Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-12, 04:05   #16
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Golf mk2 -in curs de

Quote:
Originally Posted by ELNA View Post
eu nu cred ca a fost reconat ....
Zici tu? Cu recone, sigur nu, si asta era un lucru bun oricum. Dar asa, pe genunchi.... posibil sa fie lucrat.

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
Am fost, am vazut, si ca de obicei englezii omit sa spuna anumite chestii prin anunturi si la telefon. Are mult lipici pe acolo, el zicea ca e doar o masura de precautie luata de el , cum ca aceste difuzoare au prostul obicei sa se dezlipeasca din locul ala. In fine, treaba e facuta inestetic, sper sa fie eficient...nu stiu ce sa cred.
Sigur e 2500 ? As vrea sa stiu si eu specificatiile pentru el in vederea construirii unei incinte pe viitor. Multumesc anticipat

Poze.
Subwooferele DD au prostul obicei sa nu se dezlipeasca nicaieri. Daca vezi procedeul de montaj si adezivii folositi e usor sa intelegi de ce. Mai degraba rup spidere sau conul, desi trebuie sa iti bati joc de ele tare de tot ca sa reusesti asta. Chiar nu inteleg ce cauta lipiciul ala acolo. In fine..

Ca sa vezi daca misca e ok si varianta cu bacteria. Daca vrei sa vezi cum canta e de preferat sa-l pui pe un amplificator. Poti sa incerci si pe player si sa conectezi pe rand cate o bobina. Ambele in paralel ar insemna 2 Ohm si posibil cam "mult" pentru player.

Alege prima data amplificatorul si dupa aia o sa primesti aici si o recomandare de incinta. In functie de puterea cu care o sa lucreze o sa se decida si acest detaliu. Sfatul meu este sa te uiti dupa un monobloc de macar 800 @ 2 Ohm sau un 2 canale stabil la 1 Ohm pe canal, care face putere similara.

Din ce vad eu difuzorul tau e configurat cu spidere soft, sunt sanse sa-l misti mai usor decat se misca un 2500 in mod normal.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 21-07-12, 12:45   #17
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Golf mk2 -in curs de

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Zici tu? Cu recone, sigur nu, si asta era un lucru bun oricum. Dar asa, pe genunchi.... posibil sa fie lucrat.



Subwooferele DD au prostul obicei sa nu se dezlipeasca nicaieri. Daca vezi procedeul de montaj si adezivii folositi e usor sa intelegi de ce. Mai degraba rup spidere sau conul, desi trebuie sa iti bati joc de ele tare de tot ca sa reusesti asta. Chiar nu inteleg ce cauta lipiciul ala acolo. In fine..

Ca sa vezi daca misca e ok si varianta cu bacteria. Daca vrei sa vezi cum canta e de preferat sa-l pui pe un amplificator. Poti sa incerci si pe player si sa conectezi pe rand cate o bobina. Ambele in paralel ar insemna 2 Ohm si posibil cam "mult" pentru player.

Alege prima data amplificatorul si dupa aia o sa primesti aici si o recomandare de incinta. In functie de puterea cu care o sa lucreze o sa se decida si acest detaliu. Sfatul meu este sa te uiti dupa un monobloc de macar 800 @ 2 Ohm sau un 2 canale stabil la 1 Ohm pe canal, care face putere similara.

Din ce vad eu difuzorul tau e configurat cu spidere soft, sunt sanse sa-l misti mai usor decat se misca un 2500 in mod normal.
Cone, recone, pe genunchi, important e sa functioneze cum trebuie...dar nu mai conteaza, acum e al meu :P.

Sa inteleg ca ar fi o treaba sa pun audisonul la bataie pentru sub? Din specificatii reiese ca duce 840w @ 2ohm in punte.

Si in felul asta as putea sa ma orientez catre alt amplificator pentru difuzoare , unul cu 4 canale sa scot filtrele alea din schema
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-12, 14:23   #18
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Golf mk2 -in curs de

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
Cone, recone, pe genunchi, important e sa functioneze cum trebuie...dar nu mai conteaza, acum e al meu :P.

Sa inteleg ca ar fi o treaba sa pun audisonul la bataie pentru sub? Din specificatii reiese ca duce 840w @ 2ohm in punte.

Si in felul asta as putea sa ma orientez catre alt amplificator pentru difuzoare , unul cu 4 canale sa scot filtrele alea din schema
Merita incercat.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 07-08-12, 21:58   #19
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Honda Civic- proiect de lunga durata

News. Am luat inca un 9831 ca era la oferta si ca prostu l-am conectat direct la mufele din instalatie fara sa verific pe ce fire intra tensiune , pe ce fire e negativul...in fine, ulterior am vazut ca plusurile si minusurile erau ok, doar ca pe alte doua fire se pare ca din instalatia masinii era inca un plus. Ideea e ca instant am prajit finalul, s-a ars si siguranta..dar finalul tot nu a scapat.
Ce vreau eu sa stiu... mai are rost sa incerc sa il repar sau e bun de piese de schimb pentru al meu? Se gaseste pe undeva doar finalul de cumparat?
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-12, 06:05   #20
eddy_knnabis

Stage 4
 
eddy_knnabis's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 217
Default Re: Honda Civic- proiect de lunga durata

teoretic daca este doar finalul ar trebui sa il poti folosi pe pre-out-uri deci nici n-ar avea nevoie de reparatie. totusi pt linistea ta e bine sa il schimbi daca stii sigur ca ala este...se gasesc destui echivalenti pe piata si nici nu-s asa scumpi
eddy_knnabis is offline   Reply With Quote
Old 13-08-12, 20:39   #21
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Honda Civic- proiect de lunga durata

Are cineva idee de pe ce motoare se potriveste la fix un alternator ceva mai puternic? Daca exista asa ceva.....
In principiu am inteles ca de pe motoarele seria d ca al meu s-ar potrivi cam toate piesele dar as vrea sa stiu exact sa nu cumpar degeaba, in caz ca gasesc.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 17-08-12, 20:59   #22
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Honda Civic- proiect de lunga durata

Daca te duci la un lacatus, tinichigiu, mecanic bun, iti poate adapta multe modele de alternatoare. Nu stiu ce motorizare ai, dar daca tot pui alt alternator orienteaza-te sa fie peste 120A daca tot faci pasul asta. Poti gasi un alternator bun cu ceva amperaj si din dezmembrari.

Bafta !
__________________
Ascendant Audio, Skar Audio, Alpine

---Feel the sound---
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 14:58   #23
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Honda Civic- proiect de lunga durata

M-am cam plictisit si de masina asta.

Am pus temporar subwooferul dls legat la audison si componentele pe 13 legate la amplificatorul dls. Ideea e ca nu imi rezista alternatorul, si cred ca in curand o sa pice de tot. Imi scade turatia destul de mult cand apare basul in schema. Spre rusinea mea nu am testat inca dd-ul, insa intentionez in seara asta dupa ce se racoreste putin.

Asa , si cum ziceam, m-am plictisit si de asta, nu mai am chef sa ii fac nimic. Nici macar sa ii dau alternatorul ala jos, sa il duc la cineva sa il faca

Iar imi trec prin minte idei de genul vand tot asa ca daca va intereseaza ceva , sa stiti ca e de vanzare.
Playerul Alpine numarul 2 nu cred ca mai e recuperabil, am incercat sa il conectez si s-a ars siguranta instant ...deci e in scurt cumva. Nu ma pricep asa de bine.
In rest, cam tot e de vanzare,inclusiv masina, deci veniti cu oferte.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 20:09   #24
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Honda Civic- proiect de lunga durata

Azi am facut inele pentru hertz-uri, le-am montat si am facut si o incinta pentru dd ala mic. Am luat schita de pe site-ul digital designs.
E uimitor ce tare se poate auzi un woofer de 10''.Total multumit.
Insa acum nu mai am portbagaj ))) Partea proasta.

A si mai e si faza cu tensiunea ) ..M-i se cam sting farurile cand dau mai tare, scade si turatia pe bas . Tind sa cred ca e releul de vina ca fara consumatori incarca bine. M-am interesat si e 200 ron deci nu ma bag.
Are cineva un alternator bun de vanzare?
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 20:52   #25
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Honda Civic- proiect de lunga durata

pai un alternator bun sh, nu gasesti sub 200 ron, la care adaugi si montajul.
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 22:54   #26
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Honda Civic- proiect de lunga durata

Quote:
Originally Posted by keddy_net View Post
pai un alternator bun sh, nu gasesti sub 200 ron, la care adaugi si montajul.
Cu montajul ma descurc eu, nu-i problema. Acum sunt acasa si am toate uneltele necesare sa o fac bucatele si apoi sa o fac la loc

A si mi-ar prinde bine si mie un ''batran'' sa imi regleze cum trebuie toate cele. Sunt multumit cum se aude reglat de mine insa sunt sigur ca se poate mult mai bine.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-12, 13:56   #27
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Honda Civic- proiect de lunga durata

Legat in paralel, cu 2 bobine de 4ohm rezulta 2 ohm nu?
Incinta e de tot rasul , dar macar am respectat dimensiunile de pe site-ul dd, si am etansat-o bine pe interior. Cand o sa am finante mai multe ma arunc si eu la o incinta profi de mdf. Apropo, cam cat m-ar costa?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	120830_132542.jpg
Views:	238
Size:	1.56 MB
ID:	2538685   Click image for larger version

Name:	120830_132506.jpg
Views:	156
Size:	1.33 MB
ID:	2538686  
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-12, 16:07   #28
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Honda Civic- proiect de lunga durata

cum se aude?pareri?
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 30-08-12, 16:11   #29
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Honda Civic- proiect de lunga durata

Quote:
Originally Posted by teddyb View Post
cum se aude?pareri?

Tind sa cred ca vanzatorul avea dreptate si difuzorul trebuia rodat. Dupa cateva ore de functionare parca se aude mai bine, mai tare. Acum l-am dat si spre maxim din player si e impresionant de puternic.

Ramane sa ajung intr-o zi pe la bucuresti , sa ma ajute cineva, daca vrea ,cu setarile, din player, din amplificatoare.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-12, 12:01   #30
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Honda Civic- proiect de lunga durata

Anunta cu 2-3 zile inainte sa faci vizita. Poate ne sincronizam.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -