Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 02-09-12, 10:46   #31
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Logan - Proiect SQ(Wannabe)

RE ca si firma sunt destul de bune,nu am ascultat acel model de subwoofer care ai spus tu sa imi dau o parere..
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 02-09-12, 16:16   #32
eddy_knnabis

Stage 4
 
eddy_knnabis's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 217
Default Re: Logan - Proiect SQ(Wannabe)

multumesc de raspunsuri si de aprecieri.
legat de colanti..sunt lipiti cu prenandez de la moment.

legat de tw...mie mi se pare ca suna mai natural asa, masinile ce le-am ascultat pe la concursuri...vorbesc de cele cu cateva mii de euro investitie...nu mi s-au parut sa sune natural...adica aveau acele inalte destul de pronuntate comparativ cu media...nu stiu sa explic...eu le-am reglat sa imi placa mie in primul rand. mai e si chestie de gain...eu dau in ele cu audisonul..care are cam 35w pe canal si il am dat aproape de un sfert...deci putere foarte mare nu am pe ele implicit nu sunt tipatoare.

legat de portbagaj, este inca in lucru..ce se vede in poza va fi acoperit de inca o placa de pal decupata fix unde vin amplificatoarele...deci in final se vor vedea doar radiatoarele si acel distribuitor. vor fi montate si vreo 2 cooler-e pt racire.

legat de fetele de usi...nu stiu ce rol joaca acea vopsea cauciucata...cred ca mai important a fost fonominul pus in 2 straturi si astfel imi tine fata de plastic tensionata si in acelasi timp impiedica si tabla sa vibreze. ca si sunet am zis...a fost o diferenta considerabila pe partea de kick.

legat de subwoofer...nu stiu daca ma va ajuta o incinta facuta in dreapta pt ca deja portbagajul a fost izolat oarecum cu acele placi de pal..si va mai veni una. actualul subwoofer inghitea inainte doar vreo 150w si ma multumea pe deplin...acum inghite vreo 400 si parca e cam putin...cauza? nu stiu..cei drept am mai crescut cu gain-urile si pe mid si tw.astept in continuare o parere legata de subwoofer..o sugestie ceva.

legat de reducerea zgomotului...nu stiu ce sa iti zic...loganul nu e o masina antifonata foarte bine si nici eu nu am aplicat tratamente altor piese in afara de usi, deci ca sa simt o diferenta ar fi trebuit sa am masina izolata total. tot ce ma intereseaza este sa cante mid-basii corect, ceea ce am si obtinut. canta foarte bine chiar si cu hpf la 35hz si chiar am si suficient bass pe ei lucru destul de greu de obtinut dintr-o usa de logan.

Last edited by eddy_knnabis; 02-09-12 at 16:21.
eddy_knnabis is offline   Reply With Quote
Old 03-09-12, 21:44   #33
eddy_knnabis

Stage 4
 
eddy_knnabis's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 217
Default Re: Logan - Proiect SQ(Wannabe)

nu ma ajuta si pe mine nimeni cu o parere pentru un subwoofer? am marit putin bugetul...si am de ales intre:

Digital Designs 512b vs RE Audio SR 12

eu inclin spre re audio...dc? nu stiu...ma atrage fizic. astept o parere din partea celor care au lucrat cu aceste difuzoare.
eddy_knnabis is offline   Reply With Quote
Old 04-09-12, 01:02   #34
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Logan - Proiect SQ(Wannabe)

De ce nu un subwoofer in fata? daca tot ii SQ, ar fi altceva

Cand ai drum te astept sa asculti un re re8, seria RE are fs f jos, si canta surprinzator de jos pt un 8`, si cu impact de 12 :P, si la pret de nimic. 12-le e si mai sus, dar vrei neaparat de 12? nu o sa tina pasu cu midbasii

eu as pune ceva de genu, in fata ma repet:

EDITAT: Redimensioneaza pozele sau nu le mai posta. Scroll-ul lateral e incomod pentru toata lumea. Poza e comoda doar pentru tine.
__________________
Instalări sisteme audio#Custom #SoundQuality #SPL #OEM+integration #Japan #Deutschland echipa-Zoom.com

Last edited by ReLLaXX; 04-09-12 at 13:53.
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 04-09-12, 06:01   #35
eddy_knnabis

Stage 4
 
eddy_knnabis's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 217
Default Re: Logan - Proiect SQ(Wannabe)

salut bogdan...imi aduc aminte ca m-ai intrebat si la bucuresti..poate ai uitat...masina nu este numai a mea...o impart cu mosu(tata) si na...si-asa zic eu ca am facut destule modificari la ea. solutia de mi-ai dat-o cu subwoofer la picioare suna bine dar asta ar insemna sa am 2 subwoofer-e...unul la picioare...doar pt competitii...si unul in portbagaj pentru regim daily.

am mers pe un subwoofer de 12 pt a mai castiga putin pe partea de db. repet..inainte dadeam in helix cu 2 canale in punte de la magnat...deci sa zic undeva la 150w si suna decent, acum dau cu 400+ si mare diferenta nu este...deci trebuie ceva mai potent.

legat de mid-basi..chiar crezi ca vor fi acoperiti de subwoofer?sau nu la asta te-ai referit?

Last edited by eddy_knnabis; 04-09-12 at 06:03.
eddy_knnabis is offline   Reply With Quote
Old 04-09-12, 07:54   #36
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Logan - Proiect SQ(Wannabe)

Nici in locul torpedoului?
Eu m-am referit la cat de rapid e un 12' fata de 6.5'. As merge mai repede pe doua re8 daca e vorba de portbagaj
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 04-09-12, 13:52   #37
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Logan - Proiect SQ(Wannabe)

Quote:
Originally Posted by eddy_knnabis View Post

eu inclin spre re audio...dc? nu stiu...ma atrage fizic.
Tare asta. Si alegi fetele dupa cat de bine/tare suna, sau cum?

Incearca sa asculti inainte sa cumperi, indiferent de alegere. Daca e sa-ti cauti un subwoofer frumos fizic, ai si alte variante. Restul... se asculta.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 04-09-12, 20:52   #38
eddy_knnabis

Stage 4
 
eddy_knnabis's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 217
Default Re: Logan - Proiect SQ(Wannabe)

Quote:
Originally Posted by Bogdan OCC View Post
Nici in locul torpedoului?
Eu m-am referit la cat de rapid e un 12' fata de 6.5'. As merge mai repede pe doua re8 daca e vorba de portbagaj
2 x re de 8' sigur nu imi permit..poate doar cele mai ieftenache care nu cred ca sunt asa stralucite...si nu,nici in locul torpedoului nu pot face incinta...e singurul meu spatiu de depozitare din logan. ca si rapiditate...hmm aici nu stiu ce subwoofer as putea alege sa fie si rapid...sa ma satisfaca si din punct de vedere al decibelilor...si sa aiba si un pret decent...nu? poate cea mai buna solutie ar fi fost sa merg pe varianta pe 12' de la helix

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Tare asta. Si alegi fetele dupa cat de bine/tare suna, sau cum?

Incearca sa asculti inainte sa cumperi, indiferent de alegere. Daca e sa-ti cauti un subwoofer frumos fizic, ai si alte variante. Restul... se asculta.
era o gluma chestia cu atractia fizica dar..ca sa fiu sincer...e mai aratos re-ul . lasand gluma la o parte...dintre cele 2 as alege re-ul...de ascultat nu am ascultat nici unul din ele...dar inclin spre re-audio.
eddy_knnabis is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 10:16   #39
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Logan - Proiect SQ(Wannabe)

nu trebuie neaparat subu in fata ca sa il faci dedicat sq...am ascultat masini cu suburile in spate si parea ca vine dla motor basu!
totusi,incearca sa asculti un RE si un DD iar dupa alegi care e mai pe placul tau...poate sa fie oribil si sa sune impresionant cum poate sa fie frumos si sa saune de kko si viceversa.bafta in continuare
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 13:58   #40
eddy_knnabis

Stage 4
 
eddy_knnabis's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 217
Default Re: Logan - Proiect SQ(Wannabe)

mersi frumos. vezi ca tre sa facem cunostinta amplificatoarelor de la audison poate fac niste pui.

legat de subwoofer mai am o varianta si anume DLS W610 in incinta inchisa pe care am posibilitatea sa il ascult in masina mea. stiu..incinta inchisa nu suna la fel de tare ca un bass reflex dar am luat in considerare si aceasta varianta datorita costului foarte scazut. astept pareri. multumesc
eddy_knnabis is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 16:11   #41
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Logan - Proiect SQ(Wannabe)

asa e!!)) poate dau nastere la niste amplifuri de rasa cu watti pur sange!
am avut si in incinta sealed subul,la picioarele pasagerului.bass rapid,curat...dar prefer reflexul!cu un procesor audio poti sa iti aduci basul din portbagaj pana la motor!
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 18:09   #42
eddy_knnabis

Stage 4
 
eddy_knnabis's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 217
Default Re: Logan - Proiect SQ(Wannabe)

pff...procesor de sunet...mai mult de un h100 nu imi permit...care nu cred ca face mai mult decat procesorul intern.
eddy_knnabis is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 19:30   #43
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Logan - Proiect SQ(Wannabe)

in final cred ca va trebui totusi sa iei un procesor,se va schimba total in bine!!am avut si h100,dar nu e nimica extraordinar!!oricum,incet incet,se fac toate!
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 21:16   #44
eddy_knnabis

Stage 4
 
eddy_knnabis's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 217
Default Re: Logan - Proiect SQ(Wannabe)

cu parere de rau spun ca nu se va ajunge asa departe..cel putin nu pe masina asta...avand in vedere costul componentelor din masina mea..zic eu ca mi-am atins..ba chiar depasit scopul..cu siguranta n-am depasit 1000 de iepuroi cu masina asta...si rezultatele se vad. in viitor poate oi avea parte de o masina mai potenta..si de un portofel la fel de potent..atunci da..nu m-as da inapoi.
eddy_knnabis is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 01:50   #45
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Logan - Proiect SQ(Wannabe)

Re poti sa asculti la mine iar DD la rellax. Clar ar tb sa il/le asculti inainte.
2x re8 costa mai putin decat 1x sr12
am si un helix p12 in garaj daca vrei sa asculti, l-am dat jos ca sa pun un Pb in loc,de pe saab-u de la romexpo.
Cred ca il vinde omu, dar daca vrei sa il asculti, cat mai e pe aici, oricand.
Basul intarziat, datorat constructiei difuzorului poti sa il ameliorezi din incinta, dar tot nu vor fi rezultate ca de la un difuzor rapid oem folosit si el intr-o incinta corespunzatoare. Si basu din portbagaj se aude fix din portbagaj mai mult sau mai putin, inclusiv din difuri de SQ in incinte sealed, pe testate si pe procesate ; poti sa il faci foarte putin sesizabil dar...nu e ca ala din fata
Si da, recunosc, imi place sa mai testez cate o incinta BR mare in portbagaj :P are farmecul ei...clar
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -