Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 06-12-11, 16:11   #1
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Thumbs up VW Golf-R Z-Studio "Art.In.Motion"

Unul din proiectele care merita prezentat pas cu pas, inca de la inceput. Pentru cei care nu cunosc deja masina, mai jos am atasat un link cu prezentarea modificarilor aduse pana acum.

- http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=11912

Masina a intrat in atelier pentru o perioada lunga de timp, intrucat, urmeaza remodelarea si imbracarea interiorului in proportie de 90%, si bineinteles, montarea unui sistem audio de TOP

Ca si echipament audio, vor fi montate urmatoarele:

Head Unit - Alpine INA W910
Procesor - Alpine PXA H800
Amplificator Tw - Sinfoni Allegro
Amplificator Mid - Sinfoni Allegro
Amplificator Bas - Sinfoni Andante
Amplificator Sub - Sinfoni Andante
Tweetere - Micro-Precision Z-Studio
Dif. Midrange - Micro-Precision Z-Studio 100F
Dif. Mid-Bass - Micro-Precision Z-Studio 170
Subwoofer - Micro-Precision Z-Studio 245
Cabluri Semnal - Micro-Precision Seria 5
Cabluri Difuzoare - Sinfoni Due + Due


Cateva poze cu masina proaspat sosita in atelier, vor urma si poze cu interiorul in varianta actuala
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	_MG_0298 m.jpg
Views:	286
Size:	537.6 KB
ID:	2253076   Click image for larger version

Name:	_MG_0263 m.jpg
Views:	255
Size:	587.7 KB
ID:	2253077   Click image for larger version

Name:	_MG_0305 m.jpg
Views:	187
Size:	552.5 KB
ID:	2253078  

__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive

Last edited by Marinu; 29-04-12 at 18:43.
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 18:46   #2
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf-R Z-Studio "Art.In.Motion"

Nebunie curata! Am urmarit topicul masinii , ce pot spune.... dupa cate am vazut acolo, imi vine sa nu ma mai apuc de nimic! Felicitari maxime proprietarului pana acum si bravo lui ca te-a ales pe tine sa-i modifici masina. Sunt sigur ca o sa iasa exact ce trebuie! Bafta maxima!
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 18:55   #3
Andraey

Stage 5
 
Andraey's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 317
Member of:
[PEUGEOT]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf-R Z-Studio "Art.In.Motion"

Super tare, am citit topicul acum ... ce pot spune, multa munca, multi bani investiti rezultatul - foarte tare frate ). Imi place masina foarte mult si sunetul este ales "pe spranceana"!
Multa bafta in continuare si tine-ne la curent cu ce va urma!
Andraey is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 19:20   #4
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf-R Z-Studio "Art.In.Motion"

visul oricarui baiat
masina e smechera, motorul e beton, nu mai vorbesc de sunet... perfectiune
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 21:09   #5
SQ Addict
Competitor CNCA

Stage 5
 
SQ Addict's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 448
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf-R Z-Studio "Art.In.Motion"

Bai, cica e criza si la tine "ploua" cu Z-Studio.
Deh, la noi Z-Studio la altii chinezisme si alte balarii, stii tu la ce ma refer.
Hai pune osu' la treaba ca mai sunt si altii la coada. Spor!
__________________
Doo cp.

«Music is your safe place in an unsafe world!»
SQ Addict is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 23:00   #6
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf-R Z-Studio "Art.In.Motion"

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Nebunie curata! Am urmarit topicul masinii , ce pot spune.... dupa cate am vazut acolo, imi vine sa nu ma mai apuc de nimic! Felicitari maxime proprietarului pana acum si bravo lui ca te-a ales pe tine sa-i modifici masina. Sunt sigur ca o sa iasa exact ce trebuie! Bafta maxima!
Mersi Bigule si spor la munca... ai nevoie la ce mi-ai povestit ca urmeaza si din partea ta... Deabia astept CNCA 2012

Quote:
Originally Posted by Andraey View Post
Super tare, am citit topicul acum ... ce pot spune, multa munca, multi bani investiti rezultatul - foarte tare frate ). Imi place masina foarte mult si sunetul este ales "pe spranceana"!
Multa bafta in continuare si tine-ne la curent cu ce va urma!
Intradevar proiectul este unul special... Multumesc pentru urari, si urmariti topicul, nu o sa lipseasca niciun detaliu din prezentare.

Quote:
Originally Posted by pigoo View Post
visul oricarui baiat
masina e smechera, motorul e beton, nu mai vorbesc de sunet... perfectiune
Sper sa ai aceeasi parere si despre interior, pe care il voi reimbraca complet...

Quote:
Originally Posted by SQ Addict View Post
Bai, cica e criza si la tine "ploua" cu Z-Studio.
Deh, la noi Z-Studio la altii chinezisme si alte balarii, stii tu la ce ma refer.
Hai pune osu' la treaba ca mai sunt si altii la coada. Spor!
Sunt multe de facut si la tine, mai stim noi cativa care asteapta de ceva timp, insa e numai bine, pentru ca mai aveti ceva timp sa strangeti bani
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 23:04   #7
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf-R Z-Studio "Art.In.Motion"

frumosa masina ... puternica, foarte puternica ....super masina, dar....
cand ii dai o rafa puternica, si vrei sa te dai cu baietii iti trebuie SQ sau SPL(dar aici nu e vb de spl)? este pur si simplu o intrebare... adik undeva nu se pupa...in sensul ca eu (si din experienta spun) daca vreau sa ma dau cu unul dau jos si roata si scaune...m-as da si pe mine doar sa usurez masina.....vad ca in asta se urca (greutate)
nu vreau sa ma intelegeti gresit... daca nu te mai dai la curse inteleg sa pui tot ce vrei (app super muzica ce urmeaza a fi pusa) dar daca te dai .... in fond e problema omului....a mai are si toba smechera

ps. ma astept la critici , dar asa vad eu lucrurile.... si cand ai 1000 cp tot usurezi masina

Last edited by ludo_ludovic2003; 06-12-11 at 23:13.
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 23:27   #8
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf-R Z-Studio "Art.In.Motion"

Quote:
Originally Posted by pigoo View Post
eu o vad ca o masina de zi cu zi perfecta care are tot ce vrei .....
a fost in anglia la curse legale.... ilegale , nu stiu, dar nu stai acasa cu atatea sute si asculti muzica ....am spus parerea mea
pigoo masina asta consuma mult mult carburant indiferent cum mergi....pentru ca nu poti sa mergi normal....este de strada si nu prea ....dar ma rog este de strada ca nu e pana in pamant, nu stiu, cunosc multa lume cu bani cu motoare mari si tot se uita la consum....dar nu de consum este vorba acum...nu cred ca-l intereseaza asta.....

Last edited by ludo_ludovic2003; 06-12-11 at 23:32.
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 23:49   #9
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf-R Z-Studio "Art.In.Motion"

din cate stiu consuma cam 12..... intre 8 si 15, depinde cum o calci, dar aia este media.. 12 . deci nu e asa mult, iar cand ai bani de un golf 6 r, de tuning pt ea, de melci Z si altele.... nu cred ca se mai pune problema de benzina .
__________________
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 23:51   #10
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf-R Z-Studio "Art.In.Motion"

Quote:
Originally Posted by pigoo View Post
eu o vad ca o masina de zi cu zi perfecta care are tot ce vrei .....
Quote:
Originally Posted by pigoo View Post
din cate stiu consuma cam 12..... intre 8 si 15, depinde cum o calci, dar aia este media.. 12
cand este cu motorul normal venit de la mama lui .... acum nu cred ca este sub 15-16 indiferent de cat de incet mergi ....
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 00:00   #11
SQ Addict
Competitor CNCA

Stage 5
 
SQ Addict's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 448
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf-R Z-Studio "Art.In.Motion"

Omul urmeaza sa schimbe interiorul complet, poate e mai bine sa-l las pe Marian sa vina cu detalii...ideea e ca nu o sa ingreuneze masina cu 100 kg daca isi pune muzica. Compenseaza pe alte parti si nah, pana la urma trebuie sa foloseasca masina si pentru scopul ei dedicat: nu, nu "dat" la liniute, nu, nici competitii car audio ci mijloc de transport din punctul a pana in punctul b.
Acum ca omul vrea sa se simta bine, sa aiba si confort, putere si un sistem audio extrem de performant, din punctul meu de vedere, este un lucru demn de admirat mai ales ca isi poate permite.
Pe de alta parte...banii lui, face ce vrea cu ei.
SQ Addict is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 00:12   #12
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf-R Z-Studio "Art.In.Motion"

Quote:
Originally Posted by SQ Addict View Post
Omul urmeaza sa schimbe interiorul complet, poate e mai bine sa-l las pe Marian sa vina cu detalii...ideea e ca nu o sa ingreuneze masina cu 100 kg daca isi pune muzica. Compenseaza pe alte parti si nah, pana la urma trebuie sa foloseasca masina si pentru scopul ei dedicat: nu, nu "dat" la liniute, nu, nici competitii car audio ci mijloc de transport din punctul a pana in punctul b.
Acum ca omul vrea sa se simta bine, sa aiba si confort, putere si un sistem audio extrem de performant, din punctul meu de vedere, este un lucru demn de admirat mai ales ca isi poate permite.
Pe de alta parte...banii lui, face ce vrea cu ei.

am fost inteles gresit... !!!
tocmai ...nu ma intereseaza ce face cu banii lui...
nu contest ca marinu nu ca face acolo ceva de vis....

chiar e greu de inteles ce am spus eu???
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 00:20   #13
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf-R Z-Studio "Art.In.Motion"

Ludovic, nu se pune problema de critica, fiecare are dreptul la o opinie.

In desfasurarea prezentarii, o sa vezi ca am fost foarte atenti si la capitolul greutate. Este unul din motivele pentru care am ales difuzoarele Z-Studio, care probabil, sunt unele dintre cele mai usoare difuzoare construite si totusi unele dintre cele mai performante.

Plusul de greutate nu va depasi 50Kg in cel mai nefericit caz, incluzand insonorizare, amplificatoare, difuzoare, grile aluminiu... dupa care ne apucam sa scadem...

Cateva poze/detalii ca sa iti faci o idee despre ce este vorba.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Z-Studio-TW-2.jpg
Views:	169
Size:	171.6 KB
ID:	2253684   Click image for larger version

Name:	MP-ZST-100-Midrange.jpg
Views:	158
Size:	272.2 KB
ID:	2253685   Click image for larger version

Name:	z170-studio-3.jpg
Views:	235
Size:	176.1 KB
ID:	2253686  

Click image for larger version

Name:	stud245.jpg
Views:	152
Size:	352.0 KB
ID:	2253696  
Attached Files
File Type: pdf andanteinfosheet.pdf (178.0 KB, 32 views)
File Type: pdf 2011 MP Z-Studio.pdf (2.16 MB, 37 views)

Last edited by Marinu; 07-12-11 at 00:30.
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 00:47   #14
SQ Addict
Competitor CNCA

Stage 5
 
SQ Addict's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 448
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf-R Z-Studio "Art.In.Motion"

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
am fost inteles gresit... !!!
tocmai ...nu ma intereseaza ce face cu banii lui...
nu contest ca marinu nu ca face acolo ceva de vis....

chiar e greu de inteles ce am spus eu???
Stai nene ca nu am zis ca ai avea ceva impotriva a ce dace omu' cu banii lui sau impotriva a ce face Marian. Departe de mine gandul asta.
Am inteles perfect ce spui.
Incearca sa intelegi si ce spun eu: incearca sa combine puterea, calitatea materialelor si a instalarii, calitatea sistemului audio, intr-o singura masina.
Vrea sa fie si "frumoasa" si "bestie" ca sa ma exprim mai plastic.
SQ Addict is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 00:48   #15
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf-R Z-Studio "Art.In.Motion"

marinu...sincer nu am nimic cu nimeni .... am spus si am sa repet nu ma gandesc ca nu vei face ceva extraordinar intr-o masina extraordinara...serios...

50 kg inseamna extrem de mult in mometul in care ai o masina de aproape 500cp...conteaza fiecare kg in plus.... eu spun ca omul se da la curse, spun asta pentru ca nu faceam un drum atat de lung pana in Anglia daca nu aveam asta in sange...sunteti deacord? daca ai o masina de 500cp si x kg te dai si intri in categorie tot cu masini care au 500cp ...+ / - aia usureaza masinile in draci si tu urci in kilograme...ce rost mai are sa te dai cu ei ? oricum manaci bataie !!!!
asta am vrut sa spun ....este cumva ca SPL si SQ adik vreau sa dau 160 db si sa am scena nu stiu pe unde si sa-i bat pe aia ( in cazul de fata) pe avansatii de la 7 canale ( nu ma pricep la clasele de la SQ)

adik scoti un timp pe 402 m cu 5 litri de benzina si dupa te duci si faci plinul la masina si te oftici ca vine unul cu un golf 3 cu usi si capote din fibra si geamuri din plexiglas cu 300 cp si te bate de iti e rusine sa spui ca ai masina de 500cp..in fond totul se rezuma la kg/cp...

eu vreau sa dau un exemplu si dupa aia ma opresc... ursul meu de 300cp m-am dat cu un e46 de 210cp cu scaunele originale pe urs m-a batut ... am schimbat si am pus scaune scoica si l-am batut cu 2 masini... scaunele cantareau exact 56kg si am pus scaune care cantareau amandoua 8 kg...diferentele sunt extraordinar de mici de miimi de secunda ... asta este exemplu cel mai bun ....

SQ addict spune ca ce ma intereseaza ce face omul cu banii lui ...chiar nu ma intereseaza ..faca ce-o vrea cu ei (cred ca sunt ultimul om din lume care ar trebuii sa spuna asta, dupa toate experientele avute de mine in trecut , si stiti si voi foarte bine)...am spus doar ca nu este combinatia perfecta...atat ...cat despre un mijloc de transport care te duce din punctul a pana la b se poate deplasa si cu dacia (daca tot este mijloc de transport)...

gata nu mai zic nimic off-topic!!!!
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -