Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 08-05-12, 21:49   #346
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: VW Golf MKII - Car Audio

Cristi, cand ti-am spus poate ca nu m-ai crezut... acum sper ca te-ai convins!
IM is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 23:58   #347
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf MKII - Car Audio

Quote:
Originally Posted by IM View Post
Cristi, cand ti-am spus poate ca nu m-ai crezut... acum sper ca te-ai convins!
Off topic: Ca idee, cand faci tot posibilul sa se intample ceva (fie ca iti dai seama sau nu), nu inseamna ca ai avut dreptate, ci inseamna ca ai avut succes. Indiferent despre ce era vorba. E universal valabil.

On topic: Multa bafta, la munca si la povesti. Intr-o buna zi ne lamurim cu toate si atunci putem sa discutam chestii concrete.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 00:01   #348
ugod

Stage 5
 
ugod's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,804
Default Re: VW Golf MKII - Car Audio

ca bine mai zici ...eu unu inca nu am facut nici o speculatie ...cred ca ai vazut asta...
incerc sa prezint ce ma chinui sa fac ..daca e de apreciat e ok daca nu e si mai ok ....
__________________
execut Evacuari Inox ,admisii aluminiu custom. Suduri in Inox ,Aluminiu ,Magneziu in mediu protector .Taieri flanse cu plasma pt admisi sau evacuari .
DEZMEMBRARI VW GOLF 1,2,3,4, PASSAT B3 B4 Corrado
Diferite motorizari: 1400, 1600, 1800, 2000 8v, 2000 16v, 2800 VR6, 1900 D, TD, TDI
YM/ID: ugodvamesu
E-mail:ugodvamesu@yahoo.com
TEL: 0722410820
ugod is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 00:20   #349
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf MKII - Car Audio

Quote:
Originally Posted by ugod View Post
totusi ca sa faci o asa afirmatia ar trebui sa ai ceva cunonstinte in domeniu ...audio ...nu doar sa tragi 2 fire ...nu sa fii ajutat de o gramada de oameni in domeniu care lucreaza de ani de zile ...
asa orice TARAN CU BANI merge cumpara o masina gata facuta si se incoarda cu ea pe la competiti si el defapt nu a facut nimik ...deci unde e Concluzia ?
Simplu fapt ca un om baga bani in acest hobby merita RESPECTAT. Marea majoritate a competitorilor nu au posibilitati tehnice si cunostinte sa-si faca o masina singuri, asa ca platesc pe cineva sa fac asta. Sa inteleg ca si ei sunt "tarani cu bani"? Frumos punct de vedere, n-am ce zice.

Mai departe, poate nu ti-ar strica sa cobori de pe piedestalul de om care-si face singur si cu mana lui. Nu-mi aduc aminte sa fi avut tu vreodata cea mai buna masina din tara, la orice. In nici un caz cu o incinta gandita/facuta de tine. Nici la scor, nici la cantat pe termen lung, nici la SQ.... nici la nimic. Anul trecut te "plangeai" ca nu-l bati pe Adi (basic) cand de fapt ai avut la 40 Km de tine o masina pe care ai ocolit-o la toate etapele, o masina care a dat un scor pe care probabil tu nu il dai nici acum, legal (usi inchise, senzor la parbriz). Si poti sa-mi povestesti orice despre hertii aia putini la care dai, si de masuratorile fantoma prin garaje sau competitii discutabile de afara. Pur si simplu nu conteaza cand discutam de SPL si Romania.

E posbil sa mai ai de lucru pana cand o sa poti sa te erijezi in pozitia celui care da lectii. Fa tu cu mana ta o lucrare de Locul 1 care sa bata lucrarea altei echipe intregi, si atunci logica ta sta in picioare. In SPL Locul 1 este numai unu, si singurul lucru de care tine cont acesta este SCORUL, presiunea inregistrata, masurata in decibeli. Nu cine, nu cum, nu cand, nu la cati herti. Astea sunt scuze ieftine pentru cei care nu pot. Le-am avut, le-am folosit, nu mi-e rusine sa recunosc. Dar se poate si altfel. Fata in fata (pe viu, nu pe net), cu Termlabul pe masa. Asa spui ce ai de spus in domeniul asta!

Cat despre mersul afara, in aceeasi nota, puneti pe masa o cupa de dB Drag sau de dB Cup macar, si incepem sa povestim. Stati intre aia care seteaza limitele superioare, veniti de acolo cu o cupa si atunci ridicati vocea. Simplu fapt ca va este la indemana Ungaria nu cantareste prea mult. Din pacate.

Si chiar daca o sa ti se para ca sunt prea dur, te rog, nu ne mai spune ce e pe-afara si cat de mult merita sa mergi acolo. Bine ca esti aproape, mergi in liniste si pace. Dar merita sa iti aduci aminte ca raportat la nivelul din tara si tu mai ai de lucru, iar raportat la nivelul de afara prea putini romani exista in ecuatie. Ca-i styling, ca-i tuning, si mai ales Car Audio.

Asa ca poti linistit sa cobori de pe piedestal si sa te intorci printre noi. Sunt convins ca avem ce invata unii de la ceilalti, in egala masura. Vorba aia, suntem plini de puf dar visam la zboruri lungi. Hai sa fim putini realisti.

In rest, toata aprecierea pentru faptul ca faci ceea ce faci cu Golful. Sper doar sa nu devina si asta o legenda locala, un mister de atelier sau o prezenta pe la competitii fara concurenta. Ar fi pacat pentru proiect, pentru efort si pentru tine in general.

Desigur, e doar parerea mea...
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 00:40   #350
ugod

Stage 5
 
ugod's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,804
Default Re: VW Golf MKII - Car Audio

da cine a zis de SPL
vezi ca confunzi mancarea
eu fac masina care CANTA nu care da scor
nu sunt asa de FIERT ca si echipa voastra sa dau scor si sa umblu dupa lauri cu db---
a cam trecut vremea du BRRR..cel putin alti vad ceva mai departe
nu mam chinuit sa il bat pe Adi ..pt ca sunt 2 masini total diferite ..
aveam ceva mai multe pretenti de la tine ca si organizator de competie..sa faci si deosebirea intre sisteme
si cum zici si tu daca am mers eu in ungaria si tu poti sa mergi in Bulgaria--asta daca ai o masina facuta de tine .

De evitat masina lui Norbi chiar nu am evitat ..eu nu aveam masina in acea vreme ...si cand aveam eu el nu era cu masina terminata ...
nu sunt din ala care se duce la un concurs la care sunt numai daia slabi ca sa castig eu ...
de cate ori au organizat aradeni am fost prezent chiar si fara masina .


acuma daca tot vrei sa dam din casa ..spune si tu cine face Duba ..ca proiectul nu e altau ..e din Austria ..tare curios as fii sa vad factura de mobil dupa ce termin sistemul .
pe tine defapt nu te multumeste nici o masina doar cele facute de tine ...
si nu cred ca am fost la vreo competitie sa ma fac de ras ..poate nu am fost primul dar nici pe departe ultimul ...

deci te rog frumos ...termina cu afirmatile astea ...STIU CA AI PLACEREA DE A AVEA ULTIMUL CUVANT ...ASTA ESTI TU ...chiar te las sa il ai daca vrei ...din partea mea poti sa stergi si topicul ..mai sunt si alte forumuri ...
ugod is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 01:24   #351
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf MKII - Car Audio

Quote:
Originally Posted by ugod View Post
da cine a zis de SPL
vezi ca confunzi mancarea
eu fac masina care CANTA nu care da scor

Atunci sper ca masina ta sa cante in adevaratul sens al cuvantului.

nu sunt asa de FIERT ca si echipa voastra sa dau scor si sa umblu dupa lauri cu db---

Sportul cu BASS se masoara in decibeli. Cele care canta se masoara in decibeli cu medie pe 30 de secunde sau mai multe. Orice doritor de performanta trebuie sa fie FIERT dupa decibeli, fiindca altel nu ai cum sa-ti masori performanta. Decat cu.... povesti si opinii personale. Si astea nu tin la mine.

a cam trecut vremea du BRRR..cel putin alti vad ceva mai departe

Am facut 2-3 masini exclusiv pentru scor in ultimii 6 ani. Restul, canta toate. Sa zicem ca vad mai departe de acum 6 ani?

nu mam chinuit sa il bat pe Adi ..pt ca sunt 2 masini total diferite ..

Nu-ti mai caut postul ca nu face sens.


aveam ceva mai multe pretenti de la tine ca si organizator de competie..sa faci si deosebirea intre sisteme
si cum zici si tu daca am mers eu in ungaria si tu poti sa mergi in Bulgaria--asta daca ai o masina facuta de tine .

Fac perfect diferenta intre sisteme. Ti-am spus mai sus, ambele se masoara in decibeli. Mai departe, Bulgaria nu are nici o competitie de SPL care sa merite drumul. Avem nivelul sensibil mai ridicat in tara. Idem Ukraina. Nu inteleg de ce trebuie sa merg pana acolo doar ca sa ma laud cu o cupa straineza. Am multe masini facute de mine. Mi-ar fi si greu sa aleg.

De evitat masina lui Norbi chiar nu am evitat ..eu nu aveam masina in acea vreme ...si cand aveam eu el nu era cu masina terminata ...

Masina lui a fost prezenta si functionala tot anul, la toate etapele, chiar daca a avut minusuri mari pe final. Tot anul, la toate etapele.

nu sunt din ala care se duce la un concurs la care sunt numai daia slabi ca sa castig eu ...
de cate ori au organizat aradeni am fost prezent chiar si fara masina .

Ma refeream la prezentele cu masina, nu la cele fara.


acuma daca tot vrei sa dam din casa ..spune si tu cine face Duba ..ca proiectul nu e altau ..e din Austria ..tare curios as fii sa vad factura de mobil dupa ce termin sistemul .

Nu am numarul de telefon al nimanui din Austria. Tinem legatura cu greu prin Skype si prin mail, in timpul orelor lor de munca. Mai departe, baietii din Austria (si marea majoritate din Europa) stiu sa faca Pande, Seat Terra si alte 2-3 cutii de chibrite. Nimic mai mult. Pentru ei masina lui Bigu suna prea tare fara subwoofer , si asta este experimentata nu de mult. Pentru ei, o instalatie cu un 9515 suna foarte tare daca face 145 db. Sa mai zic?

Deci, cu parere de rau, nu am pe cine sa intreb afara nimic. Nu lucram aceleasi masini, nu folosim aceleasi abordari.

Nimeni de afara nu a avut curajul sa puna 3Kw pe 4 difuzoare de 8", cu doua aeropoarte de 16 cm si 130 de litri incinta, fara suprafata de incarcare. Toti au zis ca o sa se strice, si numai bine au facut un 147 db la 38 Hz. Dupa care unii au copiat incinta.

Toti au zis ca 7 Kw la 48 Hz pe un 9512 in 95 de litri cu doua aeropoarte de 16 cm e mult prea mult si ca nu are cum sa tina. Eh, scorul ala este inca o referinta buna pentru multi, inclusiv afara.

Nimeni in lume nu a facut un bandpass cu 12 x 2515, ca sa am cui sa cer un sfat. Si din cate stiu nimeni in lume nu a experimentat intr-un montaj de genul asta lucrurile pe care vreau sa le experimentez eu. Si mi-ar fi prins bine sa am cui sa cer 2-3 pareri...dar nu am cui. (nu zic ca nu exista oameni, zic doar ca nu am eu, din pacate, legatura cu ei).

Si exemple pot sa-mi mai dau... tone.

Nu am facut niciodata, in nici o masina, o incinta dupa planul altcuiva, si nici nu m-am inspirat vreodata din proiectele altuia. Ba mai mult, pot sa spun ca am implementat solutii si abordari noi, care se regasesc in masini de peste hotare. Dar asta e alt subiect.

Asa ca uita de povestea cu proiectul de import. Este gandit 100% de mine, ca si orice alt proiect realizat de mine.


pe tine defapt nu te multumeste nici o masina doar cele facute de tine ...
si nu cred ca am fost la vreo competitie sa ma fac de ras ..poate nu am fost primul dar nici pe departe ultimul ...

Ma multumesc masinile care castiga cu Termlabul in parbriz. Indiferent cine le face. Si ai dreptate, de obicei masinile facute de mine castiga. Pe orice Termlab. Ce e rau in asta? Si nu am zis ca te-ai facut vreodata de ras. Am spus doar ca mai avem de invatat si de crescut. Noi toti, nu tu.

deci te rog frumos ...termina cu afirmatile astea ...STIU CA AI PLACEREA DE A AVEA ULTIMUL CUVANT ...ASTA ESTI TU ...chiar te las sa il ai daca vrei ...din partea mea poti sa stergi si topicul ..mai sunt si alte forumuri ...
Te privesc ca pe un interlocutor si un potential concurent cu sanse egale. Ai tot respectul si toata atentia mea. N-am nevoie de ultimul cuvant, dar apreciez o discutie normala bazata pe argumente, nu pe pareri si opinii prost fondate. N-am de ce sa sterg nimic, si nici nu imi doresc sa fac asta.

Ti-am spus direct si sincer cateva lucruri in primul post. Nu cu rautate, nu ca acuzatii. Sper sa nu le interpretezi altfel.

Poate o sa avem ocazia sa stam ceva mai mult pe viu de vorba. Cred ca ne-am intelege putin altfel.

PS: M-am abtinut prima data sa-ti spun, apropo de faza cu '"taran cu bani" care cumpara o masina gata facuta si vine cu ea la competitii. Mi-am adus aminte de un AX. Acolo sunt de acord cu tine cand spui ca nu-i buna abordarea. In rest nu sustin termenii dintre ghilimele, asa cum nu sustin nici abordarea.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 10:13   #352
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf MKII - Car Audio

Quote:
Originally Posted by ugod View Post
TARAN CU BANI merge cumpara o masina gata facuta si se incoarda cu ea pe la competiti
Cunoasc pe cineva caruia i se potriveste perfect descrierea

Scuze de offtopic
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 10:55   #353
alexufo
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
alexufo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,904
Member of:
[CSR]
[DACIA]
[PEUGEOT]
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf MKII - Car Audio

ai mai lucrat la golf ceva??? sa fim on topic??? spor
alexufo is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 10:59   #354
Seal

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,040
Default Re: VW Golf MKII - Car Audio

On topic , din moment ce a dat 162.8 pe 3 kw si modifica masina inseamna ca vrea sa dea mai mult!
Seal is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 11:15   #355
ugod

Stage 5
 
ugod's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,804
Default Re: VW Golf MKII - Car Audio

ca sa revin la topic
am terminat usile
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2012-05-09 10.40.42.jpg
Views:	64
Size:	1.37 MB
ID:	2425985   Click image for larger version

Name:	2012-05-09 10.43.35.jpg
Views:	68
Size:	1.14 MB
ID:	2425986   Click image for larger version

Name:	2012-05-09 12.05.46.jpg
Views:	74
Size:	1.44 MB
ID:	2425987  

Click image for larger version

Name:	2012-05-09 12.06.30.jpg
Views:	79
Size:	1.29 MB
ID:	2425988  
ugod is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 11:27   #356
fazekasnfs

Stage 5
 
fazekasnfs's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 3,143
Member of:
[Opel]
Default Re: VW Golf MKII - Car Audio

arata foartebine spor la treaba
fazekasnfs is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 11:35   #357
ugod

Stage 5
 
ugod's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,804
Default Re: VW Golf MKII - Car Audio

multumesc

si o poza cu usa si cu grile ca am uitat de ele
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2012-05-09 12.31.39.jpg
Views:	108
Size:	1.43 MB
ID:	2426008   Click image for larger version

Name:	2012-05-09 12.31.47.jpg
Views:	46
Size:	1.47 MB
ID:	2426009   Click image for larger version

Name:	2012-05-09 12.31.52.jpg
Views:	63
Size:	1.47 MB
ID:	2426010  

ugod is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 14:46   #358
ugod

Stage 5
 
ugod's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,804
Default Re: VW Golf MKII - Car Audio

gata si o parte din porturi
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2012-05-09 15.41.07.jpg
Views:	106
Size:	1.35 MB
ID:	2426149  
ugod is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 15:53   #359
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Golf MKII - Car Audio

Quote:
Originally Posted by IM View Post
De ce au disparut doar anumite posturi printre care si al meu?
De ce unele posturi raman si altele nu?
odata ce sa facut curat nu sa mai tinut cont ca e postul tau sau al meu sau a lui rellax...

on topic: cum suna mediile comparativ cu a lu ludovic ce a avut pe bmw?

Sa am eu un termen de comparatie intreb
__________________
roli is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 15:58   #360
ugod

Stage 5
 
ugod's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,804
Default Re: VW Golf MKII - Car Audio

Quote:
Originally Posted by roli View Post
odata ce sa facut curat nu sa mai tinut cont ca e postul tau sau al meu sau a lui rellax...

on topic: cum suna mediile comparativ cu a lu ludovic ce a avut pe bmw?

Sa am eu un termen de comparatie intreb
momentan nu pot sa spun ..sunt in rodaj
si nu prea pot sa deranjez nici vecinii...
teoretic ar trebui sa urle ceva mai tare ...asa zice modelul ....putere in ele intra destula
ugod is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -