Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 03-11-12, 10:09   #16
dydy-andrey
VW Driver

Stage 5
 
dydy-andrey's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,240
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[2 Roti]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Goanga

lasa-l in 1 si reduci din gain (stiu, ai spus legare in 4 ohm pt control mai bun)
cand "te apuca" , dai blana
dydy-andrey is offline   Reply With Quote
Old 03-11-12, 19:04   #17
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Goanga

Quote:
Originally Posted by dydy-andrey View Post
lasa-l in 1 si reduci din gain (stiu, ai spus legare in 4 ohm pt control mai bun)
cand "te apuca" , dai blana
Nu-i chiar asa, damping factorul amplificatorului ii proportional cu impedanta sarcinii. Nu conteaza formula, da aia ii ideea, amplifu poate controla mai bine o sarcina de 4 ohm vs una de 1 ohm, chiar la acelasi volum.

Leaga-l in 4, vezi daca-ti place si simti vreo diferenta, daca nu, pune-l inapoi in 1.
__________________


Current: Android JB Tab | Audison bit one | PPI Phantom 900.4 | Helix HXA20X | Mach 5 MLI-65 | Faital 3FE20 Fullrange | JBL W10GTI | SilentCoat (Civic)

"Pseudoscience is often characterized by the use of vague, exaggerated or unprovable claims, an over-reliance on confirmation rather than rigorous attempts at refutation, a lack of openness to evaluation by other experts and a general absence of systematic processes to rationally develop theories."
groowe is offline   Reply With Quote
Old 04-11-12, 08:01   #18
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Goanga

Quote:
Originally Posted by groowe View Post
Nu-i chiar asa, damping factorul amplificatorului ii proportional cu impedanta sarcinii. Nu conteaza formula, da aia ii ideea, amplifu poate controla mai bine o sarcina de 4 ohm vs una de 1 ohm, chiar la acelasi volum.

Leaga-l in 4, vezi daca-ti place si simti vreo diferenta, daca nu, pune-l inapoi in 1.
aici sunt de-acord cu groowe
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 21:41   #19
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default Re: Goanga

Din pacate lipsa de timp liber si necesitatea unor locuri in spate ma forteaza sa vand sistemul pe care l-am planuit o perioada lunga de timp.
Se vinde aici
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 28-05-13, 22:11   #20
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default Re: Goanga

Am renuntat sa mai vand sistemul deci topicul poate continua.

Intre timp am luat locul I la sound contest la "Bucharest Wheels Arena 2013" la categoria SQ 5 canale.
A fost prima mea participare la un concurs de SQ si pot sa zic ca vor mai urma si altele.

In rest, la categoria noutati, astazi am trecut in sfarsit subwooferul pe 4 ohmi. Daca stiam ca se aude cum se aude acum il puneam pe 4 ohmi de la inceput. E o diferenta de la cer la pamant.
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 29-05-13, 17:06   #21
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Goanga

Poti folosi un conector cu 2 pozitii sau un intrerupator foarte sanatos (de forta) si le pui serie/paralel. Felicitari pt rezultat!
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 30-05-13, 20:46   #22
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default Re: Goanga

Azi am intors wooferul cu fata catre mine. A fost nevoie de "doar" 4 persoane sa il manevram si de vreo 2 ore sa il reconectam (toate cablurile au trebuit prelungite).
Rezultatul? Nu prea placut .. Desi pe piesele de sq este mai precis decat inainte dat fiind ca am eliminat reflexia dinspre capacul portbagajului, pe partea de spl a scazut destul de mult tocmai pentru ca am eliminat reflexia dinspre capacul portbagajului . De intors inapoi nici nu se pune problema, e nevoie de prea multa logistica plus ca acum am si loc de bagaje in portbagaj.

O sa fac niste poze maine sa vedeti ce si cum, poate gasim niste solutii sa-i mai cresc spl-ul.
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 14:52   #23
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default Re: Goanga

Noua amplasare, scuzati cablaraia, e pusa temporar.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	image.jpg
Views:	97
Size:	1.58 MB
ID:	2787705  
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 17:54   #24
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Goanga

Dar de ce nu iti faci o incinta separat pentru woofer bine dimensionata sa o poti pune cum vrei? Nu mi se pare practica deloc metoda asta. Cari dupa tine o greutate asa mare si care nu are nici un rost. Parerea mea. Sa nu te superi
geoX is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 19:11   #25
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default Re: Goanga

Lol de ce sa ma supar

Incinta e bine dimensionata pentru woofer, daca as taia spatiile pentru ovale si rafturile de amplifuri tot nu as putea sa pun scaunele spate inapoi asa ca...
CataNOS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -