Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 20-11-12, 14:18   #166
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

Street stock...db drag.limita la 2kw dat de producator.world record e 151 si un pic daca nu ma insel...targetu personal ,nu am pretentii...dar este o clasa unde conteaza munca avand in vederea limita puterii.incinta merge si semiwall
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 14:26   #167
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

Quote:
Originally Posted by teddyb View Post
Street stock...db drag.limita la 2kw dat de producator.world record e 151 si un pic daca nu ma insel...targetu personal ,nu am pretentii...dar este o clasa unde conteaza munca avand in vederea limita puterii.incinta merge si semiwall
Legat de SS discutia e in toi. La evenimentele multipoint sau in cazul unor rezultate "suspecte" e posibil ca puteresa fie masurata, daca arbitrul doreste acest lucru. Ma repet, inca exista discutii pe tema asta, dar e foarte posibil sa se intample pe viitor, motiv pentru care ar fi bine sa incerci sa stai cu adevarat in limita de 2 Kw. Anul asta scorurile bune in SS au fost date in CRX, Yaris si Explorer (a doua generatie daca nu ma insel). Nu ai limita nici la nr de difuzoare, dar tu nu ai nici loc. Rezultatul nu e imposibil de batut, dar WR o sa creasca anul asta avand in vedere ca Panda, Marbella & Co sunt acceptate.

Nu stiu cum da masina ta, dar cu configuratia descrisa mai sus eu nu mi-as propune nimic sub 150 db. Daca te ajuta putin si Mini-ul, e perfect realizabil. Ai si limita de frecventa daca nu ma insel. Mini-ul la cat "canta"?
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 14:30   #168
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

Spatiul e cam restrans..dar nu ma gandesc sa schimb masina! e si limita la 60hz...mini canta la 63 neinsonorizat...suburile nu sunt o prioritate,ma gandesc si incerc sa dau prioritate la amplificare..deci perioada asta incerc sa culeg cat mai multe pareri si sfaturi.
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 14:39   #169
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

Amplif cheater am gasit un Treo...400w@4ohm..stabil la 1ohm!un eforr economic destul d mare..dar ideea era sa stau cat mai aproape d 2kw reali...
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 21-11-12, 12:23   #170
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

Quote:
Originally Posted by teddyb View Post
Spatiul e cam restrans..dar nu ma gandesc sa schimb masina! e si limita la 60hz...mini canta la 63 neinsonorizat...suburile nu sunt o prioritate,ma gandesc si incerc sa dau prioritate la amplificare..deci perioada asta incerc sa culeg cat mai multe pareri si sfaturi.
In locul tau m-as gandi in mod special la sub-uri, avand in vedere ca in clasele cu limita de putere eficienta este cea mai importanta. Am spus si mai sus, la capitolul amplificatoare ai mai multe alegeri. Te sfatuiesc sa alegi cu o marja de eroare care sa iti permita acei aproximativ 2 Kw in functie de configuratia bobinelor (luand in calcul si o eventuala crestere de impedanta) cat si faptul ca in momentul masuratorii nu o sa mai stai in 14 V, ca sa ai sanse la specificatiile producatorilor de amplificatoare. Limita de 2Kw va fi masurata in dB Drag, si asa zisele amplifuri cheater sunt interzise pe masura ce sunt descoperite, sau mai simplu, sunt masurate la iesire in timpul probei.

Pe scurt, atata timp cat stai la 1999W, cu orice amplif, esti ok. Important e sa ai subwooferele care pot sa faca scor bun cu acei 1999W. Aia e singura variabila cu care poti sa te joci, si pe asta as pune eu cel mai mult accent.

PS: Daca e vorba de Treo 4.1 sunt sanse ca acesta sa fie deja pe lista amplifurilor interzise. Probabil ca o sa te bati de amanuntele astea doar in momentul in care ajungi la evenimente unde arbitrii isi iau in serios munca. Eu as face totul sa nu ajung in zona gri a regulilor. E cel mai bine asa.

Iti dau un PM cu doua topice de discutii pe tema amplifurilor pentru clasele Street Stock si Street Trunk (reguli similare). Poate mai gasesti ceva informatii utile.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 21-11-12, 18:56   #171
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

ms mult!!au fost de folos!!
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 02-02-13, 21:08   #172
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

anul asta,90%,ma anunt si eu concurent CNCA!
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 02-02-13, 21:15   #173
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

nu pot sa mai tin in mine bucuria si fericirea care o simt de ceva timp...si las fotografiile sa vorbeasca!!sunt pregatit psihologic,vointa este,sanatate sa fie si ceva material in plus nu ar strica(incet incet sper sa fac tot ce mi-am propus...)! abia astept sa ne vedem cu totii la prima intalnire!!! love u all and miss u all!!


Last edited by teddyb; 02-02-13 at 21:27.
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 02-02-13, 21:48   #174
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

Quote:
Originally Posted by teddyb View Post
nu pot sa mai tin in mine bucuria si fericirea care o simt de ceva timp...si las fotografiile sa vorbeasca!!sunt pregatit psihologic,vointa este,sanatate sa fie si ceva material in plus nu ar strica(incet incet sper sa fac tot ce mi-am propus...)! abia astept sa ne vedem cu totii la prima intalnire!!! love u all and miss u all!!

M3, sau nu imi vad ochii bine?
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 02-02-13, 21:55   #175
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

stai sa te ajut:







teddyb is offline   Reply With Quote
Old 03-02-13, 02:03   #176
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

True beast !!
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 03-02-13, 02:16   #177
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

Quote:
Originally Posted by Dragster View Post
M3, sau nu imi vad ochii bine?
De cand are m3 surubele pe radiator?!? )

Felicitari domnu! Acum pune-l la treaba! Ce ne poti spune despre el? A fost reparat, ii intreg 100%?
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 03-02-13, 02:42   #178
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

merci mult!!intreg 100%!:P o sa il pun in tara la treaba! mai e putin si ajung prin meleagurile mele....


ps: un manual in pdf pt el,are cineva?
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 03-02-13, 10:54   #179
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

Multumesc!
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 03-02-13, 11:23   #180
dydy-andrey
VW Driver

Stage 5
 
dydy-andrey's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,240
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[2 Roti]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

Hai, ca de cand imi doream pe cineva ca tine in Craiova.
Imi e mila de difuzoare acum )
dydy-andrey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -