5 ani incoace,puteam sa imi fac masina intr-un atelier dar pasiunea mea a fost sa incerc singur si sunt multumit de ce am reusit pana acum,mai am mult dar placerea mea a fost sa vad ca de la un tub jbl incet am ajuns unde sunt acum,iar daca era sa iau toate lucrurile din prima sigur nu aveam bani,asa mai pierzi putin dar apreciezi upgrade-ul. . .opinia mea
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 16:29   #41
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Ovidiu, compari anul 2000 in care subiectul internet si car-audio erau inexistente la noi cu anul 2012 in care ai de unde sa te inveti ( autodicact sau nu) si ai unde sa asculti ?! Adica pe atunci clar nu aveai de unde sa aflii sfaturi cu adevarat bune. Eu zic sa nu mergem pe premiza upgrade-ului, atata timp cat cu putina rabdare si dorinta de a citi poti sa aflii o groaza de chestii, chiar de pe acest forum .
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 16:55   #42
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

ovi, aici trebuie sa-i dau dreptate lui animalutz

din 2000 pana acum s-au scris atate zeci si mii de pagini incat trebuie sa fii prost sa nu le iei in calcul !!! si aici ma refer doar la forumul acesta , dar mai exista si altele!!!

dar .. animalutz, si ovi are dreptate cand vorbeste de pasiune si de satisfactia lucrului facut cu mana lui (lucru manual) ... asta depaseste cu mult sute de pagini citite pe forum.

nu este mai putin adevarat , ca sunt multi pe aici care nu stiu sa faca foarte mult lucru manual...dar invata de pe forum si chiar au cateodata,(nu toti) parerea ca este mai bine sa faci cum spun ei !!!

stiti foarte bine ca eu sunt unul dintre cei care a cheltuit foarte multi bani sa ajung unde sunt acum .... insa ca si bigu si ovi nu-mi pare rau de bani aruncati pe geam (multi au fost aruncati aiurea ) dar macar am satisfactia ca am invatat la o scoala privatizata cu pretentii de mare doamna )) (doar cine ma cunoaste bine stie ce am vrut sa spun) ... nah figuri de slobcity =)))
__________________
mai bine intrebi decat sa mori prost si sa mai ai si pretentia ca le stii pe toate ...

eu intreb!!! voi ????

Last edited by ludo_ludovic2003; 06-12-12 at 16:58.
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 17:15   #43
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Nu nici vorba,era vorba de experienta care se aduna prin upgrade,fara nici un fel de aluzie dar sa luam de exemplu(strict concret cazul meu)testele mele m-au facut sa raman la audison vrx,revelatoare si jlw7,stiam ca sunt bune si laudate de multa lume dar numai prin upgrade de la hertz dieci si testand nenumarate marci am ajuns sa le apreciez pe astea,eu,nu sa stiu ca sunt bune ca am citit despre ele pe forumuri afara si atunci sunt bune,poate ma multumeam cu seria clasic daca nu voiam mai mult,eu sunt convins ca prin testele mele am ajuns sa apreciez sculele mai bune,ca si tine banuiesc si ca si multi altii,am prieteni care instaleaza sisteme audio care stimuleaza omul sa progreseze,ce am spus mai sus era legat undeva de postul lui roli in care el zicea ca s-a bucurat de primul lui sistem de 15000 de euro ca si altii de primul lor sistem,sincer primul meu sistem a fost de 200E pe vremea aceea dar si azi sunt multi care nu baga cu mult mai mult si sunt fericiti cu ce au,chiar vin la competitii si asculta ,invata,evolueaza,bravo lor. . Ajunge cu oftopicul pe tema asta,va salut de pe drumuri ca ma indrept spre bucuresti si ca de obicei sunt prin nameti )
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 17:23   #44
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Sant de acord cu tine ludo si eu de pe internet m-am documentat peste 70%din ceea ce stiu ce voiam sa subliniez ca daca imi puneam z studio pe masina(acum nu stiu cat timp)probabil nu apucam sa le apreciez la valoarea lor,fiind un pas prea mare pentru perceperea urechilor mele obisnuite cu hertz dieci(de exemplu)desi multa lume pute sa imi spuna ca sunt foarte bune oare le-as fi apreciat la valoarea lor?
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 08-12-12, 08:33   #45
ecsTazy

Stage 5
 
ecsTazy's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 577
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

as avea o intrebare,nu stiti ce model este acest difuzor? adica mai mult ma intereseaza cat scoate RMS...pot face rost de un difuzor ca asta, se merita? e mai puternic decat alpine-ul actual? difuzorul este ceva de genu,si dupa ochi cum am vazut este de 8" cam asa...

nu este cel din poza,dar cam asa arata,magnetul nu l-am vazut pentru ca este in incinta
ecsTazy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -