Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 16-07-12, 19:01   #121
alex_bmw1992

Stage 5
 
alex_bmw1992's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 999
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: HonDDa Civic - by Team Dragster (Arad)

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Ma rog, daca-i asa de simplu de dat scor de ce nu o face lumea?
Scorul ala costa mult, foarte mult, pentru unii aproape imposibil
alex_bmw1992 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-12, 19:05   #122
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: HonDDa Civic - by Team Dragster (Arad)

Quote:
Originally Posted by alex_bmw1992 View Post
banii, cat a fost investitia cap coada ca sa cante astfel ? E normal sa cante tare la ce se afla acolo. Daca era masina mai mare si erau de 2x mai multe scule pe ea canta si mai tare, dar asta nu insemna ca era mai bine
De ce nu era mai bine daca,canta si mai tare?
cat despre investitie fa socoteala cat costa 4 515,totusi sunt niste entry,plus incinta,ampliful M4 banuiesc ca il avea dinainte si oricum seria 515 nu are nevoie de atata putere cat poate da un M4.nu cred ca a costat mai mult decat ori ce instalatie asemanatoare cu difuzoare entry.
gaby007 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-12, 19:07   #123
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: HonDDa Civic - by Team Dragster (Arad)

Quote:
Originally Posted by alex_bmw1992 View Post
banii, cat a fost investitia cap coada ca sa cante astfel ? E normal sa cante tare la ce se afla acolo. Daca era masina mai mare si erau de 2x mai multe scule pe ea canta si mai tare, dar asta nu insemna ca era mai bine . Mai bine inseamna un sistem cu buget mult mai mic dar care canta aproape lafel, cu ala poti sa te mandresti.
Comparativ cu ce e foarte scump??? Care sistem??? Ce nu intelegi?!?

Quote:
Originally Posted by alex_bmw1992 View Post
Scorul ala costa mult, foarte mult, pentru unii aproape imposibil
Lasa ca nici ieftin sau din bataie de palme nu se fac masinile astea!
Sunt niste ani in spate adunati pana la niste bani masini si rezultate.
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 16-07-12, 22:28   #124
Seal

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,040
Default Re: HonDDa Civic - by Team Dragster (Arad)

Deci vezi ca difuzoarele pret final client sunt 840 ron bucata. Vreau sa stiu si eu difuri mai ieftine de 15'' care sa dea atat. vorbim copii de 155.4 db. Alte masini nu dau atat cu difuzoarele de nspe milioane si cu mult mai multe baterii si cu mult mai multa putere.

Alex de data asta nu iti dau dreptate. Am ascultat si stat acolo f mult si la pretul lor si la ce sunt nu ai ce sa le ceri mai mult! Si culmea e ca pot mai mult!

Iti dau un exemplu pe masina mea: 4 db audio cu aceiasi putere am dat 153.3 si in o masina si mai mica si difuri si mai scumpe (1190 pret client). Si pe la aceiasi frecventa si setup. Din punctul meu de vedere Honda a dat si canta foarte bine!

Nu stiu de unde scoti tu ca sunt scumpe!
Seal is offline   Reply With Quote
Old 16-07-12, 22:43   #125
alex_bmw1992

Stage 5
 
alex_bmw1992's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 999
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: HonDDa Civic - by Team Dragster (Arad)

Quote:
Originally Posted by Seal View Post
Iti dau un exemplu pe masina mea: 4 db audio cu aceiasi putere am dat 153.3 si in o masina si mai mica si difuri si mai scumpe (1190 pret client). Si pe la aceiasi frecventa si setup. Din punctul meu de vedere Honda a dat si canta foarte bine!
deja compari mere cu pere. Masini diferite, daca e mai mica nu inseamna ca esti in avantaj, poate daca urci T-rexurile in honda da mai mult de 155. A ta canta la 150db+ mult si bine, dupa ore in sir de "rupere" erau reci reci, dd-urile cum erau dupa cateva ore de cantare la volum de, sa zicem un 140-142db inauntru, ca mai mult nu parea sa fie ?
__________________
got hairtrick ?
alex_bmw1992 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-12, 23:00   #126
Tavyyyy

Stage 4
 
Tavyyyy's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 263
Member of:
[Competitor CNCA]
[VW]
Default Re: HonDDa Civic - by Team Dragster (Arad)

Nu stiu ce nu intelegeti. Omu vrea sa zica caci cu 2 sal-uri si putina munca da si el 155
Tavyyyy is offline   Reply With Quote
Old 16-07-12, 23:10   #127
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: HonDDa Civic - by Team Dragster (Arad)

Quote:
Originally Posted by alex_bmw1992 View Post
deja compari mere cu pere. Masini diferite, daca e mai mica nu inseamna ca esti in avantaj, poate daca urci T-rexurile in honda da mai mult de 155. A ta canta la 150db+ mult si bine, dupa ore in sir de "rupere" erau reci reci, dd-urile cum erau dupa cateva ore de cantare la volum de, sa zicem un 140-142db inauntru, ca mai mult nu parea sa fie ?
''Sa zicem'' si''nu parea''pe bune nu merge cu presupuneri,cred ca toata lumea ti-a inteles punctul de vedere,esti gica contra si nu iti plac DDurile ca sunt scumpe si nu au performantele care le vrei tu,sunt sigur ca la prima masuratoare vei da mult mai mult decat honda cu salurile ca de...sunt o gramada de difuzoare in masina ta,flutura toata misca aer si tricouri....sincere felicitari,hai sa lasam topicul omului curat.
gaby007 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-12, 23:27   #128
alex_bmw1992

Stage 5
 
alex_bmw1992's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 999
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: HonDDa Civic - by Team Dragster (Arad)

Nu sunt neaparat contra DD nu am apucat sa ascult prea multe, doar ca mi sa pus mie pata pe seria asta 500 despre care sa mai tot vb in ultima vreme, si tot nu sunt convins ca aveti dreptate.
Nici de SAL nu zic ca sunt bune rau, unele modele sunt chiar petarde si nu va inteleg de ce ma tot atacati de SAL cand eu nu am vorbit niciodata de ele cum ca sunt nemaipomenite, rup pe toti cu ele. Am ajuns sa detin 2 difuri xpro dintr.o intamplare, mi.au placut cum suna, si am mers pe ele in continuare.
Si cu asta am terminat povestea asta. Bine ar fi sa mute cineva ultimele posturi ca am cam poluat pe aici...
alex_bmw1992 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-12, 23:42   #129
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: HonDDa Civic - by Team Dragster (Arad)

Quote:
Originally Posted by alex_bmw1992 View Post
Nu sunt neaparat contra DD nu am apucat sa ascult prea multe, doar ca mi sa pus mie pata pe seria asta 500 despre care sa mai tot vb in ultima vreme, si tot nu sunt convins ca aveti dreptate.
Nici de SAL nu zic ca sunt bune rau, unele modele sunt chiar petarde si nu va inteleg de ce ma tot atacati de SAL cand eu nu am vorbit niciodata de ele cum ca sunt nemaipomenite, rup pe toti cu ele. Am ajuns sa detin 2 difuri xpro dintr.o intamplare, mi.au placut cum suna, si am mers pe ele in continuare.
Si cu asta am terminat povestea asta. Bine ar fi sa mute cineva ultimele posturi ca am cam poluat pe aici...
Eu...cel putin nu am inteles ce ai dorii tu de la un difuzor din seria 500,macar spunene sa intelegem,este un difuzor entry de 300 de W,ca este prea scump asta tine de aia care le produc,incearca sa te certi cu ei.e simplu iti place cumperi nu iti place nu cumperi,ca este laudat sau nu asta este opinia celor care l-au folosit.este un difuzor de 650 de lei chiar nu poti sa ii ceri sa faca ce fac altele de 3 ori mai scumpe.
gaby007 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-12, 00:44   #130
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: HonDDa Civic - by Team Dragster (Arad)

Quote:
Originally Posted by alex_bmw1992 View Post
deja compari mere cu pere. Masini diferite, daca e mai mica nu inseamna ca esti in avantaj, poate daca urci T-rexurile in honda da mai mult de 155. A ta canta la 150db+ mult si bine, dupa ore in sir de "rupere" erau reci reci, dd-urile cum erau dupa cateva ore de cantare la volum de, sa zicem un 140-142db inauntru, ca mai mult nu parea sa fie ?
Daca nu vrei sa fi si tu "iubit" de toti cum mai sunt si alte persoane de pe forum accepta odata realitatea si trezestete odata ca deja s-a treminat visul...

A dat cat a dat, a cantat cum a cantat dar macar a fost acolo si nu a ras nimeni ca nu e bine.
__________________
roli is offline   Reply With Quote
Old 17-07-12, 02:40   #131
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: HonDDa Civic - by Team Dragster (Arad)

Quote:
Originally Posted by alex_bmw1992 View Post
deja compari mere cu pere. Masini diferite, daca e mai mica nu inseamna ca esti in avantaj, poate daca urci T-rexurile in honda da mai mult de 155. A ta canta la 150db+ mult si bine, dupa ore in sir de "rupere" erau reci reci, dd-urile cum erau dupa cateva ore de cantare la volum de, sa zicem un 140-142db inauntru, ca mai mult nu parea sa fie ?
Tu vorbesti de comparat mere cu pere?

Hai cu exemple concrete de masini care fac mai mult cu mai putin, sau cu exemple concrete de masini care fac acelasi lucru cu setup-uri asemanatoare. EXEMPLE, nu opinii sau pareri personale. Altfel o sa inteleg ca esti pur si simplu rau intentionat si am sa tratez asta ca atare.

Si chiar te rog sa ne arati o masina cu patru cartoane chinezesti care face 155+ cu 2-3 Kw si care canta pe un alternator de 50A de dimineata pana seara. Pardon. Care canta BINE, tare si orice. Poti sa ne dai si link-uri de afara, eu sunt curios.

Dupa ce imi arati exemplul ala o sa-ti arat eu masinile care canta si fac 155 db+ existente pana acum in Romania, ca sa vezi ce aveau/au in ele. Am noroc ca nu sunt multe. Poate poate mai facem putina lumina in teoria ta. Cu argumente reale, nu opinii personale bazate pe.... ce?


Sau daca ma gandesc mai bine, vorba cuiva azi, apropo de interventiile tale pe tema asta: "N-are rost". Si.... chiar nu are.

Norbi, Roli si restul echipei (adica Norbi, Norbi, Norbi si Norbi), felicitari! Sunt sigur ca la final o sa aveti doua puncte bune de reper in curte. Amandoua au un start excelent!

PS: Multi aud, nu toti pricep.
__________________
www.melodix.ro

Last edited by ReLLaXX; 17-07-12 at 02:45.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 17-07-12, 06:49   #132
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: HonDDa Civic - by Team Dragster (Arad)

ma alex ... eu pana acum putin timp in urma , nu eram cu DD-urile . si stie toata lumea asta . de la inceputul anului ,insa, mi-am schimbat total parerea de difurile de la DD!!! am niste exemple concrete de anul asta nu din istorie .
1. la arad cu doua difuri 2518 - 162,5 db " masina de scor"
2. la craiova cu 12 difuri 2515 - 160,0 db " masina de muzica" ( daca dtateam mai bine la partea cu curentul canta toata ziua cu un super bass unde iti place tie ....jos
3. la craiova cu 4 difuri 515 - 155+ db " masina de muzica " si a cantat toata ziua TARE ( duminica cand am dat drumul la dduba ii spuneam lui claudiu ca sambata mergea mai tare muzica in duba.... dar eu ascultasem honda , un aspect care nu-l luasem in calcul

rezultatele vorbesc, nu crezi?

ps. dduba la 25 hz 151db este destul de tare ?
sa nu mai vorbim de ce am patit eu de la 2515 .... parbriz explodat
__________________
mai bine intrebi decat sa mori prost si sa mai ai si pretentia ca le stii pe toate ...

eu intreb!!! voi ????
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-12, 13:43   #133
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: HonDDa Civic - by Team Dragster (Arad)

daca aveti poze si filmari cu masina va rog nu ezitati sa le puneti

https://www.youtube.com/watch?v=i0JDK...ature=youtu.be
roli is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 19:36   #134
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: HonDDa Civic - by Team Dragster (Arad)

De cand am venit de la craiova am un sentiment ciudat, simt de parca ma urmaResc toti in oras...

Oare sa fie de la lautari? )
roli is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 20:01   #135
dydy-andrey
VW Driver

Stage 5
 
dydy-andrey's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,240
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[2 Roti]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: HonDDa Civic - by Team Dragster (Arad)

acelasi sentiment si la mine... doar ca din alta cauza ) de la eveniment incoa, am o prelungire la bara fata, iar la orice hop imi atinge bara pe asfalt si face un scandal mare ) si parca toti ma urmaresc )
e stresant, incerci sa nu te uiti la ei, dar iti place este?
dydy-andrey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -