Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-13, 10:34   #46
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Audi A6

Quote:
Originally Posted by laurentiu88richi View Post
Zici ca e difuzor de discoteca ))
N-ai vrut sa ma asculti! daca aveai 2 de 10" iti umfla tabla si plamani!
Asa cu asta mare, o sa baraie )) daca vrei mai multe detalii PM
BEACH DD


Uite ce.ai pierdut!

https://www.youtube.com/watch?v=c363a1fmML4
Nu stiu de ce esti asa de sigur ca a pierdut omul ceva? Experienta mea pana acuma cu difuzoarele de diferite marimi imi arata ca 1x15", face treaba mai buna decat 2x10", daca cautam sa se umfle tabla! Ca si viteza eu as prefera la orice ora 10", dar indiferent cine ce zice suprafata de con isi spune cuvantul! Nu stiu de ce descrierea ta se refera la baraieli, si flexare de tabla, cred ca altceva ar trebui sa te intereseze cand vrei sa faci achizitia unui difuzor care sa iti complecteze partea de joase a sistemului!! Sincer mi se pare ca lumea se deplaseaza tot mai mult de la ce ar trebui sa faca cu aceste produse, si face tot fel de comparatii aiurea, dar de muzica nu cred ca este vorba..............

A si inca ceva referintele de pe youtube..... sant deplasate rau, probabil de aici vine si treaba cu baraiala!
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 10:52   #47
ROBERT_88ROB

Stage 5
 
ROBERT_88ROB's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,222
Member of:
[MERCEDES]
[AUDI]
Default Re: Audi A6

inca nu am cumparat nimica,prima data sa vad ce model sunt,propietaru nu stie prea multe despre ele ce bobine etc.ii ceva de capu lor?astept alte pareri alte subwoofere?
__________________


.. _______ ..
o/______\o
(Oo\=i=/oO)
.U............U.

Last edited by ROBERT_88ROB; 23-01-13 at 11:15.
ROBERT_88ROB is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 11:56   #48
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Audi A6

Quote:
Originally Posted by laurentiu88richi View Post
Zici ca e difuzor de discoteca ))
Poate fi si de masina de inghetata... muzica parca se asculta cu urechea, cand am verificat ultima data DD nu participa la nici un concurs de frumusete.

Quote:
Originally Posted by laurentiu88richi View Post
N-ai vrut sa ma asculti!
Nu vreau sa fiu rau, dar nu prea ar avea de ce

Quote:
Originally Posted by laurentiu88richi View Post
daca aveai 2 de 10" iti umfla tabla si plamani!
Cu alte difuzoare desigur
Quote:
Originally Posted by laurentiu88richi View Post
Asa cu asta mare, o sa baraie )) daca vrei mai multe detalii PM
Frumoase teorii din partea unui cunoscator, eu chiar vreu mai multe detalii!

Quote:
Originally Posted by laurentiu88richi View Post
BEACH DD
Hardcore


Quote:
Originally Posted by laurentiu88richi View Post
Un Mitsu`?

Cat timp trebuie sa mai treaca sa terminati cu tampenia de a compara si a argumenta pe baza unor foi si filmulete, si cel mai important dupa cum arata ceva?!?!?!!?!?

Nu zic ca sunt naspa SD, dar haideti odata cu dovezi palpabile!!!!!!!!!! ca de specificatii si povesti eu personal sunt satul.


@ROBERT_88ROB
Pot fi seria 500 sau 1000, pe interiorul sasiului trebuie sa fie un stiker pe care scrie modelul, la fel si impedanta. Daca te ajuta cu ceva, din pozele puse de tine, impedanta este de 4 ohm, nu o sa gasesti sub DD cu o singura bobina cu alta impedanta in afara de 4 ohm.
De cate bucati este vorba?
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS

Last edited by Bigu; 23-01-13 at 11:59.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 12:54   #49
ROBERT_88ROB

Stage 5
 
ROBERT_88ROB's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,222
Member of:
[MERCEDES]
[AUDI]
Default Re: Audi A6

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Poate fi si de masina de inghetata... muzica parca se asculta cu urechea, cand am verificat ultima data DD nu participa la nici un concurs de frumusete.


Nu vreau sa fiu rau, dar nu prea ar avea de ce


Cu alte difuzoare desigur

Frumoase teorii din partea unui cunoscator, eu chiar vreu mai multe detalii!


Hardcore




Un Mitsu`?

Cat timp trebuie sa mai treaca sa terminati cu tampenia de a compara si a argumenta pe baza unor foi si filmulete, si cel mai important dupa cum arata ceva?!?!?!!?!?

Nu zic ca sunt naspa SD, dar haideti odata cu dovezi palpabile!!!!!!!!!! ca de specificatii si povesti eu personal sunt satul.


@ROBERT_88ROB
Pot fi seria 500 sau 1000, pe interiorul sasiului trebuie sa fie un stiker pe care scrie modelul, la fel si impedanta. Daca te ajuta cu ceva, din pozele puse de tine, impedanta este de 4 ohm, nu o sa gasesti sub DD cu o singura bobina cu alta impedanta in afara de 4 ohm.
De cate bucati este vorba?
I-am explicat ca traba sa gaseasca modelu pe sasiu ori nu vrea ori nu stie in fine ii vb de 2 bucati ,diferentele intre seria 500 sau 1000 sunt considerabile? este vreo pb daca are o bobina sau 2 ?
ROBERT_88ROB is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 13:03   #50
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Audi A6

Diferentele nu sunt considerabile, orice ar fi, 1000 sau 500 se vor pupa f bine cu Brutusul. Acum depinde de pretul la care le iei. Important e sa fie ambele identice.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 14:01   #51
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Audi A6

Quote:
Originally Posted by laurentiu88richi View Post
Zici ca e difuzor de discoteca ))
N-ai vrut sa ma asculti! daca aveai 2 de 10" iti umfla tabla si plamani!
Asa cu asta mare, o sa baraie )) daca vrei mai multe detalii PM
BEACH DD


Uite ce.ai pierdut!

https://www.youtube.com/watch?v=c363a1fmML4
Subwooferul de masina trebuie sa fie fioros, cu magnet mare, suspensie groasa, cursa de 2 km (pe un sens), minim 30 de kg (la varianta de 8"), sa manance copii la dejun mic si daca se poate, sa fie negru cu alb in mijloc? Sau....cum?

Ca tot a venit vorba, difuzoarele de discoteca (alea bune) au ceva ce astea auto obtin greu, si anume eficienta. De aia pot sa foloseasca mototare mici si bobine mici, SI putere mica, dar totusi sa sune bine si TARE. Acum, vorba, lui Bigu si Norbi, daca pentru voi muzica inseamna un film pe Yutub la o tabla slaba cu o camera cu frame rate mic si cica asta e... Flex?? - ce rahat o mai fi si FLEX asta in descrierea MUZICALA? Unii nu stiu cum sa scape de el si altii mai au putin si se masturbeaza la exemple de genul ?! Inteleg ca e spectaculos si util ca masina de raliu care iese de pe traseu, dar intelegeti ca nu e relevant nici pentru puterea sistemului, nici pentru cat de tare sau de bine suna?

Acestea fiind spuse, marketingul de cartier sustinut de filmulete de pe Yutub si pareri personale de cunoscatori lipsiti de orice fel de realizari face victime, dupa cum auzim zi de zi.

Ca o parere personala, avem cateva Sundown in tara, unele cu incinte (recomandate) bune si totusi, rezultate mediocre. Ca si o opinie personala, Sundown face difuzoare foarte bune pentru bugetul lor. Ca se poate face performanta cu ele, e una. Dar nu e un proces magic= si automat. E nevoie de lucru si practica multa, dupa cum afla si proprietarii de Sundown destul de repede. Ceea ce inseamna ca, la fel cu multe alte difuzoare, Sundown POATE daca proprietarul sau instalatorul POATE. In ce masura isi gasesc acestea termen de comparatia cu alte branduri... asta e o chestie verificabila, pentru cine e interesat exclusiv de performanta si secundar de buget. Si nu pe Yutub se face verificarea asta.

Robert, tind sa cred ca e un 1515 mai vechi, o singura bobina de 4 Ohm. Avand in vedere ca e un difuzor de serie mai veche, depinde foarte mult la ce pret il achizitionezi. Daca vrei, ne consultam in privat.

La portbagajul tau as merge mai degraba pe o solutie cu 2 x 12", preferabil unui 2 x 10" sau unui 1 x 15". In nici un caz 2 x 15". Le inghesui degeaba acolo. Indiferent de marca, model si culoare.
__________________
www.melodix.ro

Last edited by ReLLaXX; 24-01-13 at 14:22.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 29-01-13, 00:38   #52
laurentiu88richi

Stage 4
 
laurentiu88richi's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 267
Default Re: Audi A6

https://www.youtube.com/watch?v=SSJTjqLCWMI

Am ascultat masina in Italia.......
laurentiu88richi is offline   Reply With Quote
Old 29-01-13, 01:13   #53
cynegeticos

Stage 5
 
Join Date: May 2010
Posts: 661
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Audi A6

Quote:
Originally Posted by laurentiu88richi View Post
https://www.youtube.com/watch?v=SSJTjqLCWMI

Am ascultat masina in Italia.......
Si ce legatura are cu acest thread?
cynegeticos is offline   Reply With Quote
Old 29-01-13, 09:37   #54
laurentiu88richi

Stage 4
 
laurentiu88richi's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 267
Default Re: Audi A6

Asa.... ca fapt divers!
laurentiu88richi is offline   Reply With Quote
Old 29-01-13, 11:51   #55
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Audi A6

laurentiu .. noi ne cunoastem demult, si tocmai de asta imi permit sa iti spun ceva pe forum ...
in primul rand ar trebui sa voreasca si sa arate filmuletele de pe youtube, pe care le-ai aratat tu ... unul care are asa ceva in masina tu esti la partea de "clean" fara sa se vada nimic ...si cat mai mic . tu il arati pe asta caruia i se rupe masina .
despre difuri ... sincer si mie mi se par "urate" astea de la DD ... si de aia mi-am pus cat mai multe ... am lasat la o partea "uratenia " lor si am cautat scorul si scopul , insa cand am ascultat "URATENIILE " astea de la DD , am jurat ca nu mai pun "frumuseti" la mine in masina, oricare ar fi aceasta . si ma refer si la medii si la bass

ps. cea mai frumoasa combinatie de culori din lumea asta ( dupa mintea mea ) este ROSU CU NEGRU !!! deci urate urate difurile de la DD
__________________
mai bine intrebi decat sa mori prost si sa mai ai si pretentia ca le stii pe toate ...

eu intreb!!! voi ????
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-13, 23:31   #56
laurentiu88richi

Stage 4
 
laurentiu88richi's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 267
Default Re: Audi A6

Ludovic aici ai dreptate!
Rosu cu negru e mortal imi place atat de mult incat interioru masini tot asa este
laurentiu88richi is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 18:11   #57
ROBERT_88ROB

Stage 5
 
ROBERT_88ROB's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,222
Member of:
[MERCEDES]
[AUDI]
Default Re: Audi A6

pana la urma am achizitionat un 3512e,ma poate ajuta cineva cu niste schite pt o incinta ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0189.JPG
Views:	168
Size:	1.28 MB
ID:	2674643  
ROBERT_88ROB is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 18:49   #58
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Audi A6

Felicitari! Daca vrei vb maine pt incinta
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 18:50   #59
ROBERT_88ROB

Stage 5
 
ROBERT_88ROB's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,222
Member of:
[MERCEDES]
[AUDI]
Default Re: Audi A6

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Felicitari! Daca vrei vb maine pt incinta
iti trimit maine un pm
ROBERT_88ROB is offline   Reply With Quote
Old 31-01-13, 07:02   #60
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Audi A6

laurentiu ... ia uite ce urat este diful asta .... rosu cu negru ))) mie inca nu mi-a trecut
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -