Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-12, 12:50   #31
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Polo 6n2(MSC)!!!

Quote:
Originally Posted by alex_bmw1992 View Post
din pacate nu prea este MDF prin pitesti, si unde e se vinde doar la placi intregi.
Atunci sigur gasiti Tego, care se vinde la placi mai mici. Sau rugati pe cineva din Bucuresti sa va aduca la un drum sau sa va trimita, eventual placile gata taiate. Asta... daca vreti.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 12:53   #32
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Polo 6n2(MSC)!!!

Quote:
Originally Posted by pigoo View Post
principala cauza a problemei de care se discuta sunt suruburile.....
la pal nu se folosesc negrese. nici macar la mdf nu este prea recomandat.
Daca ai cateva prese si menghine poti sa montezi o incinta fara nici un surub. Negresele conteaza prea putin, alea sunt un mod temporar de fixare, restul trebuie sa faca adezivul. Eu le folosesc in 99% din cazuri, si cred ca am incinte de acum 4-5 ani care merg si rezista fara probleme. Numai ca nu sunt facute din PAL.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 13:20   #33
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Polo 6n2(MSC)!!!

cred ca am facut doar vreo 3 incinte din pal, la prima care am folosit negrese..... dupa 3 suruburi am decis sa le schimb cu altele, pentru ca negresele au canelurile dese si nu prea adanci.... si macina materialul, nu prea face priza.
dar iti dau dreptate..... suruburile sunt doar o chestie temporara pana adezivul isi face treaba
am folosit si eu la o gramada de incinte (din mdf) negrese...... si nu s-a dezmembrat niciuna.
chiar am facut o incinta doar cu adeziv, fara suruburi, canta in continuare bine merci
insa daca nu stii sa le bagi de la inceput...... pe viitor vor fi probleme
__________________
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 13:44   #34
Marius-MSC

Stage 5
 
Marius-MSC's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 318
Member of:
[Competitor CNCA]
[VW]
Default Re: Polo 6n2(MSC)!!!

Quote:
Originally Posted by pigoo View Post
principala cauza a problemei de care se discuta sunt suruburile.....
la pal nu se folosesc negrese. nici macar la mdf nu este prea recomandat.
Poi eu tin minte foarte clar cand am vorbit cu tine si cand m-ai indrumat sa fac aceasta incinta ca am cumparat exact ce mi-ai spus ca imi trebuie si nimic mai mult...deci 95% cutia e facuta de tine,eu doar am asamblato si pot sa iti garantez ca au fost foarte bine bagate,nici strambe nici pe margini...Si mai tin minte cum mi-ai spus ca nu am nevoie nici de ramforsari nici de fata dubla ca tine fara probleme...cu toate ca eu am avut mici dubii am mers pe mana ta...

Quote:
Originally Posted by pigoo View Post
cred ca am facut doar vreo 3 incinte din pal, la prima care am folosit negrese..... dupa 3 suruburi am decis sa le schimb cu altele, pentru ca negresele au canelurile dese si nu prea adanci.... si macina materialul, nu prea face priza.
Aceeasi chestie,puteai sa imi spui de la inceput ca nu imi recomanzi negrese si nu le foloseam,si sti foarte bine ca nu am cumparat dinalea cu canelurile dese pentru ca am discutat,pentru cutie am folosit negrese pentru lemn cu cel mai rar filet,nu avea ce sa macine materialul...

Da Claudiu ai perfecta dreptate...urmatoarea cutie o sa fac din MDF,ori sa vin eu personal dupa el ori o sa rog pe cineva sa imi ia si sa imi trimita...asta e cea mai buna solutie...
__________________
My Polo6n2-> https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...olo-2-usi.html

“Music is enough for a lifetime, but a lifetime is not enough for music”
Marius-MSC is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 13:52   #35
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Polo 6n2(MSC)!!!

Cred ca mai bine faceai asa de la bun inceput ...
Dimensiuni la toate placile si luat direct din Hornbach, apoi trimise sau livrate la intrarea in Pitesti ...
Nu cred ca nu te-ar fi ajutat cineva daca ai fi apelat ...
__________________
Contact:

- messenger: razvan_florin2002
- telefon: 0721.433.295


sharkky is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 14:25   #36
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Polo 6n2(MSC)!!!

Quote:
Originally Posted by Marius-MSC View Post

Da Claudiu ai perfecta dreptate...urmatoarea cutie o sa fac din MDF,ori sa vin eu personal dupa el ori o sa rog pe cineva sa imi ia si sa imi trimita...asta e cea mai buna solutie...
Cel mai probabil de vina a fost PAL-ul de slaba calitate (nu ca ala de calitate buna ar fi cine stie ce) si adezivul, care conteaza foarte mult. Asta este, poti sa consideri ca a fost o experienta educativa. Daca ai nevoie de MDF sau de o mana de ajutor pe tema asta, da un semn.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 15:31   #37
alex_bmw1992

Stage 5
 
alex_bmw1992's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 999
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Polo 6n2(MSC)!!!

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Cel mai probabil de vina a fost PAL-ul de slaba calitate (nu ca ala de calitate buna ar fi cine stie ce) si adezivul, care conteaza foarte mult. Asta este, poti sa consideri ca a fost o experienta educativa. Daca ai nevoie de MDF sau de o mana de ajutor pe tema asta, da un semn.
este pal hidrofugat, mijlocul lui este gen OSB, aschii presate, foarte prost intradevar, am incercat sa fac din ele inele pt difuri de 16.5 si se rup imediat. Dar e vorba si de pret, asta e vreo 20lei/mp.
__________________
got hairtrick ?
alex_bmw1992 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 17:28   #38
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Polo 6n2(MSC)!!!

Quote:
Originally Posted by alex_bmw1992 View Post
este pal hidrofugat, mijlocul lui este gen OSB, aschii presate, foarte prost intradevar, am incercat sa fac din ele inele pt difuri de 16.5 si se rup imediat. Dar e vorba si de pret, asta e vreo 20lei/mp.
Daca faci din el o incinta ieftina si proasta (sau inutilizabila).... cred ca pretul devine irelevant.

Mai bine strangeti mai multi bani, luati o placa intreaga, faceti fiecare cate o incinta si sigur iesiti mai bine per total.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 17:30   #39
Marius-MSC

Stage 5
 
Marius-MSC's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 318
Member of:
[Competitor CNCA]
[VW]
Default Re: Polo 6n2(MSC)!!!

Quote:
Originally Posted by sharkky View Post
Nu cred ca nu te-ar fi ajutat cineva daca ai fi apelat ...
Si una dintre persoane ai fi chiar tu...

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Cel mai probabil de vina a fost PAL-ul de slaba calitate (nu ca ala de calitate buna ar fi cine stie ce) si adezivul, care conteaza foarte mult. Asta este, poti sa consideri ca a fost o experienta educativa. Daca ai nevoie de MDF sau de o mana de ajutor pe tema asta, da un semn.
Sigur a fost PAL-ul de vina,adeziv am avut dinala bun de la moment...
Chiar o sa am nevoie de o mana de ajutor la proiectare si la sfaturi, deoarece vreau sa fac una buna din MDF si gata...Mersi!
Marius-MSC is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 17:31   #40
alex_bmw1992

Stage 5
 
alex_bmw1992's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 999
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Polo 6n2(MSC)!!!

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Daca faci din el o incinta ieftina si proasta (sau inutilizabila).... cred ca pretul devine irelevant.

Mai bine strangeti mai multi bani, luati o placa intreaga, faceti fiecare cate o incinta si sigur iesiti mai bine per total.
corect
Depinde si ce cutie, ce difuzor folosesti mai ales. In unele cazuri e foarte bun si asta asa cum e
alex_bmw1992 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 17:40   #41
Marius-MSC

Stage 5
 
Marius-MSC's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 318
Member of:
[Competitor CNCA]
[VW]
Default Re: Polo 6n2(MSC)!!!

Quote:
Originally Posted by alex_bmw1992 View Post
corect
Depinde si ce cutie, ce difuzor folosesti mai ales. In unele cazuri e foarte bun si asta asa cum e
Nu mai depinde ma,oricum ai dao MDF-ul e MDF...
Marius-MSC is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 18:07   #42
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Polo 6n2(MSC)!!!

Sunteti nebuni ))) dupa atatea discutii pal vs. MDF ....
Cand in viata asta o sa va dati seama ca ieftin si bun nu prea exista? Decat foarte scump si prost? Nu vreau sa par nesimtit, dar e atat de greu sa investesti 100 lei intr-un aracet bun si cateva placi de MDF? Comparand cu cat se baga in benzina si iesiri la sucuri? Chiar nu exista dorinta pentru car-audio? Este oare atat de greu sa faci un minim de sacrificiu?
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 18:27   #43
Marius-MSC

Stage 5
 
Marius-MSC's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 318
Member of:
[Competitor CNCA]
[VW]
Default Re: Polo 6n2(MSC)!!!

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Sunteti nebuni ))) dupa atatea discutii pal vs. MDF ....
Cand in viata asta o sa va dati seama ca ieftin si bun nu prea exista? Decat foarte scump si prost? Nu vreau sa par nesimtit, dar e atat de greu sa investesti 100 lei intr-un aracet bun si cateva placi de MDF? Comparand cu cat se baga in benzina si iesiri la sucuri? Chiar nu exista dorinta pentru car-audio? Este oare atat de greu sa faci un minim de sacrificiu?
Da e greu, pentru mine 100lei sunt foarte multi bani in momentul actual,dar daca stiam ca sunt persoane dispuse sa ma ajute cu achizitonarea MDF-ului de la bucuresti,nu o mai faceam din PAL.

Benzina nu am mai bagat de o saptamana,si atunci am bagat de 40lei,noroc ca nu imi consuma mult,cu sucurile nu ma omor...

Dorinta exista,dar nu exista "altceva" care sa o scoata la iveala...si oricum am dao daca nu sunt fonduri nu sunt.Sincer iti spun si nu am de ce sa te mint sau sa ma vait dar toti banii mei acu din buzunar sunt 5 lei si trebuie sa tin si de astia.
Marius-MSC is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 21:22   #44
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Polo 6n2(MSC)!!!

Eu trag de 2 lei de marti dar nu e problema nimanui, acum nu ai acei 100lei, dar i-ai avut si tot pal foloseai, nu stiai ca sunt dispusi oameni sa ajute ca nu ai intrebat, si ca fapt divers, daca vruiai MDF faceai cumva si il aveai. Acum o sa dai iar bani pe pal si tot frectie o sa iasa, cu ramforsari ...idem.
Dar nu-i bai, din greseli se invata, tot ce iti doresc este sa ai putere de munca si sa nu te abandoneze dorinta de a face mai mult si mai bine ca e pacat!
Ne vedem la Craiova!
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 21:44   #45
Marius-MSC

Stage 5
 
Marius-MSC's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 318
Member of:
[Competitor CNCA]
[VW]
Default Re: Polo 6n2(MSC)!!!

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Eu trag de 2 lei de marti dar nu e problema nimanui, acum nu ai acei 100lei, dar i-ai avut si tot pal foloseai, nu stiai ca sunt dispusi oameni sa ajute ca nu ai intrebat, si ca fapt divers, daca vruiai MDF faceai cumva si il aveai. Acum o sa dai iar bani pe pal si tot frectie o sa iasa, cu ramforsari ...idem.
Dar nu-i bai, din greseli se invata, tot ce iti doresc este sa ai putere de munca si sa nu te abandoneze dorinta de a face mai mult si mai bine ca e pacat!
Ne vedem la Craiova!
Nu mai folosesc PAL,m-am lecuit,deja am gasit client sa vind cutia,maine scap de ea,cu banii pe care ii iau si cu ce mai strang,cumpar MDF...
Marius-MSC is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -