Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 29-10-12, 06:28   #46
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

Quote:
Originally Posted by groowe View Post
Ce se agita lumea cand se ia in considerare o decizie != DD.

DDuba nu pot spune ca este o masina pentru SQL, SQL inseamna mai mult decat sa se auda si muzica tare pe langa bubuiala. Sa fim seriosi, daca ai avut posibilitatea sa bagi 12 difuri in masina, mi s-ar fi parut chiar aiurea sa NU bagi ceva echivalent in usi. Da, este o realizare notabila, dar de acolo pana la a spune ca e o masina de SQL e ceva drum. Cumva ideea de SQ din SQL nu se pupa cu rezolvarile problemelor prin cantitate, si mai mult prin calitate si eficienta.
.
eu nu am sa ma leg decat de chestia cu dduba ....

vreau sa te intreb daca ai vazut duba cum arata la inceput? resurse au trebuit pentru tot : aranjat masina, vopsit, difuzoare multe amplificatoare , chiar motor care a trebuit schimbat( trebuie sa ma apuc de schimbat al doilea motor) cat despre umplerea usilor de difuzoare .... putina rabdare vor fi difuzoare cum nu au mai fost in romania pe o usa ... cu diagonala mai mare decat te chiunui tu sa iti cumperi subwoofer....,deci stai cuminte domnu si cumparati tu ce difuzor vei vrea , nu cred ca deranjeaza pe nimeni , si cu siguranta vei fi primit la competitiile cnca de anul viitor!!!
eu in locul tau mi-as pune intrebari mari ....de ce la finala au fost 80% DD si 20% SPL ( parca au mai fost niste difuri pe acolo) ???
iti spun eu .... ca sunt bune , chiar in proportia pe care singur ai spus-o
eu nu sunt vanzator de DD si nu vreau sa te conving sa iti cumperi DD.... pentru mine este egal cu zero ce dif alegi .... dar am o experienta placuta cu DD si ti-am recomandat . cum spunea si lil'd .... avem niste experiente cu marca asta , tu ai putea sa recomanzi altceva daca nu cunosti un produs?

ps . chiar nu stii ce inseamna SQL si SPL.... ai putea sa incepi de aici si dupa aia sa te apuci sa vezi ce vrei sa faci in spectaculoasa ta masina .... decat sa fii rautacios, mai bine ai invata ceva din tot ce am incercat noi sa iti explicam , e mai corect decat sa ne certi si sa fii "Gica Contra" cand vine vorba de DD....
nu sunt putini bani 3000 lei dar nici vreo suma extraordinar de mare ai grija ce faci cu ei
__________________
mai bine intrebi decat sa mori prost si sa mai ai si pretentia ca le stii pe toate ...

eu intreb!!! voi ????
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 06:30   #47
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

chestia cu eficienta ..... este un taram interzis pentru tine .... este antamat de Rellaxx!!!!
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 08:29   #48
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

acum am observat ... citeam pe telefon si am vazut de-abia acum ca eu incercam sa conving nu un Gica Contra ci 2 )))

groowe...tu ai ascultat dduba? bun daca ai ascultat-o , probabil ai fost unul dintre cei care nu au rezistat si au fugit din masina dupa care a spus ...hmmm mergea mai tare , ca rellaxx si ludovic au rezistat in masina ....

ba baiatule ... eu nu stiu atata teorie ca tine , cu lungimi de cablu , cat cupru se consuma si greutate ... dupa parerea mea spui prostii si nu mici ...mari !!!!
daca maine se suceste omul si trebuie sa bage un amplificator mai mare ce face ? ... eu am invatat un lucru ..fa de la inceput lucruri bune , chiar daca pare mult , mai tarziu iti va prinde bine

multi m-au acuzat ca am pus teava rectangulara foarte groasa 50x50x3...ca puteam pune 30x30x1,5 ...probabil la sistemul actual era bun 30x30.... dar acum am 2 m4a dar la anul vrem 6 m4 sau 6 m3a(b) nu stim vedem , mai rezista ?
...greutate si alte prostii de genul asta ... tego in loc de carton presat (mdf) , spuma de valoarea care vrea omul sa-si faca sistem SQL ....

concluzia este urmatoarea , si daca nu sunt atacat nu mai zic nimic , daca sunt ..atac si eu ....

CONSTRUIESTE MASINA BINE SI DUPA AIA VEZI CE DIFUZOR BAGI IN MASINA ...
IN PROSTIA AIA DE MASINA , DACA NU O CONSTRUIESTI CUM TREBUIE SI MA REFER LA IZOLAREA FONICA SI LA ALTE TIPURI DE IZOLARE POATE SA VINA ORICINE CU CELE MAI TARI DIFURI TOT UN *** FACI ...SAU DACA TU VREI SA FACI SQL SI SA FII FERICIT CA ZDRANGANE PORTBAGAJUL SI USILE SI PLAFONUL SI ROTILE SI FARURILE SI OGLINZILE .... SPOR LA LUCRU !!!
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 10:20   #49
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

Eu nu atac, este o diferenta intre o parere si un atac. N-am spus nimic impotriva dubei. Chiar mi se pare interesanta ideea, dar nu trebuie sa uitam destinatia sistemului. Mi se pare normal ca ai supradimensionat toate componentele din duba, stiai unde vrei sa ajungi cu sistemul si stiai ca nu te opresti la ce ai acuma pe ea. Dar de la show-car la un daily driver e ceva distanta.
Nu am ascultat duba, din pacate anul asta nu am ajuns la nici o etapa, pe mine nu ma pasioneaza SPLul si probabil n-as fi rezistat (dar nici n-as fi comentat ca se putea mai tare)... Totusi eu scot cu tot sistemu cat scoti tu cu un difuzor de pe usa

Nu-mi place expresia "bai baiatule". Chiar daca sunt mai tanar, mi se pare o usoara lipsa de respect, care nu este justificata de varsta, experienta, numar de participari sau inch la difuzoare. Nu am atacat si nu consider ca am dovedit undeva in postarile mele vreo lipsa de respect, deci ma astept la acelasi lucru de la altii. Chestia cu eficienta NU este un taram interzis pentru mine, tara libera, alea,alea. Nu ma simt atacat sau jignit in vreun fel, dar mi se pare ca orice parere care pe undeva ar putea sa aiba un sambure de adevar este direct aruncata la gunoi si este intors un raspuns bazat exclusiv pe "am bani, am incercat de 30 de ori pe banii mei, deci am dreptate". Poate... doar poate... se putea din 10 incercari.

In schimb sunt de acord cu ce ai spus despre insonorizarea/constructia masinii.
__________________


Current: Android JB Tab | Audison bit one | PPI Phantom 900.4 | Helix HXA20X | Mach 5 MLI-65 | Faital 3FE20 Fullrange | JBL W10GTI | SilentCoat (Civic)

"Pseudoscience is often characterized by the use of vague, exaggerated or unprovable claims, an over-reliance on confirmation rather than rigorous attempts at refutation, a lack of openness to evaluation by other experts and a general absence of systematic processes to rationally develop theories."
groowe is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 10:25   #50
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post

O sa incerc ca aceasta interventie, sa fie ultima.
Si eu tot vreau sa zic chestia asta... Dar inca nu a degenerat masiv discutia, deci ii ok.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 10:45   #51
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

Ce va mai place barfa....si iarna este lungaaaaaa
gaby007 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 11:11   #52
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

Mie mi-ar placea sa se termine discutia asta, sa fie mutate posturile care sant in plus si sa isi vada omul de drum!! Ca nu l-am ajutat cu nimica niciunul dintre noi!!
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 11:24   #53
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

Quote:
Originally Posted by Dragster View Post
Mie mi-ar placea sa se termine discutia asta, sa fie mutate posturile care sant in plus si sa isi vada omul de drum!! Ca nu l-am ajutat cu nimica niciunul dintre noi!!
norbi , eu zic ca daca e baiat destept , intelege ceva din tot ce am vorbit aici !!!
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 11:32   #54
darkofeel

Stage 3
 
darkofeel's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 89
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

Apropo de iarna, sa mai dezghetam discutia. Cine are masini si sunt din bucuresti va astept la vulcanizarea mea va dau montajul gratuit doar echilibratul il platiti, in jur de 10 RON de roata.

Si hai numai fiti asa suparati, suntem aici sa vb.
__________________
Omul are multe fete...dar un singur Suflet!
darkofeel is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 12:07   #55
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
Ceva de dragul discutiei...
Se recomanda brandul X in detrimentul brandului Y, pentru ca cine recomanda are experienta directa cu brandul X si cu alte branduri, dar nu cu Y. Experienta cu brandul Y se rezuma la 2-3 instalari vazute live.
Care e baza de recomandare in cazul asta? Am experienta si stiu ca brandul X e bun, implicit e mai bun decat alt brand ?

Inlocuiti literele necunoscute cu orice nume, ma intereseaza doar de logica recomandarii bazate pe experienta. Poveste valabila inclusiv la marcile de masini. Poate ca m-am gandit la branduri de creioane cand am pus intrebarea.
Se recomanda brandul X in detrimentul brandului Y, pentru ca cine recomanda are rezultate verificabile cu brandul X si cu alte branduri, dar nu cu Y. Experienta cu brandul Y se rezuma la 2-3 instalari vazute live.
Care e baza de recomandare in cazul asta? Am rezultate si realizari si stiu ca brandul X e bun, implicit e mai bun decat alt brand care e "timid" si nu arata rezultate similare?

Inlocuiti literele necunoscute cu orice nume, ma intereseaza doar de logica recomandarii bazate pe experienta. Poveste valabila inclusiv la marcile de masini. Poate ca m-am gandit la branduri de creioane cand am pus intrebarea.



Avem urmatoarele componente in calcul pe care ne putem baza o eventuala alegere. Lasand la o parte orice fel de orgoliu sau interes personal, daca ai sta in bocancii unui incepator absolut, pe ce ai "risca" sa te bazezi?... :

1) Experienta cumulata a catorva oameni care au facut sute de masini (cu zeci de branduri si sute de produse) dintre care zeci de campioane care au castigat sute de premii, in SPL si SQ, in cel putin trei formate de competitie (nationale si internationale) in decursul a mai mult de 6 ani.

2) Experienta cumulata a catorva oameni care au cateva realizari bune cu cateva masini echipate cu 3-4 (?) branduri si ceva premii in competitii.

3) Cultura de forum, in mod special de SUA, unde s-a inventat sunetul, mersul pe jos si apa calda. Sau unde, as putea spune, exista oamenii care au inventat sportul Car Audio, spor la care nu mai stralucesc saracii de pe la sfarsitul anilor 90. In fine. Ei e multi.

Eu as alege variantele 1 sau 2. Din principiu.

Adrian, nu exista cel mai bun brand sau cel mai bun produs si nu e prima data cand o spun. Exista cea mai buna implementare a unui produs bun. Si un cumparator DESTEPT, asta o sa caute si asta o sa cumpere. In rest, toate depind de mult prea multe variabile

groowe. nu vreau sa te simti privit de sus sau ironizat, ca nu e cazul. Apreciez ca lucrezi cu mana ta si inveti asa, dar trebuie sa mai cresti. Astept sa inlocuiesti toata teoria aia cu experienta practica, si o sa vezi ca discutiile se vor purta altfel. Pana atunci e bine ca poti macar sa-ti formulezi un punct de vedere. Chiar apreciez asta.

darkofeel, nu te-ai prins. Din prima si de cand ai luat tu contact cu cineva care are legatura cu DD, nu a incercat nimeni sa-ti vanda nimic. Ai primit multa informatie gratuit, si ai fost destul de ne-insipirat sa-ti cumperi un sistem pe care o sa-l schimbi cu totul, pana la urma. Acum chiar nu face sens sa te orientezi spre DD. Din pura lipsa de interes comercial.

Sunt sigur ca o sa gasesti ceva sa-ti placa tie.

Posturile "off topic" se vor muta pe sectiunea dedicata, in curand.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 12:37   #56
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

sa nu imi scoti nici un post de pe topic ... ca am fost on la tot ce am spus ))
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 16:05   #57
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
sa nu imi scoti nici un post de pe topic ... ca am fost on la tot ce am spus ))
Poate ai fost on in discutia cu groowe, dar amandoi erati off cu toata discutia, aici. Si eu acum, la fel.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 18:34   #58
darkofeel

Stage 3
 
darkofeel's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 89
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

ReLLaXX se poate sa ascult un 2512c?
darkofeel is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -