Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 28-10-12, 00:06   #31
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

Eu numa dd am pe masina dar iti recomand din suflet nu iti cumpara dd, cumparati ce vrea sufletu tau si dupa cand o sa iti para rau o sa iti dai seama ca astia care dupa parerea multora bat gura degeaba despre dd nu o fac degeaba.

Succes cu sistemul.
__________________
roli is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 00:57   #32
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

https://www.google.ro/search?q=facep...og&sa=N&tab=wi
groowe is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 09:06   #33
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

2 pagini am citit numai despre DD si RE,nu am nimic cu aceste firme dar pana la urma decizia aparine tot lui darkofeel.
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 09:35   #34
darkofeel

Stage 3
 
darkofeel's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 89
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

Corect insa eu caut un sfat din experientele celor de aici cu alte marci si nu contest performanta dd-ului insa vreau ceva orientat spre SQL si m-am indreptat usor catre forumurile din SUA.

Am in plan un Fi Q12 full options... Dar in aceasta categorie cine ar mai putea concura ?
__________________
Omul are multe fete...dar un singur Suflet!
darkofeel is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 12:55   #35
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

Quote:
Originally Posted by groowe View Post
Daca iti faci o instalare cat-de-cat orientata catre SQ, eu zic sa mergi pe FI, poate chiar in sealed, daca il gasesti la un pret acceptabil. Poate sa si urle subul ala.
Omul vinde un XTR de 12" ca sa cumpere ceva mai puternic si tu deduci ca vrea SQ. Eh, el nu prea stie ce e aia SQ, dar acum ca i-ai spus de SQL o sa citeasca pe forumuri si o sa vrea. Vezi ce face forumul din om?


Quote:
Originally Posted by groowe View Post
Din cat am studiat eu Fiul pe net, cred ca data fiind puterea disponibila, ca SPL se ajunge aproximativ la aceleasi valori.

Luand in calcul celelalte alegeri luate in cadrul sistemului(Helix E40, poate Focal, etc) si citez, "Incet incet imi iese spl-ul din cap si tind spre un sub puternic dar si muzical...", as pune intrebarea de ce ar fi mai bun un DD decat un FI?

Inteleg ca-s OK DDurile, dar nu putem ignora alte produse, care poate..doar poate, s-ar comporta mai bine intr-un regim mai..muzical.

Si daca am citi niste reviewuri despre FI(pe forumuri internationale) si am studia contextul in care se foloseste acest sub(in general instalatii de SQL), am putea gasi mult cautatele argumente.
Nu o sa-ti raspund la restul interventiilor, mi se pare de bun simt sa ai o parere. Vreau doar sa-ti spun ca, desi pe forum/net este ceva normal, in realitate experienta personala si rezultatele nu se pot bate cu review-uri de pe net si specificatii de pe foaie. Acum.... stii si tu in care tabara lupti.

Quote:
Originally Posted by roli View Post
Eu numa dd am pe masina dar iti recomand din suflet nu iti cumpara dd, cumparati ce vrea sufletu tau si dupa cand o sa iti para rau o sa iti dai seama ca astia care dupa parerea multora bat gura degeaba despre dd nu o fac degeaba.

Succes cu sistemul.
Asta a fost aproape limba romana. Cred ca am inteles mesajul.

https://www.google.ro/search?q=facep...og&sa=N&tab=wi

Quote:
Originally Posted by darkofeel View Post
Corect insa eu caut un sfat din experientele celor de aici cu alte marci si nu contest performanta dd-ului insa vreau ceva orientat spre SQL si m-am indreptat usor catre forumurile din SUA.

Am in plan un Fi Q12 full options... Dar in aceasta categorie cine ar mai putea concura ?
Mi-a fost foarte rar dat sa spun asta, si incerc si acum sa ma abtin. Dar tu nu esti omul care sa primeasca sfaturi si sa le urmeze. Deci chiar nu meriti sfatul. Tu nu apreciezi si nu faci diferenta intre cele doua surse de informatie de care vorbeam mai sus. Experienta practica si rezultatele palpabile si review-urile online si forumurile de "specialitate".

Eu zic sa te orientezi spre ce vrei tu (oricum o sa traiesti constant cu impresia ca faci asta). Sper sa Fii multumit in final. Full options, chiar.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 15:32   #36
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

nu ma pot abtine ....)
ce sistem am eu in masina ??? spl sau sql ? vorbesc de final cand vor fi toate difurile montate pe usi... dar chai si acum ....
ia-ti frate Fi si fii fericit !!!!
__________________
mai bine intrebi decat sa mori prost si sa mai ai si pretentia ca le stii pe toate ...

eu intreb!!! voi ????
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 16:59   #37
B-11-AYG
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,641
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Thumbs up Re: Renault Symbol Audio Dream

da prea rapid da prea furios......
Full options full options dar nu e pentru orcine DD eu tremur si acum de emotie cand pun mana pe subwooferul meu...

fiecare isi ia ce vrea si ce poate.

eu asi merge pe magnat xpres 12 foarte smecher
B-11-AYG is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 18:52   #38
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

Ceva de dragul discutiei...
Se recomanda brandul X in detrimentul brandului Y, pentru ca cine recomanda are experienta directa cu brandul X si cu alte branduri, dar nu cu Y. Experienta cu brandul Y se rezuma la 2-3 instalari vazute live.
Care e baza de recomandare in cazul asta? Am experienta si stiu ca brandul X e bun, implicit e mai bun decat alt brand ?

Inlocuiti literele necunoscute cu orice nume, ma intereseaza doar de logica recomandarii bazate pe experienta. Poveste valabila inclusiv la marcile de masini. Poate ca m-am gandit la branduri de creioane cand am pus intrebarea.
__________________
Team SQNLL

Last edited by Lil' D; 28-10-12 at 19:08.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 18:55   #39
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

Ce se agita lumea cand se ia in considerare o decizie != DD.

DDuba nu pot spune ca este o masina pentru SQL, SQL inseamna mai mult decat sa se auda si muzica tare pe langa bubuiala. Sa fim seriosi, daca ai avut posibilitatea sa bagi 12 difuri in masina, mi s-ar fi parut chiar aiurea sa NU bagi ceva echivalent in usi. Da, este o realizare notabila, dar de acolo pana la a spune ca e o masina de SQL e ceva drum. Cumva ideea de SQ din SQL nu se pupa cu rezolvarile problemelor prin cantitate, si mai mult prin calitate si eficienta.

Eu asi fi mai retinut cand vine vorba de "DD nu e pentru oricine". Este absolut pentru oricine are: 1. bani si (2. nevoie de ce ofera un DD sau 3. incredere in recomandari mai putin impartiale)

Nu inteleg mania recenta pentru DD, chiar daca nu am nici o tangenta cu sportul(SPL).

Acuma banuiesc ca o sa fiu atacat ca nu stiu ce inseamna SPL, pasiunea si experienta, pentru ca eu justific tot numai prin baze fizice, matematice si ingineresti, care dealtfel se pare ca sunt cam degeaba. Faina directie in care mergem.

Lumea trebuie sa treaca peste "ieftin și bun la toate"/"mere ș-așa"/"toti si-o luat, deci ii cel mai bun".
__________________


Current: Android JB Tab | Audison bit one | PPI Phantom 900.4 | Helix HXA20X | Mach 5 MLI-65 | Faital 3FE20 Fullrange | JBL W10GTI | SilentCoat (Civic)

"Pseudoscience is often characterized by the use of vague, exaggerated or unprovable claims, an over-reliance on confirmation rather than rigorous attempts at refutation, a lack of openness to evaluation by other experts and a general absence of systematic processes to rationally develop theories."
groowe is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 19:28   #40
darkofeel

Stage 3
 
darkofeel's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 89
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

Interesanta ddiscutia voastra nu prea inteleg de ce asa foc... Eu am bani si vreau sa-i cheltuiesc cu cap, voi sunteti vanzatori convingeti-ma sa va cumpar marfa, stiu ca aproape 3000 RON ai mei sunt aprox nimic pentru voi insa sunt ai mei si nu vreau sa-i arunc aiurea.

Acum daca voi vreti sa ".....", aratati-mi cum este.

Ma incanta seria 2500 de la DD insa nu-mi permit sa dau atatia bani pe un sasiu din tabla...

Va vad ca sunteti plictisiti sa dati explicatii si recomandari dar atata timp cat vindeti ceva si vreti sa il vindeti pai faceti tot posibil si celui mai complicat client, nu?

Finala competitiei a fost 80% DD si 20%SPL Dynamics si nu prea am inteles nimic, motiv care ma facut sa ma indrept catre un SQL si stiu ca este vorba de bani multi insa vroiam sa impartasesc si cu voi ceea ce am eu in cap.

@B-11-AYG Ti-ai reparat subul?

@Rellaxx XTR-ul l-am vandut de mult si multumesc asa voi face.

Last edited by Bigu; 28-10-12 at 20:15.
darkofeel is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 20:16   #41
B-11-AYG
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,641
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

da, dar sa sti ca nu ti-l vand
B-11-AYG is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 20:19   #42
darkofeel

Stage 3
 
darkofeel's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 89
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

Nu eram interesat sa-l cumpar doar intrebam, stiu ca aveai probleme cu un firicel la el.

Oricum prin cate competitii a trecut, este veteran deja.

Last edited by darkofeel; 28-10-12 at 20:25.
darkofeel is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 20:23   #43
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

Poate fi si de guma un produs , atata timp cat este bun, ti s-a explicat, daca vrei sa intelegi e treaba ta, nu sta nimeni sa te minta . Sunt lucruri mai importante decat o vanzare pe lumea asta, asa ca stai linistit! DD , cel putin de la noi, nu o sa poti achizitiona!

Pana acum s-a pastrat un limbaj adecvat, pentru moment ai warn , la a doua abatere ne despartim.

L.E. , nu cred sa fie nici un 3512 in Bucuresti
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 20:25   #44
darkofeel

Stage 3
 
darkofeel's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 89
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

Am inteles.
darkofeel is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 00:16   #45
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Symbol Audio Dream

Quote:
Originally Posted by groowe View Post

Acuma banuiesc ca o sa fiu atacat ca nu stiu ce inseamna SPL, pasiunea si experienta, pentru ca eu justific tot numai prin baze fizice, matematice si ingineresti, care dealtfel se pare ca sunt cam degeaba. Faina directie in care mergem.
Nu te ataca nimeni, nu sunt motive pentru asa ceva. Imi permit sa comentez ironia din ultima propozitie. Este foarte bine ca exista o baza stiintifica, fara nu se poate, iti dau un exemplu prin care sper sa intelegi cum functioneaza lucrurile in realitate. Ai de facut un sistem intr-o luna, o sa te ocupi de toate calculele posibile si imposibile , dupa cateva zile te apuci de treaba, te chinui sa tai la micron fiecare placa etc ca sa respecti niste numere, dupa 2 saptamani, dupa calcule, clar din prima trebuie sa dai cifra magica ca doar de aceea ai umplut foi intregi de formule, o sa constati ca nu esti departe, ci foarte departe! Acum stai sa cauti unde si daca ai gresit la o adunare, trece luna si treaba sta bine doar pe capitolul "oare ce nu am luat in calcul, ce am gresit ...." Pe partea cu mai putine calcule treaba sta in felul urmator, maxim 1 zi deja exista o idee de unde se poate incepe. Dupa 2 zile de munca, deja apar niste cifre, poate chiar mediocre, dar exista o baza si de aici DOAR PRIN MUNCA, INCERCARI, IDEI se creste! NU DIN PIX! Dupa 3 saptamani de taiat la lemne , slefuieli, mai pus un cablu, mai tras o banda, o fibra , o pozitionare ajungi la ce trebuie! Numai asa se face performanta! Nu cu teorii si presupuneri!

...si culmea, aceeasi directie pe care tu o ironizezi, nu face altceva decat sa exprime o evolutie. Este suficient sa compari rezultate din anul curent cu cei precedenti.

Legat de restul nelamuririlor, daca inca nu ai inteles ce am scris eu , Dragster sau Rellax, chiar nu face sens.



O sa incerc ca aceasta interventie, sa fie ultima.

O seara minunata!

Last edited by Bigu; 29-10-12 at 00:19.
Bigu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -