Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 10-05-12, 19:43   #1
Quetzalcoatl

Stage 1
 
Quetzalcoatl's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 19
Default Renault Megane Cabrio 2001- Inphase & GZ Project

Salutare tuturor,sunt nou pe acest forum dar pasionat mai vechi de muzica.
In urmatoarele posturi vreau sa va prezint mica mea masinuta cu "muzichia" de pe ea.

1.Subwoofer Inphase XTB310 3600 P.M.P.O 3x10"



!
subwoofer triplu de 10" (25cm) in incinta bass reflex
putere 1800W RMS
impedanta 2x2ohmi
sensibilitate 95dB
raspuns in frecventa 35-200Hz
incinta din MDF de 18mm
finisaj tip piele
3 porturi bass reflex cu finisaj aluminiu

2.Amplifier Ground Zero Titanium GZTA 1.2000MK2
specs :
1 x 650 WRMS @ 4 Ohm (14,4 V, 1% THD),
1 x 1200 WRMS @ 2Ohm (14,4 V, 1% THD),
1 x 1900 WRMS @ 1 Ohm (14,4 V, 1% THD),
(2400 Watt maximum output power at 1 ohm)


3.Difuzoare Portiere Fata Cadence ZRS-65s

ZRS-65S LOW PROFILE 6.5"
Specifications:
• RMS Power: 60 Watts
• PEAK Power: 120 Watts
• Frequency Response: 100Hz – 22 kHz
• Magnet Size: 8oz
• Structure Weight: 16oz
• Sound Pressure Level: 94dB @ 1w/1m
• Mounting Depth: 2.00”

Features:
• Low Profile, Super Slim Upgrade Speakers
• Internal Magnet Motor Structure
• Kevlar Fiber Composite Pulp Cone
• High Power Kaptonฎ Voice Coil
• Butyl Rubber Surrounds
• Silk Dome Neodymium Tweeters
• Ferro-Fluid Tweeter Voice Coil Cooling



4.Amplifier GZIA 2075HPX


product features:
2 x 60 WRMS @ 4 Ohm (14,4 V, 1% THD)
2 x 75 WRMS @ 2 Ohm (14,4 V, 1% THD)
1 x 200 WRMS @ 4 Ohm bridged (14,4 V, 1% THD)
200 Watt maximum output power 2 ohm stable mosfet power supply adjustable lowpass 30 - 250 Hz adjustable highpass 40 - 3000 Hz high level input


5.Hu Ground Zero GZ635


6.Capacitor 50 F Cadence












Astept sugestii, indrumari si ce se mai poate spune )....

rog un moderator sa dea resize la foto,se vede urat asa .

Last edited by Quetzalcoatl; 10-05-12 at 19:46.
Quetzalcoatl is offline   Reply With Quote
Old 10-05-12, 19:50   #2
fazekasnfs

Stage 5
 
fazekasnfs's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 3,143
Member of:
[Opel]
Default Re: Renault Megane Cabrio 2001- Inphase & GZ Project

super tare
fazekasnfs is offline   Reply With Quote
Old 10-05-12, 21:24   #3
Quetzalcoatl

Stage 1
 
Quetzalcoatl's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 19
Default Re: Renault Megane Cabrio 2001- Inphase & GZ Project

ms.
Mai sunt cateva lucruri de facut in viitorul apropiat,acum ca vine vara,sunetul devine prioritate .
Dynamat ma costa 35 euro/metru cu tot cu instalare,ce parere aveti?
Quetzalcoatl is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 06:06   #4
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Megane Cabrio 2001- Inphase & GZ Project

Quote:
Originally Posted by Quetzalcoatl View Post
ms.
Mai sunt cateva lucruri de facut in viitorul apropiat,acum ca vine vara,sunetul devine prioritate .
Dynamat ma costa 35 euro/metru cu tot cu instalare,ce parere aveti?
intreb...de ce trebuie sa ti-l monteze ei ? daca te uiti pe forum ..vei vedea cum se monteaza si o poti face singur , si ai 2 lucruri de castigat !!!
1 bani
2 satisfactia lucrului facut de mana ta

este parerea mea , faci ce crezi ca este mai bine ... acum depinde si de timp
__________________
mai bine intrebi decat sa mori prost si sa mai ai si pretentia ca le stii pe toate ...

eu intreb!!! voi ????
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 06:10   #5
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Megane Cabrio 2001- Inphase & GZ Project

acum am vazut ...cabrio ???
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 07:29   #6
TL-55-CDI

Stage 4
 
TL-55-CDI's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 238
Member of:
[DACIA]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Megane Cabrio 2001- Inphase & GZ Project

intreb si eu pentru ca nu imi dau seama.cum de ai 3 difuzoare de bass si ai impedanta 2x2 ohmi????si cum ai reusi sa legi la un ohm??
__________________
Eu merg cu DACIA tu mergi pe jos si ramai prost cand apas pe NOS https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/80992-tl-55-cdi.html

My audio sistem https://forum.4tuning.ro/384-sistemul...ia-1310-a.html
TL-55-CDI is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 08:38   #7
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Renault Megane Cabrio 2001- Inphase & GZ Project

Mie sincer mi se pare deplasat sa mergi cu muzica tare in cabrio. Chiar depaseste normele bunului-simt si e ca si cum ti-ai lipi de frunte un semn mare : UITE-MA, SUNT AICI !!
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 08:46   #8
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Megane Cabrio 2001- Inphase & GZ Project

Quote:
Originally Posted by animalutz View Post
Mie sincer mi se pare deplasat sa mergi cu muzica tare in cabrio. Chiar depaseste normele bunului-simt si e ca si cum ti-ai lipi de frunte un semn mare : UITE-MA, SUNT AICI !!
cam asta vroiam sa spun si eu ...dar am fost mai delicat
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 16:53   #9
Quetzalcoatl

Stage 1
 
Quetzalcoatl's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 19
Default Re: Renault Megane Cabrio 2001- Inphase & GZ Project

Quote:
Originally Posted by TL-55-CDI View Post
intreb si eu pentru ca nu imi dau seama.cum de ai 3 difuzoare de bass si ai impedanta 2x2 ohmi????si cum ai reusi sa legi la un ohm??
nu am idee,intreaba-i pe cei de la inphase cum de au reusit (nu e ironic).

animalutz si ludo -voi chiar vorbiti serios ?
prostie mi se pare sa iti faci o duba cu 25000 w sa mergi cu ea (sau sa iti dai jos banchetele din spate ca sa ai loc pt difuzoare)pe strada,acolo atragi atentie,cabrio este ca orice alta masina...nu vad unde este logica voastra?

Nu e pentru competitii doar pentru mine,sunet de calitate.
Imi place sunetul si aceasta este masina pe care o aveam,deci trebuia sa le combin cumva .
Quetzalcoatl is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 17:21   #10
Marius_FTU

Stage 4
 
Marius_FTU's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 212
Default Re: Renault Megane Cabrio 2001- Inphase & GZ Project

Felicitari pentru sistem si spor in continuare la finalizarea proiectului. Sincer.. e primul cabrio care il vad cu muzica, sunt chiar curios cum se aude. Si da-i tare de cate ori iti pofteste inima ca si eu asa fac... si sa nu-mi spuna nimeni ca isi pune puteri mari in masina ca sa asculte doar el .. ca stim cu totii ca si cu geamurile inchise vibreaza podelele celor din jur de pe la 6-700 w in sus.. si mai stiu ca desi in trafic unii iti fac semne s-o lasi mai incet ca e deranjant, in egala masura sunt unii care sunt curiosi, lasa geamul jos si zic.. "foarte tare frate ia mai da-i o data sa vad cum se aude" si unii sunt oameni in toata firea, nu neaparat pustani.
__________________
Pioneer, Ground Zero, In Phase, PowerBass
Marius_FTU is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 17:24   #11
AlexSmL

Stage 2
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 67
Default Re: Renault Megane Cabrio 2001- Inphase & GZ Project

Quote:
Originally Posted by Quetzalcoatl View Post
nu am idee,intreaba-i pe cei de la inphase cum de au reusit (nu e ironic).

animalutz si ludo -voi chiar vorbiti serios ?
prostie mi se pare sa iti faci o duba cu 25000 w sa mergi cu ea (sau sa iti dai jos banchetele din spate ca sa ai loc pt difuzoare)pe strada,acolo atragi atentie,cabrio este ca orice alta masina...nu vad unde este logica voastra?

Nu e pentru competitii doar pentru mine,sunet de calitate.
Imi place sunetul si aceasta este masina pe care o aveam,deci trebuia sa le combin cumva .
Prostie mi se pare mie sa dai banii pe un condeu de 50F iar pe fata sa te zgarcesti la niste coaxiale amplificate...in loc de sistem
AlexSmL is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 17:40   #12
Tibitzu

Stage 5
 
Tibitzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 765
Member of:
[2 Roti]
[FORD]
[Hyundai]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Megane Cabrio 2001- Inphase & GZ Project

Lasati baiatul in pace...ca si daca mergi cu geamurile deschise si ai cateva sute de wati e ca acelasi rahat doar altfel ambalat....si nu vorbesc din carti....
Masina clar nu este cea mai potrivita pentru un sistem audio dar nici comparatia nu este cea potrivita.
Cat despre sistem iti spun felicitari pentru el ( ca asa se spune la inceput)...dar se vede ca nu ai bazele de car-audio si ca e facut la indrumarile altora si intalate de altii.....
Sculele din masina ta nu sunt cele mai bune...poate chiar variantele foarte slabe care presupun au costat foarte multi bani....

Dar si aici te scuz ca la inceput totii am plecat la subwoofer tub JBL si MAGNAT pana sa ne trezim putin la realitate.

Ca o parere acum ca tot ne-ai gasit aici...priveste,invata,rasfoieste paginile forumului,intreaba,asculta si invata iar si daca tot vrei sa faci imbunatatiri pe partea de sunet macar sa le faci cum trebuie de acum incolo!!!
Bafta!!!

LE: Cat despre baietii de mai sus...fi tare...intelege...suporta si nu sarii la scandal....Asa este botezul fiecaruia de inceput....cine tace,respecta,trece mai departe e tare.......cine sare la scandal pierde..

Last edited by Tibitzu; 11-05-12 at 17:45.
Tibitzu is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 18:08   #13
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Megane Cabrio 2001- Inphase & GZ Project

Quote:
Originally Posted by Quetzalcoatl View Post
animalutz si ludo -voi chiar vorbiti serios ?
prostie mi se pare sa iti faci o duba cu 25000 w sa mergi cu ea (sau sa iti dai jos banchetele din spate ca sa ai loc pt difuzoare)pe strada,acolo atragi atentie,cabrio este ca orice alta masina...nu vad unde este logica voastra?
eu cred ca nu vorbesti serios ..in ceea ce ma priveste !!! nu este masina de plimbat ...este de competitii !!! chiar nu ai cum sa pleci sa te plimbi cu duba ...dar o voi face
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 18:12   #14
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Megane Cabrio 2001- Inphase & GZ Project

a si sa iti mai spun ceva ... vii la o competitie ..asculti muzica la tine in masina ...si esti fericit....pana ma gasesti pe mine sau seal sau ugod ... si multi alti ... si cand vei pleca acasa ... o sa fii plin de nervi ca nu merge muzica mai tare in masina ...este o parere. daca erai la SQ nici nu ma mai complicam ...
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 18:27   #15
Quetzalcoatl

Stage 1
 
Quetzalcoatl's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 19
Default Re: Renault Megane Cabrio 2001- Inphase & GZ Project

hai sa lamurim cateva aspecte ca vad ca lucrurile nu decurg asa cum ar trebui.
1.Nu am ansamblat eu sistemul de sunet,au facut-o cei de la Cadence,ei au facut recomandarile pe baza bugetului,in final am fost multumit de ce a iesit.
2.Condesatorul de 50 farazi a fost luat in urma unei promotii pt ca am investit atat la ei,deci nu poti judeca lucrurile numai dintr-un anumit unghi.(acesta a fost si singurul lucru pe care l-am laut de capul meu,daca poti sa zici asa,imbunatatirile sunt majore,nu imi mai palpaie becurile nici luminile pe bord,deci consider ca investitia a fost utila,in mare parte)
3.Am dat doar un exemplu cu duba,nu stiu cati si cine dintre voi are asa ceva,eu am vzt in realitate si nu mi-a placut.
4.Majoritatea timpului merg cu masina capotata,nu am luat-o de fitze ci am gasit o oferta f buna pt ea,aacesta si fiind motivul achiizitionarii.(pt mine cabrio este echivalent cu berlina)
Nu caut sa ma cert cu nimeni, departe de mine gandul,altfel nu mai postam,nu credeti?
Sunt aici sa invat,investitia deja a fost facuta,acum incerc doar sa retusez daca e posibil,nu pentru competitii si pentru Sq.
Discutiile duc adesea spre scandal cand aveti prejudecati,deci VA ROG sa fiti un pic intelegatori,cand o sa ajungem sa ne cunoastem ne putem si ataca .


Nu in ultimul rand va multumesc celor care m-au felicitat sau apreciat cat de cat faptul ca incerc sa ma integrez in comunitatea voastra prin a va prezenta masina mea si sistemul audio de pe ea.


Le: ms marius si tibitzu,astea sunt comentarii competente,prima impresie facuta despre voi este buna si ma face sa va adresez intrebari mai departe,spre deosebire de altii care stiu sa isi impuna punctul de vedere prin dat cu parul.

Last edited by Quetzalcoatl; 11-05-12 at 18:39.
Quetzalcoatl is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -