Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 19-11-12, 16:20   #151
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

Quote:
Originally Posted by dydy-andrey View Post
and why does DD and SPL dynamics have all db drag race world records??? because these are best subs in the world.[/I] "
Nu-mi aduc aminte de vreun record mondial obtinut cu subwoofere SPL Dynamics, record care sa stea in picioare un sezon intreg, nu o zi. Nici in Top 3 nu imi aduc aminte de ele. Daca ma gandesc bine, la finalele din 2011 nu-mi aduc aminte de nici o masina cu subwoofere de la ei. Eventual vorbim de subwoofere DD si amplificatoare SPL Dynamics (seria D). Acolo avem alte situatii/instalatii/explicatii/rezultate.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 16:35   #152
dydy-andrey
VW Driver

Stage 5
 
dydy-andrey's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,240
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[2 Roti]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

Avand in verede ca sunt totusi destul de nou in domeniu (doar cativa ani) , m-am luat dupa ce am citit ici si colo...

10.-11.10.2008

dB Drag Racing European & World Finals 2008
France - Germany - Italy

Extreme 1
Team Loud/Saaristo Bros (Finland) - 179.8dB World Record!!!

Si am mai gasit.

Acum na, tu sti mai bine, tu ai ultimul cuvant. Dar de lasat de-oparte nu cred ca sunt... (spl-urile)
dydy-andrey is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 17:05   #153
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

http://www.termpro.com/asp/worldreco...p?ListMethod=1

Selecteaza 2008 in campul din stanga, sa vezi recordurile pentru acel an.

http://www.termpro.com/asp/viewer.asp?Image=28846b1



Subwooferele erau de la DD in masina aia. De fiecare data. Amplificatoare SPL Dynamics. Asta a fost configuratia lor de la inceput pana la sfarsit.

Discutam fiecare exemplu in parte, cunosc destul de bine subiectul. Pot sa-ti dau si exemple de masini sponsorizate de branduri mari care au accesat clasari de top cu subwoofere DD cu alte dustcap-uri si alte stickere, sau cu subwoofere care foloseau partile mobile de la DD (con, spidere si bobina), chit ca nimeni nu recunostea asta. In fine.

PS: Scuze de offtopic. Daca doreste teddy, mutam totul in topicul dedicat.

On topic: Acel SP Audio, si altele de genul, sunt pur si simplu niste pistoane supradimensionate din toate punctele de vedere. Nu subwoofere. 1-2 performante singulare masurate in anumite medii nu garanteaza nici un fel de realizare sau calitate, din punctul meu de vedere. Daca cineva doreste un difuzor de genul ala exista si variante mai bune.

Last edited by ReLLaXX; 19-11-12 at 17:09.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 17:09   #154
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

nu e problema Rellaxx!!atata timp cat sunt critici constructive si nu se jigneste niemeni cu nimeni,eu nu ma supar!din contra...stau,citesc,iau notite,ma informez si sper sa fac ceva dragut!ascult mereu sfatu,parerile si experientele atat celor mai batrani cat si celor tineri!!
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 17:16   #155
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

Quote:
Originally Posted by dydy-andrey View Post
Acum na, tu sti mai bine, tu ai ultimul cuvant. Dar de lasat de-oparte nu cred ca sunt... (spl-urile)
Am argumente, eventual. Ultimul cuvant il are cine vrea, si nu neaparat eu. SPL D.-urile sunt difuzoare ok pentru bugetul lor, si sunt comparabile cu difuzoare similare. Comparatia fortata cu produse din cu totul si cu totul alte game nu le creste lor performanta, asa cum nici celorlalte nu le scad rezultatele.

Pe scurt, Logan-ul e masina buna pentru banii ei. Nu inseamna ca face sens sa o compari cu Audi, BMW sau Mercedes. Sau chiar cu VW, Skoda sau Seat. Poate e putin cam dura comparatia, dar intelegi ideea.

In rest, putem sa ne imbatam cu apa rece cat dorim. Din fericire in domeniul asta rezultatele se masoara exact. De aici.... cine vrea sa priceapa, pricepe. Cine nu... nu.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 20:19   #156
lucian_24

Stage 5
 
lucian_24's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 517
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

salutare am gasit si eu un video cu 4 suburi sp-audio...foarte interesant ce am vazut acolo sper ca nu am suparat pe cineva si scuzati de off-topic https://www.youtube.com/watch?v=7FgmiQI9z0E
lucian_24 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 00:32   #157
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

cred ca il stia toata lumea. nu ?
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 07:22   #158
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

de difuzor nu stiu ce sa spun , dar daca este facut si de gagica aia care se incalzea.... nu stiu ce sa spun .... mi se pare un prost film de prezentare !!!!
nu arata rau nici fata nici diful
__________________
mai bine intrebi decat sa mori prost si sa mai ai si pretentia ca le stii pe toate ...

eu intreb!!! voi ????
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 10:01   #159
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

OFFTopic : Mie nu-mi place sub-ul, dar imi plac tatuajele fetei si cum se preface ea mecanic. Poate ma "stric" intr-o zi si o chem sa ma repare! )
ONTopic : Daca faci un astfel de video de prezentare, te cam adresezi unei clietenele destul de "restranse" la creer ... Parerea mea e ca ar trebui totusi mers pe firme consacrate, fara sa faci experimente pe banii tai.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 10:55   #160
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

nu cred ca e vorba de orientare a clientelei ci e clar ce departament de marketing au... baiatu' e cam trist la cap
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 11:01   #161
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

o parere mai tehnica...am limita la 2kw,fara limita de amplifuri,o baterie,fara limita de suburi.
ce ar merge?2 amplifuri in link (adunate sa aibe 2kw) sau o buc d 2kw?
sfaturi la capitolul ampli. ma gandeam la un ext2000 asa la prima strigare sau un dd m2(desii second nu prea gasesc,ar trb sa merg p nou si sunt ceva banuti...).
ps: am gasit o oferta aseara la un tip de langa mine la un ext3000...prea buna incat sa il doresti si sa lasi balta limita de 2kw!!))
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 11:07   #162
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

2 in link, cobori in impedanta
2xSS1b http://ddaudio.com/products/mobile-a...fier/ss1b.aspx
ca difuzoare 2x seria 500 (2x4ohm) - usor de miscat etc
end of story
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 11:15   #163
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
2 in link, cobori in impedanta
2xSS1b http://ddaudio.com/products/mobile-a...fier/ss1b.aspx
ca difuzoare 2x seria 500 (2x4ohm) - usor de miscat etc
end of story
me gusta!! LIKE!
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 14:08   #164
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

Quote:
Originally Posted by lucian_24 View Post
salutare am gasit si eu un video cu 4 suburi sp-audio...foarte interesant ce am vazut acolo sper ca nu am suparat pe cineva si scuzati de off-topic https://www.youtube.com/watch?v=7FgmiQI9z0E
Se ia o masina foarte slaba ca structura, se pun 4 pistoane care "canta" doar la 28 Hz, se pune o tona de putere si se dau niste scoruri bune doar cu usa deschisa. Daca esti pasionat de genul asta de abordare... e ce trebuie.

Cand o sa faca scoruri similare si la 35 si la 45 Hz, atunci o sa cante, de fapt. Cand o sa le faca si cu usile inchise, atunci o sa reproduca felul in care merg de fapt oamenii cu masinile pe strada. Si daca o sa foloseasca si o masina care nu se dezmembreaza zilnic.... parca parca incepe sa semene cu ideea de Car Audio.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 14:12   #165
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Mini Cooper S aka "the rocket" by Teddy

Limita de 2 Kw se masoara (clamp) sau se limiteaza la declaratiile producatorului? Dintr-o pereche de SS1b poti sa tragi sensibil peste 2 w, in conditii optime. SS1 e un amplif apreciat in genul asta de clase, din mai multe motive. Nu cred ca e singura varianta, dar e cu siguranta una dintre cele mai bune.

As merge cu 2 x 1512 SC, DVC 2 Ohm, ca sa poti sa pleci din 0.25 Ohm per amplif (0.5 in punte). Daca bugetul o permite, diferenta ar fi destul de mare. Daca nu, sigur faci treaba buna si cu 512 sau cu orice alt DVC (de la alt alt producator) eficient cu putere mica. Si aici nu prea ai multe alegeri la dispozitie. Care ar fi targetul de scor in clasa respectiva?

PS: EXT2000D-ul a fost un amplif bun la vremea lui, dar nu cred ca tine pasul cu amplificatoarele noi, din multe puncte de vedere.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -