Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 24-08-10, 23:34   #76
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Citroen C4 Picasso - Democar Genesis / Ground Zero / Scan-Speak / Project88 by IM

Quote:
Originally Posted by _vrx_ View Post
Hai mai Ionut , vinzi castraveti la gradinar :

panasonicu' ala e o piesa de muzeu si atat ! iar sunetul ala pur pe care-l vrei tu nu o sa-l obti decat (poate) daca muti scaunul pe centru masinii.
Parerea ta...
Pure Passive - EMMA... a fost odata...
Fiind vorba despre un Picasso sau un Ford S-Max, nu trebuie chiar sa mut scaunul pe mijloc...
Am avut ocazia sa ascult in anii trecuti audiomobile care participau in Pure Passive in Finala Europeana, unele carora chiar le-am arbitrat sectiunea de instalare, avand acces la modul detaliat in care fusesera construite acele sisteme. M-a fascinat ambitia si pasiunea competitorilor din pure passive "in a tine piept" - in general vorbind, sofisticatelor sisteme construite pe baza lui... F1 Status, de exemplu.
Nu inteleg ce ai cu Panasonicul acesta... Probabil ca l-ai vazut in imagini si nimic mai mult. Oricdum, inca nu ai avut ocazia sa il asculti in sistemul meu...
__________________
Pure Music
"The myth is stronger than the truth,
And the truth can sometimes lie
To see all from what it was
You need an uncorrupted eye..."
ionutmocioiu-on-facebook.com
IM is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 23:44   #77
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Citroen C4 Picasso - Democar Genesis / Ground Zero / Scan-Speak / Project88 by IM

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
da-mi 1W de lampa decat 1000 din tranzistori
cine stie cunoaste
abia astept sa vad masina
si doar o idee:why not paint the car??(sa se potriveasca cu mahonul)
Lampa are sunetul caracteristic precum si tranzistorii au sunetul lor...
Amplificatorul pe care mi-l doresc este unul pe lampi... tot Genesis, model P15 dar pe moment nu mi-l pot permite... pretul retail depaseste bine 6KEur...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Genesis P2U 103.jpg
Views:	304
Size:	1.43 MB
ID:	1624815   Click image for larger version

Name:	Genesis P2U 106.jpg
Views:	230
Size:	1.42 MB
ID:	1624816  
IM is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 00:05   #78
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Citroen C4 Picasso - Democar Genesis / Ground Zero / Scan-Speak / Project88 by IM

Quote:
Originally Posted by animalutz View Post
Pai cum vine asta cu "sunet pur fara procesare dar cu procesare" ? M-ai pierdut sincer.
Simplu, "bottle head" va fi instalat in paralel cu F1. Daca ai observat, F1 se va ocupa de sistemul Dolby Digital pe care doresc sa il integrez de asemenea in Picasso.
Construirea unui sistem "pure passive" implica o munca foarte laborioasa si in general se folosesc DSP-uri precum F1 sau AMIC de la Ecler, etc... pentru gasirea punctelor de taiere si a pantei corespunzatoare de atenuare, apoi se trece la realizarea filtrelor...
Voi constata ce si cum, in practica... daca timpul imi va permite.
In cel mai rau caz voi experimenta sunetul de la Panasonic injectat prin intrarea auxiliara in F1.
Diferente vor exista desigur intre un sunet trecut prin componente pasive fata de unul trecut prin componente active. Avantaje si dezavantaje de fiecare parte... puristii spun ca orice componenta activa "strica sunetul" iar... . . . ma opresc aici.
Sunteti invitatii mei la FN sa ascultati sistemul si sa va spuneti parerea.
IM is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 00:14   #79
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Thumbs up Re: Citroen C4 Picasso - Democar Genesis / Ground Zero / Scan-Speak / Project88 by IM

Cum ti-am zis si la Drobeta, superb player, salivez demult uitandu-ma la poze si citind despre el...
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 10:09   #80
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Citroen C4 Picasso - Democar Genesis / Ground Zero / Scan-Speak / Project88 by IM

Si acuma vin cu o intrebare. Daca treci pe intrarea de auxiliar al Alpine-ului, calitatea sunetului nu va fi totusi una scazuta din cauza limitarilor transportului fizic? Doar intreb, un dau cu parul.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 03:46   #81
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen C4 Picasso - Democar Genesis / Ground Zero / Scan-Speak / Project88 by IM

Quote:
Originally Posted by IM View Post
Lampa are sunetul caracteristic precum si tranzistorii au sunetul lor...
Amplificatorul pe care mi-l doresc este unul pe lampi... tot Genesis, model P15 dar pe moment nu mi-l pot permite... pretul retail depaseste bine 6KEur...

BMW-ul in cauza provine din Turcia si este cel mai bun exemplu. Echipamentul folosit este TOP insa nu s-a concentrat destul de mult pe montaj/reglaj, si din pacate rezultatul nu este unul foarte bun.

Am eu poze ceva mai bune cu masina
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	011.jpeg
Views:	313
Size:	396.2 KB
ID:	1626091   Click image for larger version

Name:	010.jpeg
Views:	236
Size:	383.2 KB
ID:	1626092  
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 07:37   #82
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Citroen C4 Picasso - Democar Genesis / Ground Zero / Scan-Speak / Project88 by IM

Este vorba de Murat Uludogan, pozitia 22 din 24 in Finala Europeana EMMA 2009, Advanced 7ch.
http://www.emmanet.com/download/EMMA...erdam_2009.pdf

Este reprezentant Genesis in Turcia, chiar si asa, imi spunea ca investitia totala in audiomobil a depasit 70.000Euro... numai amplificatoarele retail depasesc 16.000 Eur.
I-am luat un interviu, plus un scurt metraj cu audiomobilul sau.
Il voi incarca si voi reveni cu link, masina ca instalare este una cu totul deosebita...
Terminata la limita, setarile nefiind cele finale... a fost surclasat de ceilalti competitori din grupa sa. Oricum vorbim de elita Europei!
IM is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 10:45   #83
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen C4 Picasso - Democar Genesis / Ground Zero / Scan-Speak / Project88 by IM

Quote:
Originally Posted by IM View Post
Parerea ta...
Pure Passive - EMMA... a fost odata...
Fiind vorba despre un Picasso sau un Ford S-Max, nu trebuie chiar sa mut scaunul pe mijloc...
Am avut ocazia sa ascult in anii trecuti audiomobile care participau in Pure Passive in Finala Europeana, unele carora chiar le-am arbitrat sectiunea de instalare, avand acces la modul detaliat in care fusesera construite acele sisteme. M-a fascinat ambitia si pasiunea competitorilor din pure passive "in a tine piept" - in general vorbind, sofisticatelor sisteme construite pe baza lui... F1 Status, de exemplu.
Nu inteleg ce ai cu Panasonicul acesta... Probabil ca l-ai vazut in imagini si nimic mai mult. Oricdum, inca nu ai avut ocazia sa il asculti in sistemul meu...
Pur pasive, lampase, tranzistori, sunt amanunte ...ceea ce conteaza e REZULTATUL care momentan nu promite adica e ca si cum te-ai scarpina cu piciorul drept la urechea stanga .
Panasonicu ala l-am avut acum ceva timp, daca caut prin arhiva cred ca mai gasesc ceva poze cu testele facute atunci (sinfoni abola adcom )

Last edited by _vrx_; 26-08-10 at 10:48.
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 21:18   #84
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Citroen C4 Picasso - Democar Genesis / Ground Zero / Scan-Speak / Project88 by IM

Un scurt metraj cu o particica din audiomobilul lui Murat...
https://www.youtube.com/watch?v=69cttCmNq08
IM is offline   Reply With Quote
Old 27-08-10, 15:49   #85
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen C4 Picasso - Democar Genesis / Ground Zero / Scan-Speak / Project88 by IM

Quote:
Originally Posted by IM View Post
Lampa are sunetul caracteristic precum si tranzistorii au sunetul lor...
Amplificatorul pe care mi-l doresc este unul pe lampi... tot Genesis, model P15 dar pe moment nu mi-l pot permite... pretul retail depaseste bine 6KEur...
Un amplificator foarte bun (l-am ascultat chiar pe demo genesis) dar din pacate brandul si-a inchis portile .
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 27-08-10, 18:40   #86
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Citroen C4 Picasso - Democar Genesis / Ground Zero / Scan-Speak / Project88 by IM

Quote:
Originally Posted by _vrx_ View Post
Un amplificator foarte bun (l-am ascultat chiar pe demo genesis) dar din pacate brandul si-a inchis portile .
"The King is dead - Long live the King!"
Perioada foarte grea prin care trece Gordon Taylor ma face sa imi doresc si mai mult sa imi duc proiectul la final. Pentru moment nu pot sa comentez mai mult... Team Genesis merge mai departe!
IM is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 09:10   #87
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Citroen C4 Picasso - Democar Genesis / Ground Zero / Scan-Speak / Project88 by IM

Se spune... "pacat ca cei mai buni mor primii" dar asta este viata!
Trist ca dupa 19 ani Genesis a ajuns in aceasta situatie dificila. De cand il cunosc personal pe Dl. Godon Taylor - mai bine de 4 ani, de fiecare data unde il intalneam, la competitii sau Finale Europene EMMA, este mereu printre competitori, ascultand, adunand informatii in vederea imbunatatirii amplificatorelor manufacturate de ei. He he.... vorbim de manufactura intr-o lume in care pana si stergerea la fund se face robotizat! )
IM is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 12:21   #88
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen C4 Picasso - Democar Genesis / Ground Zero / Scan-Speak / Project88 by IM

Quote:
Originally Posted by Bacanutinu View Post
PS PT VRX:Genesis nu are demo car.Poate ca ai ascultat amplificatorul in instalatia unui pasionat!Dar e bine ca ti-a placut!
Mai mama omida, masina este facuta de gordon , reglata de el, aflata standul lui de prezentare...am ascutat masina in mai multe configuratii geny si odr.

Quote:
Originally Posted by Bacanutinu View Post
!Dar e bine ca ti-a placut!
ca ce chestie ?? e cumva meritul tu sau cum ???

Quote:
Originally Posted by Bacanutinu View Post
Cel mai bun amplificator din domeniu n-a murit Ionut.Ba mai mult, din surse sigure, AMPLIFICATORUL cat si celelalte produse sub brandul Genesis vor putea fi procurate de pasionati pt ca sunt create de pasionati.Cei care au vrut sa faca bani au facut bani iar cei care au facut amplificatoare,au facut AMPLIFICATOARE!
PS PT VRX:Genesis nu are demo car.Poate ca ai ascultat amplificatorul in instalatia unui pasionat!Dar e bine ca ti-a placut!

TU intai sa-l vezi pe urma sa-l asculti dupa care sa iti dai cu parerea ! nu e nici pe departe cel mai bun e un produs de imagine si atat.

Last edited by _vrx_; 28-08-10 at 13:00.
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 14:28   #89
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Citroen C4 Picasso - Democar Genesis / Ground Zero / Scan-Speak / Project88 by IM

Quote:
Originally Posted by _vrx_ View Post
Mai mama omida, masina este facuta de gordon , reglata de el, aflata standul lui de prezentare...am ascutat masina in mai multe configuratii geny si odr.
Wrong! - Depeche Mode = https://www.youtube.com/watch?v=L2GaCnAiuvo

Dan, te contrazic... nu de amorul` discutiilor contradictorii cu tine ci deoarece il cunosc destul de bine pe Dave, de mai bine de 3 ani si stiu foarte bine detaliile celor doua MBenz ale sale, ambele echipate cu Genesis. Este unul dintre prietenii foarte apropiati ai lui Gordon Taylor, dar in ceeace priveste audiomobilelel sale, absolut totul este lucrat de el personal de la proiectare sistem, instalare si setare. Carlo Corbin (Peugeot negru Genesis) eventual sa il fi ajutat cateodata, fiind prieteni apropiati.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Dave Legg.jpg
Views:	239
Size:	1.21 MB
ID:	1629559  
IM is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 15:17   #90
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen C4 Picasso - Democar Genesis / Ground Zero / Scan-Speak / Project88 by IM

Quote:
Originally Posted by IM View Post
Dan, te contrazic... nu de amorul` discutiilor contradictorii cu tine ci deoarece il cunosc destul de bine pe Dave, de mai bine de 3 ani si stiu foarte bine detaliile celor doua MBenz ale sale, ambele echipate cu Genesis.
Indiferent de proprietarii masinilor sau de detalii privind montajul/reglajul, atunci cand le-am ascultat impreuna cu VRX, acestea erau prezetate sub forma DEMOCAR. Gordon Taylor ne-a deschis usile masinii personal, ne-a asteptat sa ascultam pe rand, si tot el ne-a dat explicatiile de rigoare privind instalarea.

Oricum nu mai conteaza acum, cu parere de rau citeam comunicatele facute de Gordon... amplificatoarele nu se vor mai produce , insa el le va sta la dispozitie clientilor pentru reparatii sau garantii.

Pacat !!!
Marinu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -