Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-12, 15:03   #76
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiat Punto by Team Dragster (Arad)

Quote:
Originally Posted by eugen000001 View Post
Frumos sistem, abia astept sa o ascult in competitii anul asta. Frumoase Sinfoniuri-le... la ce concluzie ati ajuns in legatura cu amplificatoarele?
Dupa cum vezi probe am facut cu Helix HXA 400 MKII vs USAmps TU600c vs Sinfoni Presto vs alte amplificatoare mai de buget. Acuma pareri:
Helix HXA 400: daca ar fi sa il folosesc intr-un montaj as opta pt partea de medie sau inalta, mi-a placut mai mult cum se compoarta pe difuzoare care sant mai usor de miscat. Parere personala daca il puteti folosi mergeti linistit cu el, un amplif foarte greu de batut in bugetul lui, la ora actuala.
Usamps TU600: este primul amplificator USAmps ascultat vreodata si tinut in teste, la volum mic nu era chiar favoritul meu dar cum cresc volumul tot mai mult isi arata darul, ce mi-a placut la el era dinamica si ambiata mult mai buna decat la Helix dar asta doar la un volum mai mare!!! Ca si utilizare eu il vad pe midbasi mai cu potential gen Brax Matrix 6.1, mai exista exemple multe. Nu stiu cum au fost celelalte amplificatoare USAmps dar asta mi-a placut din unele puncte de vedere, acum sa nu uitam si pretul de 1000 euro.
Sinfoni Presto: de multa vreme imi doream sa pot face probe cu un amplificator Sinfoni dar cum nu exista importator in RO era mai greu. Probele cu el le-am facut pe TW MP seria 5, midbasii Z si midbasii seria 7. Indiferent de volum amplificatorul are acelas comportament, mi-a placut mult dinamica, transparenta, microdetaliul amplificatorului si la volum mic ampliful era punch-i cred ca asta este comportamentul unul amplificator bun de SQ, lucru ce imi place si la Brax X4. Unele amplificatoare sant fara viata la un volum mai mic. Nici presto nu este chiar ieftin) 500 euro.
Asa dupa probe am ajuns la concluzia ca fiat-ul va primi 2 amplificatoare Sinfoni pt partea de TW si Midbasi, iar pt subwoofer mai ramane de vazut.

ps:Primele discutii cu Pigoo despre Presto au fost acum 3-4 luni, si ampliful a primit porecla de "poseta".)) Spunea pigoo ce poate sa faca poseta aia mica?? Credema pigoo la prima intalnire vreau sa asculti ampliful ca sincer poseta ne-a bagat in poseta)
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 15:15   #77
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiat Punto by Team Dragster (Arad)

am zis o "poseta de bani"
ca sa nu zic o sacosa de bani
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 16:20   #78
zsolti_AR37GOF

Stage 2
 
zsolti_AR37GOF's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 71
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiat Punto by Team Dragster (Arad)

ooo daaa.... ultimele cuvinte alu norbi din post mia placut cel mai mult dar intradevar treaba asta sa intamplat mica poseta ne-a bagat in poseta ... dar totusi nu pot sa nu zic cuvintele pe care le-a zis norbi cand am facut probele cu Presto in masina...

"Ok, gata, destul, ma dau jos ..."

singura problema ca nu pot sa va si descriu fata pe care la avut atunci dar cei care il cunoasteti va puteti imagina

Oricum a fost o experienta placuta probele facute cu amplifurile... multumim lu Marinu ca a facut sa fie posibila proba cu sinfoni...

Last edited by zsolti_AR37GOF; 18-04-12 at 16:32.
zsolti_AR37GOF is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 00:47   #79
zsolti_AR37GOF

Stage 2
 
zsolti_AR37GOF's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 71
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiat Punto by Team Dragster (Arad)

Ok cred ca e timpul sa spun R.I.P. Punto project... a fost bine ce a fost... a fost o experienta placuta... ce ii drept neam si batut joc unpic de ea dar per total a fost ce a trebuit sa fie mai mult sau mai putin... dar sa nu uitam tot timpul poate fi mai bine :P speram ca la anu o sa si reusim ....
zsolti_AR37GOF is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -