Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 10-06-10, 14:54   #16
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen Xsara - SQ Wannabe

Super macro
Poze mai bune.

+ si - = intrari din distribuitoare
R = remote din HU
O = iesire de remote pt amplifuri, ventilatoare, lumini, etc, momentan max 3 sau 4A din cauza conectrilor alora cu surub care cica tin numa 3(oricum nu cred ca am nevoie de atata)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1010011.JPG
Views:	154
Size:	302.6 KB
ID:	1513325   Click image for larger version

Name:	P1010012.JPG
Views:	134
Size:	280.2 KB
ID:	1513326   Click image for larger version

Name:	P1010014.JPG
Views:	145
Size:	306.3 KB
ID:	1513327  

Click image for larger version

Name:	P1010015.JPG
Views:	115
Size:	300.1 KB
ID:	1513328  
__________________


Current: Android JB Tab | Audison bit one | PPI Phantom 900.4 | Helix HXA20X | Mach 5 MLI-65 | Faital 3FE20 Fullrange | JBL W10GTI | SilentCoat (Civic)

"Pseudoscience is often characterized by the use of vague, exaggerated or unprovable claims, an over-reliance on confirmation rather than rigorous attempts at refutation, a lack of openness to evaluation by other experts and a general absence of systematic processes to rationally develop theories."
groowe is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 15:01   #17
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Citroen Xsara - SQ Wannabe

Eeee alta viata,
Mult mai vizibil.

Spor la treaba!
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 20:15   #18
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen Xsara - SQ Wannabe

Is in cautare de amplifuri de SQ pe 4 canale, sau chiar 2 identice pe 2 canale, preturi cat mai mici :P
Marca nu ma pasioneaza foarte tare cat timp ii Helix/Brax, Genesis, Focal, DLS, Audison si altele in zona asta. Ideea ii sa fie peste DLS CA40 care il am acuma.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 11-06-10, 06:19   #19
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen Xsara - SQ Wannabe

Un sistem interesant , bafta in continuare!
Incerca A4 de la Helix!
P.S.
Nu stii si tu ca nu exista ieftin si bun , exista ori ieftin ori bun , impreuna nu merg!?!?
__________________
CDA-7990R F#1 Status CD Tuner + PXA-H900 F#1 Status Multimedia Manager , BRAX Matrix 1.1 , BRAX Matrix 2.1 , 2*BRAX Matrix 6.1 PP , 4*BRAX X 2000.2 Graphic Edition platinum ,2* BRAX Matrix 10.1

ceachi is offline   Reply With Quote
Old 11-06-10, 08:59   #20
aproapeom

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 293
Default Re: Citroen Xsara - SQ Wannabe

mai exista scump si prost
aproapeom is offline   Reply With Quote
Old 11-06-10, 20:30   #21
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen Xsara - SQ Wannabe

Si mai exista in cazu meu stai-si-asteapta.
Nu ma grabesc, strang bani si ascult sisteme pana ma decid.
Merci de aprecieri
groowe is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 23:42   #22
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen Xsara - SQ Wannabe

Quote:
Originally Posted by groowe View Post
Si mai exista in cazu meu stai-si-asteapta.
Nu ma grabesc, strang bani si ascult sisteme pana ma decid.
Merci de aprecieri
In opinia mea e cea mai buna decizie , sunt convins ca oricit ai asculta pina nu probezi la tine pe masina nu vei sti exact ce vrei dar o idee generala iti poti face ascultind diverse sisteme ,asa ca te asteptam pe la competitii (competitiile nu sunt neparat un mod de a demostra a cui masina e mai buna , ci mai degraba un prilej de socializare , de auditii pentru pasionatii din domeniu).
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 14-06-10, 16:46   #23
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen Xsara - SQ Wannabe

Sa vedem cand pot ajunge la urmatoarele competitii, daca se fac prin zona, poate la TM, da nu stiu sigur.

Am o alta intrebare pt cunoscatori: cu ce sa ma joc sa imbunatatesc adancimea scenei? Din EQ, TA, ce frecvente, etc. Vorbind in general, sau mai bine zis cu ce ati avut voi rezultate mai bune pe masinile voastre, poate am noroc sa se aplice ceva si la mine.
Caut idei.
Si ceva CDuri cu care sa testez sistemul, in afara de astea de la competitii, pana acuma foloseam Dido, Dire Straits, Porcupine Tree, Natalie Merchant, Ayo si inca cateva. Toate scrise pe CD audio cu 4x din FLACuri, deci fara conversii si porcarii.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 07:30   #24
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen Xsara - SQ Wannabe

Quote:
Originally Posted by groowe View Post
Sa vedem cand pot ajunge la urmatoarele competitii, daca se fac prin zona, poate la TM, da nu stiu sigur.

Am o alta intrebare pt cunoscatori: cu ce sa ma joc sa imbunatatesc adancimea scenei? Din EQ, TA, ce frecvente, etc. Vorbind in general, sau mai bine zis cu ce ati avut voi rezultate mai bune pe masinile voastre, poate am noroc sa se aplice ceva si la mine.
Caut idei.
Si ceva CDuri cu care sa testez sistemul, in afara de astea de la competitii, pana acuma foloseam Dido, Dire Straits, Porcupine Tree, Natalie Merchant, Ayo si inca cateva. Toate scrise pe CD audio cu 4x din FLACuri, deci fara conversii si porcarii.
Pentru scena normal ca trebuie sa folosesti time alignment , egalizatorul il folosesti pentru a corecta eventoale virfuri sau a busta anumite fregvente .
Adincimea si latimea scenei sunt influentae cel mai mult de transparenta difuzoarelor , de pozitionarea lor dar si de amplificator si player .
Acum oricit de bune scule ai avea daca ai difuzorele foarte aproape de tine nu cred ca poti obtine mai multa adincime decit intr-un minivan de exemplu unde datorita lungimii bordului poti pozitiona difuzoarele mult mai departe de tine.
In tr-un sistem audio bun sunt multe aspecte care trebuiesc urmarite : degeaba ai o scena buna daca nu ai acuratete tonala dinamica , pentru mine (chiar daca la competitii nu se puncteaza forte mult fiind un parametru mai subiectiv) este extrem de importanta placerea de ascultare.
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 13:16   #25
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen Xsara - SQ Wannabe

Quote:
Originally Posted by ceachi View Post
Pentru scena normal ca trebuie sa folosesti time alignment , egalizatorul il folosesti pentru a corecta eventoale virfuri sau a busta anumite fregvente .
Adincimea si latimea scenei sunt influentae cel mai mult de transparenta difuzoarelor , de pozitionarea lor dar si de amplificator si player .
Acum oricit de bune scule ai avea daca ai difuzorele foarte aproape de tine nu cred ca poti obtine mai multa adincime decit intr-un minivan de exemplu unde datorita lungimii bordului poti pozitiona difuzoarele mult mai departe de tine.
In tr-un sistem audio bun sunt multe aspecte care trebuiesc urmarite : degeaba ai o scena buna daca nu ai acuratete tonala dinamica , pentru mine (chiar daca la competitii nu se puncteaza forte mult fiind un parametru mai subiectiv) este extrem de importanta placerea de ascultare.
Cel puţin la masterizări eu ştiu că se foloseşte mai ales EQ pentru a amplasa instrumente īn scenă. Am un prieten care poate sa imi facă un sunet să se īnvārtă in jurul meu numai din balans şi egalizator independent pe canale. Mă gāndeam că unele chestii se pot aplica şi īn maşină. Oricum, scena nu o pot īndepărta de mine, ii foarte aproape bordul şi tweeterul din stānga la aprox 80cm.
La acurateţe tonala mai trebuie să mă joc. Nu īmi place foarte tare...īncă.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 28-06-10, 12:46   #26
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen Xsara - SQ Wannabe

Felicitari pentru sistem si pentru montaj.

In ceea ce priveste distanta fata de scena, cu prima ocazie cand ne vom intalni o sa iti arat cateva variante pentru a o indeparta. Tine foarte mult de pozitionarea difuzoarelor si reglaj, insa si mai mult conteaza transparenta sunetului, care este direct influentata de dinamica ansamblului player - amplificator - difuzor.

Succes cu reglajele.
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 28-06-10, 13:56   #27
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen Xsara - SQ Wannabe

Din punctu de vedere al ansamblului amplificator-difuzoare, transparenta mea ii cam opaca, poate reusesc sa schimb in curand DBurile si CA40ul...cam greu momentan cu finantele.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 26-11-10, 17:58   #28
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen Xsara - SQ Wannabe

Update, intr-un final...
Dupa luni de reglaje si re-reglaje am ajuns sa imi placa cum suna Helixurile mele Dark Blue...

In concluzie, le schimb...

Avem in dotare un set de DLS Ultimate Reference, care vor fi montate dupa mici jocuri cu panourile de usi, unde la mine sunt mari probleme...
Le-am luat second, aveau mediile cu calote impinse, nu aratau prea bine, oricum eu merg in 5ch, nu 7, deci nu prea am ce sa fac cu ele pe masina mea.

Asftel, veti vedea un exemplar de Low-budget New Old School SQ build pe o masina care NU se preteaza la SQ... pe viitor voi elabora, dupa ce rezolv niste mici detalii si acolo...(voi folosi compourile Helix DB, crossovere DLS ultimate, medii DLS DUR2.5, 0 DSP, practic toate "rebuturile" care nu incap la mine)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	122
Size:	317.5 KB
ID:	1756801   Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	136
Size:	412.0 KB
ID:	1756802   Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	108
Size:	383.6 KB
ID:	1756803  

groowe is offline   Reply With Quote
Old 28-11-10, 20:48   #29
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen Xsara - SQ Wannabe

Rezultat numai cu midbasii schimbati momentan: incomparabil!
groowe is offline   Reply With Quote
Old 28-11-10, 22:53   #30
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen Xsara - SQ Wannabe

era si normal sa fie o diferenta mare...sa ii stapanesti sanatos si sa ii asculti cu placere!
pilula20 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -