Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-12, 22:17   #226
dydy-andrey
VW Driver

Stage 5
 
dydy-andrey's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,240
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[2 Roti]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: FORD FOCUS II (Car-Audio Show Team)

vezi cum faci dimineata sa nu-mi raspunzi la telefon...
sa ma pui pe drum degeaba...
dydy-andrey is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 22:20   #227
Tibitzu

Stage 5
 
Tibitzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 765
Member of:
[2 Roti]
[FORD]
[Hyundai]
[Competitor CNCA]
Default Re: FORD FOCUS II (Car-Audio Show Team)

Au venit si jucarelele si am rezolvat si cu instalarea portierelor
Am refacut inelele pentru ca midbasul acum este de 8" ,au primit un tratament cu vopsea si chit ca sa reziste la umezeala si s-au asezat perfect pe usa ... Stalpii ajung de la imbracat vineri si terminam si cu montajul lor.Astazi le-am mai dat un strat de smierghel si au iesit perfecti.
Toate jucarelele merg full active si se pupa extraordinar de bine cu amplifurile DD ss2 si DD ss4 de care sunt mandru tare!!!

MIDBASS - Silver Flute W20RC38-04 ohm 8"

MEDIE - Seas Prestige FU10RB H1600-04 4"

TWEETER - SEAS Prestige 27TFFNC/G (H1396) 1"


Ca o parere...Ce pot sa spun...decat wow!!! ...Sunt noi,nerodate,rigide,aruncate pe bord (fara stalpi) dar am ajuns si eu sa spun wow in fata unor difuzoare...Sunt eeeeexact ce mi-am dorit .

Midbasul suna extraordinar de bine si de tare,este foarte rapid,face echipa perfecta cu ampliful DD SS2, iar de ce bass am pe usi?!?!? pariez ca nu are nimeni ...

Mediile suna foarte bine si ele si foarte tare,nu cer incinta mai mare de 1l (pe care o am) dar si asa in freeair are extensie foarte buna in partea de medii-joase,tipa in ultimul hal la nevoie si duc putere linistite..

Tweeterul nu stiu cum sa il laud ca l-au laudat si altii inainte ...detaliile sunt impresionante iar sunetul ca si la celelalte este foarte bun,corect si tine foarte multa putere.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_3939.JPG
Views:	272
Size:	195.1 KB
ID:	2465886   Click image for larger version

Name:	IMG_3942.JPG
Views:	183
Size:	132.6 KB
ID:	2465887   Click image for larger version

Name:	IMG_3943.JPG
Views:	172
Size:	144.1 KB
ID:	2465888  

Click image for larger version

Name:	IMG_3944.JPG
Views:	181
Size:	139.5 KB
ID:	2465889   Click image for larger version

Name:	IMG_3945.JPG
Views:	573
Size:	173.0 KB
ID:	2465890   Click image for larger version

Name:	IMG_3947.JPG
Views:	536
Size:	110.5 KB
ID:	2465891  

Tibitzu is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 23:54   #228
eddy_knnabis

Stage 4
 
eddy_knnabis's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 217
Default Re: FORD FOCUS II (Car-Audio Show Team)

felicitari pentru achizitie...si de mid-bass-u ala numa rigid nu poti spune ca este..chiar si asa ne-rodat...ce sa zic...sa le folosesti cu placere..si data viitoare chiar am sa cer drepturi de autor pentru difuzoare ) glumesc. chiar ma simt mandru ca in mai putin de 1 an 2 persoane mi-au urmat exemplul
eddy_knnabis is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 06:46   #229
Tibitzu

Stage 5
 
Tibitzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 765
Member of:
[2 Roti]
[FORD]
[Hyundai]
[Competitor CNCA]
Default Re: FORD FOCUS II (Car-Audio Show Team)

Mersi mersi...E mai greu pana le asculti... ...cat de exemplu nu te mai umfla in pene ca nu esti tu de vina...glumesc.... daca tot a venit vorba trebuie sa ii multumesc lui laur ca el si-a sacrificat seara de bautura si m-a batut la cap sa stau sa le ascult cu toate ca ce e la mine si la el sunt doua sisteme total diferite...din punctul meu de vedere mai e ceva de munca la el,poate un player mai ok,poate niste amplifuri mai ok...dar cand le am asculat am incercat sa le gasesc potentialul si l-am gasit!!!
Tibitzu is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 09:08   #230
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: FORD FOCUS II (Car-Audio Show Team)

Interesanta combinatie de traductoare. Pentru cei 38USD pentru Silver Flute 8" - raportul pret / performanta este unul deosebit de interesant. Un Fs pe gustul meu dar in acelasi timp o sensibilitate de peste 93dB nu poate decat sa ofere un bun punct de plecare.
Sper sa te intalnesc anul acesta si sa ii ascult.
__________________
Pure Music
"The myth is stronger than the truth,
And the truth can sometimes lie
To see all from what it was
You need an uncorrupted eye..."
ionutmocioiu-on-facebook.com
IM is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 09:36   #231
Tibitzu

Stage 5
 
Tibitzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 765
Member of:
[2 Roti]
[FORD]
[Hyundai]
[Competitor CNCA]
Default Re: FORD FOCUS II (Car-Audio Show Team)

Acum ca mi-am adus si eu masina cat de cat in starea in care sa poata canta sigur o sa ne vedem prin ceva competitii...Masina o sa fie la dispozitia fiecaruia...Cat despre midbass eu personal nu prea am cuvinte...o sa las la aprecierea fiecaruia...pana la urma e chestia de gusturi si totusi pana la urma este un 8"...persoanele de la noi care se pot bucura de un 8" pe usa cred ca le pot numara pe degetele de la o mana...e destul de complicat sa il instalezi atat in diametru cat si in adancime si sa mai si ascunzi in fata de usa difuzorul....Cu toate astea usa de la focus se pare ca face minuni dar si asa a intrat la milimetru in fata de usa...am facut probe si incercari pana am rupt 3 seturi de cleme de usa ...deci daca vrei se poate!!!
Tibitzu is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 10:33   #232
eddy_knnabis

Stage 4
 
eddy_knnabis's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 217
Default Re: FORD FOCUS II (Car-Audio Show Team)

ma umflu si eu nitel asa..lasa-ma sa ma simt bine...si la laur stiu ca se poate mai mult dar na...ca si la mine..lipsa de fonduri..dar se fac toate in timp. sunt curios totusi cum suna la tine varianta de 8" si mai ales sunt curios ce tratament aplici fetei de plastic sa nu ai rezonante aiurea. o zi buna
eddy_knnabis is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 11:22   #233
Tibitzu

Stage 5
 
Tibitzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 765
Member of:
[2 Roti]
[FORD]
[Hyundai]
[Competitor CNCA]
Default Re: FORD FOCUS II (Car-Audio Show Team)

Fata de usa deja s-a montat iar ca tratament...doua straturi de vatelina de 5 cm bine presata si indesata in fata de usa...nu zdrangane,nu boncane,nu are rezonante,nu am nici un fel de sunet suspect sau deranjant in usi..
Tibitzu is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 19:10   #234
doggovy

Stage 3
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 86
Default Re: FORD FOCUS II (Car-Audio Show Team)

nu este influentat in mod negativ raspunsul in frecventa de sensibilitatea scazuta a difuzorului de medii si a con breakupului? raspunsul mediilor (in grafic) arata destul de urat peste 1000Hz.
la cat ai stabilit frecventele de separare? le setezi din amplfuri sau montezi filtre active la intrarile amplifurilor?
vatelina nu are sanse sa se umezeasca? nu era mai bine daca nu o presai? (nu am vazut cum ai tratat usile asa ca te rog nu da cu bolovani daca ai prevenit deja asta )
doggovy is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 19:47   #235
Tibitzu

Stage 5
 
Tibitzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 765
Member of:
[2 Roti]
[FORD]
[Hyundai]
[Competitor CNCA]
Default Re: FORD FOCUS II (Car-Audio Show Team)

Quote:
Originally Posted by doggovy View Post
nu este influentat in mod negativ raspunsul in frecventa de sensibilitatea scazuta a difuzorului de medii si a con breakupului? raspunsul mediilor (in grafic) arata destul de urat peste 1000Hz.
la cat ai stabilit frecventele de separare? le setezi din amplfuri sau montezi filtre active la intrarile amplifurilor?
vatelina nu are sanse sa se umezeasca? nu era mai bine daca nu o presai? (nu am vazut cum ai tratat usile asa ca te rog nu da cu bolovani daca ai prevenit deja asta )
Sincer sa fiu...habar nu am ce ai scris mai sus ...si nici nu ma chinui sa descifrez ca pana acum am frecat la stalpi si sunt tare obosit...multe raspunsuri le gasesti in paginile anterioare ale topicului ..cat despre grafice si frecvente de separare ...te invint la o auditie cu prima ocazie si discutam la fata locului... numai bine
Tibitzu is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 22:30   #236
eddy_knnabis

Stage 4
 
eddy_knnabis's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 217
Default Re: FORD FOCUS II (Car-Audio Show Team)

Quote:
Originally Posted by doggovy View Post
nu este influentat in mod negativ raspunsul in frecventa de sensibilitatea scazuta a difuzorului de medii si a con breakupului? raspunsul mediilor (in grafic) arata destul de urat peste 1000Hz.
la cat ai stabilit frecventele de separare? le setezi din amplfuri sau montezi filtre active la intrarile amplifurilor?
vatelina nu are sanse sa se umezeasca? nu era mai bine daca nu o presai? (nu am vazut cum ai tratat usile asa ca te rog nu da cu bolovani daca ai prevenit deja asta )
raspund eu pt tibitzu:
raspunsul in frecventa nu vad de ce sa fie afectat de sensibilitate..pur si simplu se aude ceva mai incet daca sensibilitatea este mai mica...dar dat fiind faptul ca graficul de raspuns in frecventa al unui amplificator pe tranzistori(nu in toate cazurile) are o cocoasa pe + pe partea de medii...eu zic ca se vor atenua reciproc si raspunsul va fi liniar..cel putin asa vad eu lucrurile

legat de graficul difuzorului...e cam aiurea sa te iei dupa grafic...uitate si pe graficul tw-ului si ai sa vezi ce "liniar" pare ala si cu toate astea suna foarte foarte bine pt banii lui

filtrarea se va face activ din procesor...frecventele de taiere nu le stiu

vatelina trebuie presata ca sa tina plasticul tensionat sa nu flambeze...sanse de umezeala in acel compartiment nu exista..umezeala se face in interiorul usii...cand apa se scurge de pe geam...treaba cu condensul e mit
eddy_knnabis is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 23:04   #237
doggovy

Stage 3
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 86
Default Re: FORD FOCUS II (Car-Audio Show Team)

e posibil ca si sensibilitatea crescuta a urechii in zona mediilor sa compenseze sensibilitatea scazuta a difului de medii, nu doar cocoasa amplifului. atat timp cat se aude pe gustul posesorului totul este in regula. nu cred ca e nevoie de masuratori care sa raspunda la intrebari de audiofil cu efect placebo

referitor la tweeter, facand abstractie de cocoasa de la 10KHz are o curba buna, ma refer on-axis. la cum suna off-axis prefer sa nu ma pronunt (sunt destul de urate curbele si la 30 si la 60 grade).

greseala mea cu vatelina... nu stiu de ce am avut inpresia ca a pus-o usa. in fata de usa e clar ca nu are nimic, adica are...in sens pozitiv

as vrea sa am ocazia sa ascult difuzoarele...cred insa ca la ce distanta este intre mine si ele e cam greu
doggovy is offline   Reply With Quote
Old 15-06-12, 09:38   #238
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: FORD FOCUS II (Car-Audio Show Team)

Ba, iaute, inca mai traieste SantaFe-ul ...)
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 15-06-12, 10:07   #239
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: FORD FOCUS II (Car-Audio Show Team)

SantaFe, GSX... da` morcovii vad ca nu-s gata

Si ontopic, iar va delectati si judecati dupa ce picteaza chinezu pe foi? Lasati omul sa le instaleze/regleze si dupa se poate comenta cu nemiluita
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 15-06-12, 10:21   #240
Tibitzu

Stage 5
 
Tibitzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 765
Member of:
[2 Roti]
[FORD]
[Hyundai]
[Competitor CNCA]
Default Re: FORD FOCUS II (Car-Audio Show Team)

animalutz@ da inca mai traieste...si se tine bine...cam jegos ca nu prea isi mai face nimeni timp de el...

bigu@ asta incarcam sa le explic si eu...e prea mare bataia de cap ca sa discutam pe ce scrie in foaie...prima competitie la care o sa o puteti asculta o sa fie etapa cnca de la craiova unde o sa dezbatem totul la fata locului.

ps...nu m-am prins de faza cu morcovii !!!
Tibitzu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -